فهمیدن زبان موجودات فضایی از آنچه تصور می‌کنیم سخت‌تر است!

فهمیدن زبان موجودات فضایی از آنچه تصور می‌کنیم سخت‌تر است!

زبان موجودات فضایی در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف به شکلی ساده و قابل‌فهم به تصویر کشیده می‌شود،‌ اما همانطور که یک متخصص زبان شناسی اظهار کرده،‌ در دنیای واقعی مشکل در فهم زبان فرازمینی‌ها می‌تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

زبان موجودات فضایی، در صورت برقرار ارتباط با آن‌ها، عملا تنها پل ارتباطی بین نوع بشر و بیگانگان خواهد بود. در حالی که فیلم‌ها، سریال‌ها و داستان‌های گوناگون زبان فرازمینی‌ها را به شکلی قابل‌فهم و حتی کاملا مشابه به زبان زمینیان به تصویر می‌کشند، دنیل اورت (Daniel Everett)، زبان شناسی از دانشگاه بنتلی (Bentley University) می‌گوید که موضوع بسیار پیچیده‌تر از این‌هاست.

اورت در مصاحبه تازه‌ای گفته است که با وجود اینکه تاکنون فرصتی برای تعامل انسان‌ها و فرازمینی‌ها پیش نیامده،‌ در صورت فراهم شدن این فرصت کوچک‌ترین سو تفاهمی در فهمیدن زبان موجودات فضای و یا انتقال مفاهیم از طریق زبان بشر می‌تواند عواقبی فاجعه‌بار داشته باشد.

فهمیدن زبان موجودات فضایی از آنچه تصور می‌کنیم سخت‌تر است!

تصور کنیم که موجوداتی همانند بیگانگان فیلم ئی.تی. (.E.T) به زمین بیایند و با قصد دوست شدن با انسان‌ها، برای برقرار ارتباط با ما تلاش کنند؛ حال اگر بشریت نتواند که این دست دوستی را بگیرد و به درستی به تلاش‌های دوستانه این موجودات واکنش نشان دهد، در بهترین حالت امکان برقراری ارتباط بین ما از بین خواهد رفت و در بدترین حالت هم ممکن است که جنگی بین ما و موجودات فضایی به وجود آید!
حال اگر در سناریو برخورد انسان‌ها با فضاییان، این موجودات قصد دوستی با ما را نداشته باشند، اوضاع از آنچه که هست بدتر خواهد شد. از طرف دیگر سو تفاهم‌های مختلف که بسیاری از آن‌ها به مشکل فهمیدن زبان مربوط می‌شود، در طول سال‌ها جنگ‌های زیادی را بین انسان‌ها به راه انداخته و نگرانی اورت و مابقی صاحب‌نظران هم از این بابت است که احتمال درگیر شدن با بیگانگان به خاطر جنین مشکلاتی کم نیست.

زبان شناسی کلیدی برای فهمیدن زبان موجودات فضایی است

در مواجهه انسان با فرازمینی‌ها، ما برای برقراری ارتباط از هر زبانی که بر روی زمین شناخته شده استفاده خواهیم کرد و به روش‌های مختلفی مانند نشان دادن علامت، نور و یا اقدامات دیگر تلاش می‌کنیم که با این موجودات تعامل داشته باشیم؛ اما امکان برداشت اشتباه از هرکدام از این کارها وجود دارد و همانطور که شری ولز جنسن (Sheri Wells-Jensen)، زبان شناسی از دانشگاه بولینگ گرین (Bowling Green) گفته است، در چنین شرایطی باید دست به دامان دانش زبان شناسی شویم.

فهمیدن زبان موجودات فضایی از آنچه تصور می‌کنیم سخت‌تر است!

جنسن معتقد است که برای فهمیدن زبان موجودات فضایی بشریت باید تلاش خود را از مفاهیم پایه‌ای زبان شناسی شروع کرده و این موضوع را از جنبه‌های گوناگون و غیرمعمول بررسی کند؛ ممکن است که بیگانگان از نوعی زبان اشاره، تولید صداهای عجیب و غریب و یا حتی روش تله‌پاتی برای برقراری ارتباط استفاده کنند و چنین چالش‌هایی نباید مانع تعامل بشر با فرازمینی‌ها شود.

