امنیت واتس اپ

پاول دوروف، موسس تلگرام: واتس اپ هرگز امن نخواهد بود!

پاول دوروف در یک پیام طولانی، به بروز مشکل در امنیت واتس اپ (WhatsApp) واکنش نشان داد. آسیب‌پذیری اخیر این اپلیکیشن که حالا برطرف شده است، مهاجمان را قادر می‌ساخت با یک تماس تلفنی به اطلاعات گوشی هوشمند کاربران دسترسی یابند؛ حتی اگر آن تماس بی‌پاسخ می‌ماند.

موسس تلگرام سال‌ها تلاش کرد تا کاربران را به تجدید نظر درباره امنیت واتس اپ و استفاده‌ی آگاهانه از این اپلیکیشن پیامرسان وادارد. حالا هم او در پستی با عنوان «چرا واتس اپ هرگز امن نخواهد بود» به این موضوع پرداخته است.

در ابتدا واتس اپ فاقد هرگونه سیستم رمزنگاری بود و هر کسی می‌توانست پیام‌های رد و بدل شده را شنود کند. ولی دوروف می‌گوید که فارغ از نقطه نظر بازایابی، پس از رمزگذاری سرتاسری (end-to-end encryption) هم شرایط چندان بهبود نیافت.

امنیت واتس اپ

به گفته‌ی او، معرفی این قابلیت امنیتی همزمان شد با راه‌اندازی سیستم پشتیبان‌گیری کلود (cloud backup). اما سران واتس اپ به کاربران یادآوری نکردند که داده‌های ذخیره شده در فضای ابری، فاقد رمزگذاری هستند و قابل خواندن برای هر کسی که به آن‌ها دسترسی داشته باشد. دوروف به این نکته هم اشاره می‌کند که پیش‌تر موسسان واتس اپ، به طور تلویحی از کاربران خود عذرخواهی و به فروش حریم خصوصی آن‌ها اذعان کردند.

امنیت واتس اپ

اما واتس اپ از کاربرانش خواسته است که اپلیکیشن را به آخرین نسخه ارتقا دهند و سیستم عامل موبایل خود را نیز همواره به‌روز نگه دارند تا داده‌های ذخیره شده روی دستگاه، از چنین خطراتی محفوظ بماند. ظاهرا بدافزار جدید در 45 کشور دنیا مورد استفاده قرار گرفت؛ اما به دلیل پیچیدگی نوع حمله، کاربران محدودی را تحت تاثیر قرار داد.

اگر شما کاربر واتس اپ هستید و هنوز آن را آپدیت نکرده‌اید، می‌توانید برای به‌روزرسانی از این لینک اقدام نمایید. ناگفته نماند که این باگ واتس اپ در ورژن‌های اندرویدی قدیمی‌تر از 2.19.134 وجود دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

11 دیدگاه

  1. فعلاً که تلگرام نتوانست سیستم فیلترینگ را به راحتی دور بزند پیوستن به تلگرام بسیار مشکل شده است ما هم که جاسوس نیستیم یا کار خطرناکی انجام می‌دهیم از لو رفتن کارها و اقدامات مان بترسیم ما فقط یک پیام رسان می خواهیم که بتوانیم به راحتی فایل ها و نوشتار مانرا ارسال نماییم بنابراین برنامه ای را استفاده میکنیم که بتوانیم به راحتی این کار را انجام دهیم که واتساپ در حال حاضر بهترین است

  2. یکی نیست بهش بگه وقتی واتس اپ معرفی شد تو داشتی تو کوچه‌ های مسکو تیله بازی میکردی عاخه

  3. پاول دوووولف گوه خورده

  4. این حرفا رو بی خود نمی زنه داره به نفع خودش کار می کنه

  5. این جوری داره واسه خودش بازار گرمی میکنه

  6. آقای دورف بهتره به قابلیت بدی که در نسخه جدید گذاشته و امکان پاک کردن پیام شخص مقابل رو میده فکر کنه، این امکان تجاوز به حریم شخصی کاربر و عدم امکان استناد به پیام ها در تلگرام هست و کارها و پیام های مهم دیگر در تلگرام قابل استفاده نیست.

  7. واقعا هم همین طوره همش از فیس بوک خبر میاد ک اطلاعات فروخته

  8. اینم خوب داره سو استفاده میکنه رقیب خودشو سرویس کنه

  9. نکنه تلگرام تو امن ه