سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی

افزایش سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی در سه گام ساده

اگر شما هم مشکل کاهش سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی را دارید، همراه ما با شید تا در ادامه با تشریح چند مورد ساده، روش افزایش سرعت موبایل ها و تبلت های اندرویدی را یاد بگیریم.

این روزها بسیاری از دارندگان دستگاه‌های قدیمی مجهز به سیستم عامل اندروید، مشکل افت سرعت را تجربه می‌کنند. این مشکل در شرایطی که تعویض موبایل امکان‌پذیر نباشد، بسیار آزاردهنده خواهد بود. اما آیا از دلیل این کاهش سرعت مطلع هستید؟

آموزش افزایش سرعت گوشی های اندرویدی

در مرحله نخست باید تمامی فایل‌ها، اپلیکیشن ها و اطلاعات اضافی را حذف کرد. پس از آن، ویژگی‌هایی وجود دارند که فعال یا غیر فعال کردن آنها به افزایش سرعت تبلت ها یا گوشی های اندرویدی کمک می‌کنند.

ما این کارها را به سه دسته کلی تقسیم کرده‌ایم که انجام دقیق هرکدام از آنها اهمیت زیادی دارند.

1. پیدا کردن و حذف اپلیکیشن هایی که استفاده نمی‌کنید

وجود اپلیکیشن ها و فایل‌های تصویری و ویدیویی بسیار زیاد باعث کاهش سرعت گوشی های اندرویدی می‌شوند. فناوری ذخیره‌سازی موبایل و تبلت شما زمانی که تقریبا به صورت کامل پر می‌شود، عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

اما چگونه می‌توان به یک حافظه شلوغ سامان داد؟ ما دو نرم افزار را پیشنهاد می‌کنیم: “Files Go” برای مبتدیان و “DiskUsage” برای کاربران حرفه‌ای.

حذف خودکار اطلاعات اضافی با “Files Go”

این روش تنها برای اندروید 5.0 و جدیدتر عمل می‌کند.

“Files Go” توسط شرکت گوگل توسعه داده شده و بدون نیاز به کوشش چندان زیاد کاربران عمل می‌کند. شما به سادگی نرم افزار را نصب کرده و سپس هرکدام از دستورهای آن را اجرا می‌کنید.

به منظور افزایش خودکار حافظه داخلی، شما نخست باید دسترسی این نرم افزار را تایید کنید. برای این کار، ابتدا نرم افزار را باز کرده و سپس از “Find unused apps”، گزینه “Get Started” را انتخاب کنید.

سرعت گوشی های اندرویدی

سپس وارد تنظیمات شده و دسترسی برای اپلیکیشن “Files Go” را فعال کنید.

سرعت گوشی های اندرویدی

پس از آنالیز، “Files Go” به شما می‌گوید که از چه چیزی در حال استفاده هستید و کدام‌یک از آنها را می‌توانید حذف کنید. هرچند، زمان انجام این کار مطابق با توانایی‌های سخت افزاری دستگاه می‌تواند متغیر باشد.

حذف دستی فایل‌ها و اپلیکیشن ها با DiskUsage

“DiskUsage” با تحلیل سریع حافظه دستگاه، فضای باقی‌مانده و خالی را پیش روی شما قرار می‌دهد. به علاوه، این اپلیکیشن نشان می‌دهد کدام‌یک از فایل‌ها، بیشترین مقدار از فضای موجود را اشغال کرده‌اند. با اسکن موبایل به کمک این نرم افزار می‌توان انواع مختلف فایل‌های ذخیره شده را تشخیص داد و سپس به منظور افزایش سرعت، آنها را حذف کرد.

سرعت گوشی های اندرویدی

از “DiskUsage” روی SSD استفاده نکنید. برای پاک کردن یک فایل به کمک “DiskUsage”، ابتدا نمودار بصری مربوط به فایل‌های خود را باز کرده و با انتخاب گزینه سه‌نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه، “Delete” را لمس کنید.

2. حذف اپلیکیشن هایی که موجب افت سرعت می‌شوند

طراحی اندروید به گونه‌ای است که به اپلیکیشن ها اجازه می‌دهد بدون مصرف قدرت پردازشی دستگاه در پس‌زمینه اجرا شوند. در تئوری، یک اپلیکیشن که طراحی مناسبی داشته باشد، از منابع تنها برای مدت زمان کوتاهی استفاده می‌کند. متاسفانه اپلیکیشن هایی که به خوبی طراحی نشده باشند، باعث اجرا شدن و استفاده از سرویس‌های سیستم عامل می‌شوند که خود آنها می‌توانند موجب کاهش سرعت شده و یا باتری را تخلیه کنند.

