هواوی

هواوی در کنفرانس توسعه‌دهندگان از اکوسیستم‌های نرم افزاری جدید رونمایی کرد

اخیرا کنفرانس توسعه‌دهندگان هواوی برگزار شد. شرکت چینی هواوی در این کنفرانس از اکوسیستم‌های نرم افزاری جدیدی برای شرکا و توسعه‌دهندگان نرم افزار رونمایی کرد.

کنفرانس توسعه‌دهندگان هواوی هفته گذشته در دانگوآن چین برگزار شد. در این رویداد سه روزه ۶۰۰ متخصص فنی از هواوی و نزدیک به ۶۰۰۰ توسعه دهنده و شریک تجاری از سراسر دنیا در مراسم حاضر شده و در مورد آخرین فناوری‌های مهم روز و اکوسیستم جهانی توسعه، با شعار «به فرصت‌ها دوباره بیندیشید» با هم به بحث و تبادل نظر پرداختند. هدف از این رویداد، کاوش در مورد اکوسیستم آینده‌محور بر پایه همه طرح‌ها و سناریو‌های هوشمندسازی بود که می‌توانند بهترین تجربه کاربری را محقق سازند.

هواوی

ریچارد یو، مدیرعامل هواوی

در سال ۲۰۱۰ زمانی که Huawei به تازگی وارد بازار دستگاه‌های همراه شده بود، توانست ۳ میلیون گوشی موبایل بفروشد. پس از گذشت ۸ سال، میزان فروش محصولات شرکت ۶۸ برابر افزایش داشته است. بر اساس گزارش موسسه IDC، در نیمه اول سال ۲۰۱۹ هواوی گزارش فروش ۱۱۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را منتشر کرده که افزایش ۲۴ درصدی نسبت به سال گذشته و تصاحب ۱۷.۶ درصد از کل بازار گوشی های هوشمند دنیا را نشان می‌دهد. این روند تنها مربوط به دنیای دستگاه‌های همراه شامل گوشی های هوشمند نیست و تبلت‌ها، رایانه‌های شخصی و همچنین ابزارهای پوشیدنی شرکت را نیز در دل خود جای داده که در این میان دستگاه‌های پوشیدنی هواوی نیز رشد فروش بسیار سریعی را به خود دیده‌اند و این شرکت را به جایگاهی رسانده‌اند که اکنون در بیش از ۱۷۰ کشور و در دستان ۵۳۰ میلیون کاربر، محصولات هواوی قرار گرفته است. امروزه پلتفرم باز HiAi هواوی بیش از ۲۵۰۰ شریک داشته و بیش از ۱۴۰ میلیون دستگاه مبتنی بر اینترنت اشیا هستند که پروتکل‌های ارتباطی HiLink هواوی را در سراسر دنیا استفاده کرده و با هم ارتباط دارند. هواوی حالا به غول صنعتی در دنیا تبدیل شده که قابلیت توسعه زیرساخت‌های اولیه مورد نیاز برای ساخت یک اکوسیستم هوشمند را دارد.

سیستم عامل اختصاصی هواوی

برای درک قدرت نرم افزاری این مجموعه، هواوی سیستم عاملی توزیع شده بر پایه میکرو کرنل جدیدی را برای همه راهکارهای هوشمند موجود در رویداد HDC معرفی کرد؛ HarmonyOS. این فناوری سیستم عامل زیربنایی، می‌تواند طلوعی از یک عصر هوشمند در دنیای اینترنت باشد. این سیستم عامل می‌تواند توسعه‌دهندگانی با ابزارهای کارآمد طراحی و توسعه داشته باشد که برای خلق محصولی برای اجرا روی چندین نوع دستگاه، تنها یک بار محصول خود را می‌سازند و  می‌توان از اجرای آن روی همه سناریو‌های هوشمند، مطمئن بود.

