حذف 4 صفر از پول ملی

با حذف ۴ صفر از پول ملی ، ریال به پول خرد ایران تبدیل می‌شود

اخیرا دولت لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی را تصویب کرد که بر اساس آن پول ملی کشور از ریال به تومان تبدیل خواهد شد. همچنین با اجرای این طرح شاهد تبدیل ریال به پول خرد ایران خواهیم بود.

در نیمه دوم سال ۹۷ بانک مرکزی از طرح جدید اسکناس‌های ۵۰ هزار تومانی رونمایی کرد که به همین دلیل در خصوص حذف ۴ صفر از پول ملی گمانه‌زنی‌های متعددی مطرح شد. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی مدتی پس از این موضوع در تاریخ ۱۶ دی ۹۷ از ارائه لایحه حذف چهار صفر از پولی به دولت خبر داد و گفت این موضوع توسط دولت در حال بررسی است. طبق گفته‌های همتی در این لایحه پیشنهاد شده است که هر ۱۰ هزار ریال فعلی برابر یک تومان و هر تومان برابر ۱۰۰ ریال جدید شود.

تصویب لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی توسط دولت

حذف 4 صفر از پول ملی

طی ماه‌های اخیر خبری از طرح حذف چهار صفر از پول ملی منتشر نشد و مسئولان مربوطه نیز در این خصوص اظهارنظری نکردند، اما طی روزهای گذشته دولت این طرح پیشنهادی بانک مرکزی را تصویب کرد و در حال حاضر این لایحه می‌بایست برای اجرایی شدن به تصویب مجلس برسد. طبق گفته‌های مسئولان این طرح طی ۲ سال به صورت کامل انجام می‌شود که پس از قانونی شدن این لایحه، به مرور زمان اسکانس‌های جدید جای اسکناس‌های قدیمی را خواهند گرفت و هزینه آن با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی قابل مقایسه نخواهد بود.

تبدیل  ریال به پول خرد

حذف 4 صفر از پول ملی

با حذف ۴ صفر از پول ملی و تغییراتی که در روند پولی کشور به وجود خواهد آورد، در ابتدا به دلیل آشنا نبودن بسیاری از مردم مشکلاتی به همراه خواهد داشت، اما نکته حائز اهمیت این است که هر ۱۰۰۰ تومان فعلی بعد از اجرای این طرح برابر با یک تومان می‌شود و با تصویب این لایحه توسط مجلس، شاهد تغییر رسمی واحد پول ایرانی از ریال به تومان خواهیم بود. در این فرایند پول خرید دارای نقش مهمی است و طبق اعلام بانک مرکزی، مقرر شد که هر تومان جدید برابر با ۱۰۰ ریال باشد؛ یعنی واحد اصلی پول ایران تومان خواهد بود و ریال نیز واحد خرد آن به شمار می‌رود که هر ۱۰۰ ریال برابر با یک تومان می‌شود. به هر حال می‌بایست منتظر ماند تا مشخص شود نمایندگان مجلس برای اجرای این لایحه رای مثبت خواهند داد یا این طرح به مرحله اجرا نخواهد رسید.

نظر نمایندگان موافق و مخالف

نمایندگان موافق با این طرح بر این باورند که هزینه چاپ اسکناس با حذف ۴ صفر از پول ملی کاهش پیدا می‌کند و چهره پول ملی در سطح بین‌المللی بهبود خواهد یافت، اما با توجه به اینکه چنین طرحی بر روی اقتصاد ایران تاثیری ندارد، باعث می‌شود فرایند حسابرسی آسان‌تر شده و کاهش هزینه‌ها را به دنبال داشته باشد. از طرفی نمایندگان مخالف این طرح عنوان می‌کنند در حال حاضر برای اجرای چنین طرحی زمان مناسبی نیست و بانک مرکزی می‌بایست در شرایط فعلی به اصلاح ساختار نظام بانکی بپردازد. برخی از کارشناسان نیز معتقدند چنین طرحی می‌تواند تورم‌زا باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

 1. سلام اقایان مسعولی ایا شنیدی یهویی کسی میره پیش دکتر بهش میگن تو سرتان مثلآ مغزی ویا قلبی داری بلین به حال ان خانواده چه اثری میگذاره مگر در سال ۹۷ تا به حال دولت فقط دویست هزار تومان به بازنشسته ها کمک نقدی کرده در زمان بحران مگر پول با گرانی دردی چاره میکنه خواهش میکنم فق مواد غدایی در فروشگاههای تعاونی که عضوش هستیم از چند سال پیش مرع وگوشت سهمیه میدادن زندگی میکردیم حالا همه دستوپاچه وسر در گم شدن هیچ چیز سر جایش نیست هر کی هرکی شده دهن انسان باز مانده همه به هم بد بین شدن هر روز یه بر نامه ای در میاید ما که چشمون به دست دولته وکار دوم نداریم بچه بیکار داریم خرج در حد زیر فقر هستیم ولاه توان زندگی خیلی سخت همه وسایل هر روز گران حتی دوغ ۱۵۰۰تومنی شده ۳۰۰ هزار تومان دیگه توان گفتن ندارم از همه چیز مطنفر شدیم هر روز در زندگی ببندو بگیر داریم میگن پولهارا گم میکنی خجالت میکشم توان گفتنش راندارم

 2. همه میدانند اول باید سازو کار داشته باشید همین جوری علکی که نمیشه برای مردم تسمیم بگیرند اقایون خودشون غنی هستند مگر ما در ایران عزیز وگرفتار چند نفر مگر با اجبار گفتن در صداوسیما خودش کلی تورم به جا میزاره مگر این اقایون اقتصاد دان ندارن توی این دوره در زمان تورم این پرازیتها را میاندازند ما که یک بازنشسته با ۳۰ سال مصیبت تازه ۲۰۰م حقوق ان وقت یهویی بگن شما ۲۵۰ هزار حقوق میگیری انوقت باید مواد غدایی مثلآ مرغ کیلویی ویا دو کیلو یک تومان باشد ویا گوشت کیلویی دو ویا سه تومان این کار حصرت فیله فقط کارشناسان بزرگ در ایران ویا در جایی که تجربه اش کردن به خدا من تا صبح در فکر این مثعله هستم خدایا ایا این دولت به خاطر امنیت مردم ویا میخواهد کارو مثل ایران خودرو خراب بکنه به خدا قسم ماجونمونو در راه این مملکت فدا کردیم زحمت وزنو بچه مونو تنها گذاشتیم حالا با دلهره داریم زندگی میکنیم انصاف داشته باشید کاری که بلدی بکنید به فکر کسانی که حقوق بگیر هستند باشید چون ابرو وشخصیت در جامعه دارند نه به فکر کسانی که به حالشان فرقی ندارد متشکر

 3. تا زمانی که تورم مهار نشه قیمت ها به تعادل کشیده نشود هیچ دردی از اقتصاد مریض درمان نمیشه. فقط دنبال مخارج هنگفتی برای کنار زدن ریال وتبدیل آن به تومان باشیم چون تاثیری در حال حاضر ندارد وقت کشی وفکر مشغول کردن است

 4. عین برزیل همینکارو میکنه که مردم سرگرم کنه

 5. هیچ تاثیری بر اقتصاد نداره

 6. پیشنهاد خوبیه..
  بنظرم اگر سکه های ریال تولید بشه بهتره!
  واحد پول ریال تک رقمی بمونه! نه سه رقمی!
  یعنی هر ۹ ریال که تمام شد! بشه یک تومان.
  ۴ تا سکه ۲.۵ ریالی میشه یک تومن.
  و یک اسکناس ۱ تومانی..