واردات محصولات اپل

واردات محصولات اپل ممنوع می‌شود؟

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت واردات محصولات اپل به صلاح کشور نیست؛ چراکه محصولات این شرکت آمریکایی بدون گارانتی و خدمات پس از فروش در کشور عرضه می‌شوند و محدودیت‌های آن نیز در حال افزایش است.

در هفته‌های اخیر شاهد اعمال محدودیت‌های جدید اپل علیه توسعه‌دهندگان ایرانی بوده‌ایم که بر اساس آن دسترسی کاربران به اپلیکیشن های ایرانی مسدود شده بود. البته در گذشته توسعه‌دهندگان ایرانی محصولات خود را با استفاده از پلتفرم وب برای کاربران عرضه می‌کردند که این مسیر نیز مسدود شده است. در حال حاضر کاربران ایرانی به اپلیکیشن‌های ضروری چون بانکی، ارتباطی، خدماتی و پیام رسان های داخلی مبتنی بر سیستم عامل آی او اس دسترسی ندارند.

واردات محصولات اپل به صلاح کشور نیست

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص محدودیت‌های جدید اپل علیه اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور عنوان کرد ما در گذشته نیز توصیه کرده‌ایم که استفاده از محصولات اپل باید در کشور مدیریت شود و در این زمینه با وزارت صنعت نیز مکاتبه کرده بودیم. این مقام مسئول با اشاره به ارزش 2 میلیارد دلاری واردات محصولات اپل در سال گذشته افزود چنین وارداتی در صورتی انجام می‌شود که برای واردات بسیاری از محصولات با ارزشی کمتر از این میزان، از طرف خارجی تعهد گارانتی، پشتیبانی و نگهداری اخذ می‌شود، اما محصولات اپل بدون گارانتی و پشتیبانی هستند.

واردات محصولات اپل

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه عنوان کرد تعهدات گارانتی و پشتیبانی در میزان هزینه‌های شرکت بزرگ سهم 10 تا 15 درصدی دارد؛ از این رو شرکت اپل محصولات خود را حدود 10 تا 15 درصد گران‌تر به ایران عرضه می‌کند و این در شرایطی است که دسترسی به بخش زیادی از خدمات خود را برای کاربران ایرانی مسدود کرده است. وی افزود در بازار، محصولات مشابه اپل با قیمت ارزان‌تری وجود دارند و واردات محصولات اپل به صلاح کشور نیست. دولت باید تصمیمی را در خصوص واردات محصولات اپل اخذ کند تا در واردات آن‌ها محدودیت اعمال شود یا شرکت اپل حقوق شهروندان ایرانی را رعایت کند.

فروش گوشی های اپل کاهش پیدا کرد

ابوالحسن فیروزآبادی در ادامه افزود میزان فروش گوشی های آیفون در ایران کاهش پیدا کرده است، البته ممکن است دلیل آن افزایش نرخ ارز باشد، اما محدودیت‌های اپل باعث می‌شود تا کاربران ایرانی از خرید آن صرف‌نظر کنند. وی افزود چنین محدودیت‌هایی به بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی آسیب زده است و ما باید این موضوع را پیگیر باشیم تا چنین اتفاقی برای اپلیکیشن‌های اندرویدی رخ ندهد؛ چراکه ما از اپل تعهدات لازم را دریافت نکرده‌ایم و چنین شرایطی ممکن است برای سایر محصولات آمریکایی در کشورمان نیز به وجود آید. وی در پایان خاطرنشان کرد اقدام اپل یک اقدام سازمان‌دهی شده است و حتی می‌توان آن را یک اقدام سیاسی تلقی کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

15 دیدگاه

 1. من نمیدونم به اینا چه ربطی داره به قول معروف:
  موسی به دین خود
  عیسی به دین خود
  برای هر چیزی تو این مملکت باید یکی بیاد ی شعری تلاوت کنه!عجبا

 2. مگه قبلا ازاد بود همش قاچاقی بود ک

 3. آدم لذت میبره میبینه اینقدر مسولین به فکر مردم هستن:)
  کسی نیست بگه قیمت مرغ و گوشت و پسته و گردو همه محصولات ایرانه ساعتی بالا میره به ضرر مردم نیست اینا اینقدر به فکر ما هستن که میگن چون گارانتی نداره پس به ضرر مصرف کننده هست خودشونم که سلطان خدمات پس از فروش هستند:) 🙂

  • داشم اینا با امریکا مشکل دارن با قیمتهای داخلی کدوم وزیر یا کسیه ک مشکل داشته باشه؟
   همینطور هم خودشون میگن ما تویه مملکت نون شب محتاج نداریم.

 4. جای تاسفه ، توانایی شما برای مدیریت امور مملکت حرام اعلام کردن ، ممنوع کردن ، فیلتر کردن ، سانسور کردن ، محدود کردن ، پنهان کردن و دروغ گفتنه…حالا اختلاس ، حقوق های نجومی و آقا زاده در آمریکا و اروپا بماند

 5. خخخ اونا اول روی ما ممنوع کردن کردن

 6. فردایی بدتر از امروز
  امروز خراب تر از دیروز
  و در پایان … مسئولینی بروزی که نالایق تر و بی کفایت تر از مسئولین نالایق و بی کفایت تر دیروز بودند

 7. شما هم بابت رجیستری سود بالایی میگیرید و هیچ خدماتی بابتش نمیدید

 8. به نظرم ممنوع شدن وارداتش به نظرم کار چندان معقولی نیست

  ولی حتما باید یه تعرفه 200 تا 300 درصدی برای محصولات اپل بگزارند تا بفهمه هر عملی یک عکس العملی هم داره

 9. اقای فیروز ابادی شما چه کار داری به مردم
  مردم بخوان میخرند نخوان نمیخرن این کارتون فقط باعث میشه بازار سیاه برای محصولات اپل به وجود بیاد