استارمن SpaceX

استارمن SpaceX اولین گردش خودش به دور خورشید را کامل کرد!

ساعاتی پیش، استارمن SpaceX که یکی از بی‌شمار پروژه‌های جذاب ایلان ماسک و شرکت بزرگ او SpaceX است، اولین گردش خودش به دور خورشید را کامل کرد.

اگر با پروژه استارمن SpaceX آشنایی ندارید، باید بگوییم که ایلان ماسک (Elon Musk)، میلیاردر مشهور، در یک پروژه جاه‌طلبانه و بسیار هیجان‌انگیز، یک آدمک با نام استارمن (Starman به معنی مرد ستاره‌ای!) را با لباس فضانوردی سوار یک ماشین کرد و آن را با موشک فالکون هِوی (Falcon Heavy) یا فالکون سنگین، به فضا فرستاد! این ماشین که نامش رودستر (Roadster) است، ساخت شرکت عظیم تِسلا (Tesla) است و موشکی که این ماشین را به فضا فرستاد هم ساخت شرکت بسیار عظیم اسپیس اِکس یا همان SpaceX است. همانطور که قطعا می‌دانید، هم شرکت تسلا و هم شرکت SpaceX، هردو متعلق به ایلان ماسک هستند.

اما استارمن SpaceX پس از گذشت ۵۷۷روز از پرتابش با موشک فالکون هِوی به فضا، ساعاتی پیش توانست برای اولین بار، یک دور کامل به دور خورشید بچرخد! این آدمک فضانورد، از زمان پرتابش به فضا تاکنون، بیش از ۱میلیارد و ۲۲۶میلیون کیلومتر رانندگی کرده است! ایلان ماسک تنها ۳۶هزار مایل، معادل با تقریبا ۵۸هزار کیلومتر را گارانتی کرده بود که حالا مشخص است دو شرکت تسلا و SpaceX او را سربلند کرده‌اند!

اما خبر ناامیدکننده این است که الان استارمن SpaceX در طرف دیگر خورشید قرار دارد و درنتیجه ما در کره زمین، نمی‌توانیم او را مشاهده کنیم. دفعه دیگری که این ماشین پرنده به سیاره ما کمی نزدیک می‌شود، ۵نوامبر ۲۰۲۰ یا به تاریخ خودمان، ۱۵آبان سال ۱۳۹۹ است! در آن تاریخ، فاصله مردستاره‌ای با کره زمین به ۰.۳۴۶واحد نجومی (حدود ۵۲میلیون کیلومتر) خواهد رسید. اما قبل از اینکه استارمن، به این فاصله از کره زمین برسد، در ماجراجویی خودش، به فاصله‌ای به مراتب کمتر از این حرف‌ها نسبت به مریخ می‌رسد! در تاریخ ۷اکتبر همان سال (۱۶مهر ۱۳۹۹) استارمن SpaceX به فاصله تنها ۰.۰۵واحد نجومی (حدود ۷میلیون کیلومتر) با سیاره سرخ می‌رسد. اما پس از ۵نوامبر ۲۰۲۰ که استارمن به نزدیکی سیاره ما می‌رسد، آدمک تنهای قصه ما، خداحافظی بلند مدتی با هم‌سیاره‌ای‌هایش خواهد کرد و تا سال ۲۰۴۷، به خانه خودش، سیاره زمین، حتی نزدیک هم نخواهد شد! این یعنی چیزی حدود ۳۰سال تنهایی!

به هرحال ما هم این موفقیت را به مرد ستاره‌ای تبریک می‌گوییم و سال ۲۰۲۰ که دوباره به ما نزدیک شود، دستی هم برایش تکان خواهیم داد!

اما نظر شما کاربران گجت نیوز در رابطه با استارمن SpaceX و جاه‌طلبی‌های ایلان ماسک چیست؟ دیوانه‌وار یا قابل تحسین؟ یا هردو؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. براووو این موفقیت را تبریک میگم به ایلان ماسک و شرکت هایى برازنده همچون تسلا و اسپیس ایکس..!!
    🙂