سازمان زمین شناسی در مورد صداهای شنیده شده از زمین در ایلام توضیح داد | گجت نیوز
آخرین مطالب
1
امروز
صداهای شنیده شده از زمین

سازمان زمین شناسی در مورد صداهای شنیده شده از زمین در ایلام توضیح داد

در پی زلزله‌های اخیر در غرب کشور، شنیده شدن صداهای عجیبی از دل زمین موجب ترس مردم شد. اکنون کارشناسان سازمان زمین شناسی در مورد منشا صداهای شنیده شده از زمین در این منطقه از جمله سرابله ایلام توضیح داده‌اند.

پس از وقوع زلزله شدید در کرمانشاه و همین‌طور زمین لرزه‌های پی در پی در غرب کشور از جمله ایلام، گزارشاتی از شنیده شدن صداهای عجیب از درون زمین منتشر شد. صداهای شنیده شده از زمین در شهرستان سرابله واقع در استان ایلام موجب نگرانی و ترس و وحشت اهالی این شهرستان شده است و به همین دلیل اخیرا یک تیم کارشناسی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به این محل اعزام شدند تا منشا صداهای شنیده شده از زمین را پیدا کنند.

یکی از کارشناسان سازمان زمین شناسی در بازدید اولیه از سومار کرمانشاه گفت این صداهای عجیب به زلزله‌ها مربوط است و قرار شد نتایج نهایی پس از بررسی‌های بیشتر اعلام شود. حالا تیم کارشناسی سازمان زمین شناسی اعلام کرده این صداها منشا زمین لرزه‌ای ندارند و به یک پدیده زمین شناسی دیگر مربوط هستند.

صداهای شنیده شده از زمین پس از وقوع زلزله‌های پیاپی در غرب کشور باعث شد اهالی این منطقه از این که زلزله دیگری در راه است هراس داشته باشند. حالا نتایج برداشت لرزه نگاری در این زمینه حاکی از آن است که وقوع شکستگی و ریزش در سنگ‌ها و بلوک‌های آهکی درون زمین باعث به وجود آمدن این صداها شده است و جای نگرانی وجود ندارد. علی اژدری، مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب باختری که به همراه چند اکیپ تخصصی برای بررسی صداهای شنیده شده از زمین در منطقه سرابله حضور دارد در این رابطه اظهار کرد:

طبق بررسی‌ها و مطالعات انجام شده توسط پژوهشگاه زلزله مشخص شد که این صداها منشا زمین لرزه‌ای ندارند. صداهای شنیده شده از زمین احتمالا ناشی از ریزش حفره‌های انحلالی در زیر زمین است که در ادامه با مطالعات صورت گرفته توسط مهندسان مشاور تعدادی از زون‌های کارستی در مناطقی از شهر شناسایی شدند.

صداهای شنیده شده از زمین منشا زمین شناسی دارند

اژدری در ادامه بیان کرد که این پدیده منشا زمین شناسی دارد و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی برای تکمیل بررسی‌ها و برآورد میزان خطر و ارائه راهکارهای مورد نیاز، مطالعاتی را آغاز کرده است. در همین رابطه، سه اکیپ تخصصی از این سازمان به منطقه اعزام شده‌اند که یکی از آن‌ها مسئولیت تهیه نقشه‌های زمین شناسی به مقیاس یک ده هزام منطقه را بر عهده دارد. در این نقشه، سازندها و ساختارهای زمین شناسی و شکستگی‌ها به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند تا وضعیت زمین شناسی منطقه کاملا مشخص شود.

صداهای شنیده شده از زمین

وی همچنین خاطرنشان کرد که صداهای درون زمین بیشتر از بخش‌های جنوب شرق شهر سرابله که بر روی حفره های کارستی شهر قرار دارند شنیده می‌شود. مدیر کل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب باختری در مورد این که آیا بین وقوع زلزله در یک منطقه با ریزش حفره‌های کارستی در آن مکان ارتباطی وجود دارد یا خیر، توضیح داد:

حفره های کارستی با توجه به عمق و ابعادشان موجب ایجاد ناپایداری‌هایی می‌شود که خطراتی را برای مناطق شهری و زیرساخت‌های عمرانی در پی دارد. ممکن است بلوک‌های سنگی که در شرایط عادی پایدار هستند در نتیجه تکان‌های شدید ناشی از زلزله، ناپایدار شده و موجب فرو ریختن به درون حفره‌های انحلالی شوند.

اژدری در ادامه تاکید کرد که امکان وقوع چنین پدیده‌ای برای دیگر شهرها نیز وجود دارد و در حال حاضر کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به دنبال دست‌یابی به پاسخ این سوال هستند که آیا صداهای شنیده شده از زمین در منطقه سرابله بر اثر بروز زلزله و ناپایدار شدن حفره‌های کارستی و جدا شدن بلوک‌ها از یکدیگر بوده یا خیر. وی در پایان اضافه کرد شهرها و مناطقی که روی سازندهای آهکی واقع شده‌اند در معرض وقوع این پدیده هستند و ممکن است این اتفاق برای سایر شهرها نیز تکرار شود.

صداهای شنیده شده از زمین

لازم به ذکر است که پس از زلزله‌های اخیر در غرب کشور، لغزش صفحه‌ای سنگی سرابله در استان ایلام به فاصله 150 کیلومتری از رومرکز رخ داده و بر اثر این لغزش، صداهای شبه انفجار در این شهر شنیده می‌شود. محققان معتقدند حدود 27 درصد از پوسته زمین از کارست تشکیل شده است.

۸ دیدگاه

 1. این مقاله کلا بازی با کلماته و بازی با افکار مردمه . خواهشمندم مردومو رنگ نکنید . حرفی بزنید که با منطق جور در بیاد . حرفی که منطقی باشه مورد قبول اکثریت مردم باهوش و فهیم ایران قرار میگیره و موجب اینهمه تناقض و پارادوکس فکری نمیشه . بنظرم گجت نیوز جهت دار شده و جهت خوبیم نیست . گجت نیوز باید کارش شناسایی گجت های جدید به مردم باشه اما متاسفانه رنگ و بوی سیاسی بسیاری این اواخر گرفته که متاسفانه از نوع جهت دارم هست . واقا متاسفم برای شما بعنوان بخش کوچکی از رسانه.

  (1)
 2. بابا اینا عادی نیست من میگم غولو دیون مگه تو شامنامه هم نیومده

  (-5)
 3. اینقدر شایعه درست نکنید!! زمین لرزه طبیعیه مثل میلیون ها اتفاق دیگه

  (2)
 4. اینک آخرالزمان…

  (1)
 5. نور تو اسمون چی بود پس حتما تونل های زیر زمینی داشتن خراب میشدن یه هفت رنگ زدن روبه اسمون تا به مردم بگن نترسن

  (3)
 6. قبلا هم زلزه میاومد چرا اون موقع نمیگفتن چی ب چیه
  چرا اون موقع ریزش نمیکردن؟

  (3)
  • چون قبلاً فضای مجازی نبود اونم در این حد که تو هر خونه حداقل یه نفر تلگرام و اینستا داره
   فضای مجازی هم خوراک شایعه و خاله زنک بازیه
   یکی حرف قشنگی زد گفت بعد زلزله ی سر پل ذهاب زلزله های روزمره و غیر قابل تشخیص که همیشه بوده هم دائم آمارشون منتشر میشه چون حساسیت ها رفته بالا

   (7)
 7. خب پس چجوری میگه ربطی به زلزله نداشته خو زلزله باعث شده

  (5)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*