آخرین مطالب
14
امروز
بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی برساوشی را در روزهای 21 و 22 مرداد از دست ندهید

بارش شهابی برساوشی در روزهای 21 و 22 مرداد 1397 به اوج خود می‌رسد و علاقه‌مندان می‌توانند این پدیده زیبا را مشاهده کنند. در ادامه این مطلب، جزئیات این شهاب باران و شرایط عکاسی از آن را بررسی می‌کنیم.

آسمان ایران در روزهای 21 و 22 مرداد 1397 شاهد اوج بارش شهابی برساوشی خواهد بود. منجمان می‌گویند در شهاب باران برساوشی امسال، تعداد 60 تا 70 شهاب در هر ساعت قابل مشاهده است. اسدالله قمری نژاد، عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران گفت بارش شهابی برساوشی هر سال اتفاق می‌افتد. هنگامی که زمین در مدار خود در حال حرکت است، گاهی یکی از مدارهای دنباله دار و یا سیارک‌ها را قطع می‌کند و ذارت جدا شده از این سیارک‌ها و دنباله‌دارها به جو زمین وارد می‌شوند. این ذرات با ورود به جو زمین به دلیل سرعت و اصطکاک در جو زمین شروع به سوخت می‌کنند و به شکل شهاب‌های نورانی دیده می‌شوند.

بارش شهابی برساوشی

به گفته این کارشناس نجوم، دنباله داری به اسم سویفت تاتل (Swift Tuttle) منشا بارش شهابی برساوشی است که تقریبا هر 130 سال یک بار حرکت مداری خود را کامل می‌کند. قمری نژاد اضافه کرد در بهترین شرایط رصدی می‌توان تعداد 120 تا 200 شهاب را در بارش شهابی برساوشی رویت کرد که به ندرت چنین بارشی را مشاهده خواهیم کرد.

در زمان بارش شهابی برساوشی امسال، ماه به وضعیت محاق یا ماه تاریک درمی‌آید و ماه در آسمان صبحگاهی دیده می‌شود. بنابراین امکان رصد این پدیده نجومی به خوبی وجود خواهد داشت. گفته می‌شود تعداد شهاب‌های قابل مشاهده در این بارش شهابی بین 60 تا 70 شهاب در هر ساعت است. معمولا ZHR متوسط از دنباله دار سویفت تاتل، حدود 50 شهاب در ساعت است، اما در بارش شهابی برساوشی سال 1395، تعداد شهاب‌های قابل مشاهده در هر ساعت بین 150 تا 200 شهاب بود که البته با توجه به وضعیت ماه، امکان رصد کردن این تعداد شهاب میسر نشد. لازم به ذکر است که ZHR به معنی تعداد شهاب‌های قابل مشاهده برای رصد کنندگان در مدت یک ساعت است.

همنشینی مریخ و زحل با زمین

عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران تاکید کرد رویت این بارش شهابی از شهرهای بزرگ به دلیل آلودگی نوری به سختی صورت می‌گیرد. وی همچنین افزود وجود سیاره‌های مریخ و زحل در آسمان شبانگاهی می‌تواند بارش شهابی امسال را زیباتر از همیشه کند. سیاره مریخ در شب‌های اوج بارش شهابی برساوشی در حضیض مداری (نزدیک‌ترین فاصله به زمین) قرار دارد و به صورت یک سیاره سرخ رنگ در آسمان مشاهده می‌شود. مریخ تا حدود ساعت 4 بامداد روز 22 مرداد در آسمان رویت خواهد شد.

بارش شهابی برساوشی از 27 تیرماه آغاز شده و تا روز 3 شهریورماه ادامه خواهد داشت، اما اوج این شهاب باران در نیمه شب روزهای 21 و 22 مردادماه اعلام شده است. در این روزها، زمین زمین از منطقه‌ای می‌گذرد که از ذرات ریز به جای مانده از دنباله دار سویفت تاتل وجود دارد. قمری نژاد بیان کرد این بارش در صورت فلکی برساوشی اتفاق می‌افتد و هر ساله از روزهای 19 تا 22 مرداد، بهترین زمان برای مشاهده این پدیده نجومی است.

بهترین شرایط رصد و عکاسی از بارش شهابی برساوشی

این بارش شهابی در تمام کشور قابل مشاهده خواهد بود، اما بهترین مناطق برای رصد آن در مناطقی به دور از آلودگی نوری است. برای عکاسی از این پدیده نجومی زیبا بهتر است به مناطقی بروید که در آن علاوه بر مناظر آسمانی، مناظر طبیعی هم وجود داشته باشد. همچنین کسانی که می‌خواهند به ثبت این پدیده بپردازند و داده‌هایی در زمینه رنگ‌های شهاب‌ها به دست آورند، باید مناطقی را انتخاب کنند که افق باز داشته باشد. در شهرهایی که آلودگی نوری بالایی دارند، حتی سیاره‌های پرنور را هم به زحمت می‌توان دید و از همین روز نباید انتظار رصد شهاب‌ها را داشت.

