تقویم نجومی سال 2020

تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ میلادی ؛ رصد خورشید گرفتگی، چند ماه گرفتگی و ابر ماه

تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ میلادی برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی رویدادهای مهمی را به همراه دارد. از مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال ۲۰۲۰ می‌توان به خورشید گرفتگی، ماه گرفتی، ابر ماه و بارش‌های شهابی اشاره کرد.

علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی که در سال ۲۰۱۹ فرصت رصد رویدادهای مهم نجومی را نداشتند، در سال ۲۰۲۰ فرصت رصد جذاب‌ترین پدیده‌های نجومی را خواهند داشت. در تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ شاهد پدیده‌هایی چون خورشید گرفتگی، چند ماه گرفتی، ابر ماه و بارش های شهابی خواهیم بود.

تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ میلادی

خورشید گرفتگی حلقه آتشی یا حلقه نورانی

تقویم نجومی سال 2020

در ۵ دی ۹۸ شاهد آخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۱۹ بوده‌ایم، اما آن دسته از افرادی که فرصت رصد آن را پیدا نکردند، می‌توانند در سال ۲۰۲۰ خورشید گرفتگی حلقه آتشی که بسیار جذاب است را رصد کنند. خورشید گرفتگی حلقه آتشی به این دلیل با چنین نامی شناخته می‌شود که یک حلقه پرنور اطراف ماه همانند حلقه‌ای آتشین ایجاد می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند این پدیده زیبا را در کشورهای عمان، تبت و اتیوپی در روز یکشنبه ۱ تیر ۹۹ ظرف مدت ۲۳ ثانیه تماشا کنند. گفتنی است برای رصد آن به عینک‌های ویژه‌ای نیاز خواهد بود.

خورشید گرفتگی کامل؛ زیباترین منظره طبیعت

تقویم نجومی سال 2020

خورشید گرفتکی کامل را اغلب به حفره تاریک آسمان تشبیه می‌کنند. علاقه‌مندان به این پدیده جذاب قادر خواهند بود در روز دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹ خورشید گرفنگی کامل را به عنوان زیباترین منظره طبیعت در سال ۲۰۲۰ رصد کنند. مناطقی چون بین مرز دو کشور آرژانتین و شیلی بهترین مکان برای تماشای این پدیده است که فقط ۲ دقیقه و ۹ ثانیه به طول می‌انجامد و نباید این فرصت اندک را از دست داد.

چهار ماه گرفتگی در سال ۲۰۲۰

تقویم نجومی سال 2020

علاقه‌مندان به رصد ماه گرفتگی در تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ چهار بار فرصت تماشای این پدیده را خواهند داشت. گفتنی است ماه گرفتگی در زمانی رخ می‌دهد که خورشید، زمین و ماه در یک راستا قرار بگیرند. علاقه‌مندان می‌توانند این چهار ماه گرفتگی را در ۴ زمان مختلف رصد کنند:

 1. نخستین ماه گرفتگی در روز جمعه ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ (برابر با ۲۰ دی ۹۸) در مناطق استرالیا، آفریقا، اروپا و آمریکا به وقوع می‌پیوندد که ستاره‌شناسان لقب ماه گرفتگی ماه گرگ (Wolf Moon Eclipse) را برای آن برگزیدند.
 2. دومین ماه گرفتگی در روز جمعه ۵ ژوئن ۲۰۲۰ (برابر با ۱۶ خرداد ۹۹) اتفاق خواهد افتاد که در مناطق استرالیا، اروپا و آسیا قابل رصد است. ماه گرفتگی توت فرنگی (Strawberry Moon Eclipse) لقبی است که ستاره‌شناسان برای این پدیده انتخاب کردند.
 3. ماه گرفتگی سوم در روز ۵ جولای ۲۰۲۰ (برابر با ۱۵ تیر ۹۹) در مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آفریقا رخ می‌دهد که لقب این پدیده نیز ماه گرفتگی رعد (Thunder Moon Eclipse) است.
 4. آخرین ماه گرفتگی سال ۲۰۲۰ نیز در روز ۲۹ و ۳۰ نوامبر (برابر یکشنبه ۹ و دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹) در مناطق استرالیا، آمریکای جنوبی و شمالی اتفاق خواهد افتاد که لقب این پدیده نیز ماه گرفتگی یخ‌زده (Frosty Moon Eclipse) است.