هواوی

در همین خصوص ریچارد یو، مدیر اجرایی گروه تجارت کالاهای مصرفی هواوی می‌گوید:

هارمونی او اس همه چیز را به هم متصل کرده و بازاری تریلیون دلاری را پیش‌روی خود قرار می‌دهد. HarmonyOS فقط برای امروز و فردا نیست، می‌توان آن را به عنوان کاتالیزوری برای همه فناوری‌های آینده قلمداد کرد. هواوی تلاش خود را روی نوآوری در فناوری‌های اساسی شامل تراشه‌ها و سیستم عامل متمرکز کرده و نقاط مهم و حساس مشترک را نشانه گرفته و به توسعه دهندگان و مشتریان کمک کند تا به اهداف خود برسند.

HarmonyOS سیستم عاملی متن باز خواهد بود و به همین دلیل هواوی می‌تواند استفاده از سرویس‌های موبایل هواوی یا همان HMS را برای توسعه دهندگان سراسر دنیا ممکن کرده و به آنها اجازه دهد به سرعت به اکوسیستم HMS برای اشتراک‌گذاری منابع خود دسترسی پیدا کنند.

HarmonyOS طلایه‌داری در آینده خواهد بود

در این رویداد، هواوی از دو سیستم عامل خود رونمایی کرد. یکی از آنها سیستم عامل میان ابزاری، توزیع شده بر پایه میکروکرنل جدید HarmonyOS بود که در ابتدا روی دستگاه‌های هوشمند مانند HUAWEI Vision، دستگاه‌های مورد استفاده در زمینه خودروها و ابزارهای پوشیدنی خواهد بود. محصول دیگر، رابط کاربری EMUI 10 بود که سیستم عاملی بر پایه اندروید بوده و برای استفاده روی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند هواوی طراحی شده است.

برای پاسخگویی به حداقل‌های مورد نیاز یک سیستم عامل چند وجهی هوشمند در حوزه اینترنت اشیا (IoE) ، HarmonyOS از قابلیت‌‎های سخت افزاری دستگاه‌ها و راهکاری ارتباطی نرم افزاری برای اتصال دستگاه‌های مختلف بهره خواهد برد. این سیستم عامل به نرم افزارها این اجازه را خواهد داد که بدون محدودیت در سرعت و ارتباط به کلیه قابلیت‌های سخت افزاری که در یک دستگاه وجود دارد دسترسی پیدا کنند. علاوه بر آن HarmonyOS با یک ابزار توسعه مجتمع (IDE) برای توسعه نرم افزار در سطح چند دستگاه همراه خواهد شد.

این IDE به توسعه دهندگان اجازه خواهد تا با یک بار طراحی نرم افزار خود آن را برای اجرا در چند نوع دستگاه آماده کرده و به همین دلیل اشتراک منابع در سطح اکوسیستم ممکن خواهد شد. با اعمال نفوذ از طریق موتور تاخیر قطعی و ارتباط میان‌پردازشی با درجه کارایی بالا (IPC)، سیستم عامل HarmonyOS به بسیاری از مسائل ناشی از عملکرد ضعیف سیستمی پاسخ خواهد داد. یک معماری میکروکرنل و روش مطمئن نیز اتخاذ خواهد شد که می‌تواند منجر به افزایش امنیت و قابلیت کار مطمئن دستگاه‌ پایانه‌ای شود.

هواوی

دکتر وانگ چنگلو، مسئول بخش مهندسی نرم افزار، گروه تجارت مشتریان هواوی

فناوری EMUI 10 توزیع شده تجربه زندگی یکپارچه در میان دیگر دستگاه‌ها را ممکن کرده که به لطف تعامل چند دستگاهی هوشمند خلق شده، یک فرآیند مشابه ابر دستگاه مجازی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این نیازی به ورود توسعه دهندگان نرم افزاری به مبحث گوناگونی سخت افزاری و پیچیدگی‌های آن نخواهد بود؛ این افراد می‌توانند به سادگی یک نرم افزار را برای اجرا روی دستگاه‌های مختلف توسعه داده و آن را اجرا کنند. موتور تاخیر قطعی، از هنگ کردن سیستم‌های اندرویدی جلوگیری به عمل آورده و اجرای پایدار سیستم عامل را همراه با ارائه تجربه‌ای تعامل‌گرا و روان، تضمین خواهد کرد. طراحی تجربه کاربری بر پایه فاکتور انسانی نیز عاملی دیگر است که در رابط کاربری زیبای دستگاه نهفته است.

