زنان باردار

گرمای تابستان برای زنان باردار مضر است

آب و هوای گرم برای هر فردی آزاردهنده و غیرقابل تحمل است. اما اکنون مشخص شده که گرمای روزهای تابستان برای زنان باردار مضر و نگران‌کننده است.

بسیاری از زنان باردار از گرمای شدید روزهای تابستان و تاثیر آن بر روی حاملگی خود بی‌خبر هستند. اما باید بدانیم که این گرما منجر به داغی بدن و کمبود آب می‌شود که همین موضوع تاثیر بدی بر شرایط زنان باردار می‌گذارد.

دکتر سایما آفتاب، مسئول بخش دارویی Fetal Care، معتقد است کم آبی بدن می‌تواند برای زنان باردار خطرات زیادی داشته باشد. وی همچنین اعلام کرد پزشکان معمولا بنا به احتیاط از زنان باردار می‌خواهند از قرار گرفتن در هر محیط گرم و داغ دوری کنند.

تب شدید و حاملگی

یکی از نگرانی‌های متخصصان، تب شدید و گرمای زیاد زنان در دوران اولیه حاملگی است و اینکه احتمال بروز مشکلات عدیده در حین به دنیا آمدن نوزاد وجود دارد. اسناد و حقایقی وجود دارد که طبق آنها در زنانی که بین شش الی هشت هفته اول حاملگی خود دچار این گرمای بیش از حد بدن شوند، احتمال به دنیا آمدن نوزادی با مشکلات مغزی یا ستون فقرات بالا می‌رود.

البته دکتر آفتاب در ادامه اعلام کرد که مشکلات مربوط به گرمای شدید بدن و خطرات ناشی از آن در زنان باردار به همان ۸ هفته اولیه دوران بارداری محدود می‌شود. به عبارت دیگر بالا رفتن ناگهانی دمای بدن پس از دو ماه اول از دوران بارداری، تاثیرات مذکور را بر سلامت نوزاد نخواهد داشت.

و حتی اگر زن بارداری دچار گرمای شدید یا تب در دوران اولیه حاملگی خود شود، ریسک مربوط به مشکلات مغزی و ستون فقرات نوزاد کم است. طبق آمار ثبت شده، هر ساله ۱۵۰۰ نوزاد در ایالات متحده آمریکا با مشکلات مربوط به ستون فقرات به دنیا می‌آیند، ینی به ازای هر ۱۰ هزار تولد، ۳ مورد.

کم‌آبی بدن (Dehydration) 

زنان باردار

در بدن بانوان در دوران بارداری تغییرات زیادی به وجود می‌آید، به عنوان مثال نحوه گوارش مایعات و کنترل دمای بدن. در نتیجه ممکن است دچار کمبود آب در بدن شوند و یا علائم مربوط به کاهش آب بدن در آنها مشاهده شود. گرمای روزهای تابستان هم می‌تواند در این میان مشکلات را بیشتر از قبل کند.

یکی از علائم کم آبی بدن از دیدگاه دکتر آفتاب، گیجی است و اگر این موضوع منجر به از هوش رفتن یا زمین خوردن زن باردار شود، سلامتی آنها را با خطر مواجه خواهد کرد؛ زمین خوردن در دوران بارداری می‌تواند هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک باشد.

علاوه بر این، کم آبی بدن منجر به تولید هورمونی در مغز ما نام واسوپرسین می‌شود که تشنگی را به وجود می‌آورد. اما این هورمون همچون اکسیتوکین در حملات انقباضی دوران حاملگی تاثیر دارد.این حملات انقباضی به معنای فرا رسیدن زمان تولد نوزاد نیستند اما این ریسک وجود دارد که فرد باردار دچار زایمان زودرس شود. کمبود آبی که تا زمان تولد فرزند وجود داشته باشد و ادامه پیدا کند، خود نیز یک ریسک دیگر برای سلامت مادر و نوزاد است چرا که منجر به مشکلاتی نظیر فشار خون پایین می‌شود.

بنا به این دلایل، کنترل میزان آب بدن در زنان باردار و جلوگیری از کم‌آبی یکی از نکات مهم به شمار می‌رود. دکتر آفتاب در همین زمینه می‌گوید، همه ما (متخصصان) می‌دانیم که کم‌‌آبی می‌تواند در دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین خطرساز باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. زنا باید تو خونه بمونن

  2. این تابستون گرم نیست
    رسما جهنمه جهنم .
    آدم ذوب میشه تنهایی دیگ چه برسه به باردارای بیچاره