تماشا کنید : کوچکترین فرستنده رادیویی جهان

محققان دانشگاه استنفورد در ایالات متحده موفق به طراحی و ساخت فرستنده بیسیمی شده اند که اندازه آن از یک مورچه کوچکتر است. هزینه تولید این کارت فرستنده بسیار پایین است و به همین جهت این محققان امیدوارند از این فرستنده گیرنده بیسیم در بسیاری از وسایل دیجیتال و از جمله در اینترنت اشیاء بهره گرفته شود.

tiny-ant-sized-radio-1

این کارت بیسیم که در تصویر بالا اندازه آن با یک سکه مقایسه شده است از یک قطعه سیلیکون چند میلیمتری ساخته شده است و اندازه آن تقریباً یک دهم آنتن یک کارت شبکه WiFi است اما در همین سایز کوچک یک آنتن فرستنده، یک آنتن گیرنده و یک ریز پردازنده جاسازی شده است.

تمام انرژی مورد نیاز این کارت از امواج الکترومغناطیسی که در اطراف آن وجود دارد تامین میشود و نیازی به استفاده از باطری یا منبع تغذیه جداگانه نیست! این ویژگی مخصوصاً در زمینه اینترنت اشیاء میتواند بسیار کاربردی و مفید باشد. مصرف این کارت به قدری کم است که به طور مثال اگر بخواهیم برق مصرفی آن را از یک عدد باطری قلمی AAA تامین کنیم تا بیش 100 سال دیگر احتیاج به تعویض باطری نخواهد بود!

دانلود ویدیو

اگرچه قدرت انتقال امواج بیسیم که توسط این کارت تولید میشود در محدوده فرکانس 24 تا 60 گیگاهرتز است و بنابر این برد محدود و در حد 10 سانتیمتر خواهد داشت اما بکارگیری آن به جهت اندازه بسیار کوچک و همچنین هزینه تولید بسیار پایین آن که در حدود چند سنت خواهد بود میتواند در ابزار ها و وسایلی که در اینترنت اشیاء مورد استفاده قرار میگیرند بسیار کاربردی و مقرون به صرفه باشد.

بعنوان مثال، یک نمونه کاربرد این فرستنده گیرنده بیسیم در چراغهای آینده است که با استفاده از یک حسگر نوری شدت نور محیط را تشخیص داده و از طریق امواج بیسیم به دستگاه کنترل مرکزی دستور داده میشود که چراغها روشن و یا خاموش شوند.

البته کاربرد چنین وسیله ای بسیار گسترده بوده و در بسیاری از وسایل دیجیتال و همچنین در صنعت مورد استفاده های فراوانی خواهد داشت.

منبع : techspot

Tiny ant-sized radio developed by Stanford engineers

Tiny ant-sized radio developed by Stanford engineers

A tiny, ant-sized radio has been developed by engineers at Stanford University, which is small enough and cheap enough that it could be used for a wide variety of applications, specifically “Internet of Things”.

The radio itself, seen above next to a coin, is made from a piece of silicon just a few millimeters in size; one tenth of the size of a regular Wi-Fi antenna. Despite its small size, the engineers at Stanford managed to cram in a receiving antenna, transmitting antenna and a small microprocessor.

All the energy required to power the chip is harvested from background electromagnetic fields, so there’s no need for a battery or other power source. That said, if a single AAA battery were connected to provide power, the chip would be able to function for more than 100 years.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*