ثبت دو انفجار بزرگ خورشیدی توسط رصدخانه خورشیدی ناسا + ویدیو

روز گذشته (۱۰ می ۲۰۱۳) آب و هوای خورشید بسیار طوفانی بوده است.رصد خانه خورشیدی ناسا دو انفجار بزرگ و قدرتمند را که در نیمه شرقی خورشید که از زمین هم قابل مشاهده است را به ثبت رسانده است.

این دو انفجار که به ترتیب در دو طبقه M3.9 و M1.9 دسته بندی شده اند با فاصله یک ساعت از یکدیگر رخ داد.انفجار های گروه M جزء ضعیف‌ترین جرقه‌هاست که همچنان می‌توانند تاثیرات آب‌وهوایی فضایی کمی در نزدیکی زمین داشته باشند.

شایان ذکر است که ناسا در تاریخ ۳ می ۲۰۱۳ هم تصویری از یک انفجار دیگر را ثبت رساند که این انفجار را هم در طبقه M5.7 دسته بندی نموده اند.

این تصویر زیبا که در روز سوم مه(۱۳ اردیبهشت) به ثبت رسیده، نشانگر یک حلقه خورشیدی از پلاسمای داغ قرمز رنگ بوده که اتصال خود به خورشید را حفظ کرده و به محض فرونشستن یک جرقه (انفجار) خورشیدی ایجاد شد.

به گفته کارشناسان، این نشانه دیگری از بیدار شدن خورشید در پی نزدیک شدن آن به ماکسیمم خورشیدی است که انتظار می‌رود اواخر سال جاری اتفاق بیفتد.

افزایش تعداد جرقه‌های خورشیدی یک امر رایج در حال حاضر است چرا که دوره فعالیت ۱۱ ساله خورشید به سوی ماکسیمم خورشیدی در حرکت است.این حلقه در پی انتشار یک جرقه خورشیدی به سوی زمین شکل گرفت.
به گفته ناسا، خطر این جرقه های خورشیدی تاکنون رفع شده است. اگرچه این جرقه‌ها حتی به شکل پرقدرت نیز قادر به عبور از جو زمین و آسیب رساندن به انسانها نیستند، اما می‌توانند برای سیستمهای جی‌پی‌اس و ماهواره‌های حاضر در جو خطر ایجاد کنند.


منبع : space

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*