همراه اول

به مناسبت ۲۵ سالگی ارتباطات موبایلی در ایران؛ همراه اول همچنان بالاتر از رقبا است

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ سالروز ۲۵ سالگی عرضه سیم کارت و تلفن همراه در ایران است. در حالی که ربع قرن از ارتباطات موبایلی در ایران می‌گذرد، اپراتور همراه اول به عنوان پیشگام این حوزه در ایران، همچنان در جایگاهی بالاتر از رقبا ایستاده است.

روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ سالروز ورود تلفن همراه و عرضه اولین سیم کارت در ایران است. در ۱۹ مرداد ۷۳، نخستین فاز شبکه تلفن همراه کشور در شهر تهران به صورت رسمی آغاز شد و حالا به سالگرد ربع قرن شدن ارتباطات موبایلی در ایران رسیده‌ایم.

در سال ۱۳۷۳ شرکت همراه اول عرضه سیم کارت موبایل را در کشورمان آغاز کرد و ایران به یکی از پیشگامان این حوزه در منطقه تبدیل شد. قبل از آن فراخوانی برای ثبت نام نخستین شبکه تلفن متحرک جیبی در روزنامه کیهان منتشر شده بود و دقیقا در روز ۱۹ مرداد ۷۳ عرضه سیم کارت تلفن همراه در ایران با واگذاری ۴ سیم کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری آغاز شد و اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور در شهر تهران با ۲۴ ایستگاه رادیویی با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره کلید خورد. اولین سیم کارت تلفن همراه در دوران وزارت دکتر غرضی در دولت هاشمی رفسنجانی واگذار شد. در آن زمان متقاضیان سیم کارت باید یک چک بانکی به مبلغ ۵ میلیون ریال بابت هزینه اشتراک، هزینه نصب و بهای گوشی پرداخت می‌کردند.

تلفن همراه

پس از این اتفاق و به دنبال استقبال بی نظیر مردم از تلفن همراه، شرکت مخابرات ایران برای گسترش پوشش شبکه موبایل در تهران و سایر نقاط کشور تلاش کرد و فعالیت‌هایی در این راستا انجام شد. در ادامه، هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه ۲ هزار میلیارد ریالی تصویب کرد و به این ترتیب تمامی وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد. در سال ۱۳۷۴ تعداد تلفن های همراه فعال به بیش از ۱۵ هزار و ۹۰۰ شماره افزایش پیدا کرد و شهرهای بزرگی چون مشهد، اهواز، تبریز، اصفهان و شیراز هم تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرار گرفتند و این تعداد شهرها روز به روز افزایش یافت.

همراه اول

با جدی شدن خصوصی‌سازی صنعت مخابرات کشور و اهمیت حضور در بازار رقابت تجاری، این شرکت در سال ۱۳۸۶ دارای نام همراه اول به همراه نشان، رنگ و شعار تجاری اختصاصی خود شد و در سال ۸۹ نیز شرکت مخابرات ایران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. در ۲۹ مرداد ۹۲ نیز نماد همراه اول در بازار بورس گشایش یافت.

بهترین پوشش شبکه تلفن همراه در اختیار همراه اول

اپراتور همراه اول توانست بیش از ۱۱۰ میلیون سیم کارت را در تمامی ۱۲۴۶ شهر کشور، بیش از ۴۳ هزار روستا یعنی ۹۰ درصد روستاهای کشور و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور عرضه کند و به این ترتیب بیش از ۹۷ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خود درآورده است. این شرکت در عرضه سیم کارت در کشور پیشگام بوده و پس از دریافت مجوز ارتقای خدمات نسل ۳ و نسل‌های بالاتر در ۴ شهریور ۹۳ در کنار نوسازی همیشگی شبکه خود توانسته به‌روزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را در دسترس مشترکان قرار دهد.

اکنون همراه اول حدود ۳۹ هزار و ۹۰۰ سایت شبکه نسل ۳ و ۴ (۳G و ۴G) را در اختیار دارد و گسترده‌ترین شبکه دیتای کشور را از آن خود کرده است. در سال‌های گذشته نیز این اپراتور در ارزیابی‌های رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یا رگولاتوری و همچنین سایر نظرسنجی‌ها توانسته دارنده بهترین جایگاه اپراتورهای تلفن همراه کشور شود.

همراه اول

اکنون بعد از ۲۵ سال از ورود سیم کارت و تلفن همراه به کشور با پیشگامی همراه اول، این شرکت با وجود این که از همه قدیمی‌تر هست، اما هنوز هم در بازار رقابتی در جایگاهی بالاتر از سایر رقبا ایستاده و شبکه به‌روزتری را در اختیار دارد. این شبکه‌ی به‌روز با توجه به سرمایه‌گذاری‌های کلان این شرکت در سال‌های اخیر به خصوص از اواخر دوره آقای صدوقی تاکنون به دست آمده و حالا همراه اول پوشش شبکه بهتری در اقصی نقاط کشور دارد و به عنوان اپراتور اول ایران و خاورمیانه شناخته می‌شود. این شرکت همچنین رویکرد جدیدی را در تحول دیجیتال به عنوان چشم‌انداز خود در نظر گرفته و برنامه بلند مدت پنج ساله‌ای را برای این منظور وضع کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. با اختلاف بدترین اپراتور کشوره نمیدونم چقد پول میدن که بگن ما اولیم اینا تازه به خودشون افتخار میکنن نتشون از سرعت ۱۰۰۰ مگابیت گذشته در حالی که داشتم تست سرعت نت نوت ۱۰ رو میدم تا ۱۶۰۰ مگابیت رفت😂
    این دزدا یه بار بسته خریدم فعالش نکردن ولی پول رو کم کردن در این حد حرومزادن

  2. خوبه بسته های همراه اول خیلی گرونن

  3. خدایا ۲۵ سال که هست من فک می کردم مال ۱۰ ۱۵ سال پیش