عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

نگاهی به عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال ۲۰۱۸

بعضا اتفاقات عجیب و غریبی در دنیای علم، تکنولوژی و حیات وحش رخ می‌دهد. حالا که سال ۲۰۱۸ رو به پایان است، بد نیست چند مورد از عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال را مرور کنیم.

این فهرست دهگانه توسط دست‌اندرکاران وب‌سایت Live Science انتخاب شده‌ و رویدادهای علمی متنوعی را در خود جای داده است؛ به طوری که از تعامل حیوانات حیات وحش با یکدیگر تا ماجراجویی‌ فضایی شرکت‌ها و افراد مختلف را دربرمی‌گیرد.

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال ۲۰۱۸

گداخته در آتش

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

در نخستین روز از ماه آوریل (۱۲ فروردین)، یکی از ایستگاه‌های فضایی قدیمی چین با نام تیان‌گونگ-۱ (Tiangong-1) به سمت زمین منحرف شد. از آنجایی که این یک مانور خارج از کنترل بود، کسی نمی‌دانست این سازه دقیقا در چه نقطه‌ای سقوط خواهد کرد. البته بیشتر قسمت‌های تیان‌گونگ هنگام ورود به اتمسفر زمین، مشتعل شد و سوخت؛ اما برخی از تکه‌های بزرگتر آن، به درون اقیانوس آرام جنوبی افتاد.

سفر فضایی جنجالی

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

یکی از رویدادهای علمی سال ۲۰۱۸، به یک سفر فضایی عجیب مربوط می‌شود. در ماه فوریه، کمپانی اسپیس ایکس اولین راکت فالکون هوی (Falcon Heavy) را در حالی به فضا پرتاب کرد که حامل مانکن «استارمن» و خودروی « تسلا رودستر» ایلان ماسک بود. این دو مسافر بی‌جان در سفر فضایی خود، تا تاریخ دوم نوامبر به ورای مدار مریخ رسیدند.

البته برخی افراد با مشاهده عکس‌های خودروی تسلا در فضا، ادعای تقلبی بودن آن را مطرح کردند؛ اما ایلان ماسک ضمن رد این ادعا گفت: به دلیل عدم وجود هوا در فضا، نیازی به عبور نور از ذرات غبار و رطوبت هوا نیست و به همین دلیل عکس‌های این خودرو بسیار تمیز و شفاف جلوه می‌کنند.

غذای کپک زده

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

ردپای اسپیس ایکس در یکی دیگر از رویدادهای علمی و عجیب امسال هم دیده می‌شود. هنگامی که این کمپانی در آستانه پرتاب راکت فالکون ۹ و ارسال محموله‌ای به ایستگاه فضایی بین‌المللی بود، کل عملیات به دلیل مقداری غذای کپک زده‌ی موش به تاخیر افتاد. مهندسان در لحظات آخر، این کپک‌زدگی را در غذای موش‌هایی مشاهده کردند که برای برخی آزمایش‌ها عازم فضا بودند. هر چه قدر که خارج کردن بسته‌هایی غذایی کپک زده و جایگزین کردن آن‌ها به سرعت انجام گرفت، اما مانع تاخیر ۲۴ ساعته‌ در انجام ماموریت نشد.

تلاش نافرجام

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

در ماه مارس، مردی ۶۱ ساله ملقب به «مَد مایک» که یک زمین تخت گرا بود (افرادی که به کروی بودن سیاره زمین باور ندارند)، سوار بر راکتی دست‌ساز شد تا با چشم خود، کروی یا تخت بودن زمین را از فضا ببیند. او به شکل خودآموز با علم پرتاب موشک آشنا شد و از طریق کمک‌های مردمی، هزینه ساخت راکت را تامین کرد.

البته مایک در این عملیات، نتوانست از ارتفاع ۵۸۰ متری فراتر رود که بسیار پایین‌تر از ارتفاع پرواز هواپیماها است؛ اما گفت که تلاش می‌کند تا در ماموریت بعدی، بیشتر اوج بگیرد.

