نرخ بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه شخص ثالث ۱۵ درصد افزایش پیدا کرد

بر اساس اطلاعیه جدید شورای عالی بیمه در سال آینده نرخ بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. در ادامه جزئیات افزایش قیمت بیمه شخص سال در سال ۹۸ را بررسی می‌کنیم.

شورای عالی بیمه در جلسه‌ای نرخ بیمه شخص ثالث را برای تمامی وسایل نقلیه در سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۵ درصد نسبت به نرخ‌های سال ۱۳۹۷ افزایش داد. این افزایش قیمت در راستای اجرای ماده (۳) آیین‌نامه تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن، مصوب هیئت‌وزیران در سال ۱۳۹۶ و موضوع ماده (۱۸) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب سال ۱۳۹۵ انجام شد. در ادامه بندهای اطلاعیه افزایش نرخ بیمه شخص ثالث را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بندهای اطلاعیه افزایش نرخ بیمه شخص ثالث

۱.‌ طبق اعلام مبلغ ریالی دیه برای سال ۱۳۹۸ از سوی قوه قضائیه که متضمن ۱۶.۹ درصد افزایش در مبلغ ریالی دیه است و با توجه به افزایش ۱۵ درصدی نرخ حق بیمه رشته شخص ثالث به موجب مصوبه شورای عالی بیمه، کلیه شرکت‌های بیمه موظف هستند بیمه نامه‌های شخص ثالثی را که تاریخ آغاز پوشش آن‌ها از ابتدای فروردین ۱۳۹۸ و بعد از آن باشد با تعهدات بدنی ۳۶۰ میلیون تومان (معادل دیه ماه‌های حرام) و تعهدات مالی حداقل ۹ میلیون تومان و با حق بیمه‌های مندرج در جدول زیر صادر کنند. شرکت‌های بیمه و نمایندگان آن‌ها مکلفند جدول انتهای این متن را در مکانی برای رویت متقاضیان قرار دهند.

۲. مراحل اعمال انواع تخفیف‌ها و اضافه نرخ‌های حق بیمه مربوط به بیمه شخص ثالث، بر اساس شرایط درج شده در آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۸) قانون فوق و با رعایت بخشنامه شماره ۹۶/۴۰۰/۱۲۰۰۵۸ مورخ ۹ اسفند ۱۳۹۶ بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

۳. در راستای اجرای ماده (۳) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه، مصوب سال ۱۳۹۵ و آیین‌نامه اجرایی آن، مصوب هیئت وزیران، شرکت‌های بیمه وظیفه دارند بیمه نامه‌های حوادث راننده‌ای که تاریخ شروع پوشش آن‌ها از ابتدای فروردین ماه سال آینده و پس از آن باشد را با تعهدات حداقل ۲۷۰ میلیون تومان و با نرخ‌ها و ضوابط مقرر در آیین‌نامه مذکور صادر کنند و در صورت تقاضای بیمه‌گذاران، مبلغ تعهدات بیمه نامه‌های حوادث راننده صادره قبلی را با اخذ حق بیمه مربوط تا مبلغ مذکور افزایش دهند.

۴. با توجه به اینکه در قانونی که در بالا اشاره شد، جبران کسری پوشش بیمه نامه شخص ثالث در بخش تعهدات بدنی که ناشی از افزایش مبلغ ریالی دیه باشد، برعهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی قرار گرفته است، از این رو دریافت الحاقیه افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث برای کلیه بیمه نامه‌های صادره قبلی، منتفی است. با این حال در صورتی که بیمه‌گذاران برای جبران خسارت‌های مالی تقاضای افزایش تعهدات مالی را داشته باشند، شرکت‌های بیمه وظیفه دارند با دریافت حق بیمه مربوط، نسبت به صدور الحاقیه افزایش تعهدات مالی بیمه شخص ثالث اقدام کنند.

نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

توضیحات:

۱.‌ تعرفه حق بیمه آمبولانس، وسایل نقلیه ویژه حمل خون، حمل وسایل رادیولوژی و آتش‌نشانی، با توجه به نوع و ظرفیت آن‌ها، بر اساس تعرفه وسایل نقلیه مشابه محاسبه خواهد شد.

۲. بر اساس قانون، به حق بیمه هر خودرو مبلغ مقرر مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.

۳. تعهد بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۸ برای تعهدات بدنی (دیه) ۳۶۰ میلیون تومان و برای تعهدات مالی ۹ میلیون تومان تعیین شده است.

گروهوسیله نقلیهحق بیمه
سواری شخصیکمتر از ۴ سیلندر۱ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان
پیکان، پراید و سپند۱ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان
سایر ۴ سیلندرها۱ میلیون و ۵۶۴ هزار و ۲۰۰ تومان
بیش از ۴ سیلندر۱ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان
مبلغ حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی، کرایه و مسافرکش شخصی درون شهری، ۱۰ درصد و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون شهری، ۲۰ درصد بیشتر از حق بیمه نقلیه سواری مشابه است.
گروهوسیله نقلیهحق بیمه
موتورسیکلتگازی۲۷۹ هزار تومان
دنده‌ای یک سیلندر۳۴۰ هزار و ۸۰۰ تومان
دو سیلندر و به بالا۳۷۴ هزار و ۴۰۰ تومان
دنده‌ای دارای سه‌چرخ یا ساید کار۴۰۲ هزار و ۶۰۰ تومان
گروهوسیله نقلیهحق بیمه
بارکش با ظرفیت بارگیریتا یک تن۱ میلیون و ۳۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان
بیش از یک تن تا ۳ تن۱ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۴۰۰ تومان
بیش از سه تن تا ۵ تن۲ میلیون و ۹۸ هزار تومان
بیش از پنج تن تا ۱۰ تن۲ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۹۰۰ تومان
بیش از ده تن تا ۲۰ تن۳ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان
بیش از ۲۰ تن۳ میلیون و ۳۱۴ هزار  و ۸۰۰ تومان
گروهوسیله نقلیهحق بیمه
سایرکشاورزی۵۷۶ هزار و ۸۰۰ تومان
راه‌سازی و ساختمانی۸۲۴ هزار تومان
حمل زباله و خیابان پاک‌کن‌ها۱ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۱۰۰ تومان
در صورتی که وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره به کار رود، ۵۰ درصد و چنانچه برای حمل مواد سوختنی مایع و گازی شکل استفاده شود، ۲۵ درصد به حق بیمه مربوط اضافه می‌شود. در اجرای مصوبه شواری عالی بیمه، حق بیمه ماشین آلات کشاورزی، ۳۰ درصد کمتر از گروه ماشین آلات راه‌سازی و ساختمانی تعیین شده است.
گروهوسیله نقلیهحق بیمه
اتوکار (استیشن، ون، مینی بوس و اتوبوس)۷ نفر با احتساب راننده۳ میلیون و ۲۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان
۹ نفر با احتساب راننده۳ میلیون و ۳۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان
ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده۳ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان
مینی بوس ۱۶ نفره با احتساب راننده۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان
مینی بوس ۲۱ نفره با احتساب راننده۴ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۳۰۰ تومان
اتوبوس ۲۷ نفره با احتساب راننده و کمک۶ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان
اتوبوس ۴۰ نفره با احتساب راننده و کمک۷ میلیون و ۹۴۱ هزار و ۱۰۰ تومان
اتوبوس ۴۴ نفره با احتساب راننده و کمک۸ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان
به وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از شش نفر، ۵۰ درصد تخفیف تعلق می‌گیرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه