راهنمای نصب کاستوم رام اندرویدی

کاستوم رام، بوت لودر…

اگر شما از کاربران اندرویدی باشید، تا به حال حتماً واژه های فوق را شنیده اید و همواره این سوال برایتان مطرح بوده است که کاربرد آنها چیست؟ و یا اصلاً چرا می بایست چنین تغییری را در سیستم عامل گوشی خود ایجاد کنید؟بحث بر روی این مطلب مفصل است و در پستی جداگانه به بررسی تغییرات مختلفی که می توان در سیستم عامل گوشی ایجاد کرد، خواهیم پرداخت.

برای ورود به مطلب، باید بدانید که تمامی تلفن های هوشمندی که تولید می شوند، به صورت پیش فرض از طرف کارخانه قفل می باشند و شما به ریشه ی سیستم عامل دسترسی ندارید. لذا نمی توانید سیستم عامل گوشی خود را پاک کنید و یا تغییری در آن ایجاد کنید. بلکه تنها می توانید این سیستم عامل را راه اندازی مجدد یا همان Reset factory کنید که با این کار تمامی اطلاعات شما پاک شده و سیستم عامل گوشی از نو راه اندازی می شود. این کار هم تنها در مواقعی مورد نیاز است که اندروید گوشی شما خراب شده و به هیچ صراطی مستقیم نیست!

اما این تمام ماجرا نیست. توسعه دهندگان اندروید هر روز روش های جدیدی برای دسترسی به ریشه سیستم عامل انواع مدل های گوشی ارائه می دهند و کاربران را از محدودیت های اعمال شده به سیستم نجات می دهند. یکی از این موارد، روت کردن گوشی می باشد که باعث دسترسی کاربران به برخی تنظیمات اصلی می شود؛ از جمله انتقال برنامه ها به کارت حافظه یا حذف برنامه های پیش فرض سیستم. اما مورد دیگر که مهمترین مزیت رفع محدودیت های سیستمی است، باز کردن قفل بوت لودر گوشی است. با انجام این کار گارانتی گوشی شما باطل شده و شما می توانید با انجام چند گام ساده، انواع کاستوم رام های اندرویدی را بر روی گوشی خود نصب کنید. البته باید یاد آور شویم که انجام این کار نیازمند صبر وحوصله و مطالعه دقیق روش اجرا است. چرا که اگر در مراحل اجرا خطایی به وجود بیاید، ممکن است گوشی شما بمیرد و اصطلاحاً آجر شود! هر چند که درصد این خطر بسیار کم است( حدود ۵%) اما بهتر است دقت عمل را چاشنی کار خود کنید تا با چنین مشکلی مواجه نشوید.

رام اصلی یا همان Official Rom چیست؟

شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند اندرویدی، بصورت پیش فرض بر روی تمامی محصولات خود سیستم عامل اندروید را نصب می کنند. بنابراین قلب تپنده تمامی این گوشی ها بدون توجه به مارک آنها، همگی سیستم عامل اندروید است. اما این شرکت ها آزاد هستند تا به تغییر پوسته و برخی قابلیت های کلیدی سیستم عامل بپردازند و رابط کاربری مورد نظر خود را ارائه دهند.

calkulin

برای همین هم هست که به عنوان مثال منوی گوشی هایی همچون ال جی، سامسونگ و سونی، هوآوی و غیره با یکدیگر متفاوت است و حتی قابلیت های آنها نیز با یکدیگر فرق می کند. این تفاوت در آیکون ها، قابلیت های سفارشی سازی از جمله عوض کردن رنگ چراغ نوتیفیکیشن، ضربه زدن بر روی گوشی و روشن شدن صفحه نمایش، بی صدا کردن گوشی با برگرداندن صفحه نمایش، تنظیمات مختلف دوربین گوشی و مواردی از این دست قابل مشاهده است. اگر بخواهیم کلاه خود را قاضی کنیم، باید بگوییم این تفاوت به خارج شدن بازار از محصولاتی یکنواخت و یک شکل با قابلیت هایی یکسان کمک کرده است و انتخاب های متفاوتی را پیش روی کاربران قرار داده است. بنابراین سیستم عامل اندرویدی را که خود شرکت تولید کننده در اختیار کاربران قرار می دهد را رام اصلی گوشی می گویند که نسخه ی بسیار پایدار و بدون باگ است.

