همه چیز درباره جهان های موازی : آیا واقعا وجود دارند ؟

Parallel Universe

جهان هستی ما پر از رمز و رازهای ناشناخته است، اما آگاهیهای بشر نشان می دهد که تاکنون تنها یک درصد از کل کیهان شناخته شده است(البته طبق مشاهدات و در غیر اینصورت شایدم صفر). این ناآگاهی زمانی خود را بیشتر نشان می دهد که صحبت از جهانهای موازی و تکرار نامحدود هستی به میان بیاید.

مقدمه

اخترشناسان و منجمان بزرگ در طول تاریخ با جستجو در آسمان بی کران به دنبال کشف ناشناخته های جهان بوده اند. این دانشمندان تلاشهای خود را با ابتدایی ترین تجهیزات نجومی آغاز کردند و اکنون به دستگاههای بسیار پیشرفته ای برای درک کیهان رسیده اند. با وجود این هنوز دانسته های بشر از عالم هستی بسیار ناچیز است.

آنچه که ما درباره جهان می دانیم نشان می دهد که کیهان در مجموع ۴ درصد از گازهای بین کهکشانی، ۰٫۶ درصد از ستارگان و سیارات و ۰٫۴ درصد از نونرینو تشکیل شده است. (فقط یک نظریه است) این تمام آن چیزی است که انسان تاکنون موفق به کشف آن شده است. اما همه این ۵ درصد فوق هم به طور کامل نمی شناسد. در واقع ستاره شناسان در خوش بینانه ترین حالت تنها موفق شده اند یک درصد از کل جهان را مشاهده کنند.(البته در خیال) در حقیقت دانسته های بشر از دو بخش بسیار بزرگتر جهان بسیار ناچیز است. این دو بخش ماده و انرژی تاریک هستند: ۲۳ درصد از عالم هستی از ماده تاریک و ۷۲ درصد از انرژی تاریک تشکیل شده است. آگاهی بشر درباره این دو بخش بسیار مهم که تقریبا ۹۵ درصد از عالم وجود را در بر می گیرند تقریبا هیچ است. اما این پایان راه نیست به طوری که برپایه برخی تئوریها باید یک نیروی دافعه نیز در اولین دقایق پس از بیگ بنگ ایجاد شده باشد که تا ابد برای انسان ناشناخته خواهد بود. این نیروی دافعه به طور بالقوه می تواند منجر به ایجاد جهانهای موازی و متعدد شود. برای درک بهتر جهانهای موازی متعدد لزوما به کسی مثل شما نیاز است که شما نباشید. این کسی مثل شما در حال خواندن این مقاله است که کسی مثل من نوشته است که من نیستم. این کسی مثل من در کشوری مثل ایران زندگی می کند که ایران ما نیست و بر روی زمینی که زمین ما نیست. مفهوم تکرار جهانهای بی پایان بسیار قدیمی است. علاوه بر فیلسوفان مکتب میلتوس که در قرن پنج قبل از میلاد در شهر میلتوس یونان شکل گرفت، لوئی آگوستی بلانک، نویسنده، جامعه شناس، آرمان گرا و انقلابی فرانسوی (۱۸۸۱-۱۸۰۵) نیز به ante litteram (پیش از حرف) در جهانهای موازی اعتقاد داشت.

تئوری “ابر- ریسمانها”

Superstring theory

سپس مکانیک کوانتوم تئوری “ابر- ریسمانها” (Superstring theory) را مطرح کرد. این تئوری درباره تمام ذرات و نیروهای بنیادی طبیعت توضیح می دهد و این نیروها و ذرات را به صورت لرزه هایی از “ابر ریسمانهای متقارن” مدلسازی می کند. دانشمندان پیرو این تئوری در مورد جهانهای موازی بر این باورند که”جهان به طور بی پایانی تکرار می شود.”

جهان های موازی

Parallel Universes

اما دو دانشمند به نامهای پائول استاینهارت و نیل توراک که از برجستگان عالم کیهان شناسی هستند نظریه ای را ارائه داده اند، آنها معتقدند جهان ما ممکن است تنها جهان این هستی نبوده و تنها یکی از صدها و هزاران یا بی نهایت جهان دیگر باشد. ایدۀ جالب آنها این است که جهان مجموعه دوره های بی پایان از بیگ بنگهای بی پایان تا به ابدیت است !

