فوکوس : تصاویر جادویی مسابقه عکاس نجومی ۲۰۱۳

تصویری از سیاره ناهید در حال عبور از برابر خورشید بر فراز دریای سیاه در رومانی و ابرهای کیهانی گازی سرخ رنگ که شکل‌گیری ستارگان در کهکشانهای دور را نمایش داده‌اند، از جمله تصاویر جالبی هستند که برای رقابت عکاس نجومی سال ۲۰۱۳ ارسال شده‌اند.در ادامه با این تصاویر شگفت انگیز گجت نیوز را همراهی فرمایید.

 این رقابت که اکنون در پنجمین سال خود قرار داشته، توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ با همکاری مجله آسمان در شب اجرا می‌شود.این رقابت بیش از ۱۲۰۰ اثر از عکاسان آماتور و حرفه‌ای از اطراف جهان دریافت کرده است.

تصاویر نهایی شامل نمایش آتش‌بازی زیبای بارش شهابی برساووشی بر روی یک پس زمینه برفی در وایومینگ، منظره ستودنی کمان کهکشان راه شیری بر فراز گذرگاه طاقدار Durdle Door و یک تماشاگر تنها که در چادر خود در کوهستان Korgfjellet نروژ نشسته و بارش شهابی جباری را از بالای سر خود شاهد است.اما تنوع مکانی این تصاویر تنها به زمین محدود نشده است. برخی از تصاویر به ثبت مناظر از منظومه شمسی، کهکشان و ورای آن پرداخته‌اند.

از توفانهای خورشیدی دیوانه‌وار بر سطح خورشید تا خوشه‌های ستارگان آبی داغ پوشیده در غبار در حال گردش، عکاسان با شیوه‌هایی که شاید مردم عادی کمتر شاهد بوده‌اند، به ثبت عجایب جهان پرداخته‌اند.

داوران این رقابت شامل دکتر مگی آدرین پوکوک، دانشمند فضایی و مجری تلویزیونی به همراه کربی بریملی، سردبیر مجله آسمان در شب و و دکتر مارک کوکولا، ستاره شناس عمومی رصدخانه گرینویچ هستند.برندگان چهار گروه و سه جایزه ویژه این رقابت در روز ۱۸ سپتامبر(۲۷ شهریور) اعلام خواهند شد.برنده کلی این رقابت ۱۵۰۰ پوند جایزه گرفته و عکاس نجوم جوان سال از جایزه ۵۰۰ پوندی برخوردار خواهد شد.

همچنین سه گروه زمین و فضا شامل مناظر، مردن و سایر چیزهای زمینی،‌بهترین تصویر از منظومه شمسی و تصاویر ورای منظومه شمسی شامل ستارگان، سحابی‌ها و کهکشانها وجود دارند.برنده هر گروه ۵۰۰ پوند جایزه دریافت کرده و همچنین جوایزی برای نفرات دوم و اثرهای تقدیر شده وجود دارد.نمایشگاهی از تمام تصاویر برنده در روز بعد در رصدخانه سلطنتی گرینویچ افتتاح خواهد شد.به یاد پاتریک مور از مجله آسمان در شب که پیش از این یکی از داوران این رقابت بود، جایزه بهترین تازه‌وارد به عنوان «جایزه پاتریک مور به بهترین تازه‌وارد» نام گرفته است.این نمایشگاه تا ۲۳ فوریه ۲۰۱۴ (چهارم اسفند) ادامه خواهد داشت و تصاویر برندگان و آثار ثبت شده نهایی همچنین در کتاب رسمی رقابت منتشر خواهند شد.همچنین دو جایزه ویژه برای تصاویری که انسانها را به شیوه خلاقانه ثبت کرده و تصویر رباتیک سال برای عکسهایی که با استفاده از یکی از تلسکوپهای رایانه‌ای در سایتهای رصد گرفته شده، اهدا خواهند شد.جایزه پاتریک مور برای بهترین تازه‌وارد به شخصی اهدا خواهد شد که که در سال گذشته به عکاسی فضا علاقه‌مند شده و هیچ تصویری در رقابت‌های پیشین وارد نکرده است.

در ادامه  توجه شما را به دیدن این تصاویر شگفت انگیز جلب می کنیم :

تصویر گذرگاه طاقدار سنگ طبیعی Durdle Door از استفن بانکس

 

تصویر بازتاب شکل خط ساحلی یخزده در نور گسترده شفق قطبی از مایک کاری

 

سحابی کارنیا با ستاره اتا شاه‌تخته در میان آن از مایکل سیدونیو

 

عکاس نجومی Wayne England با ابتکاری زیبا و البته صبر بسیار موفق به شکار تصویر فوق که کهکشان راه شیری را در امتداد تلسکوپ رادیویی رصدخانه نجومی استرالیا قرار گرفته بود شد

 

کمان راه شیری بر فراز دره یوزمیت در کالیفرنیا از روگلیو برنال اندرو

 

عبور سیاره ناهید از برابر خورشید توسط الکساندرو کانو(چپ)، بارش شهابی از تامی الیاسن (راست)

 

تصویر نمایش شفقهای قطبی از جیمز وودند

 

همزمانی غروب ماه در غرب با طلوع خورشید در شرق و روشنایی افق برفی آلپ در تصویر استفانو د روزا

 

تولد ستاره‌های آبی از ابرهای گازی سحابی پلیکان در تصویر آندر وان در هوون

 

تصویر اینگولفور بجارگموندسن از بازتاب خورشید در صفحه ماه و دنباله‌دار پن استارز

 

تصویر پل هائیه از صفحه کامل خورشید و برخاستن رشته‌های تاریک از سطح آن

 

تصویر ابرهای شب‌تاب بر فراز تپه‌های پنین در شمال انگلیس از مارک شاو

 

سحابی اوریون با تاکید بر ساختار ظریف ابرهای غبار آن از نیک سزیمانک

 

منظره ستارگان و صورت فلکی شعرای یمانی در پس زمینه یک درخت بربادرفته توسط آنا والز

 

امیدواریم که دیدن این تصاویر شما را نیز مانند ما شگف زده کرده باشد.لطفا نظرات خود را در این مورد با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع : dailymail

The most magical views of space, from the Milky Way over British landmarks to far flung nebulae: Stellar images of the Astronomy Photographer of the Year competition
Run by the Royal Observatory Greenwich, the winner of the competition will be announced on 18 September
The images show the British landmarks of Durdle Door in Dorset and the Pennines in a new light
Judges received over 1,200 entries from amateur and professional photographers across the globe

An image of Venus crossing the sun over the Black Sea in Romania and astral clouds of rose-coloured gas revealing star formations in distant galaxies are just two of the incredible images shortlisted for the 2013 Astronomy Photographer of the Year competition.

The competition, which is now in its fifth year, is run by the Royal Observatory Greenwich in association with Sky at Night Magazine.

It received a record number of over 1,200 entries from enthusiastic amateurs and professional photographers from around the globe.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*