رام سفارشی یا Custom Rom چیست؟

هنگامی که محصول جدیدی به بازار ارائه می شود، توسعه دهندگان نرم افزاری که اصطلاحاً به آنها Developers می گویند، دست به کار شده و سیستم عامل اندروید را به دلخواه خود، با امکاناتی متفاوت و ظاهری دگرگون شده برای آن محصول خاص سفارشی می کنند.

mokee

این کاستوم رام ها به رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته و می توانند آنها را بر روی گوشی خود نصب کنند.

تفاوت کاستوم رام با رام اصلی در چیست؟

برخی تفاوت های رام های اصلی و کاستوم از این قرار هستند:

۱. رام اصلی تا ۹۰% موارد نسخه ای بدون باگ است در حالی که رام کاستوم ممکن است به احتمال ۵۰% باگ داشته باشد که البته با ارائه آپدیت های هفتگی برطرف خواهد شد.

۲. رام اصلی توسط گروه برنامه نویسی تولید می شود در حالی که رام کاستوم ممکن است حاصل تلاش یک نفر باشد.

۳. رام اصلی از نظر مشکلات امنیتی معمولاً نسبت به نسخه های کاستوم بهتر است.

۴. بزرگترین تفاوت رام های اصلی و کاستوم در این است که در رام های کاستوم امکانات فراوانی است که در رام اصلی وجود ندارد. مثل شمایل آیکون ها، میان بر های زیاد و برخی قابلیت های اضافی و کاربردی که در برخی موارد باعث تعجب شما خواهد شد!

۵. رام های اصلی معمولاً خیلی دیر به دیر به روز می شوند و با ارائه نسخه های جدید اندروید، با زمان بندی چندین ماهه برای محصولات آن شرکت ارائه می شود. در حالی که کاربران می توانند این همه مدت صبر نکنند و با نصب کاستوم رام های مبتنی بر سیستم های جدید، از آخرین نسخه های ارائه شده استفاده کنند. به علاوه برخی از کاستوم رام ها وجود دارند که به صورت هفتگی به روز می شوند و در هر بار به روز رسانی، هم مشکلات قبلی برطرف می شود و هم گاهی قابلیت های اضافی دیگری به آنها افزوده می شود.

۶. توسعه دهندگان رام های کاستوم توجه بیشتری نسبت به نظرات کاربران دارند و از آنها به صورت روزانه بازخورد دریافت می کنند. در حالی که سازندگان رام های اصلی از این نظر ارتباط کمی با کاربران دارند.

نصب کاستوم رام چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا:

۱. از آخرین نسخه های اندروید می توانید بهره مند شوید و منتظر ارائه آپدیت از طرف شرکت سازنده نباشید. به عنوان مثال زودتر از آنکه اندروید L برای گوشی شما ارائه شود، آن را بر روی گوشی خود نصب کنید.

۲. با نصب کاستوم رام از قابلیت های جدید گوشی خود لذت ببرید.

۳. نسخه های مختلف از رام سایر گوشی ها را بر روی گوشی خود تجربه کنید. مثلاً اگر رام گوشی شما نسخه “سیانوژن” است، می توانید نسخه ” میوئی” را بر روی گوشی داشته باشید و بالعکس.

۴. از دست رام کسل کننده قبلی خلاص شوید و هر چند وقت یکبار، نوع خاصی از کاستوم رام ها را نصب کنید.

معایب:

۱. در همان ابتدای کار که بوت لودر گوشی خود را برای نصب کاستوم رام باز می کنید، گارانتی گوشی شما باطل می شود.

۲. ممکن است به احتمال ۵% گوشی شما تبدیل به آجر شود.

۳. اگر کاربری مبتدی و بدون تجربه باشید، ممکن است به اطلاعات سیستمی گوشی آسیب بزنید و تنها با مراجعه به تعمیرکار و پرداخت هزینه ای از ۲۰ الی ۱۰۰ هزار تومان مجبور به نصب دوباره سیستم عامل شوید.

۴. در صورت نصب کاستوم رام های بی کیفیت، قابلیت های گوشی خود را از دست بدهید و از کار خود پشیمان شوید.