آنها از تئوری ریسمان و تئوری مشتق شدۀ آن تئوری M استفاده می کنند. در تئوری M نه تنها چهار بعد، بلکه یازده بعد وجود دارد. ده بعد فضایی و یک بعد زمانی. تئوری M می تواند یک نظریه موعود و یکپارچه از میان تمام نیروها و اجزای بنیادی طبیعت باشد، که این دانشمندان با فرمولهای ریاضی و فیزیک در تلاش برای یکپارچه کردن آن هستند.

تئوری آنها به این صورت می باشد که جهانهای سه بعدی در یک دنیای غشایی واقع شده اند و در عالم ،جهان غشایی بسیاری وجود دارد ، که از همان غشای سلولی گرفته شده است، که یکی از این جهانها جهان ماست که با فاصله اندکی از جهان غشایی دیگر جدا شده است وقتی دو غشا به هم می رسند انرژی را به یکدیگر تزریق می کنند، برخورد این دو جهان سه بعدی یعنی جهان ما با جهان دیگر بیگ بنگ را ایجاد می کند. سپس انرژی تاریک یک تریلیون سال آنها را از هم دور می کند ( انبساط کیهان )، غشاها مسطح می شوند و باز به هم نزدیک می گردند و این روند بی پایان ادامه دارد. البته کار این دانشمندان مطابق با تئوری تورم کیهان می باشد.

ویدئوی مربوطه به همراه زیرنویس فارسی :

بر طبق نظریه تورم، تکه کوچکی از یک جهان ممکن است ناگهان متورم شده و شروع به رشد کند. به این ترتیب، فرزندی زاده می‌شود که ممکن است به نوبه خود جهان نوپای دیگری را به دنیا آورد و این پروسه زایش و شروع مجدد تا ابد ادامه یابد. حرکت حباب‌های صابون در هوا را تصور کنید. اگر به سمت حباب‌های صابون محکم فوت کنید، خواهید دید که برخی از حباب‌های صابون نصف شده و حباب‌های جدیدی ایجاد می‌کنند. به همین ترتیب جهان‌ها ممکن است به طور پیوسته جهان‌های جدیدی را از خود ایجاد کنند. در این فرضیه، بیگ بنگ دائما در حال رخ دادن است. اگر این سناریو حقیقت داشته باشد ممکن است ما در دریایی از این جهان‌ها زندگی کنیم. درست مثل حبابی که در اقیانوسی از دیگر حباب‌ها شناور است. در حقیقت کلمه مناسب‌تر نسبت به کلمه جهان، کلمه جهان‌های چندگانه است. لیند این نظریه را تورم خود به خودی، یا تورم پر آشوب می‌نامد. چرا که آنچه او در سر می‌پروراند فرایند بی‌پایانی از تورم پیوسته جهان‌های موازی است. آلن گوث، کسی که اولین بار نظریه تورم را پیشنهاد کرد معتقد است که پذیرش نظریه تورم به نوعی ایده جهان‌های چندگانه را بر ما تحمیل می‌کند. پذیرش این نظریه همچنین به این معنی خواهد بود که جهان ما ممکن است در برهه از زمان دنیای نوزادی را از درون خود تولید کرده باشد یا شاید همین جهان ما حیات خود را با زایش از درون جهانی قدیمی‌تر آغاز کرده باشد.

جهان های موازی ( نظریه چند جهانی )

Parallel Universes

نظریه چند جهانی((Multiverse ))یکی از عجیبترین و دور از ذهن ترین نتایج نسبیت و نظریه ریسمانهاست. در دنباله آزمایشی موسوم به آزمایش یانگ را در رابطه به جهان های موازی بررسی میکنیم. ماجرا از اینجا آغاز شد که  ریچارد فاینمن در آزمایشهای دو شکاف خود در زمینه پراش نور به حقیقت عجیبی دست پیدا کرد. همینطور که میدانیم در پدیده پراش وقتی چند فوتون از روزنه ای عبور میکنند به علت خاصیت موجی میتوانند با هم تداخل کنند و اثر یکدیگر را خنثی و یا تقویت کنند و به همین دلیل ما در پرده جلوی روزنه به جای یک دایره روشن دوایر روشن و تاریک را بطور متوالی می بینیم دوایر تاریک جائی هستند که فوتونها به آنجا نمیرسند چون تحت تاثیرتداخل با یک فوتون دیگر قرار گرفته اند.

