در پی جنجال خم شدن بدنه آیفون ۶ ، اپل درهای لابراتوار تست فیزیکی محصولات خود را به روی خبرنگاران گشود !

امروز و پس از انتشار گسترده خبرهایی مبنی بر خم شدن آیفون ۶ پلاس در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، اپل پس از ۴ سال دوباره گروهی از خبرنگاران را به بازدید قسمتی ممنوعه از کمپانی خود برده است.

چند ساختمان آن‌طرف تر از محوطه شلوغ اپل در کوپرتینو، مکانی است که کابوس و شکنجه گاه آیفون‌ها بنا شده است. اینجا همان جایی است که اپل محصولات جدید را برای انواع تست‌های سقوط، فشار، پیچش و ضربه راهی این لابراتوار می‌کند.

امروز اپل درب شکنجه گاه دستگاه‌های دیجیتالی خود را به روی خبرنگاران باز کرد. شاید تاکنون نمی‌دانستید، ولی اپل به ندرت چنین اقداماتی را در برنامه‌های خود قرار می‌دهد و تنها دلیلی که امروز رسانه‌ها توانستند به مرکز تست کیفیت فیزیکی آیفون‌ها راه پیدا کنند، جنجال‌های بسیاری است که در چند روز اخیر پیرامون خم شدن آیفون‌های ۶ پلاس در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

DSCF7803_verge_super_wide

اپل چه در این بازدید و چه در اطلاعیه امروز خود تلاش کرده با توضیحانی قانع کننده «محکم بودن» آیفون ۶ را به همگان اثبات کند. اپل همچنین در این اطلاعیه اظهار داشته که تاکنون تنها ۹ نفر از خم شدن آیفون‌های ۶ پلاس خود گلایه داشته و به این کمپانی مراجعه کرده‌اند.

آیفون ۶ از بدنه ای آلومینیومی ساخته شده ولی در آن یک آلیاژ استیل/تیتانیوم نیز به کار برده شده است. این آلیاژ با فرمول خاصی از سوی خود اپل و به منظور مقاومت هر چه بیشتر آیفون تولید شده است. ولی مهم‌تر از آن اپل می‌گوید که آیفون ۶ پس از طی کردن بیش از ۱۰۰ تست فیزیکی در آزمایشگاه و همچنین گذراندن مدتی طولانی در دست بسیاری از کارمندان خود اپل به مشتریان رسیده است.

DSCF7947_verge_super_wide

طبق گفته‌های اپل حدود ۱۵ هزار عدد از هر آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس قبل از ورود به بازار تست شده‌اند. دن ریچو نائب رییس ارشد بخش مهندسی اپل در این باره می‌گوید که آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس بیشترین تست‌ها را در میان دستگاه‌های ما داشته‌اند.

طبق گفته‌های خبرنگار The Verge اگرچه در آزمایشگاه اپل تست‌های بسیار سخت و خارج از حد معمول بر روی آیفون‌ها انجام می‌شود، با این حال ایده اصلی تست، ایجاد استرس‌ها و فشارهایی است که در زندگی معمول افراد بر روی یک اسمارت فون به وجود می‌آید؛ به عنوان مثال قرارگیری دستگاه در جیب و نشستن بر روی آن و سپس اندازه میزان تحمل خمش در آن‌ها.

DSCF7862_verge_super_wide

دستگاه استفاده شده در یکی از تست‌های فشار دارای پدهای مختلفی است که به شکل پشت سر هم فشارهایی را بر دستگاه وارد می‌کند. دستگاه مشابه با این وسیله پیش‌تر در تست‌های فیزیکی مایکروسافت برای ایکس باکس وان نیز دیده شده بود.

DSCF7809.0

اپل در مورد میزان وزن قابل تحمل آیفون‌های جدید اطلاعاتی ارائه نکرده بود، ولی در این دیدار میزان وزن قابل تحمل آیفون ۶ را ۲۵ کیلوگرم ذکر کرده است. چنین وزنی در وسط صفحه نمایش و به منظور ثبت میزان تحمل آیفون قبل از خم شدن قرار می‌گیرد. البته به نظر می‌رسد که آیفون ۶ می‌تواند فشار بیشتری را تحمل کند، ولی اپل جزئیات بیشتری را در این باره ارائه نکرد. ریچو در یک جواب کلی می‌گوید: «در مجموع اگر به میزان خاصی نیرو برای خم کردن آیفون یا هر اسمارت فون دیگری به کار ببرید، باعث تغییر شکل در آن خواهید شد.»

DSCF7903.0

تست مهم دیگر به نام Sit Test یا تست نشستن معروف است که میزان فشار و استرس موجود بر دستگاه هنگام قرارگیری در جیب شما را شبیه سازی می‌کند. اپل اعلام کرده که در این تست بدترین سناریوی ممکن برای قرارگیری اسمارت فون در جیب شلوار بررسی می‌شود؛ بدین صورت که اسمارت فون در جیب پشتی یک شلوار تنگ جین قرار داشته باشد و فرد بر روی یک سطح سخت نیز بنشیند.

یکی از تست‌های دیگر نیز میزان پیچش دستگاه است که اپل این تست را نیز صدها بار انجام می‌دهد. ریچو البته اضافه می‌کند که این آزمایشگاه تنها مرکز تست آیفون‌ها نیست و مرکز اصلی تست در مقیاسی بسیار وسیع تر در چین و محلی که آیفون تولید می‌شود قرار گرفته است.

آخرین باری که اپل اجازه حضور رسانه‌ها در قسمت‌های خاص شرکت خود را صادر کرده بود به سال ۲۰۱۰ و مشکلات مربوط به آنتن دهی آیفون ۴ بازمی‌گشت. در آن سال اپل گروه کوچکی از خبرنگاران را به اصطلاحا “بلک لب” خود راه داد تا از نزدیک شاهد تست آنتن دهی آیفون ۴ باشند.

فیل شیلر در پایان به خبرنگاران می‌گوید: «همان‌طور که انتظار داشتیم، در استفاده معمول آیفون ۶ بسیار به ندرت دچار خمیدگی می‌شود. در صورت بروز چنین مواردی و اگر کاربران فکر می‌کنند اتفاقی غیرمعمول برای دستگاه آن‌ها افتاده است می‌توانند به AppleCare یا Genius Bar مراجعه کنند تا نگاهی به دستگاه آن‌ها انداخته شود و اگر ببینیم که این اتفاق برای دستگاه غیرمعمول بوده، آن را تحت گارانتی تعویض خواهیم کرد.»

این کمپانی همچنین با انتشار یک ویدیو از مراحل تست محصولات خود از جمله آیفون ۶ ، این مشکل را بیش از پیش رد کرده و عقیده دارد این محصولات با گذراندن آزمون هایی سخت و تخصصی روانه بازار شده اند.این آزمایشات در واقع شبیه‌سازی بدترین شرایطی هستند که ممکن است برای دستگاه‌های یادشده در زندگی واقعی به وجود بیایند.

دانلود ویدیو

ویدیوی کوتاه زیر نیز تست شبیه‌سازی مقاومت آیفون ۶ در جیب شلوار است که از قسمت مربوطه آن در آزمایشگاه اپل و توسط وبسایت The Verge ضبط شده است.

دانلود ویدیو

منبع : theverge

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*