از کجا شروع کنم؟

اگر دوست دارید که برای اطمینان رام اصلی خود را نیز داشته باشید، بهتر است قبل از بازکردن بوت لودر، اقدام به روت کردن گوشی و نصب Rom Manager کنید و سپس از رام اصلی خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. هر چند که می توانید از خود سایت سازنده نیز رام اصلی را دانلود کنید. البته باید یاد آور شویم که به طور معمول اول بوت لودر را باز می کنند و کاستوم ریکاوری را نصب می کنند؛ سپس اقدام به روت کردن گوشی می کنند. البته اگر هدف شما تنها نصب کاستوم رام است، نیازی به روت گوشی نیست!

۱. اول از همه اگر از ظاهر قدیمی گوشی خود خسته شده اید و دوست دارید تجربه ای متفاوت با قابلیت هایی زیاد داشته باشید، دست به این کار بزنید.

۲. قبل از هر چیزی از نوع و مدل گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

۳. مدل گوشی خود را در منابع فارسی با این کلید واژه ها جستجو کنید: مثلاً “آموزش باز کردن بوت لودر گوشی ال جی P880”

۴. از چندین منبع اطلاعات کسب کنید. تمامی نظرات کاربران را تا انتها بخوانید و ببینید که با چه مشکلاتی برای انجام این کار روبرو بوده اند؟ معمولاً برای باز کردن بوت لودر، یک روش ارائه می شود و برخی کاربران نتیجه نمی گیرند. اما در صفحات بعدی فروم ها که به کاربران پاسخ داده می شود، روش های جدیدی نیز اضافه می شود.

۵. به خوبی از تمامی روش ها اطلاع حاصل کنید و یک دور تمامی مراحل را دوره کنید.

الزامات کار از جمله درایورها، نسخه Android sdk و فعال بودن USB Debugging را فراهم کنید. همچنین نحوه بردن گوشی به Fast boot را نیز امتحان کنید.

۶. از تمامی اطلاعات خود از جمله پیام ها، مخاطبین، برنامه ها،ایمیل ها و هر چیزی که فکر می کنید بعداً لازمتان خواهد شد، نسخه پشتیبان تهیه کنید و به کامپیوتر خود انتقال دهید. چون پس از انجام مراحل کار، تمامی اطلاعات شما پاک می شود.

۷. روش بازکردن بوت لودر را قدم به قدم طی کنید تا قفل آن باز شود. معمولا این روش شامل نصب درایور گوشی، بردن گوشی به فست بوت، بازکردن CMD از روی کامپیوتر و تایپ دستورات لازم است. با این کار گوشی ریست شده و بالا می اید.

4-550x313

سپس مجدداً گوشی را به حالت فست بوت برده و کاستوم ریکاوری( نصب آن برای ریکاوری گوشی و نصب رام های کاستوم لازم است. چیزی شبیه به محیط نصب ویندوز) را با تایپ دستورات در CMD ، نصب می کنند. سپس گوشی ریست شده و بالا می آید.

انتخاب کاستوم رام:

سعی کنید قبل از باز کردن بوت لودر گوشی خود، از وجود کاستوم رام های مناسب اطمینان حاصل کنید. می توانید با جستجوی کلید واژه هایی همچون “کاستوم رام گوشی ال جی p880” یا LG P800 Custom Rom به سایت هایی راهنمایی شوید که این کاستوم رام ها را ارائه می دهند. یکی از این سایت ها www.xda-developers.com است که با جستجوی مدل گوشی خود در فروم آن می توانید به کاستوم رام گوشی خود دست پیدا کنید. هرچند که سایت های بسیار دیگری نیز وجود دارند که بهتر از مورد بالا است. سعی کنید در ابتدا منابع فارسی را جستجو کنید.

Capture

– نظرات کاربران را در مورد کاستوم رام مذبور بخوانید و در صورتی که رام مورد نظر شما باگ نداشت، آن را دانلود کنید. البته در برخی موارد این باگ ها قابل چشم پوشی است. همانند خطای باز نشدن تنظیمات آلارم ساعت. اما مواردی همچون کار نکردن بلوتوث غیرقابل گذشت است!