فاینمن این آزمایش را دوباره طوری انجام داد که روزنه فقط قابلیت عبور دادن یک فوتون در هر زمان را داشته باشد، به این ترتیب فوتونها یکی یکی از روزنه رد میشوند و قاعدتا دیگر تحت تداخل با فوتون دیگر نخواهند بود پس باید ما فوتونها را در هر نقطه از پرده ببینیم یعنی پرده باید یک دایره روشن را به ما نشان دهد اما نتیجه این آزمایش بر خلاف نظر فاینمن دوباره همان حلقه های روشن و تاریک را نشان داد. در آن زمان فاینمن هیچ توجیهی در این باره نتوانست پیدا کند. در نظر او فوتونهایی نامرئی میتوانستند روی فوتون های او تاثیر بگذارند. این موضوع مقدمه ای بر نظریه چند جهانی است. طبق نظریه جهانهای بسیار زیادی وجود دارند که کنار هم بطور موازی حرکت میکنند به طور عادی ما نمیتوانیم هیچ ارتباطی با جهان های دیگر داشته باشیم این جهانهای دیگر ممکن است حتی شامل خود شما هم باشند هرجهان ممکن است با جهان مجاور خود اختلاف بسیار جزئی داشته باشد. در این جهان شما این مقاله را میخوانید و در جهان دیگر از خواندن آن صرف نظر میکنید البته همان طور که شاخه های ریسمانها در نظریه ریسمان در شرایط خاصی با هم برخورد میکنند امکان ارتباط میان دو جهان هم وجود دارد.

این امکان تنها در ابعاد کوانتومی و بخصوص کوانتومی نسبیتی مطرح میشود منظور از کوانتومی نسبیتی ابعاد فوق العاده کوچک و سرعتهای بینهایت بزرگ است. به عنوان مثال همان آزمایش فاینمن میتواند به وسیله این نظریه توجیه شود فوتونها که با بیشترین سرعت حرکت میکنند براساس شرایط خاصی که ما نمیدانیم و نمیتوانیم حدس بزنیم میتوانند اثری بر دنیای مجاور خود داشته باشند یعنی عامل منحرف شدن تک فوتونهای فاینمن همان فوتونهایی هستند که در جهان مجاور وجود دارند و بنا به دلایلی می توانند اثر مختصری بر این جهان بگذارند. به این ترتیب ماهیت بعضی از آزمایشهای ما مانند جابجائی کوانتومی زیر سوال میرود آیا آن فوتونی که ناپدید شد و لحظه ای بعد چند متر جلوتر ظاهر شد همان فوتون اولیه است یا با وارد شدن فوتون اول به یک جهان دیگر از آن جهان به این جهان رانده شده ؟ یکی دیگر از نتایج این نظریه از احتمال برخورد دو جهان بدست می آید اگر شرایطی پیش بیاید که دو جهان با یکدیگر برخورد کنند چه اتفاقی می افتد ؟ بهترین پاسخی که به این پرسش داده شده این است که نتیجه آن یک بیگ بنگ جدید است یعنی پیش از بیگ بنگی که ما آنرا میشناسیم احتمال وجود فضا و زمان هست و ممکن است جهان کنونی ما از بر خورد دو جهان دیگر شکل گرفته باشد. این نظریه آنقدر عجیب و دور از ذهن است که ممکن است شما را یاد داستانهای علمی وتخیلی بیندازد؛ ولی مطمئن باشید برای تک تک این نتایج سرنخها و توجیهاتی وجود دارد که دانشمندان به کمک نظریه ریسمان به آن رسیده اند.

این نقشه نشان‌دهنده تابش‌های بیگ بنگ در ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش موسوم به تابش زمینه کیهانی است که هنوز در جهان قابل مشاهده است. دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که این تابش باید بطور مساوی توزیع شده باشد؛ اما این نقشه تمرکز بیشتری از آن را در نیمه جنوبی آسمان و یک نقطه سرد را نشان داد که با درک کنونی از فیزیک قابل توضیح نیست.

یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که تعداد نامحدودی از جهانهای دیگر در خارج از جهان ما وجود دارد. اگرچه برخی دانشمندان در مورد نظریه جهانهای دیگر تردید دارند، این یافته‌ها می‌تواند گامی رو به جلو در جهت تغییر دیدگاه فیزیک باشد.

