وقتی سوسک های حمام امدادگر می شوند !

احتمالا در آینده از سوسک های حمام مجهز به فناوریهای نوین به عنوان تیم های جستجو و نجات استفاده خواهد شد.سوسکهای حمامی که به ریزسیستمهای الکترونیکی مجهز می شوند قابلیت تشخیص منبع صوتی را دارند. این قابلیت به واسطه پالسهای الکتریکی شکل می گیرد که به شاخکهای سوسک منتقل می شود. سوسکها با دریافت این پالسها به سمت منبع صوتی حرکت می کنند.

دانلود ویدیو

تلفیق سوسکهای حمام با ریزتجهیزات الکترونیکی توسط تیمی از محققان دانشگاه کارولینای شمالی صورت گرفته است. آنها دو نوع تجهیزات مختلف و به گفته خودشان “کوله پشتی الکترونیکی” حسگر صوتی طراحی و با بندهای مخصوصی به سوسکهای حمام ماداگاسگار متصل کردند.

یکی از این تجهیزات شامل میکروفونی با کیفیت است که قابلیت تشخیص دقیق منابع صوتی را دارد. نوع دیگر این ریزکوله پشتی مجهز به آرایه سه میکروفونی است که محل دقیق انتشار صداها را با تلفیق داده های به دست آمده از این سه میکروفون تشخیص می دهد.

محققان با استفاده از رایانه، اطلاعات به دست آمده از شبکه ای متشکل از ۱۰ تا ۱۵ سوسک حمام را تجمیع می کنند. در ادامه، این حشرات از طریق پالسهای الکتریکی خودکاری که به شاخکهایشان ارسال می شود به سمت منبع صوتی راهنمایی می شوند.

1415365507221_wps_44_September_1985_Mexico_Cit-623x418

در این ابتکار عمل که به نوعی هک کردن سیستم عصبی سوسکهای حمام است از تحریک عصبی برای به چپ یا راست هدایت کردن این حشرات استفاده می شود.

این پروژه به تازگی در کنفرانسی در اسپانیا ارایه و با استقبال کارشناسان روبرو شد. از ۵ سال گذشته که این پروژه آغاز شد به روزرسانی های مختلفی در فرآیند تجهیز سوسکهای حمام صورت گرفته است.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی امیدوارند این سوسکها در آینده برای شناسایی قربانیان فجایع طبیعی به ویژه زمین لرزه به کار گرفته شوند.

منبع: nerdoholic             ترجمه:gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*