– هر چه قدر که تاریخ ارائه کاستوم رام جدیدتر باشد و هر چه قدر که ورژن های بیشتری برای آن منتشر شده باشد، بهتر است. سعی کنید آخرین به روزرسانی کاستوم رام را دریافت کنید. مثلاً: MIUI 4.10.24 منتشر شده در تاریخ ۳۱/۱۰/۲۰۱۴

– پس از انتخاب و دانلود کاستوم رام مورد نظر، آن را بر روی حافظه SD گوشی( یا کارت حافظه-بسته به نوع روش) می ریزند و گوشی را به حالت ریکاوری برده و آن را نصب می کنند.پس از نصب نیز گوشی ریست شده و محیط جدید نمایان می شود.

چند نکته کلیدی:

۱. معمولاً پس از نصب یک کاستوم رام، باید به گوشی حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان دهید تا بالا بیاید. نصب رام کاستوم نیز حدود ۵ دقیقه طول خواهد کشید. پس حوصله کنید و شتابزده عمل نکنید.

۲. نترسید. اگر دستورات را به دقت انجام دهید هیچ خطری متوجه گوشی شما نخواهد شد.

۳. نصب کاستوم رام ها همیشه هیجان انگیز است و از به وجود آمدن تغییرات جدید شگفت زده خواهید شد.

۴. اگر کاستوم رام شما باگ دارد، نگران نباشید! یک کاستوم رام دیگر را دانلود کنید و بر روی گوشی خود بریزید. دیگر نیازی به طی کردن مراحل بالا نیست. فقط کافیست تا به محیط ریکاوری وارد شده و فایل زیپ کاستوم رام را نصب کنید و تمام. البته به یاد داشته باشید که قبل از نصب رام جدید، همیشه دستورات WIPE را انجام دهید. دستورات WIPE قبل از نصب کاستوم رام لازم هستند و اگر آن را انجام ندهید، حتی در صورت نصب کاستوم رام، گوشی بالا نخواهد آمد. این دستورات در آموزش ها آمده است و معمولاً از این قرار هستند:

5kjlkj

WIPE DATA

WIPE SYSTEM

WIPE CACHE

تمامی موارد گفته شده در بالا تنها جهت آشنایی خوانندگان با روش نصب کاستوم رام ها است. روش کامل باز کردن بوت لودر و نصب کاستوم رام ها برای هر گوشی متفاوت است. پس با جستجو در اینترنت به اطلاعات لازم در مورد روش اجرای کار دست پیدا کنید؛ سپس اقدام به این کار نمایید. ما تنها به برخی نکات اشاره کرده ایم تا از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری شود.

نظر شما در این باره چیست؟ از تجربیات خود بگویید. بد نیست برخی سایت های ارائه دهنده کاستوم رام ها را به ما معرفی کنید.

منبع: گجت نیـــوز

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸۴ دیدگاه

 1. سلام تبلت من lenovo A5500 هست فرمتش کردن باید روتش کنم تا بتونم اطلاعاتو برگردونم میخواستم بدونم بوت لودرش چجوری آنلاک میشه و برای روت و نصب کاستوم رام اگر دوباره فرمت بشه بازم اطلاعات قابل بازیابی هست یا نه

 2. سلام خسته نباشید .
  آقا من ی مسئله شخصی برام پیش اومد تورو خدا کمکم کنید.
  میخوام ی رام نصب کنم رو گوشی ک مشکل پیدا کنه ک بیاد بده بهم یعنی گوشیم ک پیششه پسش بده .
  کسی تونست کمکم کنه ب این شماره پیام بده ۰۹۱۳۹۱۸۶۷۷۱ هر چی گفت انجام میدم جایزشم میدم

 3. س.من گوشی vika دارم برای تهیه رام این نوع گوشی چیکارکنم .دیگراین گوشی تمام منو وکارییش مانندسامسوs4هست میشه ازرم این s4برروی ویکااستفاده کرد؟؟

 4. سلام.من گوشیم HTC One E8 هست رامش کاستومه ولی مشکل زیاد داره میخوام برش گردونم رام رسمی اگه میشه راهنمایی کنید.

 5. سلام
  من همهٔ کار هارو انجام دادم بعد که گوشی روشن میکنم(همون موقع که رام درحال نصبه)گوشی در حال روشن شدن روی لوگو گیر میکنه دیگه روشنم نمیشه! چیکار کنم لطفاً جواب بدین.. گوشیمم huawei y625-u43هستش.

