کامپیوتر قدیمی استیو جابز به قیمت 365 هزار دلار فروخته شد

یکی از کامپیوتر های اولیه اپل با نام Apple-1 که از پارکینگ پدر و مادر استیو جابز پیدا شده است، به قیمت 365 هزار دلار فروخته شد.به نظر می آید این کامپیوتر متعلق به روزهای اولی باشد که استیو جابز، موسس شرکت اپل و همکار قدیمی او زونیاک، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کردند و از پارکینگ خانواده جابز به بیرون منتقل کردند.

این فروش بی سابقه که دیروز انجام شد، در کنار کامپیوتر مذکور، یک فقره چک هم وجود داشت که روی آن نوشته شده بود « خریداری شده در جولای 1976 از پارکینگ پدر و مادر استیو جابز در لس آلتوس ».

با وجود اینکه جابز در فروش مهارت های تکنولوژی خود معروف بود، یک چک کنسل شده در کنار این کامپیوتر وجود داشت که دست خط خود استیو جابز هم روی آن بود. تیتر چک اینگونه بود : « نرم افزار نوشته شده توسط استیو جابز در آگوست 1976 ».

Steve-Jobs-apple-1-1

با توجه به نایاب بودن این دستگاه که حدود 50 عدد از آن باقی مانده، رقم فروش احتمالی آن بین 400 هزار تا 600 هزار دلار برآورد میشد. جالب است بدانید این دستگاه در سال تولید خود و در اولین فروش رسمی، 666 دلار به فروش رسید.

اپل-1 در واقع یک مادربرد از پیش مونتاژ شده بود که بدون هیچ کیس، کیبورد، پاور و یا قطعات دیگری به فروش می رسید. با این حال کامپیوتر فروخته شده دیروز، کاملا فعال بود که توسط ماژول های مایکروسافت به دقت بررسی شده بود، به همراه یک بازی اورژینال اپل به نام Star Trek. به همراه این کامپیوتر، یک جعبه آهنی آبی رنگ که حاوی مادربرد اصلی اپل بود، یک کیبورد قدیمی سوار بر تخته چوبی و دفترچه مخصوص این کامپیوتر نیز وجود داشت.

Steve-Jobs-apple-1-2

این تعداد کم باقی مانده از این نسخه اولیه کامپیوتر های اپل، اکثرا در کلکسیون های شخصی نگه داری می شوند و یا در جاهایی مانند موزه هنر Smithsonian Museum واشنگتن و 12 موزه علم و تکنولوژی دیگر در سراسر جهان، در انظار عمومی قرار می گیرند.

این اولین مورد از به حراج گذاشته شدن این دستگاه ها در سال های اخیر نیست. قبلا نمونه دیگری از این دستگاه در برکر به قیمت 671 هزار دلار به فروش رسیده بود. کمی پیشتر در سال جاری نیز یک دستگاه از این نسخه اپل در نیویورک به قیمت 905 هزار دلار فروخته شده بود.

 منبع: zdnet.com

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. ram : 128Kb
    Vram:64Kb
    CPU:500Mhz
    HDD:512MB