ماموریت های فضایی سال 2020

نگاهی به مهم‌ترین ماموریت های فضایی سال ۲۰۲۰

سازمان‌های فضایی بین‌المللی و خصوصی در سال ۲۰۲۰ ماموریت‌های متعددی چون پرتاب فضاپیماها و ماهواره‌های مختلف را انجام خواهند داد. در ادامه مهم‌ترین ماموریت های فضایی سال ۲۰۲۰ را بررسی می‌کنیم.

در سال ۲۰۲۰ همانند سال گذشته ماموریت‌های فضایی مهمی انجام خواهد شد و سازمان‌های فضایی بسیاری از کشورها در سال میلادی جدید برنامه‌ریزی کرده‌اند تا چندین فضاپیما و ماهواره را به فضا پرتاب کنند. در ادامه با مهم‌ترین ماموریت های فضایی سال ۲۰۲۰ آشنا خواهیم شد.

ماموریت های فضایی سال ۲۰۲۰

اعزام فضانوردان توسط اسپیس ایکس و بوئینگ

ماموریت های فضایی سال 2020

فضانوردان ناسا در سال ۲۰۲۰ سرانجام قادر خواهند بود با فضاپیماهای تجاری ساخت آمریکا به فضا اعزام شوند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در سال جدید کپسول دراگون اسپیس ایکس و استارلاینر شرکت بوئینگ اولین فضانوردان خود را به فضا حمل خواهند کرد. البته از زمان پرتاب این فضاپیماها اطلاعاتی منتشر نشده است. فضاپیما استارلاینر در دسامبر ۲۰۱۸ موفق شد آزمایش‌های مهمی را انجام دهد و حتی یک پرتاب آزمایشی بدون سرنشین نیز انجام داد، اما با توجه به اینکه این فضاپیما سوخت را بیش از حد انتظار مصرف کرده بود، به ایستگاه فضایی بین‌المللی نرسید. همچنین کپسول دراگون اسپیس ایکس در مارس ۲۰۱۸ تست‌های خود را با موفقیت انجام داد و در حال حاضر برای انجام تست سیستم خطای پروازی در حال آماده‌سازی است که این آزمایش پیش از ۱۱ ژانویه انجام می‌شود.

ارسال مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر در فوریه

ماموریت های فضایی سال 2020

ناسا و آژانس فضایی اروپا طی یک ماموریت مشترک، مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر (Solar Orbiter) را در تاریخ ۵ فوریه از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral Air Force Station) واقع در فلوریدا به فضا ارسال خواهند کرد. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این مدارگرد برای بررسی دقیق عملکرد خورشید حدود ۰.۲۸ واحد نجومی به خورشید نزدیک می‌شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود ماموریت این مدارگرد حدود ۷ سال طول بکشد.

ارسال مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ و سه ماموریت دیگر

ماموریت های فضایی سال 2020

ناسا برای کاوش سطح مریخ، در حال آماده‌سازی مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ است که در تاریخ ۱۷ ژوئیه به فضا پرتاب خواهد شد. همچنین سازمان فضایی فدرال روسیه و آژانس فضایی اروپا تصمیم دارند مریخ نورد اختصاصی خود را با نام اگزومارس روزالیند فرانکلین (ExoMars Rosalind Franklin) در تاریخ ۲۵ ژوئیه به سمت سیاره سرخ ارسال کنند. اولین ماموریت فضایی امارات متحده عربی هم تحت عنوان ماموریت هوپ مارس (Hope Mars Mission) از مرکز فضایی تانیگاشیما ژاپن به سمت سیاره مریخ انجام خواهد شد. کشور چین نیز برنامه دارد یک فرودگر و یک سطح‌نورد کوچک را به فضا اعزام کند.

ارسال نخستین فضاپیمای SSLV توسط هند

ماموریت های فضایی سال 2020

سازمان فضایی کشور هند تصمیم دارد در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی موشک SSLV را به مدار نزدیک زمین ارسال کند. برخی منابع از پرتاب این موشک در ماه ژانویه خبر داده‌اند، اما تاریخ دقیق آن اعلام نشده است. این موشک از مرکز فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Centre) به سمت فضا ارسال می‌شود.

استارلینک، فالکون هوی و استارشیپ

ماموریت های فضایی سال 2020

مجموعه جدیدی از ماهواره‌های استارلینک در سال ۲۰۲۰ توسط شرکت اسپیس ایکس به فضا فرستاده خواهد شد. گفتنی است این شرکت خصوصی فعال در حوزه فضا در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۰ ماهواره اینترنتی را برای ارائه سرویس اینترنت پرسرعت به فضا فرستاده است. همچنین در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ موشک فالکون هوی این شرکت به فضا پرتاب می‌شود. علاوه بر آن، پیش‌بینی می‌شود شرکت اسپیس ایکس بر روی فضاپیما استارشیپ ام کی ۳ (Starship Mk 3) نیز فعالیت خود را شروع کند.