جهانهای موازی کوانتومی

Parallel Universes

آیا جهانهای موازی واقعا وجود دارند؟
 نوعی از جهانهای موازی می تواند وجود داشته باشد که باعث سر درگمی اینشتین شده بود و هنوز هم برای فیزیکدانان دردسرساز است. این جهان موازی کوانتومی است که با مکانیک کوانتومی عادی پیش بینی می شود. پارادوکس های فیزیک کوانتومی گویی آنقدر حل ناشدنی اند که برنده ی نوبل ریچارد فاینمن دوست داشت بگوید که هیچکس واقعا از نظریه کوانتوم سر در نمی آورد. گزنده ترین مثال این معما عبارت است از مسئله مشهور « گربه شرودینگر ». شرودینگر با گفتن اینکه « اگر کسی مجبور شود که سراغ این پرسش کوانتومی لعنتی برود، آنگاه تاسف می خورم که چرا در این کار دست داشته ام » پاردوکس گربه شرودینگر به این قرار است: گربه ای در جعبه ای سر بسته گذاشته می شود. درون جعبه تفنگی به سمت گربه نشانه روی شده ( و ماشه ی آن به شمارنده ی گایگری در کنار تکه ای اورانیوم متصل است. ) بطور عادی زمانی که اتم اورانیوم واپاشی کند، شمارنده ی گایگر و سپس ماشه ی تفنگ را بکار می اندازد و گربه کشته می شود. اتم اورانیوم می تواند واپاشی کند یا نکند. گریه یا زنده است یا مرده. عقل سلیم چنین می گوید.اما در نظریه کوانتوم، با اطمینان نمی دانیم که اورانیوم واپاشی کرده باشد. پس مجبوریم دو احتمال را جمع بزنیم، تابع موج اتم واپاشی کرده به اضافه ی تابع اتم دست نخورده. اما این بدین معناست که، برای توصیف گربه، مجبوریم دو حالت گربه را جمع بزنیم. پس گربه نه زنده است نه مرده. جانور، بصورت مجموع گربه ی زنده و مرده ارائه می شود!

همانطور که فاینمن زمانی نوشت: مکانیک کوانتومی ، از دیدگاه عقل سلیم، طبیعت را بی معنی توصیف می کند و این کاملا با آزمایش همخوانی دارد. پس امیدوارم که شما طبیعت را به همین صورت بی معنی بپذیرید. از دیدگاه اینشتین و شرودینگر این چرندی بیش نبود.

در نگاه نخست مفهوم کیهانشناسی کوانتومی گویی عبارتی متناقض است: نظریه ی کوانتومی به جهان بی نهایت ریز اتم اشاره دارد، حال آنکه کیهان شناسی به کل جهان باز می گردد. ولی به این توجه کنید: در لحظه ی بیگ بنگ، جهان بسیار کوچک تر از الکترون بود. هر فیزیکدانی با این موافق است که الکترونها باید کوانتیده باشند، یعنی آنها با یک معادله ی موج احتمالاتی ( معادله دیراک ) توصیف می شوند و می توانند در حالت هایی موازی وجود داشته باشند. بنابراین اگر الکترون ها باید کوانتیده باشند، و اگر جهان زمانی کوچکتر از الکترون بوده است، آنگاه جهان نیز باید در حالت های موازی وجود داشته باشد، نظریه ای که بطور طبیعی با رهیافت « چند جهانی »  ختم می شود. جهان به سادگی در حالت های موازی وجود دارد که همگی یک تابع موج اصلی موسوم به « تابع موج جهان » تعریف می شوند. در کیهان شناسی کوانتومی جهان از افت و خیز کوانتومی خلاء سر بر آورده است، یعنی بصورت حبابی کوچک در کف فضا- زمان. بیشتر بچه جهانها در کف فضا- زمان دارای بیگ بنگ هستند و پس از آن فورا داری بیگ کرانچ می شوند. به همین دلیل است که ما هرگز آنها را نمی بینیم، زیرا آنها بسیار کوچک هستند و عمر کوتاهی دارند. یعنی « هیچ چیز » جوشان از بچه جهانهایی است که به وجود می آیند و از بین می روند، ولی در مقیاسی آنچنان کوچک که با دستگاههای ما آشکارسازی نمی شوند. استیون هاوکینگ ادعا می کند که جهان ما، جهان ویژه ای است. زیرا تابع موج جهان برای جهان ما بزرک است و تقریبا برای بیشتر دیگر جهانها برابر صفر است. این نظریه که جهان ما از « هیچ چیز » کف فضا-زمان به وجود آمده، شاید آزمون ناپذیر باشد ولی با چندین مشاهده ی ساده سازگار است.

