ماه های زحل

ابعاد ماه های زحل در حال افزایش است

محققان به کمک اطلاعات جدیدی که فضاپیمای کاسینی جمع‌آوری کرده است متوجه شدند ابعاد ماه های زحل با جذب موادی از حلقه‌های این سیاره در حال افزایش است.

فضاپیمای کاسینی حدود 2 سال قبل توانست برای آخرین بار از جو سیاره زحل عبور کند و در خصوص ماه های زحل اطلاعات دقیقی را به‌دست آورد. اخیرا محققان ناسا اطلاعاتی که فضاپیمای کاسینی به‌دست آورده بود را مورد بررسی قرار دادند و در خصوص ماه های زحل به نتایج جدیدی دست پیدا کردند. این محققان دریافتند ماه های زحل با جذب مواد مختلفی از حلقه‌های این سیاره توانستند ابعاد خود را افزایش داده و نسبت به گذشته رشد کنند.

تغییر اندازه ماه های زحل

فضاپیمای کاسینی با استفاده از 6 ابزار مختلف توانست از دسامبر سال 2016 تا آوریل سال 2017 ساختار، ترکیبات و ابعاد 5 ماه زحل شامل اطلس، پاندورا، اپیمتوس، پن و دافنیس را مورد بررسی قرار دهد. این 5 ماه نسبت به سایر قمرهای زحل به حلقه‌های خارق‌العاده زحل بسیار نزدیک هستند که چنین عاملی باعث شد سنگ‌ها، گرد و غبار این حلقه توسط آن‌ها جذب شود. ساختار ماه های زحل به دلیل جذب این مواد تغییر پیدا کرده و بعضا به شکل ماهی‌تابه و طرحی خمیده همانند ماکارونی درآمده‌اند.

ماه های زحل

محققان ناسا پیش‌بینی کرده‌اند در آینده این ماه‌ها مواد بیشتری را از حلقه های زحل جذب می‌کنند که باعث می‌شود ابعاد آن‌ها بیش از پیش بزرگ‌تر شود. دو قمر پن و دافنیس مواد معدنی ویژه‌ای را از طریق حلقه زحل دریافت کردند که باعث شده است رنگ آن‌ها قرمز شود. همچنین سه قمر دیگر نیز مواد زیادی از یخ را جذب کرده‌اند و رنگ آن‌ها به رنگ آبی تغییر کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

10 دیدگاه

 1. سلام
  میشه در باره تابوت 800 میلیون سال اطلاعاتی بزارید
  یا
  که
  نه
  کلا منکرش میشید
  تا بعضی چیزها با سر زمین نخورن
  نابود نشن
  ممنون

 2. دو قمر پن و دافنیس مواد معدنی ویژه‌ای را از طریق حلقه زحل دریافت کردند که باعث شده است رنگ آن‌ها قرمز شود
  ناسا به دنبال علم نیست به دنبال غارته سیاره هاست