چرا گلکسی اس ۴ سامسونگ کمتر از انتظار ها فروخت ؟

galaxy s 4

نگرانی‌ها پیرامون میزان فروش گوشی هوشمند گلکسی S4 موجب شده سهام سامسونگ به پایین‌ترین حد خود در ۹ ماه گذشته برسد. اما علت چیست؟ چرا سامسونگ نتوانست گوشی هوشمند گلکسی S4-اش را آن طور که انتظار می‌رفت بفروشد؟ در ادامه به بحث و بررسی این موضوع از جوانب گوناگون خواهیم پرداخت. با گجت نیوز همراه باشید.

گرچه سرعت فروش گوشی هوشمند گلکسی S4 بسیار بالا بود، هنوز نتوانسته آن طور که باید و شاید به انتظاراتی که از آن می‌رفت پاسخ دهد. همین موضوع نیز موجب افت ارزش سهام این کمپانی در بازار بورس شد. تحلیلگران هم با پایین آوردن پیش‌بینی‌های خود پیرامون میزان فروش این محصول، مهر تأییدی بر این موضوع زده‌اند. از سوی دیگر، میزان سفارشات اجزای اصلی برای تولید این محصول نیز به طرز محسوسی کاهش یافته است. اما علت این نفروختن گوشی هوشمند گلکسی S4 چیست؟

رقابت‌های فزاینده

بازار گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۳ با آنچه که سامسونگ در سال پیش از آن در زمان عرضه‌ی گوشی هوشمند گلکسی S3 تجربه کرده بود بسیار متفاوت است. از سویی بسیاری به دنبال اخبار تازه از گوشی آینده‌ی اپل هستند تا نوآوری آن‌ها را در این زمینه جویا شوند، به خصوص پس از آیفون ۴S نا امیدکننده. از طرف دیگر شرکت‌هایی نظیر HTC، سونی و LG نیز در کنار تولیدکنندگان انبوه چینی، بازار را به طرز بی‌سابقه‌ای اشباع کرده‌اند.

HTC با عرضه‌ی محصول موفقی چون HTC One و LG با Nexus4 و همچنین کمپانی‌های تولیدکنندۀ چینی نیز هر کدام به نوبه‌ی خود رقابت را سخت و سخت‌تر کرده‌اند.

به خصوص اینکه امسال HTC با عرضه‌ی محصول موفقی چون HTC One و LG با Nexus4 و همچنین کمپانی‌های تولیدکنندۀ چینی نیز هر کدام به نوبه‌ی خود رقابت را سخت و سخت‌تر کرده‌اند. اما زمانی که سامسونگ مشغول ساختن گوشی هوشمند گلکسی S4 خود بود، رقبای دیگری نیز در میدان حضور داشتند.

آیفون ۵ شرکت اپل تا حدودی علاقه‌مندان به این برند را سر ذوق آورد؛ LG نیز سرگرم ارائه‌ی Nexus4 خود بود و گوشی HTC One نیز استانداردی تازه را برای تولید گوشی‌های فوق هوشمند اندروید وضع کرد. حتی شرکت‌های تولیدکننده‌ی اصلی چینی که همیشه مشکلات بودجه‌ای داشتند، این بار با تولید محصولاتی جدی‌تر، قیمت‌ها را تا حد زیادی شکستند.

متأسفانه همین عوامل موجب شد تا سامسونگ نتواند حداقل تجربیات سال گذشته‌ی خود را تکرار کند و به چهارچوب‌های مالی مورد نظرش نائل آید. حتی این موضوع که سامسونگ اجزای بسیار زیادی از محصول خود را ارتقا بخشیده نیز افاقه نکرد چرا که دیگر تولیدکنندگان نیز همین رویه را در پیش گرفته‌ بودند و قابلیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متعددی را به محصولات خود اضافه کرده‌اند؛ به گونه‌ای که خود را در حد و اندازه‌ی گوشی هوشمند گلکسی S4 نگه داشته‌اند، در حالی که در زمان عرضه‌ی گوشی هوشمند گلکسی S3، این گوشی یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا بود.