نخست: بسیاری از فیزیکدانان خاطر نشان که بسیار شگفت آور است که مقدار کل بارهای مثبت و منفی در جهان ما دست کم با صحت آزمایشی دقیقا صفر می شود. این امر را که گرانش در فضای بیرونی نیروی غالب است بدیهی می دانیم، ولی دلیل آن تنها این است که بارهای مثبت و منفی دقیقا همدیگر را خنثی می کنند. یک راه ساده برای توضیح این پرسش وجود دارد و که فرض کنیم جهان ما از هیچ چیز به وجود آمده و هیچ چیز دارای بار صفر است.

دوم، جهان ما اسپین صفر دارد. اگر چه کورت گودل سال ها کوشید نشان دهد که جهان، با جمع زدن اسپین کهکشانهای مختلف دارای اسپین است، امروزه اخترشناسان عقیده دارند که اسپین کل جهان صفر است. اگر گیتی از هیچ چیز آمده باشد، توضیح این پدیده آسان می شود چون هیچ چیز اسپین ندارد.

سوم، آمدن جهان ما از هیچ چیز به تشریح این نکته کمک می کند که چرا مقدار کل ماده – انرژی جهان چنین اندک یا حتی صفر است. هنگامی که ما انرژی مثبت ماده و انرژی منفی همراه گرانش را جمع بزنیم، گویی آنها همدیگر را خنثی می کنند.

ورود به جهان های موازی؟

Parallel Universes

آیا می توان به جهان های موازی راه پیدا کرد و یا با آنها ارتباط بر قرار کرد؟

این پرسش وسوسه انگیزی است که در مورد جهان های موازی پیش می آید. اگر فیزیکدان ها نمی توانند امکان پذیری چند نوع جهان موازی را منتفی بدانند، آیا می شود با آنها تماس برقرار کرد؟ به آنها سر زد؟ آیا ممکن است که شاید موجوداتی از دیگر جهان های موازی به ما سر زده باشند؟

تماس با دیگر جهان های موازی کوانتومی که دارای فازی مخالف با فاز جهان ما(واهمدوسیده ) هستند بسیار نامحتمل به نظر می رسد. دلیل فاز مخالف ما از این جهان های دیگر این است که اتم های ما با سایر اتم ها در محیط پیرامونی برخورد کرده اند. در هر برخورد تابع موج آن اتم انگار اندکی « می رمبد » . یعنی تعداد جهان های موازی کاهش می یابد. هر برخورد از تعداد امکان پذیری ها کم می کند. جمع کل تمام این تریلیون ها ریز رمبش های اتمی به این توهم می انجامد که اتم های بدن ما کلا به حالت قطعی رمبیده اند. « واقعیت عینی » اینشتین توهمی است حاصل از این امر که ما تعداد بسیار زیادی اتم در بدنمان داریم که هر یک به بقیه برخورد می کنند و هر بار تعداد جهان های موازی ممکن را کاهش می دهد.

این مانند دیدن تصویری تار در دوربین است. این متناظر است با جهان خرد که در آن هر چیزی گویی مبهم است. ولی هر بار که شما دوربین را میزان کنید تصویر شفاف و شفاف تر می شود. این متناظر است با تریلیون ها برخورد ریز با اتم های همسایه که هر برخورد از تعداد جهان های ممکن را کاهش می دهد. به این شیوه ما به آرامی گذر از جهان خرد مبهم را به جهان کلان انجام می دهیم . پس احتمال برهم کنش با یک جهان کوانتومی دیگر شبیه به جهان ما صفر نیست بلکه بر حسب تعداد اتم های بدن ما به سرعت کاهش میابد. چون در بدن ما تریلیون ها تریلیون اتم هست شانس برهم کنش ما با جهان دیگری پراز دایناسورها و فضاییان بینهایت اندک است اما خوب خوشبختانه صفر نیست. می توانید محاسبه کنید برای وقوع چنین رویدادی باید خیلی بیشتر از طول عمر جهان صبر کنید.

پس نمی توان برقراری تماس با یک جهان موازی کوانتومی را منتفی دانست. ولی این رویداد فوق العاده نادر خواهد بود. زیرا جهان ما با آن جهان دارای فازی مخالف میباشد. ولی در کیهان شناسی ما با نوع دیگری از جهان های موازی مواجه می شویم: یک چند جهانی از جهان هایی که با هم همزیستی دارند مانند حباب های صابون شناور در وان حمامی کف آلود. تماس با جهانی دیگر در یک چند جهانی پرسشی است متفاوت. انرژی لازم برای گشودن سوراخی در فضا یا بزرگ کردن کف فضا-زمان از مرتبه ی انرژی پلانک است.جایی که تمام فیزیک شناخته شده از پا می افتد.فضا و زمان در آن انرژی پایدار نیستند و این امکان رفتن از جهان ما را زنده نگه می دارد(با فرض اینکه دیگر جهان هایی وجود داشته باشند و ما در طول فرایند از بین نرویم)

