نسل پنجم اینترنت

نسل پنجم اینترنت (۵G) تا سال ۲۰۲۳ جهانی نخواهد شد

کارشناسان حوزه فناوری بر این باورند که نسل پنجم اینترنت (۵G) تا سال ۲۰۲۳ نیز جهانی نخواهد شد؛ زیرا زیرساخت‌های لازم برای توسعه این فناوری در تمامی کشورها فراهم نشده است و کاربران نیز تمایل مهاجرت به نسل جدید اینترنت را ندارند.

نسل دوم اینترنت یا شبکه ۲G برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ عرضه شد و پس از آن نیز نخستین شبکه‌های تجاری ۳G از سال ۲۰۰۳ در دسترس عموم قرار گرفت. البته میان نسل‌های ۲G و ۳G از لحاظ محبوبیت اختلاف زیادی وجود ندارد، اما تفاوت محبوبیت میان نسل‌های ۳G و ۴G بسیار زیاد است. آن دسته از گوشی های موبایل اولیه که از اینترنت ۳G بهره می‌بردند آنچنان مورد توجه قرار نگرفتند؛ چراکه در آن زمان کاربران آنچنان که باید از تماس‌های ویدیویی استفاده نمی‌کردند و برنامه‌های پیشرفته ارتباطی با قیمت‌های زیادی عرضه می‌شد، از این رو قابلیت‌های این نسل از اینترنت مورد توجه کاربران قرار نگرفت و حتی تا سال ۲۰۰۷ با گذشت عمر چهار ساله اینترنت ۳G، همچنان خدمات آن نادیده گرفته می‌شد.

دلیل تاخیر جهانی شدن نسل پنجم اینترنت

اینترنت ۴G در سال ۲۰۰۹ عرضه شد، اما اوایل این فناوری نیز همانند نسل سوم اینترنت خیلی مورد توجه قرار نگرفت. سرانجام محبوبیت نسل چهارم اینترنت یا ۴G پس از ۴ سال در سال ۲۰۱۳ به اوج خود رسید و بسیاری از استفاده‌کنندگان نسل سوم اینترنت به استفاده از اینترنت نسل چهارم ترغیب شدند. در واقع از سال ۲۰۱۳ تا امروز بسیاری از گوشی های هوشمند از فناوری ۴G برخوردارند. هم‌اکنون نخستین شبکه تجاری نسل پنجم اینترنت یا ۵G در حال راه‌اندازی است که با توجه به روند موفقیت سایر نسل‌های اینترنت و آماده نبودن زیرساخت‌های لازم، پیش‌بینی می‌شود نسل پنجم اینترنت نهایتا در سال ۲۰۲۳ جهانی خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*