اولین ربات سخنگو جهان به فضا پرتاب شد

talking robot astronaut kirobo into sace

 ژاپن امروز (یکشنبه) یک موشک باری پر از تدارکات را برای سکنه حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی به همراه یک روبات کوچک به عنوان همراه برای فضانوردان این کشور به فضا پرتاب کرد.تصاویر منتشر شده توسط سازمان اکتشاف هوافضای ژاپن نشان داد که موشک H-2B در ساعت ۴:۴۸ به وقت محلی (۱۹:۴۸ شنبه به وقت گرینویچ) از جزیره جنوبی تانگاشیما به فضا ارسال شد.

 به گفته سخنگوی این سازمان، ماژول HTV4 طبق برنامه از موشک حامل جدا شده و سفر خود به سوی ایستگاه فضایی را ادامه داد.این ماژول قرار است در روز ۹ اوت (۱۸ مرداد) به ایستگاه فضایی ملحق شود و اطلاعات بیشتر در مورد پیشرفت آن توسط مقامات فضایی ژاپن اعلام خواهد شد.

این موشک بدون سرنشین به همراه خود یک ناقل باری مملو از آب نوشیدنی، مواد غذایی، پوشاک و تجهیزات کاری را برای شش سرنشین همیشگی ایستگاه حمل می‌کرد.

این ماموریت سالانه که پیش از این توسط کشورهایی مانند آمریکا و روسیه تکمیل می‌شد، همچنین ضایعات ایستگاه را تخلیه خواهد کرد.یک روبات کوچک سخنگو نیز در این ماموریت حضور دارد.

روبات کی‌روبو با اندازه ۳۴ سانتیمتر و وزن حدود یک کیلوگرم برای برقراری ارتباط به زبان ژاپنی و ثبت گفت‌وگوها با واکاتا که اولین فضانورد ژاپنی به عنوان فرمانده ایستگاه فضایی بوده، طراحی شده است.

این روبات انسان‌نمای سیاه و سفید که چکمه‌های قرمز درخشان به پا دارد، مهارتهای ارتباطی خود را در ماه ژوئن نشان داده و به خبرنگاران گفته بود: این شاید گام کوچکی به نظر برسد اما جهش بزرگی به عنوان یک روبات خواهد بود.

این ربات که از طیف گسترده‌ای از حرکات فیزیکی برخوردار بوده، همچنین در برخی ماموریتها نقش ایفا کرده و پیامها را از اتاق فرمان به فضانورد ارسال خواهد کرد.ارسال ربات انسان‌نما به فضا بخشی از پژوهشی با هدف مشاهده امکان ارائه پشتیبانی عاطفی توسط یک همراه غیر انسان برای افراد ایزوله شده در دوره‌های طولانی مدت بوده است.

در زمین نیز ربات دوقلوی میراتا به بررسی مشکلات احتمالی خواهد پرداخت که همتای الکترونیکی وی ممکن است در فضا با آنها مواجه شود.در ماه ژانویه ژاپن دو ماهواره را از تانگاشیما برای تقویت قابلیتهای نظارت این کشور به فضا فرستاد. یکی از آنها یک واحد مجهز به رادار برای تکمیل سیستم ماهواره‌های نظارتی بود که به توکیو اجازه می‌دهد بر هر نقطه از جهان برای حداقل یکبار در روز نظارت کند.

دومین واحد یک ماهواره نمایشی برای جمع‌آوری اطلاعات برای پژوهش و توسعه بود.

منبع : www.en.gadgetnews.net

 

Japan Launches Talking 'Robot Astronaut' Kirobo Into Space

 Kirobo and Mirata were built by scientists and engineers at the by the University of Tokyo's Research Center for Advanced Science and Technology. Both robots come equipped with voice-recognition and face-recognition technology, as well as a camera, emotion recognition and natural language processing. The Toyota Motor Corp., Robo Garage and the public relations company Dentsu Inc. are partners in Kibo Robot Project.

"I want to help create a world where humans and robots can live together," Kirobo said when asked what its dream is by an official from Toyota Motor Corp., during the Kibo Robot Project's press unveiling in late June.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*