 6. ی سوال.لطفا جواب بدید خیلی مهمه….من گوشیم سامسونگ گلکسی a500f هست و الان اخرین نسخه اندرویدی ک براش اومده یعنی اندروید ۵.۰ رو روش دارم اگه بخوام سیانوژن ۱۳ که بر پایه اندروید ۶ هستش نصب کنم ب مشکل نمیخورم؟؟؟مشکل میگم چون من اندروید ۵ دارم و سیانوژن بر پایه اندروید ۶هستش
  …لطفا جواب بدید مهمه .ممنون از‌سایت خوبتون

 7. اگر تمام مراحل رو بریم گوشیمون اون ۵درصد احتمالم نداره درسته یا اون سر جاش هست.

 8. با سلام
  دو تا سوال داشتم: ۱ این کاستوم رام ها سرعت دستگاه رو کم نمی کنه؟
  ۲از کجا بفهمیم چه رامی برای دستگاه اندرویدیمون مناسبه؟

 9. سلام و خسته نباشید به ادمین های این سایت خوب
  من گوشیم رو روت کردم و حالا میخام بخاطر اپدیت اندروید ۵ انروت کنم ولی از هر روشی که رفتم حواب نداد مثلا برنامه های universal unroot یا framaroot یا ginger unroot وsimply unroot رو امتحان کردم ولی وقتی رو گزینه unroot میزنم هیچ عکس العملی نشون نمیده.
  ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی عجله دارم

 10. سلام و خسته نباشید به ادمین های این سایت خوب
  من گوشیم رو روت کردم و حالا میخام بخاطر اپدیت اندروید ۵ انروت کنم ولی از هر روشی که رفتم حواب نداد مثلا برنامه های universal unroot یا framaroot یا ginger unroot وsimply unroot رو امتحان کردم ولی وقتی رو گزینه unroot میزنم هیچ عکس العملی نشون نمیده.
  ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی عجله دارم

 11. من رام رسمی زده بودم رو حالت لوگو گیر میکنه رو سامسونگ از ریکاوری ریست هم کردم نشد دوباره روش رام زدم بازم نشد چیکار کنم

 12. سلام من رام رسمی زدم گوشیم اوقتی میخواد بالا بیاد رو حالت لوگو گیر میکنه چیکار کنم به نظرتون؟

 13. سلام بر دوستان عزیز،
  مشکلی دارم وچند تا موبایلی وخدمات کامپیوتری رفته ام ولی هیچ کس نتوانسته مشکلم را برطرف کند
  گوشی من هواوی است وچند وقت است که چند تا برنامه مثل،apus luncher,clash,batery sayver,,و امثال اینها خود به خود توسط گوشی دانلود میشود،من نرم آنتی ویروس را اسکن میکنم وغیر فعال و پاکشان می کنم ولی تا گوشی رو خاموش وروشن میکنم دوباره رو گوشی نصب می شوند ویک سری برنامه شروع به دانلود شدن می کنند که من اصلا نمی خواهمشان،بالای بیست بارهم گوشی را روت کرده ام ولی فایده ندارد،یکی از تعمیراتی های موبایل گفت این برنامه ها روی رام گوشیت نشسته ولی من بلد نیستم پاکشان کنم،
  لطفا اگر ممکنه راهنمایی ام کنید چون پدر حجمم را در آورده است و همچنین خودم را،
  ببخشید خیلی طولانی شد،ممنون از لطفتان. :Sad:

 14. سلام بر دوستان عزیز،
  مشکلی دارم وچند تا موبایلی وخدمات کامپیوتری رفته ام ولی هیچ کس نتوانسته مشکلم را برطرف کند
  گوشی من هواوی است وچند وقت است که چند تا برنامه مثل،apus luncher,clash,batery sayver,,و امثال اینها خود به خود توسط گوشی دانلود میشود،من نرم آنتی ویروس را اسکن میکنم وغیر فعال و پاکشان می کنم ولی تا گوشی رو خاموش وروشن میکنم دوباره رو گوشی نصب می شوند ویک سری برنامه شروع به دانلود شدن می کنند که من اصلا نمی خواهمشان،بالای بیست بارهم گوشی را روت کرده ام ولی فایده ندارد،یکی از تعمیراتی های موبایل گفت این برنامه ها روی رام گوشیت نشسته ولی من بلد نیستم پاکشان کنم،
  لطفا اگر ممکنه راهنمایی ام کنید چون پدر حجمم را در آورده است و همچنین خودم را،
  ببخشید خیلی طولانی شد،ممنون از لطفتان.

