ناسا در پی عملی کردن فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی !

قرار دادن فضانوردان در یک “خواب عمیق” تا امروز جزئی از داستان‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی بوده که مشابه آن را باید دوستداران سینما در فیلم پرومته و یا تریلرهای فیلم Interstellar کریستوفر نولان نظاره کرده باشند. اما صرف نظر از جاه‌طلبانه بودن این ایده، به نظر دنیای علم به زودی راه حلی برای آن خواهد یافت.

شاید سؤال این باشد که چه نیازی به فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی وجود دارد؟ باید توجه داشت که مقاصد دور و درازی چون مریخ نیازمند سفری حدود ۱۸۰ روزه می‌باشد. در این ۱۸۰ روز میزان مصرف انرژی، مواد غذایی، اکسیژن و بسیاری از موارد دیگر به حدی خواهد بود که هزینه‌های چنین سفری را بسیار افزایش خواهد داد.

در تئوری به نظر خواب عمیق می‌تواند این مشکل را حل کند. در این صورت فضانوردان با مصرف کمتر انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، تنها زمان از خواب بیدار می‌شوند که فضاپیما به مقصد رسیده باشد.

امسال بیش از هر زمان دیگری در تاریخ تکنولوژی‌های فضایی، سفر به مریخ و در نهایت ایجاد کولونی های مریخی به یکی از مهم‌ترین بحث‌ها میان دانشمندان ناسا و دیگر مراکز تحقیقات فضایی تبدیل شده است. به همین دلیل ناسا تصمیم گرفته با هزینه ای تحقیقاتی به کمپانی مهندسی هوافضای SpaceWorks Enterprise زمینه‌های محقق شدن خواب عمیق را برای فضانوردان محقق کند.

ایده اصلی شرکت اسپیس ورکس قرار دادن انسان در حالت خاصی از سستی و بی حالی (Torpor) است. در این حالت از فعالیت‌های متابولیک و روانی به شکل چشمگیری کاسته می‌شود. کمپانی مذکور در همین راستا دست به تولید سیستمی سه مرحله ای زده است. در مرحله نخست، سیستم وظیفه تسکین فرد را با عهده دارد. مسدودسازی جریان‌های اعصاب در این مرحله، می‌تواند امکان حرکت را از فرد سلب نماید.

Statis-Habitat_2

در مرحله بعد دمای بدن ۱۰ درجه فارنهایت کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه میزان فعالیت متابولیک و سلولی بدن بین ۵۰ تا ۷۰ درصد سقوط خواهد داشت. به محض انجام تمامی این اعمال، فرد به یک سِرم مخصوص تأمین مواد غذایی متصل می‌شود تا به شکل قطره ای مواد لازم برای ادامه حیات وی قابل دسترس باشد.

اسپیس ورکس توانسته با استفاده از همین متد افراد را تا یک هفته زنده نگاه دارد که اگرچه قدم بسیار بزرگی است، ولی این سیستم در مرحله نخست خود قرار دارد و باید در نهایت بتواند تا ماه‌ها حیات را در بدن افراد نگه دارد.

در این بین وجود مشکلاتی چون التهاب ریه، گرفتگی ماهیچه، کاهش وزن شدید و همچنین مشکلات مربوط به استخوان از مواردی هستند که باید توسط شرکت طراح این روش برطرف شود.

منبع : digitaltrends

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. منم میخوام برم مریخ ولی کوله پشتیم گم شده هر چی میگردم پیداش نمیکنم

  2. این یه پروژه بوده که کامل در حال انجامه ولی شاید نه فقط در فضا…بیشتر این خواب عمیق برای شست وشوی مغزیه…اینکار ناسا بعد از تحقیقات و قرنطیه کارکنان انجام میشه چرا که پروژه های سری باید مخفی بمونه !!!

  3. منم می خوام برم مریخ!!