دوربین هواوی پی 30 پرو

دوربین هواوی پی ۳۰ پرو در عکاسی از آسمان شب، قدرت DSLR را به چالش می‌کشد

دوربین هواوی پی ۳۰ پرو (Huawei P30 Pro)، جدیدترین پرچمدار هواوی، در سنگاپور قدرت دوربین DSLR را به چالش کشید و توانست قدرت خود در عکاسی از کهکشان راه شیری را با وجود بالاترین حد آلودگی نوری نشان دهد.

عکاسی در نور بسیار کم، یکی از ویژگی‌هایی است که گوشی هواوی پی ۳۰ پرو (Huawei P30 Pro) را به محصولی بی‌نظیر در بازار تبدیل کرده است. اما این گوشی در بدترین شرایط ممکن چطور می‌تواند عملکرد خود را نشان دهد؟ با چالش عکاسی از آسمان شب با وجود بالاترین آلودگی نوری همراه باشید.

برای عکاسی از آسمان شب یکی از مهم‌ترین نیازهای هر عکاس حرفه‌ای این است که شرایط و محیطی را انتخاب کند که بتوان در آن بیشترین نور ممکن را به درون لنز و سنسور دوربین هدایت کرد.

در این حالت اگر میزان آلودگی نوری محیط و آسمان بالا باشد، شانس گرفتن یک عکس خوب بسیار پایین می‌آید و آنجاست که مهارت‌های تنظیم دوربین، بیشتر از همه فاکتورها اهمیت پیدا می‌کند.

عکاسی از پهنه کهکشان راه شیری یکی از زیباترین تصاویر عکاسی نجومی را ارائه می‌کند. هر عکاسی برای رسیدن به تصاویری با کیفیت بالا از یک سوژه نجومی می‌تواند تکنیک‌های متعددی را مد نظر قرار دهد که مهم‌ترین عامل در همه آنها قدرت دوربین در دریافت بالاترین حد نور است.

کشور سنگاپور می‌تواند یکی از بدترین گزینه‌ها برای عکاسی نجومی و به خصوص تصویربرداری از پهنه کهکشان راه شیری باشد. این شهر آسمانی با داشتن «کلاس ۹» در آلودگی نور ، بدترین شرایط عکاسی نجومی در دنیا را دارد. میزان این آلودگی نور در نقشه زیر نشان داده شده است (محل نشانک روی نقشه مربوط به محل آزمون عکاسی مطرح شده در این مطلب است).

دوربین هواوی پی 30 پرو

این آلودگی نوری تا حدی زیاد است که حتی بسیاری از دوربین های DSLR نیز نمی‌توانند در این شرایط، تصویر قابل قبولی از آسمان شب سنگاپور ثبت کنند. اما دوربین هواوی پی ۳۰ پرو آمده تا قواعد بازی را عوض کند و خود را به چالش بکشد. در این شرایط به کمک عکاس حرفه‌ای Justin Ng و یک دستگاه گوشی Huawei P30 Pro توانایی عکاسی از آسمان شب و به صورت ویژه، سوژه‌ای مانند پهنه‌ی راه شیری مورد آزمون قرار گرفته است.

چالش دوربین هواوی پی ۳۰ پرو در سنگاپور

این چالش در شب ۲۵ ماه می (شنبه ۴ خرداد ماه) و در سواحل جنوبی سنگاپور صورت گرفته تا مشخص شود Huawei P30 Pro تا چه حد می‌تواند در این مورد کارایی داشته باشد. تصویر زیر نتیجه اولیه کار است.

دوربین هواوی پی 30 پرو

روشن‌ترین نقطه آسمان در این تصویر،  سیاره مشتری است که در این زمان از سال فاصله بسیار کمی با مرکز ابرهای میان ستاره‌ای کهکشان راه شیری دارد و موعد بعدی که به این فاصله از مرکز پهنه راه شیری برسد ۱۲ سال دیگر و در سال ۲۰۳۱ است. سال آینده و پس از آن نیز مشتری در پایین پهنه راه شیری در آسمان شب خواهد بود.

برای عکاسی از آسمان شب و در این حالت نوری باید از تکنیک ETTR به منظور رسیدن به روشن‌ترین عکس‌ها استفاده کرد. در این تکنیک تلاش می‌شود تا با تنظیم میزان ISO و دیگر پارامترهای تصویربرداری، بدون ایجاد اشباع ناخواسته، حداکثر میزان نور را وارد سنسور دوربین رساند تا روشن‌ترین عکس‌ها ثبت شود.

در یک گوشی هوشمند رسیدن به این حالت بسیار دشوار است و به همین خاطر می‌توان با کمی تنظیمات و قرار دادن نرم افزار دوربین در مشخصاتی مانند دیافراگم F/2.2 و ISO 1600 و زمان عکاسی ۲۵ ثانیه در حالت Pro، تا حد ممکن به تکنیک ETTR نزدیک شد. در نهایت خروجی دوربین هواوی پی ۳۰ پرو تصویری است که مشاهده کردید.

در چالش دوم نیز از نمایی دیگر به بررسی عملکرد عکاسی در نور کم با این گوشی پرداخته می‌شود که خروجی زیر را نتیجه می‌دهد.

دوربین هواوی پی 30 پرو

نمونه تصاویر فوق نشان می‌دهد دوربین گوشی هواوی پی ۳۰ پرو در عکاسی با نور کم، قدرت بسیار بالایی دارد و با استفاده صحیح می‌تواند رقیبی در خور برای دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای باشد.

در واقع هواوی یک نرم افزار عالی را برای استفاده حداکثری از توانایی‌های این دوربین توسعه داده که حتی می‌تواند در آلودگی نوری بسیار بالای کشوری مانند سنگاپور، بیشترین بازدهی را داشته باشد و تصاویری خلق کند که شاید در حالت عادی، کمتر کسی باور کند که این تصاویر با گوشی موبایل و بدون استفاده از نرم افزارهای جانبی ثبت شده است.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالت به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

۳ دیدگاه

 1. خدایی چقدر تبلیغ p30 رو می کنین
  من یه p30 گرفتم الان یه هفته ای هست واقعا انقدر که میگین نیست
  شایدم اونی که تو ایران هست اینجوریه
  دوربینشم با هزار دردسر آبدیت کردم
  عکس و فیلم هاش هم چنگی به دل نمیزنه
  ۵۰ تا زمو میکنه ولی اولا خدایه لرزشه دوما کیفیت صفر
  توشب هم که کسی تو تاریکی صد در صد عکس نمیگیره که من بگیرم
  خلاصه از دور دل میبره از جلو ذهره
  راستی وزنشم که الان بازوهای دست راستم بزرگتر از دست چپمه
  با سامسونگ s10+ کل انداختم به معنای واقعی کلمه ان شدم