نگاهی به 17 عکس تاریخی تامل برانگیز | گجت نیوز
آخرین مطالب
11
امروز

نگاهی به 17 عکس تاریخی تامل برانگیز

در طول گذر زمان، عکس های تاریخی زیادی ثبت شده‌اند، تصاویری که هر کدام پیامی خاص همراه داشته و هیچ‌گاه ارزش خود را از دست نداده‌اند. در این مطلب به 17 عکس تاریخی نگاه می‌اندازیم که اغلب چهره خوشایندی نداشته و انسان را به تامل کردن وادار می‌کنند.

نگاه کردن به هر عکسی سبب خوشحالی نمی‌شود، چرا که برخی تصاویر تاریخی یادآور حوادثی تلخ و ناگوار هستند. در این مطلب تعدادی تصویر تاریخی دارای پیام‌های گوناگون را گرد هم آورده‌ایم. برخی از آن‌ها داستان‌هایی طولانی در دل خود دارند، اما از برخی دیگر تنها می‌توان پیام‌هایی سطحی دریافت کرد.

سقوط هواپیمای جورج ایرد

عکس تاریخی

جورج ایرد (George Aird) خلبان بسیار خوش شانسی بود، چرا که توانست از مرگ حتمی نجات پیدا کند. او توانست به شیوه‌ای باورنکردنی، از درون یک نمونه اولیه جتی که در حال تست آن بود بیرون بپرد. او بعد از بیرون پریدن از جت، پیش از برخورد آن به زمین، به درون یک گلخانه افتاد و هر دو پایش شکست، اما در هر صورت توانست از مرگ نجات پیدا کند. این حادثه در سال 1962 رخ داد.

جیم میدز (Jim Meads) به عنوان ثبت‌کننده این عکس تاریخی، تصمیم داشت در زمانی که جت با موفقیت بر روی زمین فرود آمد، از این لحظه عکس‌هایی ثبت کند. از آنجایی که او دوربین به دست و کاملا آماده بود، توانست در لحظه سقوط هواپیما و بیرون پریدن خلبان، صحنه را ثبت کرده و یک عکس تاریخی را رقم بزند.

مجسمه آزادی در حال ساخت

عکس تاریخی

مجسمه آزادی به عنوان نمادی بسیار قدیمی در نیویورک، سال‌ها است یکی از خاص‌ترین سوژه‌های عکاسان به شمار می‌آید. تاکنون میلیون‌ها و شاید میلیاردها عکس از آن گرفته شده است، اما تعداد انگشت شماری عکس از زمان ساخته شدن آن در شهر پاریس در سال 1884 وجود دارد.

در سال 1884، همانند امروز در هر جایی وسیله‌ای به منظور ثبت تصویر یافت نمی‌شد. از طرفی دیگر، همه دوست داشتند بعد از تکمیل پروژه، ساخته شدن کامل نماد و انتقال آن به محل اصلی، از آن عکس برداری کنند. به همین دلیل کمتر عکسی از زمان ساخته شدن مجسمه آزادی در دسترس است. در این عکس تاریخی می‌توان افرادی که در حال کار بر روی مجسمه هستند را مشاهده کرد.

حمله با گاز سمی در جنگ جهانی

عکس تاریخی

ممکن است تصور کنید گازهای سمی، حاصل اختراعاتی هستند که طی جنگ‌های مدرن به دست آمده‌اند و تنها چند دهه از زمان مورد استفاده قرار گرفتن آن‌ها می‌گذرد، اما واقعیت این است که این دسته از سلاح‌های فوق خطرناک و کشتار جمعی، از ابتدای جنگ جهانی اول توسط ارتش‌ها استفاده می‌شدند.

در تصویر تاریخی بالا شاهد مردی هستیم که مشغول قرار دادن یک ماسک تنفسی بر روی صورت یک قاطر است. این مرد احتمالا از آنجایی که دوست نداشته بعد از نجات دادن جان خود وسیله حمل و نقلش را از دست بدهد، اقدام به قرار دادن ماسک بر روی صورت این قاطر کرده است. متاسفانه در جنگ جهانی اول، ارتش‌ها به صورت گسترده از گازهای سمی استفاده کردند.