 15. با عرض سلام وخسته نباشید
  من ی گوشی اس۳ دارم که خود به خود داغ میکنه و تا باطریشو در نیارم سرد بشه روشن نمیشه در ضمن در این مدت داغی باطریش به شدت کم میشه اگر لطف کنی راهنمای کنی ممنمون میشم

 16. سلام من تبلت ایسوس me371mg دارم روی آرم گیر میکنه و بالا نمیاد. با دکمه های پاور و ولوم وارد منو شدم و ریست فکتوری زدم.یچیزایی مینویسه و بعد از نوشتن format complete پایینش با رنگ قرمز مینویسه result : (problem with write cache command) مشکلش چیه؟ یعنی ریست نشده؟ حتی از طریق مموری یک رام هم روش نصب کردم تا آخر انجام میشه ولی بازم روی آرم گیر میکنه.لطفا راهنماییم کنید

 17. خیلی ببخشید. اگه دیر سوالاتم رو پاسخ دادید یه ایمیل هم به من بدید .لطفا

 18. سلام
  با برنامه rom managerمیتونم روی sony xperia z3 d6603رام بریزم؟
  اگه آره . میتونم رامی رو که قبلا دانلود کردم بریزم؟
  من روی کارت حافظه رام رو ریختم ولی نشناخت فک کنم باید روی حافظه گوشی بریزم نه؟
  حتما باید فایل زیپ باشه؟مثلا نمیشه فایل ftfریخت رو حافظه؟اگه نه میتونم اول فشردش کنم بعد بریزم؟کار میکنه؟
  توی این برنامه یه پیغامی میاد که clockworkmod recovery داره. یعنی چی؟
  من اول میخواستم با فلش تول رام بریزم ولی گوشی تو فلش مود نمیرفت.یعنی وقتی دکمه وولوم رو نگه میداشتم یه منوی سیاه میومد که توش چینی نوشته بود.وقتی وولوم بالا رو نگه میداشتم یه منو دیگه میومد که توش انگلیسه نوشته بود recovery boot va fast boot va normalboot.
  گوشیم چینیه ولی وقتی imieرو تو سایتش میزنم درست میاد.فک میکنم اصل باشه.
  شما برنامه ای رو نمیشناسین که برای تعویض رام نیازی به فلش مود نباشه؟یعنی وصل کردن کامپیوتر و …
  فلش رام رسمی با آخرین نسخه فلش تول…

  ببخشید زیاد شد ممنون از پاسختون

 19. ببخشید من می خواستم روی lenovo a 3000 کاستوم رام نصب کنم متوجه شدم که باید بوت لودر رو آنلاک کنم اگر میشه آموزششو بدین و از طریق ایمیلم آگاهم کنیدد که آموزششو کجا گذاشتید ممنون

 20. سلام خوبین من یک گوشی چینی داشتم متاسفانه رام کارتون زدم وسط راه متوقف شد واریز داد من هم باز کردم دیدم هیچ درست کار نمی کنه مثلا می رم دوربین نمیتوانم ازش خارج شم. تنظیمات کارنمیکنه و…همش می نویسه… پاسخ نمی دهد.تورو جون هرکی دوست داری راهنماییم بکنید…تلگرام’۰۹۱۴۹۲۹۲۶۶۵

 21. سلام ببخشید آموزش آنلاک بوت لودر لنوو رو میذارین والا اشکم در اومد اینقد دنبال آموزشش گشتم

 22. باسلام-گوشی موبایل لنوو مدل A369i دو سیم کارت را دارم که منو فارسی نداره-حال میخام رام آن را عوض کنم بهترین رام برای این منظور کدام است؟لطف میکنید اگر آدرس دقیق رام مورد نظر ونحوه تعویض رام رابرام توضیح بدی–باتشکر

 23. در اون عکس اخری ک گاشتید از فضای ریکاوری در کدام قسمت باید برای فرمت کردن WIPE SYSTEM رفت و اقدام کرد

