10 عدد معروف در جهان و رازهاي نهفته در دل اين اعداد

numbers

هیچوقت فکر کرده‌اید چرا در باور عموم، عدد ۷ مساوی با خوش اقبالی و شانس در نظر گرفته شده است؟ و یا چرا عدد ۱۳ این‌گونه مورد بی‌مهری قرار گرفته و حتی آپارتمان‌ها فاقد طبقه شماره سیزده هستند چرا که باعث وحشت ساکنین می‌شود؟ همه از این امر آگاه هستیم که اعداد نقش مهمی در علم و به ویژه ریاضیات و آمار داشته و از کاربردهای مهمی در رشته های مهندسی و حسابداری برخوردارند. در اینجا شما را با اعداد مهمی آشنا می‌کنیم که با معانی گوناگون در تاریخ، ورزش و حتی انجیل در ارتباط بوده‌اند.

هدف ما ارائه توضیحاتی منطقی در این‌باره است که چرا یک عدد به عنصری مهم و تأثیرگذار در زندگی ما تبدیل شده است.

عدد ۵

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

حتی در تمدن‌های باستانی نیز این عدد به عنوان عددی مهم و تأثیرگذار شناخته می‌شده است. در زمان فیثاغورث عدد ۵ به عنوان یک عدد کامل برای نوع بشر به حساب می‌آمد. در دوران ارسطو این عدد، نشان دهنده عنصر اتر (اثیر) بوده و به عنوان پایه و اساس در آیین‌های روحانی و معنوی و نیز در اعمال و کارهای کیمیاگران باستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در آیین کهن بودائیسم در ژاپن و چین، عدد ۵ به عنوان سمبلی مهم در فرهنگ و تهذیب نفس استفاده می‌شده است.

عدد ۲۳

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین اعداد در رشته‌های ورزشی گوناگون، شماره ۲۳ است. این عدد توسط مایکل جردن بسکتبالیست معروف آمریکایی که ۵ بار برنده عنوان باارزش ترین بازیکن NBA شده و به تالار مشاهیر بسکتبال نیز راه یافته بود، مورد استفاده قرار گرفت. در واقع این عدد شماره پیراهن مایکل جردن در طول دهه نود بود و از طریق شهرت این بازیکن، مورد توجه و علاقه مردم قرار گرفته است. عدد ۲۳ سال‌ها بعد توسط دیگر بازیکن ارزشمند بسکتبال جیمز لبرون که دو بار عنوان با ارزش‌ترین بازیکن را از آن خود کرده بود و نیز ستاره مشهور فوتبال انگلستان و جهان دیوید بکهام مورد استفاده قرار گرفت.

عدد ۸

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

یکی دیگر از اعداد مهم و معروف شماره ۸ می‌باشد که با معانی مختلفی چون شانس، نامحدود بودن و کمال مترادف گشته است. در دوران مصر باستان باور مردم این بود که این عدد نشانه وجود تعادل در جهان می‌باشد. از سوی دیگر، فیثاغورث عنوان تتراچیتز (Tetrachyts) به معنای نشانه و سمبل عشق و دوستی را به این عدد اعطا کرده بود.

عدد ۱۲

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

شماره ۱۲، دیگر عددی است که در رشته‌های گوناگون ورزشی به شهرت رسیده و مخصوصا از زمانی که راه خود را به NBA گشود از سوی بسیاری از ورزشکاران مورد تقاضا قرار گرفته است.

بازیکنان بزرگی همچون تام بردی فوتبالیست آمریکایی و ستارگانی از تالار مشاهیر همچون جیم کلی (هنرپیشه، ورزشکار و متخصص فنون رزمی که همبازی بروس‌ لی در فیلم اژدها وارد می‌شود بوده است)، راجر استوباچ (فوتبالیست سابق آمریکایی) و دیگر فوتبالیست اسبق آمریکا کن استابلر در دوران ورزش حرفه‌ای‌شان پیراهنی با شماره ۱۲ به تن کردند.

گوگول

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

گوگول در واقع یک اصطلاح ریاضی است که به معنای عدد ۱ که صد صفر در مقابل آن قرار گرفته می‌باشد. این عدد توسط میلتون سیروتا برادرزاده ریاضی‌دان آمریکایی، ادوارد کانسر ابداع شده است. این عدد زمانی به شهرت رسید که در اذهان عمومی یادآور مشهورترین موتور جستجوی اینترنتی یعنی گوگل شد. حتی اداره مرکزی این شرکت با نام گوگول پلکس شناخته می‌شود.