این یک پرسش آکادمیک محض نیست زیرا تمام حیات هوشمند در جهان روزی مجبور به رویارویی با پایان جهان خواهد بود. دست آخر چه بسا برای فرار از این مهلکه روزی حیات هوشمند مجبور شود به جهان موازی دیگری نقل مکان کند. داده های پیشین ماهواره ی WMAP و جدید ماهواره پلانک تایید میکند که جهان با آهنگی شتابان در حال انبساط است.چه بسا روزی تمام ما در آنچه که فیزیک دان ها بیگ فریز می نامند از بین برویم.سر انجام تمام جهان تاریک خواهد شد. تمام ستارگان در آسمان خاموش خواهند شد و جهان از ستارگان مرده، ستاره های نوترونی و سیاهچاله ها تشکیل خواهد شد. چه بسا حتی خود اتم های اجسام نیز شروع به واپاشی کنند،شاید دما به نزدیک صفر مطلق فرو افتد که حیات را ناممکن سازد.

با نزدیک شدن جهان ما با آن هنگام،تمدنی پیشرفته که با مرگ جهان خود دست به گریبان است می تواند به فکر بستن بار سفر نهایی یه یک جهان دیگر بیفتد. برای این تمدن پیشرفته گزینه های پیش رو یا یخ زدن و مرگ خواهد بود یا کوچ کردن به جهان موازی دیگر. قوانین فیزیک هشدار مرگی برای تمام حیات هوشمند است،ولی در این قوانین یک بند گریز هم وجود دارد. چنین تمدنی مجبور است برای متمرکز کردن توانی عظیم در یک نقطه به منظور دستیابی به انرژی افسانه ای پلانک، از نیروی اتم شکن ها و باریکه های لیزر غول آسا به بزرگی منظومه شمسی یا خوشه ای ستاره ای بهره بگیرد. این امکان وجود دارد که این کار برای کشودن کرم چاله یا درگاهی به جهانی دیگر کفایت کند و جهان رو به مرگ را به مقصد جهانی دیگر ترک کند و زندگی را از نو پی بگیرد. احتمال آن هرچند کوچک باشد اما صفر نیست.

کشف اولین شاهد قطعی از وجود جهان های دیگر

Parallel Universes

دانشمندان دانشگاههای کارولینالی شمالی و کارنگی ملون موفق به شناسایی اولین گواه قطعی از وجود جهانهای دیگر شدند. کیهان‌شناسان با بررسی نقشه‌ای از جهان از داده‌های فضاپیمای پلانک نتیجه گرفته‌اند که این نقشه نشانگر ناهنجاری‌هایی است که تنها می‌توانند توسط کشش گرانشی جهانهای دیگر ایجاد شده باشند.

این نقشه نشان‌دهنده تابش‌های بیگ بنگ در ۱۳.۸ میلیارد سال پیش موسوم به تابش زمینه کیهانی است که هنوز در جهان قابل مشاهده است. دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که این تابش باید بطور مساوی توزیع شده باشد؛ اما این نقشه تمرکز بیشتری از آن را در نیمه جنوبی آسمان و یک نقطه سرد را نشان داد که با درک کنونی از فیزیک قابل توضیح نیست.

لائورا مرسینی هیوتون، فیزیکدان نظری دانشگاه کارولینای شمالی و ریچارد هولمان، استاد دانشگاه کارنگی ملون در سال ۲۰۰۵ پیش‌بینی کردند که ناهنجاریها در تابش وجود داشته و در اثر کشش از سوی جهانهای دیگر ایجاد شده‌اند. اکنون که مرسینی هیوتون داده‌های پلانک را برسی کرده، بر این باور است که فرضیه وی درست بوده است.