 24. سلام داداش
  دمت واقعا گرم خیلی عالی بود

  من یه گوشی LG optimus 3D MAX P725 دارم

  میخوام روتش کنم و اندروید ۴ به بالا (هرچی بالاتر بهتر) روش نصب کنم
  هیچی هم تجربه ندارم فقط تو سایتا یکم مطلب خوندم
  میشه راهنماییم کنی؟ :Cry:
  در مورد برنامه ی روت و بهترین رام کاستوم و نحوه ی اجرا و….
  تو تلگرام یا ایمیل یا هر راهی
  خواهههههش :Cry:

 25. سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم اگه گوشی رو روت بشه به بازی کلش اسیبی میرسه یا نه با جیمیل سیو هس ولی در صورت روت ایا گوگل پلی سرویس ویا گوگل گیم پاک میشه یا نه؟

 26. سلام
  تبلت مارشال مدل
  پاک شدن سیستم اندروید
  ME-709

 27. سلام..من رام جی ۵۲۵هواوی رو دانلود کردم گوشیم هم روت هستش…موقع نصب کاستوم رام خطای اینستالیشن ابروت رو میده…البته اون وایپ کش و اینا رو انجام دادمچهار مشکل کجاس راهنمایی لطفا درضمن گوشیم گزینه کلیر کش رو نداره

 28. سلام من گوشیم سامسونگ گلکسیsهست خیلی هم هنگ میکنه اگه روتش کنم ممکنه این مشکل رفعه

 29. سلام خسته نباشید من گوشیم سامسونگ روتش نکردم خیلی هم هنگ میکن اگه روتش کنم ممکنه این مشکل رفع بشه اندرویش هم ۲.۳.۳میشه به اندروید ۴ارتقاش کنم اگه روت بشه یا نه دست شما درد نکنه

 30. سلام.من یک گوشی چینی دارم میتونم روش کاستوم رام نصب کنم

 31. سلام خسته نباشید گوشی من مدتیه که هنگ میکنه بعد خاموش میشه بعدش هی ویبره میزنه تا باتریشو دربیاری ممکنه مشکلش از بوت باشه یا از ایس سی تغذیش؟

 32. ببخشید برای گوشی هواوی چند روش نصب کاستوم رام داریم؟

 33. سلام ممنون از سایت خوبتون من گوشی Xperia v دارم بعد از روت کردن گوشی خود به خود گوشی بعد از نصب هر برنامه ریستارت میشه و هی خاموش روشن میشه تا وقتی که باطری شو در بیارم به من پیشنهاد کردن که کارتون رام نصب کنم منم زیاد سرم نمیشه اگه میشه کمک کنید مرسی از سایت خوبتون و مدیریت عالیتون.

 34. سلام و تشکر از پستتون
  می خواستم بپرسم اگه طی مراحل نصب مشکلی پیش اومد مثلا باتری تموم شد گوشی بقول خودتون آجر می شه یا آکان تعمیرش هست؟؟؟

 35. سلام.من کاستوم رام سیدمانوژن دانلود کردم و ful wipe هم زدم و بعد رفتم در instal zip و زدم روی فایل کاستوم و ارو ر داد هرکاری کردم رام کاستوم نصب نشد هی ارور میداد الانم نمیدونم گوشیم چش شده کلا فقط لوگوی سامسونگ میاد برام و بعد صفحه سیا ولی تو قسمت instal zip میرم هنوز اون فایلای سیستمیم هست ولی نمیدونم چرا گوشیم بالا نمیاد ترو خدا کمکم کنید هرچه سریع تر.ممنون

 36. سلام خسته نباشید .
  مشکل رام دارم و موبایل تعمییراتیا بردم کسی بلد نبود برام اوکه کنه .
  مدل گوشی : sony xperia L c2105
  رام اصلی ۴.۲.۲ و بدون بکاپ رام ۴.۱ نصب کردم که سرعت گوشی بهتر و کم تر شارژ تمام کنه / که هم هنگ کرد و هم گوشی شارژ نمیشه و هم زود تمام میشه / میشه یکی بهم کمک کنه چکار کنم تا درست بشه ؟

 37. خیلی ممنون داداش
  واقاُ ممنون از مطالبت

 38. با سلام و خسته نباشین …… من رام کستومو برا گوشی p6 ریختم ولی گوگل پلاس و گوگل استور کار نمیکنه ……..چون برا بازیه کلش نیازه میخوام …. بعد میشه برگردون به رام اصلیه خودش ۴.۴.۲ …..ممنون مشیم کمکم کنین 🙂