عدد پی (3.1416)

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

اگر شما عاشق ریاضی هستید بدون هیچ شکی این عدد ثابت و جاودانه ریاضیات را می‌شناسید. این عدد را معادل ۳.۱۴ قرار دادند که البته به ساده‌ترین و کوتاه‌ترین شکل ممکن عنوان شده است. برای همه کسانی که با این عدد آشنایی دارند عدد پی چیزی فراتر از یک شماره معمولی است. در واقع این عدد نشان دهنده تعالی در علم ریاضیات به حساب می‌آید. نشانه π (پیواس) که سمبل این عدد شده حرف شانزدهم الفبای یونانی و نیز انگلیسی است.

۷ خوش شانس

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

هفت، به عنوان خوش‌شانس‌ترین عدد شناخته می‌شود. پیشینه و علت تبدیل شدن ۷ به نماد خوش‌شانسی چندان مشخص نیست اما می‌دانیم که معانی معنوی و اسطوره‌ای پشت آن پنهان شده است. هفت روز هفته، هفت گناه نابخشودنی، هفت قاره جهان، خارش هفت ساله، هفت بهشت و البته هفت رنگ رنگین کمان. در اروپای باستان باور مردم بر این بود که فرزند هفتم هدیه‌ای است از سوی قدرت‌های برتر، در حالی که در آمریکای لاتین مردم تصور می‌کردند فرزندان هفتم به انسان‌های گرگ‌نما تبدیل خواهند شد.

۶۶۶

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

اگر ۷ نماد خوش‌اقبالی است، ۶۶۶ عددی است که عموم مردم از آن پرهیز می‌کنند. در واقع این عدد شبیه به لرد ولدمورت (از شخصیت‌های کتاب هری پاتر) اعداد شده است. معنای اصلی آن در کتاب مقدس مسیحیان، انجیل بیان شده است. عددی که نقصان دارد و حالتی از بی‌خدایی را تداعی می‌کند. زمانی هفته تنها ۶ روز داشت اما بعد سبات (Sabbath) که روز جمعه برای مسلمانان، یکشنبه برای مسیحیان و شنبه برای یهودیان محسوب می‌شود به آن اضافه شد تا هفته را کامل کند. بر اساس شواهد تاریخی این عدد تداعی کننده دوره‌ای است که امپراتوری آشور بر امپراتوری بابلی‌ها غلبه کرد.

عدد ۱۳

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

دیگر شماره بدشانس، رقم سیزده است. جمعه سیزدهم و یا سیزده گربه سیاه از نمونه‌های مرتبط با این عدد هستند که در فرهنگ غربی جا افتاده‌اند. این‌گونه به نظر می‌رسد که عدد ۱۳ با طالعی نحس مورد لعن و نفرین قرار گرفته به طوری که ساختمان‌ها از داشتن طبقه سیزده گریزانند و خطوط هواپیمایی علاقه‌ای به پرواز در این تاریخ ندارند. با احترام تمام به معانی معنوی و روحانی منشأ این عدد به یک مسئله مذهبی اشاره دارد. این عدد به سیزدهمین حواری حضرت عیسی یعنی یهودا اشاره دارد که در شام آخر به مسیح خیانت کرد. هر چند جمعه سیزدهم روایت دیگری دارد. پس از اینکه در روز جمعه ۱۳ اکتبر ۱۳۰۷ شوالیه‌های معبد به دستور پاپ دستگیر و کشته شدند، جمعه سیزدهم به فرهنگ غربی‌ها وارد شده است.

عدد 43252003274489856000

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

اگر شما هم یک کیوبر از کلوپ روبیک‌بازان حرفه‌ای هستید (پازلی که توسط ارنو روبیک در ۱۹۷۴ اختراع شد)، پس حتما با این سری اعداد آشنایی دارید. این شماره نشان دهنده مجموعه ترکیبات ممکنی است که می‌توانید با چرخاندن و برگرداندن مکعب بسازید.