ماموریت چانگ-ای ۵ چین

ماموریت های فضایی سال 2020

آژانس فضایی چین در ماموریت جدید خود کاوشگر چانگ ای ۵  (Chang’e-5) را در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب خواهد کرد. در سال ۲۰۱۹ سازمان فضایی چین اقدامات متعددی را انجام داده است و توانست با ارسال کاوشگر چانگ ای ۴ (Chang’e-4) به نیمه تاریک ماه تاریخ‌سازی کند. همچنین چین یک کاوشگر رباتیک مریخی را در نوامبر سال ۲۰۱۹ مورد آزمایش قرار داد. چین قصد دارد در حال حاضر در کره ماه برنامه‌هایی چون گردش، فرود و بازگشت را با کاوشگرهای خود به انجام برساند و پس از آن برای شروع اکتشافات فضایی در مریخ نیز یک کاوشگر سیاره‌ای را به سمت سیاره سرخ پرتاب کند.

پرواز هواپیمای فضایی X-37B آمریکا

ماموریت های فضایی سال 2020

هواپیمای فضایی X-37B که متعلق به نیروی هوایی آمریکا است در سال ۲۰۲۰ ماموریت دیگری را به انجام خواهد رساند. این ماموریت ششم هواپیمای بدون سرنشین مرموز آمریکا محسوب می‌شود. این هواپیمای فضایی از تاریخ ۷ سپتامبر سال ۲۰۱۷ در حال چرخش به دور زمین بود و در حال حاضر رکورد ۷۱۸ روز پرواز را به نام خود به ثبت برساند. گفتنی است رکورد پرواز متوالی قبلی آن ۷۱۷ روز و ۲۰ ساعت و ۴۲ دقیقه بوده است. تاکنون در خصوص این هواپیمای محرمانه اطلاعات زیادی منتشر نشده است، اما این هواپیما از صفحه‌های خورشیدی بهره می‌برد و می‌تواند برای مدت طولانی بدون وجود خدمه پرواز کند.

ویرجین گلکتیک

ماموریت های فضایی سال 2020

ویرجین گلکتیک که یک شرکت فعال در حوزه گردشگری فضایی است، در سال ۲۰۱۹ توانست فضاپیمای اسپیس‌شیپ ۲ (SpaceShipTwo) خود را با موفقیت مورد آزمایش قرار دهد. این فضاپیما قادر به حمل ۶ سرنشین بوده و در حال حاضر مهندسان در حال تولید نسخه نهایی آن هستند. انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ شاهد پرواز این فضاپیما به همراه سرنشین باشیم. تا به امروز حدود ۶۰۰ نفر برای سفر فضایی با شرکت ویرجین گلکتیک نام خود را به ثبت رسانده‌اند. این فضاپیما به مدت ۹۰ دقیقه در فضا پرواز می‌کند که قیمت بلیط آن ۲۵۰ هزار دلار خواهد بود.

بلو اوریجین

ماموریت های فضایی سال 2020

جف بزوس، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت فضایی بلو اوریجین قصد دارد در سال ۲۰۲۰ موشک نیو شپرد (New Shepard) را به همراه سرنشین به پرواز در آورد. این فضاپیما نیز ظرفیت حمل ۶ سرنشین را داشته و طی سال گذشته حدود ۱۲ بار موفق به انجام پرواز آزمایشی شده است. فضاپیمای نیو شپرد طی ماموریت NS-12 که در تاریخ ۱۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ به انجام رسید پس از پرتاب توانست تا ارتفاع ۱۰۵ کیلومتری از سطح سیاره زمین پیش برود.

ویرجین اوربیت

ماموریت های فضایی سال 2020

شرکت ویرجین اوربیت (Virgin Orbit) که به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه ویرجین (Virgin Group) محسوب می‌شود نیز قصد دارد در سال ۲۰۲۰ میلادی موشک ماهواره‌بر لانچر وان (LauncherOne) را به صورت آزمایشی برای بار دیگر به فضا بفرستد که از تاریخ دقیق آن اطلاعاتی در دست نیست. موشک لانچر وان شرکت ویرجین اوربیت دارای ۲۱ متر طول بوده و می‌تواند محموله‌های کوچک به اندازه یک یخچال را حمل کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. چقدر مقالتون جذاب بود لذت بردم

  2. این ارسال مریخ نورده ب نظرم از همش جالب تر بودن