افتخار اولین پرواز متعلق به گوستاو وایتهد بود نه برادران رایت !

 یک محقق استرالیایی در ادعایی جنجالی، افتخار اولین پرواز را متعلق به «گوستاو وایتهد» و نه «برادران رایت» دانست.هنگامی که یک ویژه‌نامه صدمین سالگرد ژورنال مرجع هوانوردی به نام Jane’s All the World’s Aircraf t، اوج گیری اولین پرواز را از انحصار برادران رایت درآورد، تردیدی جدی در منابع تاریخی احساس شد و هم‌اکنون یک محقق استرالیایی ادعای جدی‌تر را در این زمینه مطرح کرده است.

 نام جدید مخترع هواپیما در این ادعای جدید « گوستاو وایتهد»، مبتکری است که در آلمان متولد شده است.

بسیاری از پیش معتقد بوده‌ا‌ند که دو سال قبل از این که اورویل و ویلبر رایت در تاریخ 14 دسامبر سال 1903 در گیتی هائک هواپیمایشان را بر فراز سطح زمین به پرواز درآورند، این مخترع آلمانی پرواز را تجربه کرده است.

تحقیقات جدید یک کارشناس هوانوردی استرالیایی ویراستاران جینز را متقاعد کرده است که ادعاهای خود را به روز کند؛ این در حالی است که موزه هوا و فضای ملی اسمیت‌سونیان در واشنگتن در خصوص کار وایتهد مردد است و آن را بیشتر یک اسطوره می‌پندارد. این موزه میزبان اولین هواپیمای برادران رایت است.

بسیاری بر این باورند که بدهکاربودن موزه اسمیت‌سونیان به میراث برادران رایت، که هنوز هم با وارثان این برادران قرارداد دارد، مانع از پذیرش این موسسه در خصوص حقایق غیرقابل‌بحث پیشتازی وایتهد در عرصه هوانوردی شده است.

جان براون یک تاریخدان پرواز اهل استرالیا، مسئول تحریک مجله جینز برای به‌روزرسانی ادعاهای این مجله و همچنین به منابع تاریخی اعلام شده است.براون هنگام تحقیق بر روی یک مستند با موضوع "خودروهای پرنده" برای کانال اسمیت‌سونیان، به حجم بزرگی از داده‌های مورد غفلت در خصوص وایتهد برخورد کرد.این محقق هم اکنون به طور جدی خواستار بازنویسی کامل تاریخ وایتهد شده است.وی معتقد است که گزارشات روزنامه‌ها در آن زمان، پرواز وایتهد را حتی به شش سال قبل از تاریخ اوج‌گیری برادران رایت، یعنی سال 1897 نسبت داده‌اند.به گفته این محقق، آثار عکاسی ثابت می کنند که یک تصویر گم‌شده، وایتهد را در حال پرواز هواپیمایش در فیرفیلد کانکتیکات، در تاریخ 14 آگوست 1901 نشان می‌دهد.

لیتوگراف از این عکس، در آن زمان در «بریج پورت هرالد» منتشر شد و می‌توان آن را بر روی دیوار نمایشگاه هوانوردی در عکسی که در سال 1906 توسط ویلیم هامر گرفته شده، مشاهده کرد.

این عکس در واقع، بخشی از آرشیوهای کلکسیون هامر در اسمیت‌سونیان است.اجازه دسترسی به این عکس به براون حین تحقیقاتش داده نشد اما وی پرینتی را از آن تهیه کرده است.براون این عکس را در موزه «گوستاو وایسکوف» پیشگام هوانوردی در زادگاه این هوانورد در لویترزهاوزن آلمان کشف کرد.براون در حال حاضر در آلمان به سر می‌برد و در حال آماده‌کردن مستندی با موضوع زندگی "وایتهد" است.

شواهدی مستندی مبتنی بر تعداد موتورهای هواپیماهایی که وایتهد خلق کرد و همچنین فروش و گزارشات روزنامه‌ها و استشهادات، وجود دارند که شاهدان عینی وایتهد را حین پرواز دیده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*