سیگنال‌هایی از عمق فضا

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

آیا کسی قصد رساندن پیغامی را به ما دارد؟ این پرسش پس از دریافت سیگنال‌های رادیویی و نوری از یک کهکشان کوتوله با فاصله‌ی ۳ میلیارد سال نوری از زمین، در ذهن دانشمندان ایجاد شده است. برای رمزگشایی از این معما، آن‌ها به هوش مصنوعی متوسل شدند. در سال ۲۰۱۷ و تنها طی یک ساعت، محققان تعداد ۲۱ مورد از این سیگنال‌های عجیب را شناسایی کردند؛ اما بعدها با کمک آنالیز شبکه عصبی، مشخص شد که ۷۲ سیگنال نوری واصله نیز از قلم افتاده بود. دانشمندان همچنان نمی‌دانند که آیا یک فرآیند طبیعی باعث انتشار چنین امواجی شده یا موضوع، چیز دیگری بوده است؟

رفتار کلاغ‌ها با مردگان خود

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

کلاغ‌ها قادر به انجام کارهای پیچیده‌ای چون استفاده از برخی وسایل و ابزارآلات یا حل کردن پازل‌ها هستند. اما دیده شده است که گاهی اوقات، آن‌ها با هم‌نوعان مرده‌ی خود نیز جفت‌گیری می‌کنند. دانشمندان برای بررسی صحت این موضوع، یک کلاغ مرده را روی زمین گذاشتند و به تماشای واکنش سایر کلاغ‌ها نشستند. برخی از کلاغ‌ها چنین رفتاری را همراه با خشونت از خود بروز دادند. هنوز مشخص نیست که چرا این پرندگان به سوی تازه مردگان خود جذب می‌شوند؛ اما شاید این اختلال رفتاری، ناشی از سراسیمگی کلاغ‌ها در فصل تولید مثل و تشدید استرس آن‌ها در مواجهه با یک پرنده مرده باشد.

ماجرای مارماهی و فُک

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

این عکس، یک مارماهی را نشان می‌دهد که درون بینی یک فُک گیر کرده است و می‌توان دید که هر دو حیوان، شرایط ناخوشایندی را تجربه می‌کنند. هرچند که این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد؛ اما در سال‌های اخیر رو به افزایش نهاده است و دانشمندان هنوز علت قطعی آن را نمی‌دانند. یک احتمال، جهیدن مارماهی به درون سوراخ بینی فُک هنگام وحشت کردن است؛ یا شاید هم فک‌ها پس از بلعیدن مارماهی، اینگونه آن را قی می‌کنند.

ارتباط هندسه با فیزیولوژی

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

همه ما با اشکال کروی و مثلثی آشنا هستیم اما آیا تا به حال نام اسکوتوید (scutoid) به گوش‌تان خورده؟ این یک شکل هندسی جدید با کناره‌های اریب و منشورهای خمیده‌ است که به تازگی آن را شناخته‌ایم. البته اسکوتوید همواره با ما بوده است؛ چرا که بر اساس یافته‌های جدید دانشمندان، برخی از سلول‌ها می‌توانند ساختارهای اسکوتوید شکلی تشکیل دهند تا ارگان‌های بدن هنگام کشش یا خم شدن، از استحکام کافی برخوردار باشند.

سرها به روی نیزه‌ها

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

باستان‌شناسی نیز در عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال ۲۰۱۸ سهم داشت. محققان در سوئد، چند جمجمه بدون آرواره‌ی انسان را درون یک مدفن هشت هزار ساله کشف کردند که دوتای آن‌ها، همچنان روی تیرهای چوبی قرار داشتند. ظاهرا این گورستان، در گذشته زیر آب قرار داشت؛ ضمن اینکه محققان بقایایی از حیوانات قطع عضو شده را نیز در محل یافتند. هویت اجساد کشف شده یا علت دفن آن‌ها در زیر آب همراه با حیوانات، نامشخص باقی مانده است.

اهدای انگشتان پا

عجیب‌ترین رویدادهای علمی سال

مردی که در اثر سرمازدگی سه انگشت پای خود را از دست داد، در اقدامی عجیب تصمیم گرفت این انگشتان قطع شده را به یک میکده در نقطه دور افتاده‌ای از شمال کانادا اهدا کند؛ مکانی که ظاهرا سرو کردن کوکتلی حاوی انگشتان مومیایی شده، قدمت چندین دهه‌ای دارد. البته مشتریان تنها مجاز به نوشیدن کوکتل هستند و باید انگشت‌ها را درون لیوان باقی بگذارند!