 39. با سلام و عرض ادب……. من یه سوال داشتم من رام کاستومو ریختم ولی گوگل پلاسش با گوگل پلیش کار نمیکنه …….چون برا بازیه کلش او کلنز نیازه میخوام ……. راهنمایم کنین منونتون میشم 🙂 :Who-s-the-man:

 40. سلام
  من یه تبلت asus fonepad fe170cg دارم و وقتی روشن میکنم فقط آرم ایسوس میاد ، و با گرفتن دکمه خاموش -روشن با افزایش صدا به یه محیط میره به اسم droid boot وقتی هم recovery را میزنم مینویسه installing system update و ارور میده و دوباره میره رو آرم ایسوس. بهم گفتن که باید رام رسمیشو فلش کنی ولی من بلد نیستم (چند تا تعمیر کار هم نتونستن درست کنن) میشه راهنمایی کنید چجوری باید درستش کنم و فلش بشه؟
  ممننننننننننننون

 41. سلام یه سوال بر گوشی هایی که درگاه sd ندارند رام کاستوم کجا باید ریخته شه؟ :Thinking:

 42. سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون.
  یه سئوال داشتم:
  آیا امکان نصب سیستم عامل ویندوزفون روی گوشی های اندرویدی وجود داره؟

 43. توضیحاتتون خیلی جالب بود
  اگه میشه در مورد بک آپ گرفتن از رام اصلی گوشی بیشتر توضیح بدین ممنون میشم.

  • ممنونم. شما وقتی که گوشی رو روت می کنید، برنامه rom manager رو از بازار یا هر جای دیگه ای دانلود و نصب می کنید. اگر مدل گوشی شما در لیست برنامه موجود باشه، در این صورت یک cwm برای شما نصب می کنه. سپس در خود این برنامه می تونید از رام اصلی بک آپ بگیرید.

   برای بک آپ گرفتن از بقیه اطلاعات از جمله کانتکت ها و مسیج ها از برنامه super backup استفاده کنید.

  • با عرض سلام و خسته نباشید تشکر از مطالب پر بارتون
   من تبلت فونپد ۷ دارم که آندروید ۵ هست بعد از آپدیت از نسخه ۴.۴.۲ به ۵ سرعت اینترنت کم شده با نصب کاستوم رام مشکلم حل میشه یا نه؟ برای نصب کاستوم رام بایستی به ورژن آن توجه کرد یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید در مورد نصبش کمی توضیح بدین با سپاس.

  • با استفاده از برنامه ی rom manager اینکارو انجام بدید

 44. عجب مطلب خوبی بود
  بسیار ممنون
  یه سوال …
  چند ماه پیش تو یکی از این سایت ها یه کلیپ دیدم که یه گوشی موبایل اپل رو سیستم عاملش رو به اندروید تغییر داده بودن
  اگر اطلاعاتی در این زمینه دارین ممنون میشم بگید
  آیا به همین روش گفته شده میشه عمل کرد یا داستان کلا فرق داره ؟!

  • بله درسته. البته اگر در اون ویدئو مشاهده کرده باشید، به صورت واضح چیزی نشون داده نمیشه و حتی منو ها رو باز نمی کنند تا ببینیم جریان از چه قراره و این طور به نظر می رسه که با کلی محدودیت اجرایی همچین کاتری انجام شده. به نظر من کار ربیخودیه و گوشی رو از کار میندازه.

 45. :Roses-are-red:
  تشکر………عالی بود

 46. سلام…ممنون از اطلاعات خوبتون…..ولی در مورد جاوا کلا مطلبی نمیزارین؟

 47. ممنون واقعا لازم بود لطفا ی مدت بالا نگه دارید پستو

 48. آقای روزگار همه گوشی ها بوت لودرشون بسته نیست.اکثرا گوشی های سونی شامل مرحله بازکردن بوت لودر میشن وبقیه گوشی ها فقط نصب روت و ریکاوری براشون کافیه.

 49. سلام و خسته نباشید
  خیلی مطلب جالبی بود جواب چندتا سوالم توش بود دمتونگرم متشکررررررررر

 50. ممنون تابحال در هیچ کجا چنین مطلب جامعی راجع به رام کاستوم و نحوه نصب اون نخونده بودم . موفق باشید .