سه ابر ماه

تقویم نجومی سال 2020

کره ماه با سیاره زمین حدود ۳۸۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد، اما می‌توان آن را در سال چندین بار بزرگ‌تر از اندازه همیشگی‌اش در آسمان مشاهده کرد. گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند در سه تاریخ به شرح زیر پدیده جذاب ابر ماه را رصد کنند.

 • ۹ مارس ۲۰۲۰ برابر با دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۹:  ابر ماه (Super Worm Moon)
 • ۸ آوریل ۲۰۲۰ برابر با چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹: ابر ماه (Super Pink Moon)
 • ۷ می ۲۰۲۰ برابر با جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹: ابر ماه (Super Flower Moon)

هفته سیارات غول‌پیکر

تقویم نجومی سال 2020

هر ساله سیاره زمین به دلیل درون منظومه‌ای بودن در یک روز میان خورشید و سیاره درون منظومه‌ای دیگری قرار خواهد کرد که این اتفاق باعث می‌شود آن سیاره درون منظومه‌ای نسبت به زمین با درخشندگی بیشتری نمایان شود. علاقه‌مندان به این پدیده می‌توانند در تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ آن را در دو تاریخ به شرح زیر ببینند:

 • ۱۴ جولای ۲۰۲۰ برابر با سه‌شنبه ۲۵ تیر ۹۹: رصد سیاره مشتری
 • ۲۰ جولای ۲۰۲۰ برابر با ۳۰ تیر ۹۹:رصد سیاره زحل

وعده سه بارش شهابی

تقویم نجومی سال 2020

در سال ۲۰۱۹ علاقه‌مندان به رصد پدیده جذاب بارش های شهابی به دلیل درخشندگی ماه در آسمان شب قادر به رصد مناسب آنها نبوده‌اند، اما در سال ۲۰۲۰ کره ماه مانعی برای رصد بارش‌های شهابی نخواهد بود. از این رو تقویم نجومی سال ۲۰۲۰ برای علاقه‌مندان در ۳ تاریخ به شرح زیر بارش شهابی به همراه دارد:

 • ۲۱ و ۲۲ آوریل سال ۲۰۲۰ برابر با سه‌شنبه ۲ و چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹: بارش شهابی شلیاقی (Lyrids meteor shower) درخشندگی ماه در این بارش ۱ درصد است.
 • ۱۶ و ۱۷ نوامبر سال ۲۰۲۰ برابر با دوشنبه ۲۶ و سه‌شنبه ۲۷ آبان ۹۹: بارش شهابی اسدی (Leonids meteor shower) درخشندگی ماه در این بارش ۵ درصد است.
 • ۱۳ و ۱۴ دسامبر برابر با یکشنبه ۲۳ و دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹: بارش شهابی جوزایی (Geminids meteor shower) درخشندگی ماه در این بارش حدود ۱ درصد است.

نزدیک شدن دو سیاره مشتری و زحل و رصد آنها از زمین

در روز ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ ( دوشنبه ۲۱ دی ۹۹) این دو سیاره آنقدر به یکدیگر نزدیک خواهند شد، به گونه‌ای که همانند یک سیاره واحد به نظر می‌رسند. هرچند سیاره مشتری و زحل نسبت به یکدیگر حدود ۱ میلیارد و ۴۱۱ کیلومتر (۸۷۷ میلیون مایل) فاصله دارند، اما در این تاریخ ساکنان زمین می‌توانند آنها را در شرایطی که به یکدیگر بسیار نزدیک هستند، مشاهده کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

 1. خسوف / کسوف نوعی استثناء و بی‌نظمی است
  خوشبختانه این پدیدۀ زیانبار کم واقع میشود
  ولی جا دارد بشر از خودش بپرسد که علّت وقوعش چیست؟
  و همین اندک هم چرا نسبت به گذشته رو به فزونی است؟