دومین راه برای افزایش سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی، پیدا کردن این نرم افزارها و حذف آنهاست. متاسفانه، گوگل خود بخشی را برای تفکیک آنها در نظر نگرفته است. به همین جهت، در ادامه چندین نکته را به منظور شناسایی آنها بررسی می‌کنیم.

شناسایی نرم افزارهایی که در اندروید 5.0 به صورت خودکار اجرا می‌شوند

ساده‌ترین راه برای انجام این کار، نگاه کردن به دسترسی اپلیکیشن ها است.

بهتر است ابتدا دسترسی را به صورت مختصر توضیح دهیم. نرم افزارها برای استفاده از بخش‌های حساس موبایل شما به دسترسی نیاز دارند. به عنوان مثال، یک اپلیکیشن SMS نیاز به دریافت مجوز برای ارسال و دریافت پیام‌های متنی دارد. حال اگر این نرم افزار بخواهد به صورت همیشگی در حال اجرا باشد، به مجوزی با عنوان “run at startup” نیاز دارد.

متاسفانه گوگل مشخص نمی‌کند که کدام‌یک از اپلیکیشن ها در مرحله شروع اجرا می‌شوند.

برای پیدا کردن این موضوع در اندروید 5 تا اندروید 7، از طریق تنظیمات وارد “Apps” شوید. در اندروید 8 اوریو، این بخش را می‌توان با باز کردن بخش تنظیمات، در “Apps & notifications” و سپس “See all X apps” مشاهده کرد. با پیدا کردن محل نمایش این نرم افزارها، یکی از اپلیکیشن های غیر سیستمی که در مورد عملکرد آن مشکوک هستید را لمس کرده و گزینه “Permissions” را انتخاب کنید.

در منوی باز شده، به سمت پایین صفحه حرکت کرده و هرکدام از مجوزها را بررسی کنید. اگر شما موردی با عنوان “run at startup” را نبینید، نرم افزار مورد نظر به محض بوت شدن موبایل شما اجرا نمی‌شود.

سرعت گوشی های اندرویدی

متاسفانه شما نمی‌توانید این دسترسی را روی اغلب دستگاه‌های اندرویدی غیر فعال کنید. در حالی که اغلب اپلیکیشن هایی که به صورت خودکار اجرا می‌شوند عملکرد مناسبی دارند، سایر نرم افزارها به آن خوبی عمل نمی‌کنند. هرچند، در حالت کلی می‌توان گفت هر چه تعداد برنامه‌هایی که به صورت خودکار اجرا می‌شوند کمتر باشد، بهتر است.

به یاد داشته باشید که یک رام شخص ثالث در مقایسه با نسخه‌های معمول، می‌تواند دسترسی کاربران به بسیاری از بخش‌ها را فراهم کند. به همین جهت در صورت استفاده از دستگاه‌های قدیمی، بهتر است یک رام سفارشی را در نظر داشه باشید.

شناسایی اپلیکیشن هایی که در اندروید 4.0 به صورت خودکار اجرا می‌شوند

برای دستگاه‌های مجهز به “Ice Cream Sandwich” تا “KitKat”، برای شناسایی این نرم افزارها می‌توانید بعد از ری‌استارت دستگاه، به “Apps” در تنظیمات مراجعه کنید. حال وارد زبانه “Running” شوید.

سرعت گوشی های اندرویدی

این‌ها نرم افزارهایی هستند که همراه با دستگاه شما اجرا شده و به صورت مستمر در پس‌زمینه هستند. برخی از این‌ها اپلیکیشن های سیستمی هستند، به این معنی که وجود آنها برای سیستم عامل اندروید ضروری است. سایر آنها، نرم افزارهایی هستند که شما نصب کرده‌اید و دائما در حافظه دستگاه هستند و برخی مواقع از منابع پردازشی استفاده می‌کنند.

شناسایی این اپلیکیشن ها با “Startup Manager”

خوشبختانه نرم افزاری برای انجام این کار وجود دارد. “Startup Manager” به شما اجازه می‌دهد نرم افزارهایی که به صورت خودکار همراه با موبایل اجرا می‌شوند را شناسایی کرده و از بین ببرید.

استفاده از نرم افزار پیش رو نیز ساده است. بعد از نصب و اجرای نرم افزار، لیستی از تمام اپلیکیشن های با شروع خودکار پیش روی شما قرار می‌گیرد که به سادگی لمس و نگه داشتن انگشت خود روی هرکدام از آنها، می‌توانید آنها را در صورت عدم احتیاج، حذف یا غیر فعال کنید.

