کوچر بیرکار

کوچر بیرکار ، ریاضیدان ایرانی برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۸ شد

کوچر بیرکار ، ریاضیدان ایرانی تبار متولد شهر مریوان برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۸ شد. وی پس از مریم میرزاخانی فقید، دومین فرد ایرانی است که توانسته برنده جایزه فیلدز معروف به نوبل ریاضیات شود.

کوچر بیرکار ، در عصر روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ طی مراسمی که در شهر ریودوژانیروی برزیل برگزار شد به عنوان یکی از چهار برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۸ انتخاب شد. این برای دومین بار است که یک ایرانی تبار موفق به دریافت این جایزه بسیار مهم می‌شود. پیش از این، مریم میرزاخانی فقید موفق شده بود این جایزه را دریافت کند.

معرفی کوچر بیرکار

کوچر بیرکار در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی در شهر مریوان استان کردستان متولد شد و دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه تهران سپری کرد و اکنون نیز استاد دانشگاه کمبریج و مقیم بریتانیا است. او مدرک دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ میلادی از دانشگاه ناتینگهام گرفت و عمده کارهای تحقیقاتی‌اش در حوزه هندسه جبری است.

کوچر بیرکار

کوچر بیرکار تاکنون به خاطر پژوهش‌هایش جوایز زیادی مانند جایزه بنیاد ریاضی پاریس، جایزه لورهولم در سال ۲۰۱۰ و جایزه مور در سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد و حالا موفق به دریافت جایزه فیلدز ۲۰۱۸ شده است. جایزه فیلدز به عنوان مهم‌ترین جایزه جهان در حوزه ریاضیات شناخته می‌شود و بسیاری آن را با عنوان نوبل ریاضی می‌شناسند. این جایزه هر ۴ سال یک بار به دو تا چهار ریاضیدان برجسته زیر ۴۰ سال اعطا می‌شود. در دوره قبل نیز مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد توانسته بود این جایزه را دریافت کند و به عنوان اولین زن تاریخ و اولین ایرانی که نوبل ریاضیات را اخذ می‌کند شناخته شد.

جایزه فیلدز توسط جان چارلز فیلدز، ریاضیدان کانادایی پایه‌گذاری شد و اکنون کوچر بیرکار به عنوان دومین ریاضیدان ایرانی موفق به دریافت این جایزه مهم شده است. علاوه بر بیرکار، سه ریاضیدان دیگر به نام‌های پیتر شولتز (استاد دانشگاه بن آلمان)، آلسیو فیگالی (ریاضیدان ایتالیایی) و آکشای ونکاتش (استاد استرالیایی دانشگاه استنفورد) جایزه فیلدز ۲۰۱۸ را برنده شدند. برندگان این جایزه، یک مدال طلا به همراه ۱۵ هزار دلار کانادا دریافت می‌کنند.

جایزه فیلدز

برندگان جایزه فیلدز ۲۰۱۸

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۱ دیدگاه

 1. بژی…کوردستان………
  تا پارسال ما رو تروریست و تجزیه طلب صدا میزدنند حالا میگن هموطن…..جمش کن به مانمیخوری

 2. امیدوارم کشورهای مختلف به خوبی از مغزهای ایرانی استفاده کنند ریاضیات در دقت موشک ها کاربرد بسیاری دارد قابل توجه وزارت دفاع آمریکا (مردم ایران همجنان باید افتخار کنند با تمام توان به افتخار ادامه دهند اصلا تولید و فعالیت را ول کنیم و دور هم افتخار کنیم به تاریخ به گل فوتبال به اینکه مغزهای ایرانی در داخل میتوانند ماشین حساب دائرالمعارف باشند و حتی کودکان نابغه ایرانی پایتخت کشورها را حفظ هستند و حتی فراتر برخی اسم بازیکنان فوتبال را کامل میدانند و حتی تاریخ مسابقات فوتبال را – توجه داشته باشید برخی نوابغ غیر ایرانی نمیدانند رئیس جمهور کشورشان کیست و حتی کشورهای همسایه آنها کیست و در مسابقات دایرالمعارف قطعا بازنده هستند )