هر چند در این لیست به برخی از معروف‌ترین اعداد که به نماد خیر و شر در جهان ما تبدیل شده‌اند اشاره شده است ولی جای اعداد دیگری در آن خالی است. دنباله‌های معروفی همچون فیبوناچی و یا عدد خدا که به نام نسبت الهی هم شناخته می‌شود. راستی عدد شانس شما چیست؟ چه اعداد معروف دیگری را می‌شناسید؟ دانسته‌هایتان را با ما هم در میان بگذارید.

منبع :  the10mostknown

 

10 Famous Numbers and the meaning behind them

Do you know why the number 7 is considered lucky or why the number 13 is considered an unlucky number (even buildings do not have 13th floors!)? While we all know that numbers are important in the field of  mathematics or statistics and its application is vital  in engineering or accounting, there are certain famous numbers that are associated to different meanings, whether it be in history, sports, or even the Bible. Find out the logical explanation on why a number became significant to us in this list of 10 Famous Numbers And The Meaning Behind Them!

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

16 دیدگاه

 1. فیثاغورس معتقد بود که بنیاد هستی بر اعداد استوار است به این معنا که اعدا اصیل ترین عناصر یا آجر های بنیادی تشکیل دهنده ماده میباشند. اما امروز میدانیم که اعدد دارای استعداد خود حرکتی نیستند و نمی توانند خود بخود با هم جمع و تفریق و ضرب شوند. اعداد ابزار روحی اند جهت انجام عمل شمارش. خداوند متعال اعداد را اختراع کرده که تعداد جهان ها را بشمارد و عمل شمارش هرگز به پایان نمیرسد، زیرا تعداد جهان آنها مثل اعداد صحیح لایه تناهی اند. به هر حال عدد هفت از راز و رمز های گسترده تری برخوردار است و گویا اخیرا ژرفترین راز این عدد فاش گردیده است و هنوز به گوش همه نرسیده است. طوریکه میدانیم عدد هفت را میتوان از جمع و تفریق دو عدد صحیح در ترکیبات بیشماری استخراج نمود. در عمل توان رساندن فقط یک بار امکان پذیر است و آن عبارت است از هفت بتوان یک. از طریق جذر گیری هم تعداد زیادی از اعداد قابل تبدیل به عدد هفت می باشند. برای جلو گیری از غرق شدن در بازی با اعداد و فاصله گرفتن از خرافات در این جا بطور اختصار به چند ترکیب ساده و نزدیک اشاره میکنم که چند تا از راز های عدد هفت را به کمک آنها بیان کنم. این ترکیبات از طریق یکی از چهار عمل اصلی علم حساب یعنی عمل جمع بصورت زیر می باشند.
  صفر و هفت ؛ یک و شش ؛ دو و پنج ؛ سه و چهار.
  تفسیر خیالی این چهار ترکیب :
  ▪ صفر و هفت : در این ترکیب عدد صفر نماینده نیستی و عدم وجود می باشد و عدد هفت اشاره به هفت عالم میباشد. به عبارتی دیگر، هیچ چیزی تا بینهایت وجود ندارد غیر از هفت عالم.
  ▪ یک و شش : عدد یک اشاره به یک عالم دارد که شش عالم دیگر را به صورت امکانات بالقوه و استعداد محض و حالات غیبی و نا مرئی در بطن و باطن خویش به همراه دارد. هرکدام از این امکانات محض و بالقوه پس از برچیده شدن بساط این عالم از طریق انقباض مجدد کیهان و نو سازی محتوای جهان یکی پس از دیگری با نظمی خارالقعاده به ظهور خواهند رسید. در تمام جهان ها که تاکنون به امر خداوند و طبق طرح مطلق اولیه یا ازلی آفریده و خلق شده اند، فقط این یک عالم وجود دارد و شش عالم بالقوه.
  ▪ دو و پنج : عدد دو اشاره به این راز نهفته است که دو عالم اول مادی خواهند بود و پنج عالم بعدی، عوالم روحی. البته روح و ماده همزاد هستند و بطور جاودانه به همراه همدیگر خواهند بود و هرگز از همدیگر جدا نخواهند شد که بتوان آنها را مجرد از هم نامید. روح و ماده مثل یک دوقطبی نوسان گر اند که گاهی این و گاهی آن بر دیگری قالب میگردد. در دو عالم مادی اول و دوم، در معادله روح و ماده ، جنبه مادی حد اکثر و جنبه روحی حد اقل میباشد و خواهد بود. در پنج عالم روحی ، روح به نهایت گسترش و وسعت خود خواهد رسید و ماده به نهایت کسری و قِلَت، طوریکه اتم ها و بدن های موجودات زنده و انسان به اتم های روحی تبدیل خواهند شد که انسان امروزی تصور روشنی از آن طبیعت روحی نمیتواند داشته باشد. در این ترکیب عدد دو و پنج اشاره به یک راز عمیق تری دارند که تا کنون به فکر بشر نرسیده و در اندیشه انسان زاییده نشده است و شما خوانندگان عزیز اولین شنودگانی هستید که از این راز با خبر میشوید. هر فرد انسانی دارای دو جنبه وجودی می باشد که یکی اصلی و دیگری فرعی. بطور مثال جنبه اصلی در وجود یک مرد مردانه بودن است و جنبه فرعی زنانه بودن و به همین ترتیب در وجود یک زن جنبه اصلی زنانه بودن و جنبه فرعی مردانه بودن می باشد. جنبه فرعی در پشت پرده ظاهر مخفی می باشد و چشم سر غیر قابل رویئت و فقط از طریق ژرف نگری به اعماق وجود فرد خویش قابل کشف و شهود می باشد.