اپل نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی

اپل نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی لقب گرفت

اپل موفق شد به نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی تبدیل شود. ارزش هر سهم این شرکت در بورس حالا به بیش از ۲۰۰ دلار رسیده و آمازون را پشت سر گذاشته است.

اینطور به نظر می‌رسد تحلیلگران وال استریت ژورنال بار دیگر در مورد اپل اشتباه کرده باشند. در ماه مارس گذشته بسیاری از مغز متفکرهای وال استریت انتظار داشتند که آمازون نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی لقب گیرد. حتی در حالی که آن زمان اپل ۱۴۰ میلیارد دلار درآمد بیشتری از آمازون کسب کرده بود، اما این آمازون بود که بر اساس درصدها، با سرعت بیشتری مسیر رو به جلو را طی می‌کرد.

ارزش سهام نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی

همین باعث شده بود تا تحلیلگران وال استریت انتظار داشته باشند آمازون یک هفته زودتر از اپل به نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی تبدیل شود. تنها بخش این پیشبینی که درست بود، در واقع زمانش بود؛‌ تحلیلگران برآورد کرده بودند که آن‌ها در ماه آگوست (مرداد ماه) لقب نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی را دریافت خواهند کرد. ساعاتی پیش ارزش هر سهم شرکت اپل به ۲۰۷.۰۵ دلار رسید تا CNBC ارزش این شرکت کوپرتینویی را یک تریلیون دلار ارزیابی کند.

آخرین موج در افزایش قیمت سهام این شرکت پس از آن صورت گرفت که اپل گزارش کرد، انتظارات آن‌ها بهتر از سه ماهه سوم سال مالی بعد از بسته شدن بازار در روز دوشنبه بوده است. دستیابی به ارزش یک تریلیون دلار پس از آن که در نخستین روز سال ۱۹۷۶ دو استیو (جابز و وزنیاک) اپل را تاسیس کردند، می‌تواند یک رکورد تاریخی باشد. در ۱۲ دسامبر ۱۹۸۰ اپل با ارزش ۲۲ دلار به صورت عمومی در بورس حضور پیدا کرد. پس از چندین بار تقسیم سهام، ارزش هر سهم این شرکت به ۳۹ سنت رسید.

سهامداران اپل ، نگران آینده

اپل در واقع نخستین شرکت عمومی نیست که موفق شده به ارزش یک تریلیون دلار دست پیدا کند. در نوامبر سال ۲۰۰۷، یک شرکت به نام PetroChina موفق شد به این لقب دست یابد. اما اتفاقی که پس از آن برای PetroChina افتاد، می‌تواند سهامداران اپل را نیز نگران کند؛ پس از محدودسازی‌های دولتی نظیر گمانه زنی‌های پوچ، این شرکت به ارزش ۸۰۰ میلیارد دلار تنزل پیدا کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

  1. با تروتی که از مسلمونا به غارت بردن باید اینجور باشه

  2. نه من فک میکنم مردم ایران حالشون از این جمله ی مسخره ی تو بهم میخوره

  3. دیگه مردم ایران از این گوشی ساخت غرب حالشون به هم میخوره