ما پیشنهاد نمی‌کنیم تمام نرم افزارهایی که از آنها استفاده نمی‌کنید را حذف کنید؛ حتی در صورتی که به صورت خودکار اجرا نشوند. همچنین، قطعا ما پیشنهاد نمی‌کنیم که “Startup Manager” را روی دستگاه خود نگه دارید چرا که توسعه‌دهنده، آن را رها کرده و تبلیغات متعددی نمایش داده می‌شود.

سرعت گوشی های اندرویدی

توجه: اگر اپلیکیشن های سیستمی را با استفاده از “Startup Manager” غیر فعال کردید، برای اجرای دوباره آنها باید موبایل را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. وجود اپلیکیشن های سیستمی برای عملکرد صحیح سیستم عامل ضروری است. به همین جهت نباید هیچ‌کدام از آنها را تا زمانی که مطمئن نیستید، غیر فعال کنید.

“Startup Manager” حالا در قالب ابزار جامع‌تر “All-In-One Toolbox” ارائه می‌شود. هرچند علی‌رغم باگ‌های کمتر، این برنامه تبلیغات بسیار زیادی داشته و ممکن است از گوشی های قدیمی پشتیبانی نکند.

همگام‌سازی دستی را برای اپلیکیشن ها فعال کنید

بعد از مقابله با تمام نرم افزارهای غیر ضروری، حالا باید همگام‌سازی دستی را برای تمام نرم افزارهای باقی‌مانده فعال کنید تا همه زمان‌ها مشغول آپدیت نباشند. اگر نیاز دارید که پنجره اعلان‌ها برای تمام نرم افزارها روی صفحه نشان داده شوند، می‌توانید آن را فعال کنید؛ اما به یاد داشته باشید که این موضوع روی سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی تاثیر می‌گذارد.

3. بهینه‌سازی دستگاه برای عملکرد بهتر

برای انجام برخی مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، ابتدا باید “Developer Options” را فعال کنید. سایر موارد نیز به سادگی لمس چند گزینه انجام می‌شوند.

بهینه‌سازی حافظه ذخیره‌سازی

این روش تنها روی اندروید 4.3 و جدیدتر عمل می‌کند.

متاسفانه حتی با حل مشکلات مربوط به در هم ریختگی حافظه، ممکن است هم‌چنان کندی سرعت را احساس کنید. علت این موضوع، عدم بهینه‌سازی خودکار حافظه به‌کاررفته در تلفن های هوشمند پس از آزاد کردن فضای داخلی ذخیره‌سازی است.

برای دستگاه‌های مجهز به اندروید 4.3 و جدیدتر، پیش از آن‌که حافظه ذخیره‌سازی مجددا به صورت معمول رفتار کند، به پروسه‌ای با عنوان “trim” نیاز است. این روش زمانی به بهترین شکل ممکن جواب می‌دهد که حداقل 25 درصد فضای حافظه شما خالی باشد. همچنین برای این کار، بهتر است گوشی خود را برای شارژ در طول شب رها کنید.

سرعت گوشی های اندرویدی

برای بهینه‌سازی حافظه داخلی و افزایش سرعت گوشی های اندرویدی خود، باید گام‌های زیر را طی کنید:

  • مطمئن شوید که روی موبایل یا تبلت خود، حداقل 25 درصد فضای خالی دارید.
  • گوشی خود را روی حالت پرواز قرار دهید.
  • آن را به منبع برق متصل کرده و اجازه دهید در طول شب شارژ شود. برای دریافت بهترین نتیجه نیز بهتر است موبایل تا 24 ساعت به منبع برق متصل باشد.

حافظه ذخیره‌سازی خارجی

اگر از کارت حافظه خارجی استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که اپلیکیشن ها را روی آن ذخیره کرده باشید. از طرفی، برخی از کارت‌های حافظه سرعت پایینی داشته و نمی‌توانند دستورات را با سرعت بالا پردازش کنند. در این صورت باید کارت حافظه‌ای سریع همچون محصولات “Samsung Evo” و نمونه‌های مشابه را خریداری کنید.

فعال کردن “Developer Options”

این روش تنها روی اندروید 4.4 و جدیدتر جواب می‌دهد.

با فعال کردن “Developer Options”، بخشی جدید از امکانات و وظایف در دسترس شما قرار می‌گیرد که به واسطه آنها می‌توان سرعت گوشی های اندرویدی و تبلت های قدیمی را افزایش داد. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • وارد تنظیمات شده و “About Phone” را انتخاب کنید.
  • “Build number” را پیدا کرده و هفت بار روی آن ضربه بزنید.
  • شما باید پیغامی را دریافت کنید که نشان می‌دهد توسعه‌دهنده هستید. در این صورت، گزینه “Developer Options” به بخش تنظیمات اضافه خواهد شد.

بعد از فعال کردن “Developer Options”، وارد این قسمت شوید.

خاموش کردن انیمیشن‌ها

اگرچه انیمیشن‌ها سبب جذاب شدن رابط کاربری می‌شوند، اما با خاموش کردن آنها می‌توان سرعت گوشی های اندرویدی را افزایش داد.

سرعت گوشی های اندرویدی

بدین منظور، “Developer Options” را باز کرده و گزینه “Drawing” را پیدا کنید. زیر این قسمت، سه مورد مختلف وجود دارد

  • Window animation scale
  • Transition animation scale
  • Animator duration scale

مقیاس انیمیشن‌ها می‌تواند بین off و 10x باشد. برای افزایش سرعت، کافی‌ست آنها را روی “off” قرار دهید.

استفاده از 2D GPU Rendering

برخی از اپلیکیشن ها به منظور اجرای بازی‌های دوبعدی، از پردازنده دستگاه شما به جای پردازشگر گرافیکی استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند به افت سرعت منتهی شود. برخی مواقع، فعال کردن این ویژگی می‌تواند با مجبور کردن بازی به استفاده از GPU، سرعت موبایل‌تان را کمی افزایش دهد. هرچند، این حالت سبب افزایش مصرف باتری شده و برخی مواقع می‌تواند روی پایداری دستگاه نیز اثر گذارد که البته ما در بازی “Kingdom Rush” متوجه چنین چیزی نشدیم.

سرعت گوشی های اندرویدی

برای فعال کردن این ویژگی کافی‌ست “Enable hardware accelerated rendering” را پیدا کرده و مطابق با تصویر ضمیمه‌شده عمل کنید. ممکن است این قابلیت در همه تلفن های هوشمند وجود نداشته باشد.

فعال کردن Force 4x MSAA

این گزینه باعث بهبود عملکرد نمی‌شود، اما بازی‌ها شکل بهتری به خود خواهند گرفت. اگر با موبایل خود بازی می‌کنید و همیشه آن را به منبع برق متصل نگه می‌دارید (یا به طول عمر باتری اهمیتی نمی‌دهید)، فعال کردن “Force 4x MSAA” را در نظر بگیرید. این قابلیت، گوشه‌های دندانه‌دار برخی بازی‌ها را صاف می‌کند. از سوی دیگر، این حالت سبب کاهش طول عمر باتری شده و باعث می‌شود برخی اپلیکیشن ها آهسته‌تر عمل کنند.

این گزینه را نیز در “Developer Options” می‌توان پیدا کرد.

نگاه به Process Stats

این روش تنها در اندروید 4.4 و جدیدتر جواب می‌دهد.

یکی دیگر از راه‌ها برای پیدا کردن اپلیکیشن های بد، استفاده از قابلیتی با نام “Process Stats” است. این گزینه از “Developer Options” قابل مشاهده است.

در این بخش شما می‌توانید دقیقا ببینید که هر پروسه یا اپلیکیشن، چه مدت در پس‌زمینه اجرا شده و چه میزان از حافظه را مصرف می‌کند.

سرعت گوشی های اندرویدی

همه اپلیکیشن های این بخش، برای عملکرد دستگاه شما بد نیستند. با این وجود، شما احتمالا اپلیکیشن هایی را پیدا خواهید کرد که قبلا نصب کرده‌اید و هیچ وقت از آنها استفاده نمی‌کنید. در این صورت، بهتر است این نرم افزارها را پاک کنید.

آیا قادر به افزایش سرعت گوشی های اندرویدی هستید؟

اغلب مواقع، بهترین راه برای افزایش سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی، حذف اپلیکیشن های بد است. بعد از پاک کردن اطلاعات اضافی، پیشنهاد می‌کنیم دستگاه خود را روی حالت پرواز قرار داده و آن را به منبع برق متصل کنید. برای افزایش بیشتر سرعت نیز می‌تواند انیمیشن‌ها را خاموش کنید.

علی‌رغم امکان دست‌کاری بخش‌های مختلف و بهبود عملکرد، نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید هم‌چنان یک مشکل بزرگ دارند و آن، امنیت است.

باور داشته باشید یا نه، به یک اپلیکیشن اسکنر بدافزار احتیاج دارید و هر کاری که می‌کنید، مطمئن شوید که اپلیکیشن هایی که با متوقف کردن وظایف و خالی کردن رم سرعت را افزایش می‌دهند را نصب نمی‌کنید!

اما آیا شما نیز راه دیگری را برای بهبود عملکرد و افزایش سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی سراغ دارید؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اندروید ینی این الان اگه ای او اس بود باید مینداختینش دور