رقابت‌های فزاینده در زمان عرضه‌ی گوشی هوشمند گلکسی S4 کار را برای محصول تازه‌ی سامسونگی‌ها سخت‌تر از قبل کرده است.

پیش‌بینی‌هایی که غلط از آب درآمد

تخمین‌هایی که پیرامون میزان فروش گوشی هوشمند گلکسی S4 صورت گرفت حاکی از فروشی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دستگاه بود. اما پرسش اینجاست چطور این آمار و ارقام محقق نشدند، آیا صحت این پیش‌بینی‌ها را می‌بایست زیر سوال برد؟

در حالی که گوشی هوشمند گلکسی S3 بیش از ۵۰ میلیون دستگاه فروش داشت؛ بازار گوشی‌های فوق پیشرفته به طور فزاینده‌ای اشباع شده است. شتاب بازار به سوی محصولاتی این چنینی به شدت کاسته شده و در مناطقی نظیر اروپا و ایالات متحده میزان اشباع بازار از دیگر مناطق بسیار بیشتر است.

کاربران گوشی‌های پیشرفته قراردادهای ۲ ساله با اپراتورها می‌بندند، بیشتر کاربران گوشی هوشمند گلکسی S3 یا گلکسی Note 2 حتی اگر مایل باشند، نمی‌توانند به محصول جدید سامسونگ به روز رسانی نمایند.

با توجه به این موضوع که اغلب کاربران گوشی‌های پیشرفته قراردادهای ۲ ساله با اپراتورها می‌بندند، بیشتر کاربران گوشی هوشمند گلکسی S3 یا گلکسی Note 2 حتی اگر مایل باشند، نمی‌توانند به محصول جدید سامسونگ به روز رسانی نمایند. اگر این موضوع را در نظر بگیریم که در بازاری ایده‌آل، ۵۰ میلیون گوشی هوشمند گلکسی S3 به فروش رفته است، تصور اینکه گوشی هوشمند گلکسی S4 بتواند رقمی دو برابر آن را ثبت کند، بسیار دشوار می‌نماید.

ظاهری مشابه

علی رغم به کار گیری نمایشگر Full HD از نوع Super AMOLED و پردازنده‌ی پرقدرت چهار هسته‌ای Snapdragon 600، گوشی هوشمند گلکسی S4 از سوی آیفون ۴S اپل تهدید شده و دارای ظاهری بسیار مشابه محصول پیشین کمپانی سامسونگ یعنی S3 است؛ که خود نقطه‌ی ضعفی برای این محصول به شمار می‌رود.

اما بدترین بخش این سناریو آن است که سامسونگ در کمپین تبلیغاتی خود برای گلکسی S2 محصول آیفون ۴S را مدت‌ها به خاطر شباهتش به آیفون ۴ کوبیده بود. در حالی که خود گرفتار همین رویه‌ی منکوب شده، گردید.

مهم‌ترین انتقادی که به گوشی گلکسی S3 وارد بود، اینکه جنس بدنه‌ی آن از پلاستیک بود. متأسفانه سامسونگ همین رویه را در تولید گوشی جدید نیز ادامه داد در حالی که HTC با تولید بدنه‌ای فلزی برای گوشی HTC One، بازار را در این زمینه تحت تأثیر خود قرار داد.

البته اگر بگوییم ظاهر گوشی هوشمند گلکسی S4 بهتر از نمونه‌ی قبلی نیست، بی انصافی کرده‌ایم چرا که به حق بهینه‌سازی‌های متعددی در آن روی داده است. و قرار گرفتن محصول تازه‌ی سامسونگ پس از One از منظر طراحی نشان از بی کار ننشستن رقبا دارد.

