کشف شواهدی از وجود سیارات شبیه به زمین در ورای منظومه شمسی

 ستاره‌شناسان دانشگاه «وارویک» برای نخستین بار موفق به کشف شواهدی از سیارات قابل سکونت در خارج از منظومه شمسی شدند.کشف بقایای خرد شده سیارکی که زمانی از مقادیر زیادی از آب برخوردار بوده، دانشمندان را به شدت هیجان‌زده کرده است.

این کشف نشان می‌دهد که میلیون‌ها سال قبل، یک سیستم دور احتمالا از سیارات شبیه زمین برخوردار بوده است؛ اما هرگونه سکونتگاه ممکن احتمالا مدت‌ها قبل از بین رفته چرا که خورشید آنها منفجر و به یک کوتوله سفید تبدیل شده و اکنون تنها چیزهای باقی مانده اجسام سنگی هستند که در اطراف ستاره مرده گردش می‌کنند.

دانشمندان بر این باورند که این کشف می‌تواند نگاهی به آینده جایگاه ما در جهان ارائه کند که در آن خورشید از هم پاشیده می‌شود؛ اما اکنون نیازی به نگرانی نیست چرا که این واقعه چند میلیارد سال آینده رخ خواهد داد.

این پژوهش که توسط تلسکوپ فضایی هابل انجام شده و در مجله «ساینس» منتشر شده است به بررسی نور تابیده شده از منطقه GD 61 پرداخته که در فاصله ۱۵۰ سال نوری از زمین قرار دارد.ستاره‌شناسان مقادیر زیادی از عناصر سنگ مانند منیزیم، سیلیکون و آهن را شناسایی کرده و همچنین توانستند مقادیر زیادی از اکسیژن را کشف کنند که نمایشگر مقادیر زیادی از آب است.تنها یک سیارک عظیم غنی از آب یا یک سیاره کوچک می‌تواند به توضیح برای این رصدها بپردازد.

زمین در ابتدا یک سیاره خشک بوده و تنها ۰.۰۲ درصد از جرم آن از آب سطحی ساخته شده است. اقیانوس‌های ما پس از شکل‌گیری سیاره و در نتیجه برخورد سیارک‌ها یا دنباله‌دارهای غنی از آب شکل گرفته‌اند.نتایج جدید نشان می‌دهد که ممکن است چیزی شبیه این در این سیستم خورشیدی دور، اتفاق افتاده باشد.دانشمندان بر این باورند که جهان می‌تواند از سیارات با قابلیت پشتیبانی از حیات برخوردار باشد.

برآوردهای اخیر ناسا نشان داده که ممکن است حدود ۶۰ میلیون سیاره قابل سکونت در فضا وجود داشته باشد. داده‌های به دست آمده از تلسکوپ کپلر که چندین سال را به اکتشاف سیارات فراخورشیدی پرداخته، نشان داده که ممکن است حداقل یک سیاره با قابلیت برخورداری از حیات در نزدیکی هر ستاره کوتوله قرمز وجود داشته باشد.اما این نظریه از آن زمان مورد تجدیدنظر قرار گرفته و اکنون دانشمندان ناسا همچنین بر این باورند که پوشش ابری می‌تواند به سیارات در برخورداری از حیات کمک کند.

یک سیاره برای داشتن حیات باید در منطقه قابل سکونت اطراف ستاره خود قرار داشته باشد؛ این بدان معنی است که آب بتواند در شکل مایع در سطح بوجود بیاید.اگر سیاره‌ای در فاصله بسیار نزدیک به ستاره خود قرار بگیرد، به دلیل داغی بسیار زیاد سطح، آب بخار می‌شود. همچنین فاصله بسیار زیاد نیز باعث منجمد شدن آب سطحی می‌شود.

با استفاده از رصدهای تلسکوپ‌هایی مانند کپلر و اسپیتزر،‌ اکنون دانش دانشمندان در مورد سیارات خارج از منظومه شمسی تا حد زیادی پیچیده شده است.

هفته گذشته، ناسا، نخستین نقشه خود از پوشش ابری سیاره فراخورشیدی Kepler-7b را منتشر کرد. این تصویر به ارائه نخستین نگاه به ابرهای این سیاره داغ مشتری مانند پرداخته که در فاصله حدود هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

تلسکوپ کپلر تاکنون بیش از ۱۵۰ سیاره تائید شده در خارج از منظومه شمسی را کشف کرده است. در حال حاضر بروز مشکل در چرخ‌های واکنش این تلسکوپ آنرا از شکار سیارات بازداشته اما ستاره‌شناسان به بررسی بیش از چهار سال داده‌های به دست آمده از سیارات رصد شده تاکنون ادامه خواهند داد.

دانشمندان امیدوارند که بتوانند از شیوه‌های مشابه نقشه‌برداری از ابر برای مشاهده جهان شبه زمینی کوچکتر استفاده کنند.

منبع : miaminewsday

 

Planets like Earth existed near old star: Astronomers discover evidence of planets beyond our solar system

Life may really be out there.

Astronomers have found the first evidence of habitable planets outside our own solar system.

The discovery of the shattered remains of an asteroid which once contained huge amounts of water – crucial for life – has left scientists ‘incredibly excited’.

It suggests that hundreds of millions of years ago, the distant system may have harboured Earth-like planets.
However this planetary graveyard swirling around the embers of its parent star is a rich source of information about its former life. In these remnants lie chemical clues which point towards a previous existence as a water-rich terrestrial body.’

The research, which appears in the journal Science and was made using Nasa’s Hubble telescope, looked at the light emitted by GD 61. The region located 150 light years away from the Earth.

Astronomers detected an abundance of ‘rocky’ elements such as magnesium, silicon and iron, and also found oxygen in quantities that indicated a large amounts of water.

Only a water-rich massive asteroid, or minor planet, can explain the observations, they claimed.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. باسلام نه الآن ونه هرگزسیاره ای همچون زمین پیدانخواهد شدکه به راحتی قابل سکونت باشد؛زیراخداوندمتعال درقرآن کریم می فرمایند:«…آنچه درآسمان هاوزمین است»وذکرنشده آنچه درآسمان هاوزمین هاست.جمله اخیرچندین بادراین کتاب آسمانی ذکرشده وهمواره زمین بصورت مفردآمده است.این تنهایک استنباط است بامراجعه به قرآن کریم بهترمیتوان این موضوع رادرک کرد.باسپاس جوادصفاجو