حذف چهار صفر از پول ملی

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی و تبدیل ریال به تومان تصویب شد

لایحه پیشنهادی بانک مرکزی با هدف حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان صبح روز چهارشنبه 9 مرداد 98 توسط هیئت دولت به ریاست دکتر حسن روحانی تصویب شد.

هیئت دولت در جلسه امروز صبح، چهارشنبه 9 مرداد 98 به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور لایحه پیشنهادی بانک مرکزی را با هدف حذف 4 صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان تصویب کرد. در همین رابطه علی ربیعی، سخنگوی دولت با تایید این خبر عنوان کرد در جلسه امروز هیئت‌دولت کلیات لایحه حذف 4 صفر از پول ملی در دولت به تصویب رسید. وی افزود هدف ما این است لایحه را با دو فوریت به مجلس ارسال کنیم.

اهداف حذف چهار صفر از پول ملی

دولت لایحه حذف 4 صفر از پول ملی را با هدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج پیدا کرده است، انجام خواهد داد. از سایر اهداف این لایحه به مواردی چون پایین آوردن هزینه چاپ و نشر اسکناس و مسکوک و نیز رفع مشکلاتی چون استفاده از اعداد بزرگ در مبادلات ساده روزانه، مشکلات شمارش و حمل و نقل حجم بالای اسکناس و سکه و خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی کشور اشاره شده است. اگر این طراح اجرایی شود، شاهد تغییر 500 هزار ریال به 50 تومان، 200 هزار ریال به 20 تومان، 10 هزار ریال به 1 تومان و 50 هزار تومانی به 5 تومان جدید در واحد پول ملی ایران خواهیم بود.

۱۰ دیدگاه

 1. یعنی خاک با حذف کردن صفر میخوان چیو ثابت کنن؟
  مثلا یارو 1000 تومنش میشه 1 تومن ! ولی زیر 1000 چی میشه پ ؟ مثلا آداماس شیک الان 500 تومن اونم میشه 1000 تومن !؟بازار خورده فروشا که میرینن بهش.
  در ضمن اینجا اتوبوس 650 با کارت 800 تومن نقدی یعنی کرایه اتوبوس هم میشه 1 تومن یا همون 1000 ؟
  با این کار فقط میخوان اعداد زیر 1000 هزار تومن حذف کنن. این یعنی موج دوم گرونی در راهه و افزایش تورم البته تورم همیشه تا پایان سال ارقام کاهش پیدا میکنه (خودشون میگن کاهش دادیم) ولی برای مردم فقط دود بعد اتیشه

  (0)
 2. چ فرقی به حال ما میکنه دقیقا

  (2)
 3. یه کشوری این کارو کرد اقتصادش نابود شد حالا دیگه نمیدونم

  (-1)
  • نابود نشد از اول نابود بود و درست هم نشد. آرژانتین و برزیل و چنتا کشور آفریقایی موفق نشدند ولی ترکیه و هلند و آلمان موفق شدن

   (-1)
 4. کار خوبی کردن. حس دلار میده 🙂 مثلا گوشی بخری 3 هزار تا یا اینکه ماشین بخری 50 هزار تا

  (-4)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*