لذا هر انسانی دارای حق طبیعی و یا خدادادی میباشد که دو جنبه وجودی خودرا مستقل از همدیگر تجربه نماید. اما از آنجاییکه یک فرد انسانی نمیتواند بطور همزمان در یک عالم در قالب دو انسان ( مرد و زن ) پا به عرصه وجود بگذارد، لذا در عالم دوم جنبه فرعی عالم اول به جنبه اصلی و بالعکس تبدیل خواهد شد. به این معنا که همه مردان در عالم بعدی در قالب زن و همه زنان در قالب مرد چشم به عرصه گیتی دوم خواهند گذاشت. پدران جای مادران و مادران جای پدران را خواهند گرفت. راز دیگر عدد پنج این است که یک فرد انسانی تنها دارای یک سرنوشت جنسی نبوده بلکه خداوند متعال برای همه ما انسان ها پنج سرنوشت جنسی و عشق مربوط آن از پیش تعیین کرده است. با وجود اینکه پنج نوع سرنوشت جنسی و پنج نوع عشق در پیش پای ما قرار دارد، برای ساری و جاری شدن و رقم خوردن به وجود خفت عالم مستقل نیاز هست که هر کدام از این عالم ها بر اثر وقوع مه بانگ های متوالی ایجاد خواهند شد.
  ▪ ترکیب سه و چهار : راز های نهفته در پشت اعداد این ترکیب به شرح زیر میباشد. در چهار عالم متقدم هر فرد انسانی فقط دو نوع سرنوشت جنسی و دو نوع عشق را تجربه میکند. در دو عالم اول در بدن مادی و در دو عالم دوم در بدن روحی. طرح و نقشه آن برای یک مرد به شکل زیر میباشد : عالم اول مرد ؛ عالم دوم زن ؛ عالم سوم دوباره مرد ؛ عالم چهارم دوباره زن. این طرح برای یک زن از زن شروع میشود و به مرد ختم میگردد. در چهار عالم اولیه میل جنسی انسان و عشق مربوط به آن به سمت بیرون و غیر از خود می باشد. در سه عالم متاخر یا بعدی، توجه میل جنسی انسان و عشق مربوط به آن از بیرون و خارج و غیر از خود به سمت باطن و به خویشتن معطوف میگردد. از عالم پنجم به بعد تولید مثل از طریق آمیزش جنسی والدین صورت نمیگیرد بلکه خارج از بدن مادر و از طریق تقسیم سلولی روحی در طبیعت روحی صورت خواهد گرفت و هر فرد انسانی به دو انسان مطلقا مساوی تبدیل خواهد شد و جمعیت انسان دو برابر خواهد گشت. این انسان های دوقلو دارای یک خواست و اراده خواهند بود در دو بدن روحی مستقل از هم. در آن سه عالم آخری مدیرت بدن های روحی به دست ماده سپرده خواهد شد که در پشت پرده روح خانه نشین و مخفی میگردد. این دو قلو ها را ” زوج های بنیادی خودی ” مینامیم. که به سه شکل مختلف می باشند به شرح زیر : عالم پنجم مرد-مرد؛ زن-زن و عالم ششم : زن-زن؛ مرد-مرد. یعنی هر فرد انسانی دو بار هم جنسی خویش را تجربه خواهد کرد و در عالم هفتم همه زوج های بنیادی خودی بصورت مرد – زن و غیر هم جنس میگردند.
  در همه جهان روند به همین منوال است. هدف ، مفهوم و معنای زندگانی انسان علاوه به رسیدن به سعادت اخروی و شناخت مطلق خویشتن، جزئیات طرح خلقت و خداوند، رسیدن به زوجیت با خود و تجربه عشق به خویشتن می باشد. بعد از سپری شدن این هفت عالم، هفت عالم بعدی به ظهور خواهند رسید. اما نه بصورت تکرار مکررات خسته کننده بلکه هر بار در سطحی عالی تر از سطح پیشین و الا آخر تا برگشت به حالت اولیه ملکوتی. معاد و رجعت از طریق برپایی روز قیامت صورت نمیگیرد بلکه از طریق نوسان انبساط و انقباض مکرر کیهان و متعاقب آن وقوع مه بانگ های متوالی و آنهم با یک نظم مطلق و در چهار چوب یک طرح مطلق از پیش تعیین شده توسط خداوند.
  هفت سین : حرف سین حروف اول هفت چیز مختلف نیست بلکه حرف اول کلمه ” سامان ” که به زبان فارسی قدیمی و حتی فارسی امروز به معنای نظم می باشد و اشاره به هفت نظم کیهانی است که در هر نظمی انسان یکی از هفت زندگی جاودانه خودرا تجربه میکند و طوریکه در بالا دیدیم این هفت نظم پشت سر هم به ظهور می رسند. هفت وادی عارفان و سالکان و ره روان راه حق چیزی نیست غیر از سلسله هفتگانه زندگی انسان و کیهان. پرنده اصلی، عارف و سالک و ره رو اصلی خود کیهان می باشد و ره روی او در درگاه خویشتن و به همراه خویش و سفر و سیاحت او پرواز معراج و صعود به سوی حالت ملکوتی ازلی و آنهم در مکان و محیط محدود و متناهی خود و نه به سمت جهانی دیگر به نام جهان به اصطلاح باقی. کیهان ها هرکدام ذراتی متناهی و همسان از وجود نامتناهی حق تعالی می باشند.
  اگر به راز عمیق تری پی بردید، لطفا این حقیر را از آن بی نسیب یا بی نصیب نگذارید. به قول عطار :
  خالقا بی چاره کوی توام / سر نگون افتاده دل سوی توام.