از نظر نرم‌افزاری، گوشی هوشمند گلکسی S4 از چهارچوب‌های طبیعی طراحی که در گلکسی قبلی نیز استفاده شده بهره برده است. و در حالی که برخی شباهت این دو محصول و عدم نیاز به یادگیری مجدد را نقطه‌ی عطف و مثبت می‌دانند، باز هم HTC از نظر نرم‌افزاری و رابطی که برای گوشی جدید خود در نظر گرفته، گوی سبقت را از کره‌ای‌ها ربود. HTC دست به طراحی مجدد رابط گرافیکی Sense خود زد و آن را به طور کامل دست خوش تغییر و بهینه‌سازی قرار داد.

برند سازی به گونه‌ای گمراه کننده

تصمیم سامسونگ مبنی بر نام‌گذاری خانواده‌ی گوشی‌های فوق پیشرفته‌اش با نام گلکسی، به محبوبیت و شناخت این محصولات انجامید. گوشی Galaxy S4 Active نمونه‌ی ضد آب، گوشی Galaxy S4 Mini نمونه‌ی کوچک‌تری از Galaxy S4 در فروشگاه گوگل‌پلی برای علاقه‌مندان مجهز به اندروید خالص و گوشی Galaxy S4 Zoom نیز برای عاشقان عکاسی است.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت اندروید حق انتخاب است؛ اما گاهی این انتخاب‌ها آنچنان زیاد می‌شود که به گمراهی و گیج شدن خریدار می‌انجامد. گاهی پرسش این نیست که آیا باید گوشی هوشمند گلکسی S4 خرید یا خیر؛ بلکه خریداری کدامیک از این گوشی‌ها که مناسب نیاز فرد باشد خود پرسشی تمام عیار است. حتی تعداد خریدارانی که در انتظار روایت دیگری از گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی S4 هستند نیز کم نیست.

شباهت بیش از اندازه!

این حقیقت که سامسونگ از زبان طراحی مشابهی برای تمامی گوشی‌های هوشمندش پیش از گلکسی S3 بهره برده، موضوع تازه‌ای نیست. اما همین موضوع در کاهش خرید S4 نیز بی تأثیر نبوده است. تقریباً تمامی گوشی‌های هوشمند سامسونگ شبیه هم هستند. فرقی نمی‌کند یک گوشی ۶۰۰ دلاری فوق پیشرفته خریداری نمایید یا از گوشی‌هایی که به صورت رایگان توسط اپراتورها عرضه می‌شود استفاده کنید. در حالی که ممکن است برخی از افراد از این موضوع احساس رضایت کنند، افرادی که از گوشی‌های گران قیمت سامسونگ خریداری کرده‌اند بیشتر به دنبال متمایز بودن هستند.

سامسونگ چطور می‌تواند به روند موفق پیشین بازگردد؟

سامسونگ یک شرکت چند میلیارد دلاری است که در حوزه‌های گوناگونی مشغول به فعالیت است. البته در این اواخر، بخش تولید گوشی‌های هوشمند این کمپانی خوش درخشیده و خود را در عرصه‌ی جهانی مطرح کرده است؛ به گونه‌ای که به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در جهان بدل شده است.

مهم‌ترین محصولی که عرضه‌ی آن پیش روی سامسونگ است، همانا گلکسی Note 3 است؛ گجتی که می‌تواند نقشی کلیدی در معادلات ایفا کند. و در حالی که سامسونگ موجب محبوبیت گوشی‌های هوشمند صفحه بزرگ شد، سال ۲۰۱۳ با حضور رقبای گوناگونی همراه شد. گوشی Xperia Z Ultra و LG Optimus G Pro تنها دو مورد از رقبایی هستند که در کنار شرکت HTC – که شایعاتی مبنی بر تولید محصولی مشابه Note سامسونگ را در دستور کار دارد – می‌توانند بازار سامسونگ را به خوبی کساد کنند!

