آی‌فون ۵ به صورت کامل طراحی مجدد شده است

cnetکه سایت بسیاری معتبری در زمینه فناوری است، آخر هفته قبل نوشت:
«آی‌فون ۵ به صورت کامل طراحی مجدد شده است. این پروژه، خیلی بزرگ است و استیو همه وقت‌اش را صرف آن کرد. او در طراحی آی‌فون ۴S دخالت نکرد، به خاطر این که وقت‌اش محدود بود.»
اما به راستی چه شد که برخلاف گمانه‌زنی‌های اولیه و آن همه طراحی مفهومی concept که ما در چند ماه قبل می‌دیدیم، خبری از آی‌فون ۵ نشد، ایا اپل از اول قصد نداشت که آی‌فون ۵ را روانه بازار کند؟ آیا قرار بود همین آی‌فون ۴S با نام آی‌فون ۵ معرفی شود؟
با استفاده از اطلاعات محدود به دست‌آمده از مدیران کارخانه Foxconn چین که در آن آی‌فون و قطعاتش سر هم می‌شوند و شنیده‌هایی از کارمندان اپل و شرکت‌های مخابراتی می‌شود قطعات پازل را کنار هم قرار داد و تا حدودی پی به حقیقت ماجرا برد.
آی‌فون ۴S قرار بود که در همان زمانی که نسخه پنجم iOS معرفی شد، یعنی در جریان همایش WWDC در اواسط خرداد امسال معرفی شود. اگر خواننده «یک پزشک» بوده باشید، خبرهای مربوط به آن همایش را خوانده‌اید. در آن همایش، گفته شد که در نسخه جدید iOS، یک پیام‌رسان فوری خواهیم داشت، توییتر به صورت پیش‌فرض در ساختار iOS گنجانده خواهد شد، خبر از سرویس ابری اپل یا iCloud داده شد و چند اپلیکیشن فرعی هم معرفی شد که تا حدی کپی اپلیکیشن‌های موفق موجود در بازار بودند.
اما کارها مطابق میل اپل پیش نمی‌رفت، در فوریه سال میلادی جاری (بهمن ماه ما) اپلی‌ها که مشغول ادغام کدهای برنامه «سیری» با iOS بودند، متوجه شدند که روند کارها کند شده است و آنها نخواهند توانست تا ماه آوریل نسخه بتای iOS را به توسعه‌دهندگان برسانند و بنابراین نمی‌توانند نسخه پایدار iOS را به همایش خرداد ماه برسانند. تازه همان طور که می‌دانید سیری هنوز به صورت نهایی در اختیار کاربران آی‌فون ۴S قرار داده نشده و در مرحله بتاست و فقط سه زبان را پشتیبانی می‌کند.
اما در همان زمانی که از لحاظ نرم‌افزاری اپلی‌ها کم آورده بودند، کار طراحی اولیه آی‌فون پنج به خوبی پیش می‌رفت و حتی جلوتر از برنامه بود. شنیده‌های CNET می‌گویند که در آن زمان جابز بر پروژه نظارت می‌کرد و از مراحل کار راضی بود.
اپلی‌ها برآورد می‌کردند که در اواخر مهر قادر باشند که نسخه نهایی iOS را همراه سیری آماده کنند. اما آنها باید به هر حال چیزی برای عرضه کردن در همایش خرداد WWDC می‌داشتند. بنابراین به تکاپو افتادند که چه کنند. آیا باید آی‌فون ۴S را با نسخه تصحیح‌شده iOS 4 معرفی می‌کردند؟ اما واقعا بدون سیری و خبر دادن از پیشرفت‌های نسخه پنجم iOS، این همایش چه لطفی برای کاربران عادی اپل داشت؟
بنابراین اپل به فکر راه چاره‌ای دیگر افتاد. تصمیم گرفته شد که روند تولید سخت‌افزار آی‌فون پنج تسریع شود، طوری که آی‌فون پنح همزمان با iOS پنج برای اواخر مهر یا اوایل آبان آماده شود. به طور همزمان  تصمیم گرفته شد که آی‌فون ۴S هم به عنوان محصول ۲۰۱۱ اپل وارد بازار شود و نسخه جایگزین ارزان‌تری برای آی‌فون پنجی باشد که چند ماه بعد به بازار فرستاده می‌شود.
حرف‌هایی که یکی از مؤسسان Foxconn در ماه ژوئن زد، مؤید این مسئله است که اپل واقعا در این زمان روی آی‌فون پنج کار می‌کرده است، او در مصاحبه‌ای گفت که از روند کارها راضی نیست و آی‌فون آنقدر ضخامت کمی دارد که گنجاندن قطعات در آن به سختی ممکن می‌شود. آیا او در مورد آی‌فون ۴S صحبت می‌کرد؟ مسلما نه! چون آی‌فون ۴S دقیقا با آی‌فون ۴ هم‌اندازه است و Foxconn هم تجربه یک ساله تولید همین مدل را داشت. نه! او در مورد آی‌فون ۵ صحبت می‌کرد. در همان مقاله روزنامه‌نگار معتبر نشریه هم تأیید کرده بود که آی‌فون پنج نازک‌تر و سبک‌تر از آی‌فون ۵ خواهد بود و دوربین ۸ مگاپیکسلی خواهد داشت.
به علاوه Foxconn نسخه‌های ابتدایی آی‌فون ۵ را در اختیار داشت که که همان طور که شاید خوانده باشید به دست طراحان و سازندگان کیس‌های آی‌فون افتاد و از روی همین کیس‌ها، حدس‌های مربوط به ابعاد و شکل آی‌فون ۵ به یقین تبدیل شد.
اما خوب! باز هم سیر کارها خوب پیش نرفت، طوری که مشخص شد، آی‌فون ۵ به زمان تعطیلات پایانی سال ۲۰۱۱ هم نخواهد رسید. بنابراین کیس‌ها در دست سازندگان جا خوش کرد و آنها کلی متضرر شدند. پیش از این هم یک بار زمانی که نسخه ابتدایی آی‌پاد ۳ با یک دوربین به دست کیس‌سازان چینی افتاده بود، آنها همین شتاب و اشتباه را مرتکب شده بودند! نسخه نهایی آی‌پاد ۳، دوربین نداشت، اما نسخه بعدی صفحه نمایش رتینا داشت و دارای دو دوربین بود. بنابراین کیس‌های ساخته شد کلا به هیچ کار نیامدند!
سرانجام در ماه سپتامبر، حرف و حدیث‌های درز کرد و مشخص شد که وقفه‌ای در روند ساخت آی‌فون ۵ پیش آمده است.  بقیه‌اش را خودتان می‌دانید، در همایش آی‌فون ۴S معرفی شد و خیلی از حرف‌های همایش خرداد تکرار شد.
بنابراین ما باید تا تابستان سال ۲۰۱۲ به انتظار بنشینیم تا آی‌فون پنج را ببینیم، آی‌فونی که می‌گویند که صفحه‌اش اندکی بزرگ‌تر است، دکه Home آن بیضوی است و پشت آن اندکی خمیده است، آی‌فونی که جابز آخرین ماه‌های عمرش را صرف نظارت بر تولید آن کرد! اما مسلما تا تابستان سال بعد، خیلی چیزها می‌توانند عوض شوند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*