بارش شهابی برساوشی

قمری نژاد اضافه کرد حتی اگر در جای تاریک قرار دارید و از محیط پر نور به محیط تاریک می‌روید تا بارش شهابی را مشاهده کنید، باز هم نباید انتظار داشته باشید به خوبی این پدیده نجومی را رصد کنید. حداقل زمان مورد نیاز برای سازگاری چشم با نور آسمان و تاریکی بین 15 تا 30 دقیقه است و برای مشاهده این بارش شهابی باید به چشم، زمان سازگاری با تاریکی داده شود.

این کارشناس نجوم در ادامه گفت بیشترین بارش برساوشی را در سال 1992 و در زمان عبور دنباله دار سویفت تاتل داشتیم و اگر بخواهیم دوباره آن را تجربه کنیم باید تا سال 2126 منتظر باشیم، چون دوره بازگشت این دنباله دار 130 سال طول می‌کشد. بارش شهابی برساوشی ، معروف‌ترین بارش سال است و با شهاب‌های زیاد خود در اواسط تابستان، بسیار چشم‌گیر و تماشایی خواهد بود. نام این بارش شهابی برگرفته از محل کانون آن یعنی صورت فلکی برساوشی است.

۱۱ دیدگاه

 1. کاش کسی که بهت پول داده این چرت و پرت ها رو بنویسی یه ذره سواد هم بهت یاد میداد

  (0)
 2. سلام آیا شنبه شب( بیستم) قابل رویت است؟ازساعت چند؟سپاسگزارم

  (0)
 3. ابتدا ماه گرفتی قرمز رنگ و حالا بارش شهابی شدید!!!

  خدا به داد مردم ایران برسه!!!!

  ماه گرفتگی قرمز رنگ یعنی خون ریزی

  بارش شهاب هم در گذشته به معنی پرتاب تیر بوده (قبلاً تیر و کمان و حالا اصلحه اتوماتیک)

  نشانه های شومی در راه هست!!!

  سریعاً یک زمین، ویلا (خانه تک واحدی و حیاط)، باغ زراعی و یا یک آپارتمان تهیه کنید!!!

  اگر پول ندارید، از مناطق دور دست بخرید (3 تا 10 کیلومتر خارج از شهر (به نسبت جمعیت شهر))

  بازهم اگر پول نمیرسه، با فامیل خودتون به صورت دنگی (دانگی) بخرید

  یکی یک ماشین هم، از همین حالا پیش خرید کنید (فروش نقدی که تموم شده)؛ وگرنه دیگه ماشین نمی تونن تولید کنند چون کیسه هوا یا ایربگ و ECU و خیلی چیزای دیگه در خودرو رو نمی تونن تولید کنند (خودروسازی تحریم هستش!) و دیگه حتی پیش فروشی هم نخواهد بود!

  کپسول گاز یا پیکنیک + تانکر آب یا چندین دبه آب + تبدیل برق DC خودرو به برق AC شهر + تسفیه آب + چراغ قوه قوی و پاور بانک + چندین گونی برنج و چندین گونی گندم و جو و سویا و حبوبات + مقداری خاک حاصل خیز + کیسه خواب + جعبه کمک های اولیه + گاو صندوق و هرچیز دیگه ای که لازم می دونید، تهیه و جمع کنید

  لباس و کفش خودتون و بطری های شیشه ای و پلاستیکی رب گوجه و مربا و نوشابه رو دور نریزید! چون به کار میاد

  اگر می تونید از شهر های بزرگ مثل تهران خارج بشید و یا ملکی در خارج از تهران تهیه کنید!

  نشانه های شوم رو جدی بگیرید (بفهمید چه خبر می خواد بشه!)

  با سپاس

  (-8)
  • ای بدبختی .جدی جدی قراره بمیریم یعنی؟

   (-8)
  • تویم از اون خرافاتیا بودی نمیدونستم!!؟؟ 🙁

   (5)
  • تقریبا هر ساله شاهد بارش شهابی و ماه گرفتگی هستیم، حالا ایندفعه قراره اتفاقی بیفته؟
   شاید قدیم ها یه اتفاقی افتاده حالا شما از کجا میدونین این ربطی به ماه گرفتگی و اینا داشته اصلا؟
   اتفاقی اگه قرار باشه بیفته دانشمندان پیشتر متوجه میشن، شما نمیدونم از کجاتون در کردین این حرفایی که میزنین 🙁

   (11)
  • شوم، شما و امثال شما هستند که توی این شرایط خاص با هجوم به بازار و ترغیب دیگران باعث ایجاد وضعیت بحرانی می شن. هم پولدار های کثیفی که مثل انگل چسبیدن به مردم بیچاره و خونشون رو می مکن.

   (2)
  • سال ۹۲ هم بارش شهابی داشتیم، بعدش جنگ شد ؟؟؟؟
   خجالت بکش ! خرافاتی ؛ دوره این حرفها گذشته ، به یه اروپایی اینا رو بگی میپوکه از خنده

   (5)
  • اولا اسلحه رو با ص نمینویسن بی سواد، ثانیاً دست از این خزعولات و خرافات عهد بوق بردارید، یه زمانی عهد بوق فکر میکردن شهاب سنگ ها تیرهایی هستن که میخوان جن ها رو توی آسمون شکار کنن.

   (2)
 4. فقط آسمان ایران؟ چرا زدین اسمان ایران

  (4)
 5. چه باحال. تو این یه ماه چقد اسمونمون پر از سوپرایز بود

  (7)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*