 3. افتخاری بس بزرگ برای ملت کرد. تا کور شود هر آنکس که نتواند دید…

 4. اسمش فریدون درخشانی هست، کوچر بیرکار لقبش هست، کوچر =کوچبر = مهاجر و بیرکار= ریاضی دان . یعنی مهاجر ریاضی دان
  منبع = من زبان مادریم کردیه

 5. 💬 از آموزش رایگان کشور استفاده کرده، از یک شهر مرزی کوچک به بهترین دانشگاه ایران راه یافته، بدون نظرداشت مسائل قومی در تیم المپیاد کشور عضو شده، حالا به کشورش خیانت میکند و #ایران‌ستیز شده. داستان #کوچر_بیرکار بهترین شاهد برای اثبات بزرگنمایی در ادعاهای تبعیض قومی در ایران است.

  🔸علی قلیزاده

  💬 جناب فریدون درخشانی! ضمن تبریک، شنیدم به ملیت و‌ اسم ایرانیتان خیانت کردید. همان ملتی که شهید داد تا صدام مریوان را حلبچه نکند. به #رانتخوار نمک نشناس عادت داریم. ولی حداقل بدهیتان به ملت را برای ۲۲سال امنیت و ۱۶سال تحصیل مجانی‌و‌ در بهترین دانشگاه ایرانیان پس دهید #کوچر_بیرکار

  🔸علی علیزاده

  💬 مبارک #کوچر_بیرکار منتها جالب ماجرا اینه که ادعا میکنه پیشرفت در مناطق کردنشین غیرممکنه، در حالیکه که خودش در همان مناطق رایگان درس خونده، از سلسله‌مراتب بالا رفته و در بهترین دانشگاه کشور رایگان تحصیل کرده و توسط همان سیستم برای مسابقات به انگلیس اعزام…و البته پناهنده شده

  🔸فرشاد فلاحت زاده

  💬 #کوچر_بیرکار که در زمان جنگ در یک شهر مرزی کردستان ایران مدرسه رفته٬ استعدادش در #ایران کشف و شکوفا شده٬ در دانشگاه تهران رایگان تحصیل کرده٬ از طرف دانشگاه تهران به مسابقات جهانی ریاضی اعزام شده؛ در کجای این مسیرش در ایران با «تبعیض قومیتی» مواجه بوده که به انگلیس #پناهنده شده؟

  🔸علی نصری

  💬 چند کُرد که به زبان قومی خودشان تحصیل کرده‌اند موفق شده‌اند مدال فیلدز یا جایزه نوبل بگیرند؟ چه ظلمی به امثال #کوچر_بیرکار شده که به او حق می‌دهد به ایران پشت کند؟ همیشه ایران مقصر است و آنها که فرار می‌کنند همه انسان‌های خوبی هستند؟

  🔸دانشطلب

  💬 این وطن بی وطن بسیار به خود دیده است.. کوچر بیرکار یا هر آنچه اسم اوست هم یکی از آن هزاران. افتخار به بی وطنان اما در مرام ما نیست.

  🔸خرچنگ زاده

  • شما ها که میگید اقای کوچر بیرکار به ایران پشت کرده و تو ی کشور دیگه پناهنده شده اینم بدونید که تو ایران کورد ها نمیتونن وزیر بشن نمیتونن استاندار شهر خودشونم بشن نمیتونن با زبان مادری شون تحصیل کنن و خیلی چیزای دیگه. اونوقت انتظار داری تو ایران بشینن برن دست فروشی یا کارگری؟
   یکم دیدگاهتون رو عوض کنید

 6. ایول دمت گرم . کور شه چشم هرکی که نتونه موفقیت ایرانی ها رو ببینه

 7. موفقیت ها و برتر شدن های هر ایرانی در خارج از کشور بدترین توهین برای مسولان مملکته.

 8. واقعا مملکت باید خجالت بکشه که هرچی نخبه داریم هیچکدوم تو کشور خراب شده ی خودمون نموندن

 9. افتخاری دیگر
  موفق باشی کوچر بیرکار