نجات یافتگان کشتی تایتانیک

عکس تاریخی

کشتی تایتانیک در سال 1912 غرق شد. سال‌ها بعد شاهد ساخت یک فیلم سینمایی بسیار خاطره‌انگیز و احساسی بر اساس روایت‌های یک زن سالخورده بودیم. از خدمه و همچنین محیط داخلی آن تصاویر بسیار زیادی در دسترس است، چرا که همگی پیش از غرق شدن آن ثبت شده‌اند. اما متاسفانه کمتر عکسی از مسافرانی که درون کشتی به گذران وقت می‌پرداختند وجود دارد و دلیل آن نیز واضح است. بیشتر این تصاویر در دل اقیانوس دفن شدند.

اما یک تصویر تاریخی بسیار ارزشمند از افراد نجات یافته از حادثه به وسیله قایق نجات وجود دارد. به خاطر عدم وجود قایق‌های نجات کافی، تعداد زیادی از مسافران غرق شدند. در این قایق، شاهد افراد ثروتمندی هستیم که حین تلاش برای نجات مسافران با استفاده از معدود قایق‌های موجود، در اولویت قرار داشتند! سایر افراد از طبقه متوسط و فقیر، در طبقات پایینتر قایق قرار دارند.

مردمان خسته و خواب‌ آلود ژاپن

عکس تاریخی

تنها چیزی که خیلی سریع به ذهن بینندگان این عکس تاریخی می‌رسد، کشته شدن تعداد زیادی از مردم درون یک قطار است، اما باید بدانید چنین خبری نیست! ژاپنی‌ها پیشرفت خود را مدیون تلاش فراوان هستند، چرا که از همان ابتدا خود را درون جزیره‌‌هایی با خطر همیشگی وقوع زلزله‌های شدید پیدا کردند، بدون این که خبری از نفت و گاز برای استخراج و فروش باشد!

آن‌ها در بازه‌ای از زمان، بیشترین راندمان کاری را داشتند و اکنون نیز در لیست پرکارترین مردم دنیا، در رده‌های نخست قرار می‌گیرند. تصویر تاریخی بالا در ابتدای صبح از درون یک قطار مسافربری گرفته شده و مردم درون آن، تنها از خستگی به این شدت به خواب رفته‌اند. آن‌ها به خاطر کار زیاد قادر نبودند استراحت کافی داشته باشند، به همین دلیل در مسیر محل کار، زمان را مغتنم شمرده و کمی بیشتر استراحت می‌کردند.

اتصال برق به صورت یک بیمار

عکس تاریخی

عقیده بر این است که عصب شناسی، در قرن بیست و یکم پیشرفت کرده و بیشتر دستاوردهای تکنولوژیک و اختراعات، طی سال‌های اخیر به دست آمده‌اند. اما واقعیت این است که این پیشرفت‌ها فرآیندی طولانی بوده و طی قرن‌ها تلاش حاصل شده‌اند.

دوشن دی بلونگ (Duchenne de Boulogne) به عنوان یک متخصص اعصاب، در سال 1862 به صورت یک فرد برق وصل کرد و توانست ویژگی‌های مربوط به عصب شناسی صورت وی را مشاهده کند! این عمل فوق‌العاده کشنده بوده و حقیقتا وحشیانه به نظر می‌رسد، اما در هر صورت کمک بسیار زیادی به رشد و ترقی دانش عصب شناسی کرد.

مانکن‌های تست بمب اتمی

عکس تاریخی

در آزمایش‌های اتمی که در سال 1950 در صحرای نوادا صورت گرفت، دو مانکن مورد استفاده قرار گرفتند. این عکس تاریخی کمی وهم‌آور و ترسناک است، چرا که هر دو مانکن شباهت بسیار زیادی به انسان دارند.

بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر تاریخ

عکس تاریخی

پابلو اسکوبار (Pablo Escobar)، قاچاقچی کلمبیایی مواد مخدر بود. پابلو اسکوبار را به عنوان ثروتمندترین قاچاقچی تاریخ بشر می‌شناسند، چرا که ثروت خالص او نزدیک به 30 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد. در این عکس تاریخی عجیب و غریب، پابلو در مقابل ورودی‌های محافظت شده کاخ سفید دیده می‌شود. این عکس در اوایل دهه 1980 ثبت شد.

او در کنار فرزندش، که به طور غیر عمدی یک تیشرت و شلواری مشکی بر تن دارد دیده می‌شود. خود پابلو نیز یک پیراهن سفید و شلوار مشکی دارد. او درون یک دستش ساعت داشته و با دست دیگرش، فرزندش را گرفته است. به نظر می‌رسد آن‌ها در این عکس تاریخی، همانند هر توریست دیگری حین رسیدن به اطراف کاخ سفید تصمیم گرفته‌اند یک عکس یادگاری ثبت کنند.

هم‌دست قاتل آبراهام لینکلن

عکس تاریخی

آبراهام لینکلن رییس جمهور آمریکا، در سال 1865 به قتل رسید. لوییس پین (Lewis Payne) یکی از افراد درگیر در این حادثه بود و در پیاده‌سازی نقشه ترور لینکن نقش داشت. در همان شبی که لینکن به قبل رسید، لوییس در تلاش بود وزیر امور خارجه را نیز به وسیله چاقو به قتل برساند. در تصویر تاریخی بالا، شاهد این فرد پیش از اعدام شدنش هستیم.

بازگرداندن نقاشی مونالیزا

عکس تاریخی

بعد از جنگ جهانی دوم، نقاشی معروف مونالیزا به موزه لوور بازگشت. در عکس تاریخی بالا شاهد محافظت شدن کامل این نقاشی درون جعبه‌ای محکم هستیم. این یکی از قدیمی ترین تصاویر ثبت شده از اثر همیشه ماندگار مونالیزا است.

چهره زنان افغانستان پیش از سلطه طالبان

عکس تاریخی

عکس تاریخی بالا در اوایل دهه 1990 ثبت شده و نشان می‌دهد پیش از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، زنان در این کشور چگونه آزادانه و مدرن در خیابان‌ها گشت و گذار می‌کردند. پیش از قدرت گرفتن گروه تروریستی طالبان در افغانستان، زنان در این کشور اجازه داشتند به دلخواه لباس پوشیده و به بیرون بیایند. آن‌ها همانند مردان حق درس خواندن داشته و قادر به فعالیت‌های اجتماعی و داشتن شغل بودند.

متاسفانه طالبان حق زندگی را از زنان گرفته و به خاطر افکار پوچی که در سر دارد، هیچ زنی در نقاط تحت حکومت طالبان قادر به فعالیت نیست. البته زنان این کشور ترجیح می‌دهند به جای دزدیده شدن و مورد تجاوز قرار گرفتن، در اسارت زندگی کنند.

ساخت تیزر معروف استودیو هالیوود

عکس تاریخی

بسیار از ما، تعداد زیادی از ویدیوهای ساخته شده در استودیو Metro-Goldwyn-Mayer هالیوود را تماشا کرده‌ایم، ویدیوهایی که قبل از شروع آن‌ها، یک شیر ظاهر شده و نعره می‌کشد. مشاهده این شیر به بخشی جدا‌یی‌ناپذیر از فیلم‌ها تبدیل شده بود و همگی حین شروع ویدیو، انتظار دیدن آن را داشتیم.

نحوه‌ای که آن‌ها این شیر را وادار به آرام ایستادن و آهسته نعره کشیدن کرده‌اند تا بلکه قادر به پیش بردن پروژه باشند بسیار تعجب‌آور است، در حالی که در همین عکس تاریخی به نظر می‌رسد حیوان تصمیم دارد در صدم ثانیه به دو مرد حمله کرده و آن‌ها را از زیر تیغ بگذارند!

