نگهداری داده ها در ابرها : با رایانش ابری بیشتر آشنا شوید + ویدیو

رایانش ابری، محاسبات ابری یا ابر، مجموعه ای از سرورهای مجازی است که امکان می دهد ظرفیت حافظه را بدون سرمایه گذاری جدید روی نرم افزار یا سخت افزار افزایش داد. این فن آوری به کاربر امکان نگهداری و دسترسی به اطلاعات و داده های خود از مکان های مختلف را می دهد.

در این روش، اطلاعات و برنامه ها در اینترنت و نه بروی هارد دیسک رایانه شخصی ذخیره می شوند. برای مثال، کروم بوک گوگل و «ایسر» داده ها را در ابر ذخیره می کنند.

cloud-computing-1

جیانفرانکو جیاردینا، تحلیلگر فنی می گوید:

«یک کروم بوک ظاهرا به یک نوت بوک معمولی شباهت دارد و فکر می کنیم سیستم عامل ویندوز دارد. ولی سیستم عامل آن ربطی به ویندوز ندارد، حتی اگر مثل آن طراحی شده است. تفاوت بزرگ آن این است که تقریبا کل آن براساس ارتباط با ابر طراحی شده است. کروم بوک فقط یک مرکز ذخیره سازی درونی بسیار کوچک دارد که فایل های موقت را ضبط می کند و همه کارها در مرورگر، هنگامی که به اینترنت متصل است، انجام می شود. این نوع دستگاهها از گرایش سالهای اخیر پیروی می کنند. تا چند سال پیش، در رایانه هایمان برنامه های بسیاری داشتیم. برای مثال برای نوشتن متن، برای عکس و غیره. اکنون، بیش از پیش فقط سیستم عامل و مرورگر وب در رایانه وجود دارد. به این ترتیب، به خدمات و محتواهای متعددی دسترسی داریم که می توان از شبکه بارگیری کرد.»

cloud-computing-2

مزیت ها و عیب های این فن آوری چیست؟

جیانفرانکو جیاردینا، تحلیلگر فن می گوید: «از معایب شروع کنیم: اولا باید نحوه کارمان را تغییر دهیم، برنامه های قدیمی را نمی توانیم باز کنیم، برای مثال آنهایی که با سیستم های عامل ویندوز و مک سازگارند. به دلیل اینکه سیستم عامل متفاوت است. مزیت این فن آوری این است که دستگاهی داریم که بسیار ارزان و ساده است و قابلیت ذخیره بسیار بالا دارد. به کمک این دستگاه، می توانیم بخش بسیار بزرگی از آنچه را که می خواهیم، انجام دهیم. در آینده باید بتوانیم همواره و همه جا ارتباط فعال برقرار کنیم. پهن باندها گسترش بسیاری یافته اند. تعداد هات اسپات های رایگان و عمومی رو به افزایش است و ارتباط اینترنتی را آسانتر می کند. بنابراین با افزایش خدمات ابری، از رایانه شخصی فقط بعنوان وسیله ارتباطی استفاده خواهیم کرد.»

یکی دیگر از معایب فن آوری ابری، موضوع ایمنی داده ها است، زیرا امکان دزدی رمز عبور و دسترسی به داده های شخصیمان توسط فرد دیگری وجود دارد.

ولی از طرف دیگر از آنجایی که داده هایمان بطور فیزیکی در رایانه شخصیمان قرار ندارد، اگر به هر دلیلی دسترسی به رایانه خود نداشته باشیم، می توانیم توسط رایانه دیگری کار کنیم.

منبع : euronews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. به چه دردی میخوره ؟ حتما باید ابر باشه ؟ اگر آفتابی بود تکلیف چیه ؟ فایل ها می پره ؟