تهيه دقیق‌ترین نقشه سه بعدی از شهر گمشده آتلانتیس

 محققان انگلیسی برای نخستین بار موفق به نمایش خیابان یک شهر قرون وسطی ملقب به «آتلانتیس بریتانیا» شده‌اند. محققان دانشگاه ساوث‌همپتون از اسکن سه بعدی پیشرفته برای نمایش شهر بندرگاهی «داونویچ» استفاده کرده‌اند.

 دانویچ امروزی یک دهکده در 22 کیلومتری جتوب لوستافت در سوفولک است، اما در روزگاران گذشته یک بندر پر رونق به اندازه لندن قرن چهاردهم بود تا اینکه یک توفان عظیم در سال 1268 بیشتر مناطق مسکونی را در دریا فرو برده و رودخانه دانویچ را مملو از گل و لای کرد.

توفانهای بیشتر باعث بیشتر شدن گل و لای بر روی این بندرگاه شده و این شهر بندی مهم را بیشتر در آب فرو برد. این شهر اکنون در عمق سه تا 10 متری زیر سطح آب در نزدیکی خط ساحلی امروزی قرار دارد.به گفته محققان، دید زیر آب در دانویچ به دلیل گل‌آلود بودن آب بسیار ضعیف است که باعث محدود شدن کاوش این منطقه شده بود.

آنها اکنون با استفاده از تصویربرداری صوتی با وضوح بالا توانسته‌اند ویرانه‌های بستر دریا را مورد بررسی قرار دهند. این نخستین بار است که از این فناوری برای باستان شناسی دریایی ویران‌نشده استفاده می‌شود.این پروژه که در سال 2008 آغاز شده، توانسته دقیقترین نقشه تا به امروز را از خیابانهای شهر، مرزها و ساختمانهای اصلی ارائه کرده و ویرانه‌های جدیدتری را در بستر دریا نمایش دهد.

ساختار سنگ بستر قابل مشاهده در زیر آب دریا

ساختمان سنگی تراشیده شده کلیسای سنت کاترین به وضوح در اسکن قابل مشاهده است

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*