به همین روی، سامسونگ نیاز دارد تا مطمئن شود که Note 3 می‌تواند حضور گسترده‌ی رقبا را تاب و تحمل کرده و گامی استوار به جلو بردارد. طراحی این سخت‌افزار جدید می‌تواند خریداران را تحت تأثیر قرار دهد؛ به خصوص اینکه سامسونگ می‌تواند از فلز برای ساخت بدنه‌ی گلکسی Note 3 بهره ببرد و آب رفته را به جوی باز گرداند.

با نگاه بیشتر به آینده‌ی پیش روی سامسونگ، گوشی گلکسی S5 را می‌توان نخستین هوشمند تولیدی این کمپانی کره‌ای دانست که دارای صفحه‌ی نمایشگر منعطف است و شاید قادر باشد رکوردها را برای سامسونگ بشکند و سود سرشاری را عاید آن‌ها کند.

جمع‌بندی

بی شک گوشی گلکسی S4 اگر اقبال بیشتری می‌یافت رکوردهای بسیاری را می‌شکست، اما حقیقت آن است که کاربران گوشی‌های هوشمند بازاری رو به اشباع مواجه هستند. به نظر شما سامسونگ خواهد توانست سلطه‌ی خود بر بازار گوشی‌های هوشمند را ادامه دهد؟ آیا تولید محصولی نظیر گلکسی S4 کفایت می‌کند؟

منبع : androidauthority

 

Why the Galaxy S4 isn’t selling as well as Samsung would’ve hoped

The Samsung Galaxy S4 has been Samsung’s fastest selling smartphone ever, but that hasn’t stopped Samsung’s share price dropping to 9 month lows just recently. Analysts have reduced their sales estimates for the Samsung Galaxy S4 and there have been reports of Samsung dropping orders for Galaxy S4 supply components.

So why is the Galaxy S4 not selling as well as Samsung would’ve hoped? Well like most major problems there isn’t a single cause, but rather a collection of problems.
Increased competition

The 2013 smartphone market is a very different scenario than the one that Samsung found itself in when making the Galaxy S3 last year. People were questioning (and are probably still questioning) Apple’s ability to make an innovative smartphone after the disappointing iPhone 4S, HTC was in a downhill spiral after a poor selling batch of smartphones, Sony and LG weren’t doing anything extremely interesting, and the Chinese smartphone makers were yet to step out of their Asian markets.

    This year HTC has found a winner in the HTC One, LG is playing off of the interest sparked by the Nexus 4, and the OEMs from China have shaken off their budget tag.

But when Samsung was making the Galaxy S4, there was a lot more competition. Apple’s iPhone 5 helped regain the faith of some, LG was putting up a fight after the interest sparked by the Nexus 4, the HTC One was redefining what it meant to be a high-end Android smartphone, and the previously budget OEMs from China were building some serious high-end smartphones with price tags to turn heads.
htc one vs sony xperia z both standing aa

The HTC One’s Boom Sound and the Xperia Z’s water resistance were defining features.

Unfortunately for Samsung, 2013 wasn’t a year to refine, but to redefine, and many (myself included) couldn’t help be a little disappointed by the similar look — both in hardware and software — that the Galaxy S4 provided. It didn’t matter that Samsung upgraded almost every component of the Galaxy S3 when making the Galaxy S4, because other OEMs did the same, and they all added features like Boom Sound and water resistance that put them on the same level as the Galaxy S4.

While the Galaxy S3 was head and shoulders above the competition when it was released, the increased competition when the Galaxy S4 was launched, made it appear a little more mortal.
The estimates were wrong in the first place

Sales estimates for the Samsung Galaxy S4 ranged from 80 million to 100 million units, but the question is whether these estimates were accurate.

    The high-end smartphone market has become increasingly saturated in recent times.

The Galaxy S3 has sold more than 50 million units, however, the market for high-end smartphones has become increasingly saturated. The acceleration of the high-end market has slowed in recent times, and markets like Europe and the U.S. have become increasingly saturated as well.