حضور ملکه الیزابت در  جنگ جهانی

عکس تاریخی

طی جنگ جهانی دوم، ملکه الیزابت به کشورش خدمت کرد و در کمال ناباوری، به عنوان یک مکانیک در بین سربازان حضور یافت. در عکس تاریخی زیر، شاهد دست و پنجه نرم کردن وی با یک خودروی نظامی هستیم. این جزو معدود تصاویری است که از ملکه الیزابت طی جنگ جهانی دوم به ثبت رسیده است.

گروه راک The Beatles

عکس تاریخی

گروه راک The Beatles برای آلبوم Abbey Road خود عکس‌های زیادی ثبت کرد. در یکی از این تصاویر، آن‌ها در حال عبور از خیابان، در جهت مخالفی که در تصویر روی کاور آلبوم در حال حرکت هستند دیده می‌شوند.

ترفندهای سینمایی قدیمی

عکس تاریخی

روزی روزگاری خبری از تکنولوژی‌های دیجیتالی کنونی نبود، به همین دلیل سازندگان فیلم‌های ویدیویی قادر نبودند افکت‌هایی که امروز خیلی راحت به صورت دیجیتالی اعمال می‌شوند را در آثار خود پیاده‌ کنند. اما آن‌ها مجبور بودند در نهایت، راهی برای اجرای صحنه‌های مد نظر خود پیدا کنند.

تصویر بالا مربوط به یکی از فیلم‌های ایندیانا جونز (Indiana Jones) است. نمی‌توان به طور دقیق گفت آن‌ها مشغول چه کاری هستند، اما در هر صورت با دیدن فیلم‌های قدیمی به اوج خلاقیت کارگردان‌ها پی‌ می‌بریم، چرا که بدون وجود هر گونه سیستم کامپیوتری و ابزار دیجیتال، باز هم افکت‌هایی خارق‌العاده پیاده می‌کردند.

مردمان جنگ زده ویتنام

عکس تاریخی

در جریان تخلیه سایگون ویتنام در سال 1975، یک مرد آمریکایی با مشت به صورت یک ویتنامی اهل جنوب کوبید تا بلکه بتواند شرایط را برای پرواز یکی از آخرین هلیکوپترها فراهم کند. این یکی از تلخ‌ترین عکس های تاریخی است که نشان می‌دهد در طول تاریخ، چه جنایت‌های توسط برخی دولت‌ها در حق توده مردم صورت گرفته است.

تمسخر رهبر حزب نازی

عکس تاریخی

بعد از جنگ جهانی دوم، برخی سربازان بر روی بالکون هیلتر ایستاده و به وسیله نگه داشتن انگشت خود بر روی لب‌هایشان به منظور درست کردن سبیل مصنوعی (شبیه هیتلر) او را مسخره کردند. آن‌ها همچنین به نشانه تمسخر، دست خود را برای ایجاد نماد احترام و سلام نازی بالا گرفتند.

۹ دیدگاه

 1. واقعا هم تامل برنگیزن
  خیلی جالب بودن

  (0)
 2. منظورتون از این عکسا مثلا چی بوده یه سری عکس چرت فقط عکس سقوط هواپیما جالب بود

  (-3)
 3. مردمان خسته و خواب‌ آلود ژاپن
  این موضوع رو ببنید تفاوت ماست که ما سر کار میخوابیمو هیچ کاری نمیکنیم و از هشت ساعت نیم ساعت مفیده
  با این همه تعطیلی بعد نگاهی به اینا بندازید و ببینید که کدوم وضعش بهتره الان

  (6)
 4. چقدری وحشی گری بوده برق وصل کرده به صورت یه نفر حال چی شده زنده مونده؟؟ یا ن؟

  (0)
 5. خیلی خیلی جالب بودن نابود کردن بشربه وسیله بشر رو نشون میده

  (3)
 6. دلم به حال خودمون و افغانی ها میسوزه اینده در گزشته بوده

  (7)
 7. بسیار از ما، تعداد زیادی از ویدیوهای ساخته شده در استودیو Metro-Goldwyn-Maye عالیه

  نجات یافتگان تایتانیک چقد بد لباسن
  مجسمه ازادی مظهره فراماسونه

  (-9)
 8. سقوط هواپیمای جورج ایرد ، یک عکس عالی

  (5)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*