چای سبز حاوی ترکیبی است که از بروز حمله قلبی جلوگیری می‌کند!

چای سبز حاوی ترکیبی است که از بروز حمله قلبی جلوگیری می‌کند!

چای سبز اخیرا به عنوان موضوع اصلی تحقیق دانشمندانی از دانشگاه‌های لنکستر و لیتدز مورد بررسی قرار گرفته و اینطور که از نتایج پژوهش‌ها به نظر می‌رسد، پیشگیری از حملات قلبی هم می‌تواند به فواید مصرف چای سبز اضافه شود.

چای سبز به عنوان یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های جهان شناخته می‌شود که بیشتر از همه، افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند از آن استفاده می‌کنند. در همین رابطه، جالب است بدانیم که اخیرا محققانی از دو دانشگاه لیدز (Leeds) و لنکستر (Lancaster) در بریتانیا، موفق به شناسایی ترکیبی در چای سبز شده‌اند که به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند و شانس بروز حملات قلبی در افراد را کاهش می‌دهد. در بررسی این تحقیق با ما همراه باشید.

تاثیر چای سبز در پیشگیری از سکته قلبی

به صورت کلی این روزها بسیاری از افراد در مورد فواید مصرف چای سبز اطلاعاتی دارند و از تاثیرات مفید این نوشیدنی باخبر هستند؛ با این وجود پژوهش اخیر مربوط به نقش ترکیب موجود در چای سبز که با نام EGCG شناخته می‌شود، در نوع خود منحصر به فرد است.

دانشمندان اعلام کرده‌اند که این ترکیب می‌تواند در حل شدن پلاک‌های ایجادشده در رگ‌های خونی و داخل قلب موثر باشد و از این طریق، مشکلاتی که با مسدود شدن این رگ‌ها به وجود می‌آید را برطرف کند. از طرف دیگر، پیش از این هم تحقیقات گسترده‌ای در مورد نقش EGCG برای مقابله با آسیب‌های واردشده به سیستم عصبی و همچنین درمان بیماری آلزایمر انجام شده بود و می‌توان گفت که این ترکیب پتانسیل بالایی برای برطرف کردن مشکلات مختلف سلامتی دارد.

در مطالعه انجام‌شده، به طور دقیق اثر ترکیب مورد نظر بر روی محل‌های تجمع ماده در رگ‌ها که باعث بروز بیماری تصلب شریان (Atherosclerosis) و در نتیجه، سکته قلبی می‌شود، مورد بررسی قرار گرفت؛ جالب است بدانیم که آمیلوئید در شکل‌گیری اختلال آلزایمر هم موثر است.

چای سبز حاوی ترکیبی است که از بروز حمله قلبی جلوگیری می‌کند!

دیوید میدلتون (David Middleton)، یکی از دانشمندان پژوهش اخیر در این رابطه گفته است که هر دو بحث تاثیرات مفید چای سبز بر سلامتی و نقش EGCG در حل کردن پلاک‌های آمیلوئید در بیماران مبتلا به آلزایمر مدت‌هاست که مورد توجه دانشمندان بوده، اما می‌توان گفت که او و همکارانش برای اولین بار عملکرد ترکیب مورد بحث را به بیماری‌های قلبی هم تعمیم داده‌اند.

البته در کنار این اخبار خوشحال‌کننده، کار تحقیقاتی تیم میدلتون با اخطارهایی هم همراه است؛ به عنوان مثال از آنجایی که EGCG لازم برای عملی شدن نتایج گزارش‌شده در تحقیق بر روی پلاک‌ها، نسبتا مقدار زیادی است، این دانشمندان هشدار می‌دهند که افراد نباید به دنبال رسیدن به تاثیرات مورد نظر، مصرف چای سبز خود را افزایش دهند.

دلیل این هشدار هم به تحقیقات قبلی دانشمندان مربوط می‌شود که بر اساس آن‌ها، اعلام شده که چای سبز ممکن است آثار مخربی را هم همراه داشته باشد؛ بر اساس این مطالعات مصرف زیاد چای سبز می‌تواند به بروز مشکل سنگ کلیه منجر شود و به همین خاطر، توصیه می‌شود که افراد روزانه بیش از 5 فنجان از این نوشیدنی مصرف نکنند.

چای سبز حاوی ترکیبی است که از بروز حمله قلبی جلوگیری می‌کند!

جرمی پییرسون (Jeremy Pearson) از بنیاد قلب بریتانیا در این رابطه گفته است که با وجود نتایج امیدوارکننده گزارش‌شده، هنوز احتمال موثر بودن چای سبز بر روی سلامت قلب، به صورت مستقیم، پایین است. با این حال انتظار می‌رود که با تحقیقات بیشتر و مهندسی مولکول‌های مفید موجود در این نوشیدنی، بتوان داروهایی را توسعه داد که در کنار حل کردن پلاک داخل رگ‌ها، مشکلات مصرف زیاد چای سبز را هم به همراه نداشته باشند.

مقاله میدلتون و همکارانش در ژورنال “Journal of Biological Chemistry” به چاپ رسیده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

7 دیدگاه

  1. چیزی که تولید داخلی نباشه به هیچی نمیارزه

  2. چای سبز مفید ترین نوشیدنی دنیاست

  3. توی ایران از کجا باید تهییه ش کنیم؟؟

  4. چای سبز عالیه هم پوست هم مو هم بیماری قلبی هم چاقی