یافته‌های وی نشان می‌دهد که تعداد نامحدودی از جهانهای دیگر در خارج از جهان ما وجود دارد. اگرچه برخی دانشمندان در مورد نظریه جهانهای دیگر تردید دارند، این یافته‌ها می‌تواند گامی رو به جلو در جهت تغییر دیدگاه فیزیک باشد.
بر اساس محاسبات لائورا مرسینی عالم نمی بایست وجود داشته باشد، بر طبق احتمالات لورا شانس برای شروع کائنات با بیگ بنگ برابر است با یک و ۱۲۳ صفر در مقابلش بعبارتی تقریبا صفر است. اما “لورا” ایده ای دارد که بیگ بنگ را به عنوان راهی برای یک شرط بندی مطمئن ارائه میکند و آن بر طبق “نظریه ریسمان” است. این دیدگاه وی نشان دهنده این واقعیت است که در کنار سه بُعد رایج فضا ،هفت بُعد پنهان دیگر وجود دارد و بسیار تنگاتنگ در هم تنیده شده اند که نمی توانیم آنها را ببینم. نظریه پردازان ریسمانها با تنها یک جهان سه بعدی کار را تمام نمیکنند بلکه با بسیار بسیار جهان سه بعدی ممکن سر و کار دارند. در واقع ، نظریه پردازان ریسمانها دریافته اند که ده به توان ۵۰۰ روش ممکن برای چیدمان این ابعاد وجود دارد و آن یک است با ۵۰۰ صفر در مقابلش رقمی به دفعات بزرگتر نسبت به احتمال بیگ بنگ. و این تنها راهی است که ما میتوانیم در مورد منشاء کائنات بپرسیم ( جهان های موازی) یا “multiverse” است. اگر جهان در این حادثه به وجود آمده باشد باید حاوی بیگ بنگ های بسیار و جهان های بسیاری باشد و محتمل تر است.

در آن جهان مکانی نیست که بتوانبم برویم، چیدمان ابعاد آن هم کاملاً متفاوت از جهان ما خواهد بود، اما یک راه وجود دارد که بتوانیم حضور آن را حس کنیم اگر دو جهان به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک شوند جاذبه گرانشی شان هر چیزی را با جرمشان به سمت لبه های مربوطه خود میکشاند و به همین دلیل است که ما نقطه سرد را می بینیم و به همین دلیل است که “انرژی تاریک” کهکشان های را به سمت خود می کشاند و به حرکت در می آورد در واقع این جهانی دیگر است که بر روی جهان ما فشار وارد میکند و به سوی خودش می کشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۰۰ دیدگاه

 1. مطالب خیلی جالب و شیرین و هیجان انگیزی بود. ممنون. ولی حیف که اون ویدئو با زیرنویس فارسی پخش نمیشه. 🙁

 2. و همچنین اونایی ک میگن تجربه ی دنیاهای موازیو داشتن و از توهماتشون میگن باید خدمتشون عرض کنم تاثیر دنیاهای موازی روی هم دیگه فقط در حد ذره اثبات شدس امیدوارم ک یکم عاقلانه تر ابراز نظر بکنیم

 3. کاری ندارما ولی لطف کنین عقاید دینی خودتونو با توجیه های غیر عقلانی و اثبات نشده ی متا فیزیک به فیزیک نچسبونین روحی که یه دوست عزیزمون بالا فرمودن اصلا از لحاظ علمی اثبات نشده و نه استیون هاوکینگ و نه دانشمندای فیزیک کوانتوم به همچین نتیجه ای نرسیدن من واقعا درک نمیکنم ک شما چطور همچنین نظریه های غیر عقلانیو بدون اثبات ریاضی و فیزیک ب زبون میارین و به صورت متفق القول هیچ دانشمندی از هیچ نظریه ای وجود خدارو استنباط نکرددددده پس زیر پستای علمی از عقایدتون حرف نزنین

 4. سلام در مورد جهان های دیگر خدا هم در قرآن گفته که در ۱۲دنیا وجود دارد که هیچ کدام از دیگری خبر ندارند

 5. من چند ماه پیش خوابی دیدم:《دیدم که بعد ازاینکه مردم یه بار دیگه دارم زندگی میکنم.》اون موقع که این خوابو دیدم چیزی راجع به این نظریه ها نمیدونستم..الانم مخم داره میگوزه🤕

 6. Hi. I am writing all the essay. I love cosmology.

 7. سلام
  من اولین بارمه در مورد این چنین چیزی می‌خونم و به نظر من احتمال بودنش زیاده .بعضی وقتا یه چیزایی میبینی یا یه صحنه‌هایی تو زندگی جلوی چشمت میاد که احساس میکنی همین صحنه رو قبلا دیدی ولی نمیدونی چجوری کی یا کجا فقط حس میکنی. شاید این به جهان موازی ربط داشته باشه