 2. خوب بود کاش عدد ده رو با توضیحات اضاف میکردین بازم ممنون عااااااااااالی بود البته سیزده برای ما ایرانی ها عدد نحسی نیست

 3. هر اعددی در طول تاریخ و رویدادها بوده چه ربطی داره این حرفها

 4. اگر عدد طلایی رو هم در مطلبتون اضافه می کردید با توضیحات کامل خیل خوب بود :Wink:

 5. همش الکی بود… :Beer:

 6. میتونستین دلایل محکم تری برای هر عدد بیارین

 7. خیلی ممنون :Happy-Grin:
  من عاشق عدد هشتم

 8. من گفتم عجب مطالبی باید داسته باسه نگم هرچی بود ……. :Elvis:

 9. سلام خسته نباشید ببخشید منظور از کلمه ی “پیواس” در این جمله ی آخری رو متوجه نشدم..
  “”” نشانه π (پیواس) که سمبل این عدد شده حرف شانزدهم الفبای یونانی و نیز انگلیسی است.”””

 10. خیلی پایه علمی نداشت,انتظار میرفت غنی تر از این باشد

 11. جالب بود.ولی می تونست بیشتراز این باشه :Approve:

 12. با ارض معذرت،من هیچی نفهمیدم!! :I-m-Bored: :Thinking: :Whistling: :Whistling: :Conceited: :Tears: :Overjoy: :Tounge-Out: :Pleasure: