خودروسازان داخلی

زیان خودروسازان داخلی به مرز ۱۴ هزار میلیارد تومان رسید؛ آیا ایران خودرو و سایپا ورشکست شده‌اند؟

زیان خودروسازان داخلی شامل ایران خودرو و سایپا طبق صورت‌های مالی که آنها به بورس ارائه داده‌اند به مرز ۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. آیا ایران خودرو و سایپا ورشکست شده‌اند؟

بر اساس آماری که خودروسازان داخلی به بورس اعلام کردند، زیان انباشته دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا حدود ۱۳ هزار و ۷۳۲ میلیارد و ۴۷۹ میلیون تومان است که نسبت به سال ۱۳۹۶ با رشد حدود ۲۰ برابری مواجه بوده است؛ به بیانی دیگر زیان خودروسازان داخلی شامل ایران خودرو و سایپا در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۹۰۰ درصد رشد پیدا کرده است. اگر میزان زیان خودروسازان داخلی را تفکیک کنیم، ایران خودرو به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور دارای زیانی حدود ۷ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان در سال ۹۷ است و سود این شرکت در سال ۹۶ فقط ۴۴۲ میلیارد تومان بود. از این رو زیان ایران خودرو در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۷.۵ برابر شده است؛ به بیانی دیگر زیان ایران خودرو با رشد ۱۶۵۰ درصدی همراه بوده است.

شرکت خودروسازی سایپا نیز در سال ۹۷ حدود ۵ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان زیان کرده است که طبق آمار زیان این خودروساز نسبت به سال ۹۶ دارای رشد ۴۲۴ درصدی بوده است؛ به بیانی دیگر زیان انباشته سایپا در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد حدود ۵.۲ برابری را تجربه کرده است. این آمارها فقط به ایران خودرو و سایپا مرتبط است و به زیرمجموعه‌های این دو شرکت خودروسازی نظیر ایران خودرو دیزل، پارس خودرو، سازه گستر و ساپکو ارتباطی ندارد. کارشناسان بر این باورند که اگر صورت‌های مالی گروه صنعتی ایران خودرو و گروه خودروسازی سایپا را به صورت تلفیقی بررسی کنیم، آمار مربوط به زیان آنها افزایش پیدا می‌کند. آنطور که پیدا است ایران خودرو و سایپا قصد ندارند در خصوص سود و زیان زیرمجموعه‌های خود جزئیاتی را منتشر کنند؛ چراکه آمار عملکرد ایران خودرو دیزل و پارس خودرو در سال ۹۷ به طور کامل مشخص نیست.

خودروسازان داخلی

با بررسی صورت‌های مالی خودروسازان به بخش مربوط به بدهی و دارایی آنها می‌رسیم که نشان می‌دهد وضعیت ایران خودرو و سایپا در حوزه مالی نیز مساعد نیست. بدهی ایران خودرو و سایپا در سال ۹۷ حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان است که ایران خودرو از این میزان دارای سهم بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و سایپا نیز حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان بدهی دارد. طبق آمار میزان بدهی این دو خودروساز داخلی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که رشد ۴۶.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

خودروسازان مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شدند

آماری که ایران خودرو و سایپا در قالب صورت‌های مالی سال ۹۷ به سازمان بورس اعلام کردند نشان می‌دهد زیان این دو خودروساز ۵۰ درصد بیشتر از سرمایه آنها بوده است. از این رو طبق ماده ۱۴۱ قانون تجارت اگر زیان یک شرکت بیشتر از ۵۰ درصد باشد، هیئت مدیره می‌بایست برای تشکیل مجمع و موضوع انحلال یا بقای شرکت تصمیم‌گیری کند یا به بیانی دیگر اعلام ورشکستی کنند. در سال گذشته نیز صورت‌های مالی این خودروسازان همین موضوع را نشان می‌داد و آنها مشمول این قانون شده بودند، اما چون ملاک این ماده صورت‌های مالی یکساله است، این موضوع به صورت جدی پیگیری نشد.

خودروسازان داخلی

در حال حاضر بر اساس صورت‌های مالی ارائه شده خودروسازان به بورس، شرکت ایران خودرو در سال ۹۷ به زیان حدود ۸ هزار میلیارد تومان رسیده است، در حالی که سرمایه ثبتی این خودروساز فقط ۱ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان است. از این رو نسبت زیان این خودروساز با سرمایه رقم ۵/۳ را نشان می‌دهد؛ یعنی زیان ۵/۳ برابر کل سرمایه ثبت شده ایران خودرو است. سایپا نیز طبق صورت‌های مالی اعلامی خود در سال ۹۷ به زیانی حدود ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است، در حالی که سرمایه ثبتی سایپا فقط ۳ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بود. از این رو هم سایپا و هم ایران خودرو مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شوند.

ارزیابی دارایی خودروسازان داخلی ضروری است

با توجه به اینکه خودروسازان داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شدند، این سوال مطرح می‌شود آیا این دو خودروساز بزرگ کشور در آستانه ورشکستگی قرار دارند یا در حال حاضر نیز ورشکسته‌اند؟ در پاسخ به این سوال، یک کارشناس بورس عنوان کرد:

با توجه به اینکه خودروسازان داخلی به دلیل زیان انباشته‌ای که در طول سال ۹۷ با آن مواجه شده‌اند، مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شوند، به معنای ورشکستگی آنها نیست. در واقع در این خصوص می‌بایست هیئت‌مدیره تصمیم‌گیری کند. در همین رابطه هیئت مدیره خودروسازان می‌بایست در اولین فرصت جلسه‌ای را در این خصوص تشکیل دهد و با دعوت از سهامداران اطلاعات صورت‌های مالی و جزئیات مشمول شدن به ماده ۱۴۱ قانون تجارت را در اختیار آنها قرار دهد تا در خصوص تصمیم‌گیری آینده شرکت، رای‌گیری شود. همچنین سرمایه و میزان دارایی‌هایی که خودروسازان در صورت‌های مالی خود ارائه داده‌اند به گونه‌ای قدیمی محسوب می‌شود و آنها این امکان را دارند با تجدید ارزیابی چنین رقم‌هایی را افزایش داده و از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

نحوه تشکیل زیان خودروسازان

سوالی که در انتهای این بررسی مطرح می‌شود این است که زیان خودروسازان داخلی چگونه ایجاد شده است؟ در بازاری که آنها به نوعی انحصار آن را در اختیار دارند و واردات خودرو نیز ممنوع است، چگونه به چنین زیانی طی سال ۹۷ رسیده‌اند؟ کارشناسان در پاسخ به این سوال به دلایل مختلفی اشاره می‌کنند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به قیمت‌گذاری دستوری، تحریم و فضای نامناسب کسب و کار اشاره کرد. خودروسازان مدتی است که با مشکل قیمت‌گذاری دستوری مواجه‌اند که زیان انباشه ۱۴ هزار میلیارد تومانی خودروسازان به واسطه آن ایجاد شده است؛ چراکه قیمت‌گذاری دستوری به خودروسازان اجازه نمی‌دهد محصولات خود را با قیمت واقعی به فروش برسانند. کارشناسان بر این باورند که قیمت‌گذاری دستوری طی چند سال اخیر به عنوان اصلی‌ترین دلیل زیان‌دهی صنعت خودرو محسوب می‌شود.

خودروسازان داخلی

خودروسازان در خصوص قیمت‌گذاری دستوری همواره عنوان می‌کنند به واسطه چنین موضوعی توانایی پرداخت بدهی‌های خود را ندارند و سرمایه‌گذاری جدید نیز انجام نمی‌شود. خودروسازان می‌گویند قیمت فروش محصولات تولیدی آنها با هزینه‌های تولیدی متناسب نیست و خودروها با زیان به فروش می‌رسند. اگر خودروسازان نتوانند بدهی‌های خود را با قطعه‌سازان تسویه کنند، صنعت قطعه‌سازی با مشکل تولید مواجه می‌شود که همین موضوع به خودروسازان نیز آسیب می‌رسند. البته نمی‌توان مشکلات تحریمی که از سال گذشته شدت گرفته است را نادیده گرفت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۸ دیدگاه

 1. بپذیرید اکثریت جامعه ما دچار آفت ترس(بدلیل سرکوب سیستمی و منفعت طلبی)، نا آگاهی و بی خردی(بدلیل تن پروری) ، بی سوادی(بدلیل ضعف و سانسور رسانه) و ضعف های شخصیتی (هیجانات احساسی و خالی از منطق) هستیم. اگر ضعف های بالا رو پذیرفتیم جامعه می فهمه چه چیزی رو و برای چه کاری و در چه زمانی باید مطالبه کنه و چون این مطالبه و تقاضا بر اساس اگاهی بوجود آمده تبدیل به خواسته عمومی شده و هیچ شخص یا ارگانی نمیتونه در مقابلش به هر دلیلی کوتاهی کنه. ما ۲۵ سال یا درس خوندیم یا کارگری کردیم و هزینه کردیم تا شاید یک روز بتونیم رفاه داشته باشیم و خانواده تشکیل بدیم که خودش نیاز به ۱۵ سال زحمت دیگس (ارتقای آزادی و حقوق مدنی و ارتقای جایگاه ملی ) که تا اینجا سن یک شخص به ۴۰ سال رسیده و دقیقا در زمانی که شخص با کم شدن توان فیزیکیش باید به سطح مطلوبی برای زندگی برسه میبینه هیچی نداره(تازه در شرایطی که هیچ اشتباهی نکنه و از شرایط خاص مثل بیماری و تصادفات غیر قابل پیشبینی و … جون سالم بدر ببره). باید قبول کنیم که مقصر اصلی خودمونیم که نفهمیدیم چی می خایم از کی می خایم و کی میخایم. لطفا خودمون رو اصلاح کنیم شاید نسلی دیگر…

 2. خدا رو شکر این دو شرکت جنایتکار دارند نابود میشن و اینها آبروی ایرانی رو بردند در حالی که بهترین طراحان خودرو از بنز بی ام دبلیو و … ایرانیها در آن دخیل هستند. از نظرم این دو خودروساز از نظر حقوقی و بین المللی به عنوان جرم علیه بشریت در دادگاه بین المللی لاهه باید محاکمه بشوند.

 3. وقتی یه پراید لگن رو ۴۰ساله به این ملت دارن قالب میکنن دیگه اوضاع بهتر از اینم نمیشه… نزدیک چهل سال پیش کره این ماشین رو ساخت بخاطر کیفیت خیلی پایین اجازه ساخت ندادن بهش. امتیازش رو به چند کشور فروختن بازم همین روال ادامه داشت تا به ایران رسید…اصلا این ماشینایی که ایران خودرو و سایپا تولید میکنن پایین ترین سطح کیفی رو دارن ما بدبختاهم مجبوریم بخریم

 4. خیلی سادی ببین پولو از تو گرفتن که بهت ماشین بدن حالا پول رو آقایون خوردن بعد گفتن که ماشین اینو چجوری بدیم بعد اومدن از من پول گرفتم ماشینو تورو دادن حالا این وسط پولی که از من گرفتن یک مقدارش شده ماشین تو یک مقدار دوباره خوردن حالا من رفتم گفتم ماشینمو بدین دیدن خب پولو که خوردیم رفت پس بریم از اون یکی پول بگیریم ماشین اینو بدیم ی مقدارم دوباره بخوریم خلاصه این چرخه الان ۴۰ ساله که داره اتفاق میوفته خلاصش میشه این مقدار زیان حالا جالب اینجاس که طبق مانده ۱۴۱ اینا جلسه رو هم تشکیل دادن پیش خودشون هم میدونن که ورکشستن ولی کنار برو نیستن گفتن خب دیگه پیش فروش فایده نداره چه کنیم بریم سهاممون رو بفرستیم بین مردم حالا وقتی منو شما سرمایه ۲۰ تا ۴۰ درصدی رو دوباره با خرید سهام تامین کنیم این راه کار تا ۴۰ سال دیگه هم باز جواب میده ینی اینجوری سهام دار عزیز ۲۰ تا ۴۰ درصد زیان خریده.
  سعی کردم با زبان ساده توضیح بدم

 5. احسنت حالا فکر کنید اگر مثل همه دنیا وزود خودرو هم ازاد بود براستی چیکار میکردند اگز زیان انباشته ملت ایران براثر صدماتی که این دو هیولای زشت به ما وارد کرده بسنجیم چند تریلیون دلار میشه سالانه فقط ۲۰هزار کشته وخدامیدونه چقدر قطع نخاعی ومجروح وقطع عضو دعا کنیم به حق پنج تن زودتر .رشکست بشن وبساط این دزدهای سرگردنه جمع بشه تا ملت یک نفسی بکشن

 6. ایرانخودرو و سایپا خیلی وقت هست که به ورشکستگی رسیدن من خودم چون شاغل بودم توش میدونم

  منتها تو هر دولت رئیس جمهور دعوت میکردن حالا یا یک شخص بالاتر که اسم نمیرم وام میگرفتن

  و دلیلش رو نمیتونن بگن چون جراتش رو نداره و جالبه باز از اون کلمات و جملات من درآوردی خودشون استفاده

  میکنن ” قیمت‌گذاری دستوری” شما که هر قیمتی بخواین میزارین و پیش پیش پولش رو هم میگیرین ماشینی

  به مردم نمیدین ، دلیلش این هست که روی هر ماشینی باید فلان تومنش به فلان شخص واریز بشه اسم

  نمیبرم چون سانسور میشه خودتون سرچ کنین

 7. دقیقا منظورشون از زیان چیه؟من متوجه نمیشم….
  لکن مونتاژ میکنن با ۳ برابر قیمت میچپونن به ملت، همه هم راضی هستند.
  یک سال و دوسال پیش فروش می کنن، اخرشم خبری از ماشین و پول نیست..شیطان هم دستشون رو نمیخونه

  • داداش میگی لگن رو با ۳ برابر قیمت میچپونن من میگم اون لگن رو با ۵ برابر قیمت دارن میچپونن حالا بین ۳ و ۵ش زیاد گیر نده مهم اینکه اینا میگم این ۳ برابر کمه قیمت دستوری دادن که این باشه اگر قیمت دستوری نبود پراید اون سالی که ۷ میلیون بود باید با قیمت ۷۰ میلیون فروش میرفت و الان که شده ۴۰ میلیون باید با قیمت ۴۰۰ میلیون فروش بره منظورشون از قیمت دستوری یعنی این دیگه شما فک کن چی شده

 8. الان خود امریکا هر روز زنگ میزنه التماس میکنه

 9. نخیر هوش ایرانی مثال زدنیه

 10. اینها خودرو ساز نیستن ادم کش هستن
  خودروساز کمپانی های المانی و ژاپنی و امریکایی هستن .
  جالبه تو کره جنوبی رفته بودیم ماشین المانی میدیدن میگفتن این ماشینه

 11. :)))))))))))))))))))
  آیران خودرو و سایپا ورشکست بشن !!!؟
  مگه دولت مرده !!؟ مگه بیت المال خشک شده !!!؟
  بیت المال جیب کوچیکه خودروسازامونن

 12. همش فیلمه میخوان قیمتا رو بکشن بالا دیگه بهانه دلار و تورم نداشتن حالا بهانه زیان شرکت رو پیش کشیدن وگرنه عالم و آدم میدونه که اختلاف قیمت تموم شده خودرو با قیمت عرضه اونم به صورت پیش فروش که سرمایه طرف حداقل ۶ ماه تو حساب خودرو سازهاست زمین تا هواست

 13. آخه چه جوری اونا ورشکست شدن

 14. اینهمه از تابستان سال ۹۷ از هر نفر ۳۰ میلیون پیش پرداخت گرفتن با ماشین حسابم نمیشه حساب کرد چه مبلغی میشه.این پولو چیکار کردن؟یدونه ماشینم که تحویل ندادن! خدا میدونه چه دزدی های خدا تومنی کردن که الان میخوان اعلام ورشکستگی کنن.مملکت همش شده دروغ

 15. صمیمانه ارزو میکنم ورشکسته بشن ،که همینطور هم میشه ، هر شرکت در طول زمان یا باید پیشرفت داشته باشه یا حذف بشه از بازار

 16. هر وقت تونستید پشت گوشتون رو مستقیم ببینید اینا هم برشکست میشن
  بیبشتر از ۱۵ سال میخوان برشکست بشن