گوشی هوشمند Huawei P30 Pro نیز اولین دستگاهی خواهد بود که از امروز استفاده از رابط کاربری EMUI 10 را آغاز خواهد کرد.

Open HMS برای اکوسیستم جدید

در هسته سرویس‌های کاربردی موبایل هواوی، HMS (Huawei Mobile System) می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند که تمرکز خود را روی نوآوری و پیاده‌سازی دسترسی یک نقطه‌ای و توزیع عمومی هوشمند برای همه درگاه‌ها در همه نوع دستگاه را فراهم کند. در این کنفرانس هواوی اعلام کرد که ۱۴ نوع از قابلیت‌های HMS Core، ۵۱ سرویس و ۸۸۵ API را برای استفاده توسعه‌دهندگان در سراسر دنیا در دسترس قرار خواهد داد و امیدوار است بتواند اکوسیستمی جامع و هوشمند برای همه دستگاه‌ها بسازد. در حال حاضر بیش از ۴۳ هزار نرم افزار به HMS Core متصل شده‌اند.

هواوی

ژانگ پینگ آن، مدیر بخش سرویس‌های ابری مشتریان هواوی

در ماه سپتامبر، هواوی برنامه‌‌های جدید و سریع خود را به شکل جهانی معرفی می‌کند. استانداردهای جامع این برنامه‌ها برای توسعه دهندگان در سراسر دنیا در دسترس خواهند بود و این افراد می‌تواند به سرعت و سهولت و با استفاده از ساختار «کلیک و اجرا» و بدون نیاز به نصب، آنها را روی نرم‌ افزار خود اعمال کنند. بیش از ۵۰۰۰ سرویس نیز توسط بستر HUAWEI Ability Gallery در بازار چین در دسترس خواهند بود. در ماه دسامبر نیز HUAWEI Ability Gallery در سراسر دنیا عرضه می‌شود که توزیع هوشمند و مویرگی این سرویس‌ها در همه مناطق را ممکن خواهد ساخت.

همچنین هواوی سرویس عمومی App Gallery Connect را معرفی کرده است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند عملکرد محصول خود را در جهتی هدایت کنند که خلاقیت، توسعه، تحلیل و نحوه تعامل آن با کاربران را به راحتی در اختیار داشت. علاوه بر آن هواوی برنامه Shining Star خود را نیز با افزایش سرمایه‌گذاری از یک میلیارد یوآن به یک میلیارد دلار، ارتقا داده که به عبارت دیگر می‌تواند توسعه برنامه از سطح چین به سراسر دنیا باشد. تمامی تلاش هواوی این است که همکاری با شرکای تجاری خود را به نحوی ادامه دهد که پشتیبانی از محصولات و خلق آن دسته از محصولاتی که جنبه نوآورانه‌ای دارند برای تمامی کاربران جهانی میسر شود.

دگرگونی ابزارهای توسعه برای توانمندسازی توسعه دهندگان

برای کمک به توسعه دهندگان در جهت افزایش کارایی محصولات تولیدی آنها برای اجرا روی دستگاه‌های هواوی در همه سیستم‌ها، این شرکت پشتیبانی فنی خود از ابزارهای توسعه را افزایش داده تا بتوان قابلیت‌های بیشتری از یک پلتفرم را استخراج نموده و با کاربران به اشتراک گذاشت.

در حوزه تراشه‌های موبایل، پلتفرم Kirin سه قابلیت اصلی را برای توسعه دهندگان آزاد می‌کند: با اشتراک‌گذاری قابلیت همگرایی چندرسانه‌ای، پلتفرم به توسعه دهندگان نرم افزارهای ویرایش ویدئو اجازه می‌دهد به راحتی ایده‌های خلاقانه خود را پیاده‌سازی کنند. با اشتراک‌گذاری قابلیت همگرایی اطلاع‌رسانی، پلتفرم نرم افزارها را آنقدر هوشمند می‌سازند که بتوانند رفتارهای کاربر خود را درک کنند و در نهایت با اشتراک گذاری قابلیت محاسبات بر پایه هوش مصنوعی نیز توسعه‌دهندگان به انبوهی از پتانسیل‌های پردازشی دسترسی خواهند داشت که الگوریتم‌های کارآمد هوش مصنوعی را به آنها ارائه می‌دهند.