Taking into account that the majority of high-end smartphone users are stuck in 2 year contracts, the majority of the Galaxy S3 or Galaxy Note 2 users can’t upgrade to the Galaxy S4, even if they wanted to.

If 50 million Galaxy S3 units were sold in ideal market conditions, it would be difficult to imagine the Galaxy S4 selling twice the amount that the Galaxy S3 sold.
Same look and feel

Even with a Full HD Super AMOLED display and a quad-core Snapdragon 600, the Galaxy S4 suffered from the same stigma as the iPhone 4S. The fact that it retained the same look and feel of the Galaxy S3 was a big drawback.

But the worst part of it all is that Samsung itself blasted the iPhone 4S for retaining the same look and feel of the iPhone 4 in an advertisement (found below) for the Galaxy S2. One person stated “If it looks the same, how will people know I upgraded?” Touche, Galaxy S2 user, touche.

The biggest criticism for the Galaxy S3 was the plasticky feel that the handset exuded. The fact that Samsung stuck with plastic for the Galaxy S4 wouldn’t have been as bad if HTC hadn’t built an all-metal HTC One.

It would be unfair to say that the Galaxy S4 didn’t feel more premium than the Galaxy S3, because it was a definite improvement. However, putting the Galaxy S4 next to the HTC One shows a huge gulf in class when it comes to design.

samsung galaxy s4 vs htc one comparison aa

On the software side of things, the Galaxy S4 retained most of the design language of the Nature UX on the Galaxy S3. And while some prefer the familiarity, and the lack of the learning curve, HTC once again trumped Samsung on the software side of things, with a completely redesigned Sense UI which was a definite improvement over the old versions of Sense.
Brand dilution and consumer confusion

Samsung chose to create a family of devices built upon the popularity and the brand recognition of the Galaxy S4. The Galaxy S4 Active was a waterproof version, the Galaxy S4 Mini was a smaller, less powerful version, the Galaxy S4 Google Play Edition was for those who prefer stock Android, and the Galaxy S4 Zoom was for camera enthusiasts.

One of Android’s strong points is choice, but there comes a point in time where consumers start to get confused. Eventually the question becomes not whether you should buy the S4, but which Galaxy S4 is for you? There may very well be a lot of customers who haven’t bought the Galaxy S4 due to the fact that they’ve been waiting to buy other versions of the Galaxy S4.
Samsung devices size infographic

So many choices!

The fact that Samsung has used the same design language on all of its smartphones post-Galaxy S3, must have also contributed to the reduced sales of the Galaxy S4. Almost every Samsung smartphone looks the same, whether it is a high-end $600 smartphone or a freebie on contract. While some would be perfectly fine with this, others would like their high-end smartphone to be unique, rather than blend in with rest of the crowd.
How can Samsung get back on the horse?

Samsung is a multi-billion dollar company with many divisions. Of course in recent times its smartphone division has been an integral part its company and it has grown to be the world’s biggest smartphone maker.

The next big release for the company is the Galaxy Note 3, and it is absolutely crucial for the Galaxy Note 3 to be a big hit. While Samsung made the large smartphone popular, 2013 has brought many competitors. The Xperia Z Ultra, and LG Optimus G Pro are two competitors who can already put up a fight, and HTC is also rumored to be making a Note competitor.

Samsung needs to ensure that the Note 3 can withstand the might of competitors that have sprouted in recent times, and that it is a firm step forward. A brand new hardware design would definitely impress, and if Samsung could use metal to make the Galaxy Note 3, it could very well put it ahead of the pack.

Looking further ahead, the Galaxy S5 could be the first Samsung-made smartphone with a flexible display and it could be enough of a difference for Samsung to break records.
Wrap up

The Galaxy S4 will no doubt go on to be a record breaker, but smartphone users are fickle beings. It was only a few years ago that HTC was the darling of Android, and Apple was dominating the smartphone market. Samsung would do well to heed the warnings of the past, and not become arrogant.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*