تویوتا رایز

تویوتا رایز معرفی شد؛ با کراس اوور جدید Toyota آشنا شوید

تویوتا رایز (Toyota Raize) معرفی شد. شرکت تویوتا از جدیدترین کراس اوور خود در ژاپن رونمایی کرد. در ادامه با مشخصات و امکانات این کراس اوور ژاپنی آشنا خواهیم شد.

اخیرا تصاویر جاسوسی متعددی از خودرو تویوتا رایز منتشر شده بود، اما حالا این غول خودروسازی جهان به صورت رسمی از کراس اوور جدید خودرو پرده برداشت. این خودروساز ژاپنی کراس اوور جدید خود را بر اساس پلتفرم جدید DNGA دایهاتسو طراحی کرده است که در واقع مدلی اقتصادی از پلتفرم TNGA تویوتا محسوب می‌شود. به کمک این پلتفرم، وزن بدنه سبک بوده و در عین حال از استحکام بسیار خوبی بهره می‌برد و به همین دلیل هندلینگ مناسب و سواری راحتی را ارائه می‌دهد.

مشخصات تویوتا رایز

تویوتا رایز

طول تویوتا رایز 3.995 میلی‌متر، عرض آن 1.695 میلی‌متر و ارتفاع آن نیز 1.620 میلی‌متر است، از این رو این کراس اوور از تویوتا C-HR کوچک‌تر است. با وجود ابعاد کوچک این خودرو، اما از نظر فضای بار و فضای داخلی در کلاس خود پیشرو به شمار می‌رود. این خودرو در حالت عادی دارای 369 لیتر حجم صندوق بار است و این میزان با خواباندن صندلی‌های عقب افزایش پیدا می‌کند. همچنین کابین این خودرو نیز از محفظه‌های متعددی برای قرار دادن اشیای مختلف بهره می‌برد.

تویوتا رایز

تویوتا رایز از یک موتور 1 لیتری بنزینی 3 سیلندر توربوشارژ برخوردار است که می‌تواند قدرتی برابر با 98 اسب بخار و گشتاور 140 نیوتن‌متر تولید کند. این پیشرانه در سرعت‌های پایین دارای شتاب‌گیری قدرتمند و روان است و در سرعت‌های بالا نیز مصرف سوخت پایین و عملکرد آرامی را به همراه دارد. قدرت تولید شده از این موتور توسط گیربکس CVT با دو حالت (D-CVT) به چرخ‌ها منتقل می‌شود. این گیربکس از تسمه و چرخ دنده برای افزایش راندمان استفاده می‌کند. گفتنی است تویوتا برای نخستین بار از گیربکس دایهاتسو در محصولات خود بهره می‌برد.

تویوتا رایز

برای کراس اوور جدید تویوتا سیستم چهار چرخ محرک سفارشی نیز ارائه می‌شود که برای آن نام کنترل پویای گشتاور در نظر گرفته شده است. این سیستم در زمان شروع حرکت خودرو در جاده‌های لغزنده، گشتاور را به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند. مصرف سوخت این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر به صورت متوسط برای مدل‌های دیفرانسیل جلو 5.4 لیتر و برای مدل چهار چرخ محرک حدود 5.7 لیتر است.

تویوتا رایز

شرکت تویوتا برای این کراس اوور پکیج ایمنی دستیار هوشمند نیز ارائه کرده است که شامل سیستم جلوگیری از اشتباه در شروع حرکت با کنترل ترمز، کروز کنترل تطبیقی با قابلیت ردیابی در همه سرعت‌ها، ترمز جلوگیری از برخورد و دستیار پارک هوشمند پانوراما است. تویوتا رایز در سه تیپ مختلف در ژاپن عرضه می‌شود که قیمت آن حدود 1 میلیون و 679 هزار ین برابر با 14 هزار و 420 دلار است.

تصاویر تویوتا Raize