هواوی

آی وی، بخش استراتژی فناوری سخت افزار و چیپست هواوی

برای شتاب‌دهی به توسعه دستگاه‌های دیگر به جز گوشی های هوشمند و تقویت تجربه کاربری در سناریوهای مختلف، هواوی سه ابزار HiLink ، LiteOS و Chip Suite را معرفی کرده است که مجموعه‌ی گسترده‌ای از ابزارها شامل تراشه‌ها، سیستم‌ عامل، پلتفرم‌های باز سرویس ابری و دیگر دستگاه‌ها را پوشش می‌دهد. این سه ابزار به توسعه دهندگان و صنایع پیشرو در صنعت اینترنت اشیا کمک می‌کند بتوانند بر دشواری‌های پیاده‌سازی و ساخت ابزارهای ساده و کارآمد جهت استفاده در سیستم‌هایی با اساس نظیر به نظیر، فائق آیند.

پلتفرم باز HiLink شناسایی همه دستگاه‌های هوشمند IoT را به صورت خودکار برای دستگاه‌ها ممکن می‌سازد که عملکردی با اتصال بدون پیچیدگی، دسترسی یک مرتبه‌ای، چند ترمیناله و کنترل چند حالته را ممکن خواهد ساخت و در نهایت تعامل هوشمند دستگاه‌ها در حالتی که از چند نوع مختلف بوده ولی در یک شبکه قرار دارند، بسیار ساده‌تر خواهد شد.

LiteOS نیز به شکل پلی بین سخت افزار اینترنت اشیا و لایه نرم افزاری آن خواهد بود. توسعه نرم‌افزارها نیز در محیط بسیار ساده و منحصر به فرد Maple JS صورت خواهد گرفت که فریم‌ورک‌های برنامه نویسی نیز در همان سطحی فعالیت خواهند کرد که زبان برنامه نویسی C عملکرد خود را در آن نشان می‌دهد و می‌تواند بدون داشتن جنبه‌های حرفه‌ای نرم افزاری سیستم‌های نهان (Embedded)، به آن سطح عملکرد مورد نیاز برسد. ترکیب استفاده از تراشه‌های HiSilicon شامل، LiteOS، Gigahomeو Honghu، توسعه دهنده را قادر خواهد ساخت بستری با بهینگی بسیار بالا برای استفاده در این سطح پایین خلق کند.

هواوی

شائو یانگ، مدیر ارشد استراتژی، گروه تجارت کالاهای مصرفی هواوی

در رویداد توسعه دهندگان، هواوی از بسترها و فناوری‌های جدید و جذابی مانند استفاده از الگوریتم‌های پردازشی بر مبنای فضا و همچنین فناوری‌های شناسایی بر پایه هوش مصنوعی برای ساخت سرویس‌های سایبری که می‌توانند دنیاهای واقعی و مجازی را با هم ترکیب کرده تا تجربه دیداری عالی را در اختیار کاربر قرار دهند، رونمایی کرد.

فناوری ارتباطی ۵G mmWave، فناوری کنترل ژست‌ mmWave و فناوری تشخیص ضربان قلب از نوآوری‌هایی هستند که هواوی آنها را در گوشی هوشمند تاشو Mate X معرفی کرد. سیستم‌های با منابع گسترده‌ای که برای جمع‌آوری نقشه‌ها و دسترسی به مسیریابی و مکان‌یابی در محیط داخلی در مقیاس چند متر هستند نیز از جمله دیگر دستاوردهای این شرکت بوده است.

در همین زمینه یو چندونگ می‌گوید:

ما اکوسیستم‌ها را ساخته و شرکا را به سمت خودمان جذب می‌کنیم. چیزی که ما در کنفرانس امسال توسعه دهندگان هواوی معرفی کرده‌ و به تشریح آن پرداخته‌ایم در واقع ابزار تداعی واقعی ایده‌هایمان برای استراتژی زندگی هوشمند طی ۵ تا ۱۰ سال آینده است.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت‌های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*