به گفته جنسن، تمام این‌ها در حالی است که هم‌اکنون بسیاری از ساکنان زمین بر سر مسائلی مانند نژاد، جنسیت و قومیت با هم ناسازگاری دارند و با یکدیگر سازش نمی‌کنند. اگر قرار باشد که انسان‌ها توانایی کنار آمدن با موضوعی مانند رنگ پوست را نداشته باشند، چگونه می‌توان انتظار داشت که بشر بتواند با موجوداتی فرازمینی که به احتمال قوی هیچ شباهتی با ما ندارند، دوست شود؟

با این وجود جنسن که در حوزه زبان شناسی بسیار مشهور است، می‌گوید که هنوز امید زیادی برای شکستن سد بین زبان ما و زبان موجودات فضایی وجود دارد و با گذر زمان می‌توان انتظار داشت که راه‌های ارتباطی با فرازمینی‌ها رمزگشایی شوند.

فهمیدن زبان موجودات فضایی از آنچه تصور می‌کنیم سخت‌تر است!

جسی اسنکر (Jesse Snedeker)،‌ روانشناسی از دانشگاه هاروارد با صحبت‌های جنسن موافق است، اما به گفته این دانشمند باید در نظر داشته باشیم که آیا ما ظرفیت ارتباط‌گیری با بیگانگان را داریم و یا‌ آن‌ها به صورت ذاتی این توانایی را خواهند داشت که زبان ما را درک کنند؟

به عنوان مثال نوع ارتباط بین سگ و انسان بر روی زمین مثال مناسبی در این رابطه است؛ با اینکه این جانداران به نسبت نوع تربیت، توانایی تشخیص صدها کلمه مختلف در زبان‌های گوناگون را دارند، نبود ظرفیت برای ارتباط‌گیری دو طرفه باعث شده تا دوستی انسان و سگ در یک سطح مشخص باقی بماند. آیا رابطه ما و فرازمینی‌ها هم می‌تواند دچار چنین مشکلی شود؟

به هر حال تعامل با بیگانگان موضوعی چالش بر انگیز است و مشکلات زیادی از جمله اختلاف فرهنگی، بروز سو تفاهم و پیش‌فرض‌های غلط می‌توانند ارتباط ما و موجودات فضایی را غیرممکن کنند. همچنین، تمامی این صحبت‌ها با این فرض است که چنین موجوداتی واقعی بوده و علاوه بر داشتن توانایی ارتباط‌گیری با ما، تمایلی هم به این موضوع داشته باشند. با این حال، با قبول چنین پیش‌فرض‌هایی می‌توان گفت که رسیدن به فهم درستی از زبان موجودات فضایی نقشی کلیدی در تعیین سرنوشت بشر و فرازمینی‌ها دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

14 دیدگاه

 1. ب نظر من زبانشون ب عدد هستش چون تمام جهان اعداد هستش تنها کسیم زبونشونو میدونه خودشونن

 2. شاید جن بوده باشن

 3. در ایران هم در طول سال ها UFO ها دیده شده اند که معروف ترینش برخورد فانتوم های نیروهوایی ایران با دو جسم عجیب در حوالی کوه بی بی شهربانو بوده (1357 اگه اشتباه نکنم) ولی برای خود من هم تجربه جالبی تعریف کردن

  جوان ترین دایی من حوالی سال های 1364 برای تحصیل هر ماه از تهران به خرم اباد لرستان سفر میکرده. یک نیمه شب در میان راه متوجه میشن یک ماشین با موتور روشن وسط جاده به حال خودش رها شده و نور شدیدی از دره کنار جاده بیرون میزنه انگار آتیش بزرگ روشن کردن . دایی من به همراه بقیه مسافرای اتوبوس پیاده میشن که برن به ماشینه کمک کنن ولی کسی توش نبوده بعد به کنار دره میرن و با وحشت میبینن که یه جسم نورانی خیلی بزرگ در کف دره در سکوت کامل معلقه. داییم بهم گفت که در لحظه اول واقعا داشته سکته میکرده از ترس. یه جسم بشقاب مانند بوده که میگه حدود 40 یا 50 متر قطرش بود و اینقدر نورانی بود چشم میسوخت. چند نفر از ترس شروع میکنن فریاد کشیدن و سنگ پرتاب کردن تو دره! دایی من برمیگرده سریع از توی اتوبوس دوربینش رو درباره. میکفت وقتی برگشتم اون جسم بالا اومده بود و داشت به طرف دشت بالا دست دره میرفت. دایی من عکسی از این لحظه گرفت که سال های 65 یا 66 تو مجله دانشمند چاپ شد و دعوتش کردن رفت تعریف کرد ماجرا رو. به بدبختی اصل عکس رو پس گرفته بود ازشون و چند وقت پیش نشونمون داد. دارم اسکنش میکنم باید ببینین. واقعا عجبیه. مجله دانشمندس ها گفته بودن میتونه بفروشه عکس رو به خارج

  تو راه هم اطلاع دادن به پلیس راه و اومده بودن ماشین رها شده رو برده بودن ولی کسی رو پیدا نکردن و گفته بودن احتمالا ماشین خراب بوده و راننده اش ماشین گرفته بوده رفته بوده. ولی وقتی دایی اینا رسیدن اونجا ماشین روشن بوده با چراغای روشن و درب باز.

  دایی جان ما مهندسی برق خونده و آدم پرتی نیست و هنوزم با قاطعیت میگه بشر با رسیدن به تکنولوژی که اونها اون شب دیده بودن حداقل 10 هزار سال فاصله داره. میگه وزن و جرم و جاذبه برای اون شی نورانی بی معنی و شوخی بود

 4. مطمئن باشید فرا زمینی ها وجود دارند وقتی که خدا فرموده که ما نسل بنی آدم آخرین نسل انسان ها هستیم پس یعنی انسان ها و فرا زمینی هایی خارج از زمین وجود دارند حالا چه نغبه و دانشمند باشند چهبی سواد و نادان

 5. سلام به همه دوستان آخه احمد رضا جان دلبندم دوست من تو که هنوز داری بدون مطالعه فقط تعصب به خرج میدی بچه جان اینها تحقیقاتو فقط برای 80 میلیون مردم به قول شماانقلابی ما که انجام نمی دهند تحقیقاتو برای مردم کل جهان انجام می دهند چرا بزرگ نمیشی تمام تفکرات شماها را کنترل کردن مسختون کردن که حتی به این موضوع فکر نمیکنی که این تحقیقاتی را که منتشر می شود یک هزارم از واقعیتی است که به دلیل قدرت طلبی بر جهان سوم در اختیار هیچ کس قرار نمیدهند تا زمانی که همچین تفکراتی وجود دارد همون غرب به راحتی بر ما برتری دارد کاش کمی فکر میکردی و مطالعه پسر جان چشمات را باز کن و بیشتر جامعه خودت را ببین شاید کمی دلت برای مردم کشور خودت میسوخت ( البته اگر منظورم را متوجه بشی) و این همه چشم بسته مطلب نمینوشتی واقعا نوع تفکر این افراد تعصف آوره؟؟؟؟

 6. میگویندآنهاآنقدرپیشرفته هستندکه باعلمشان زبان ساده مارالفهمندومطمئنن هم این یک چالش ساده برای آنهاست.ماهنوطدرعام ضعفهای زیادی داریم.

 7. مگه ما اصلا میدونیم زبونشون چجوره که اسون یا سخت باشه

 8. شاید اونا زبون ما رو بفهمن

  • سلام بر شما عزیزا من می خواستم در مورد دیدگاه دوستانی که در مورد غرب استکبار و … یک انتقادی بکنم با کمال احترام من فکر می کنم که نظر این دوستان غلطه و برای این حرف هم دلیل جالبی دارم:
   کیهان خیلی بزرگه و با تلسکوپ های پیش رفته سیاره هایی مشابه زمین دیده شده که ممکنه در اون حیات وجود داشته باشه
   موجودات زنده فقط قرار نیست هوشمند باشند حتی می توان گفت که این موجودات می توانند میکروب یا ویروس باشند!
   متشکرم که نظرم رو خوندید امید وارم که سوء تفاهم نشه

 9. هیچ موجود زنده ای وجود نداره غرب استکبار فکر کرده با این اراجیفش میتونه مغز هشتاد میلیون مردم انقلابی مارو تسخیر کنه . ما مردم انقلابی ایران مشت محکمی بر دهان غرب استکبار میکوبیم . غرب رو به افول هست و به زودی نابود می شود .

 10. زبون اونا واسعزچی مونه