 8. به نظر من بهترین جهان و کاملترین و زیباترین جهانها،جهان پس از مرگ است دانشمندان اگر میتوانند این مورد را هم بوسیله علم کشف کرده و وجود و یا عدم وجود جهان پس از مرگ و هم روح انسان را ثابت نمایند

 9. بیخیال جهانهای موازی

  به نظر من بهترین جهان و کاملترین و زیباترین جهانها،جهان پس از مرگ است دانشمندان اگر میتوانند این مورد را هم بوسیله علم کشف کرده و وجود و یا عدم وجود جهان پس از مرگ و هم روح انسان را ثابت نمایند

 10. من به نظرم وارد جهان موازی شدم چون حدود ۱ ماهی است که بسیاری از اتفاقاتی که من دیدم و شنیدم بقیه انکار میکنن اخرین باری که یاد من میاد من از روز ۱ شنبه به ۳ شنبه پریدم ینی از روز ۲ شنبه هیچ چیزی به یادم نمیاد حتی یک ضره ایا من وارد جهان موازی شدم یا دچار توهم

 11. سلام‌ میشع بگید برای مطالاعه جهان های موازی به چه علم هایی نیازه
  منظورم اینه که‌ دانشمندان این رشته چه علمی رو از قبل بلد بودند که به نوعی پیش نیاز بوده

  • فیزیک. اگر دانشگاه نرفتی باید فیزیک بخونی. بعد در رده های بالاتر گرایش های فیزیک رو انتخاب میکنی. ولی فقط اگر بینهایت شیفته ی فیزیکی و هوش بالایی داری وارد شو. چون الکی و سرگرمی نیست. همه ی این تئوری ها هم با معادلات خیلی پیچیده به دست اومده.

  • دانشمندای این نظریه ها شاید بشه گفت خیلی قوی بودن تو مثلا شخصیت هاشون رو نگاه کن انیشتین استیون هاوکینگس و و و تقریبا تو هر زمینه ای از علوم مهارت داشتن و پایش رو افرادی مثل ابوریحان و خوارزمی خواجه نصیر و دیگران گذاشتن ک تو هر زمینه ای علم داشتن

 12. تو گوگل بزن چجوری میشه زندگی کرد جواب سوالات میاد فقط همینکه تو دهن نهنگ افتاده ک شش داره ن ابشش و هوا وارد ریه هامیشه و……و ۲سوال اول قشنگ مشخصه ازاین دسته ادم هایی هستی ک ی چرتی شنیدی فکردی اگه توهم بگی روشن فکری بدون کوچکترین تحقیقی این سوالات بی سوادی و بی مغزی تو نشوند میده ولاغیر اخی اخی..

 13. ای کاش مقاله ای درباره تفاوت های جهان های چندگانه (Multiverse ) و جهان های موازی بنویسید و به این نکته هم بپردازید که جهان های چندگانه در کنار یکدیگر هستند اما جهان های موازی در دل یکدیگر تنیده شده اند و در واقع احتمالات و اتفاقات گذشته و حال و آینده هستند. واقعا آگاهی کم افراد درباره این دو بسیار کم است به حدی که بعضی ها هر دوی اینها رو یکی می دونند و باعث انتشار اطلاعات غلط درباره این دو موضوع کاملا مجزا #خصوصا در فضای مجازی# میشوند.
  با تشکر

 14. سلام. ماایرانیها ازجمله خودم. برخلاف بقیه مردم دنیاواقعاََ خودشیفتگی،تکبر و نادانی، همه چیزدانی،در ذاتمون غوغا میکنه. درعین حال که بشدت خرافی هستیم ،ازطرفی در هرموضوعی که در اون تخصص نداریم میخواهیم نظربدیم. همه مون دانشمندهستیم،فیلسوف هستیم،نظریه پردازی میکنیم.اغلب به قران استنادمیکنیم.به روح و تناسخ وانواع مکاتب عجیب و غریب هندیها عقیده داریم. بنظرم با اینهمه ذهنهای بیمارمون باید ملتی روانپریش،و دچارانواع اختلالات شخصیتی و خلقی و ادراکی باشیم. اغلب مبتلا به اختلالات(خودشیفتگی)و(نمایشی) هستیم. فقط آماده ایم یه دانشمند یه حرفی یا نظریه ای بده و ما فوراََ وصلش کنیم به قرآن. وبگیم قرآن هزارو چندصدسال پیش این نظریه رو داده بود! مردمی هستیم که خیلی به موضوعات غیبی و ثابت نشده ، یا غیر واقعی، یا امور غیرملموس و غیرمحسوس مانند ارواح، اجنه، جهان بعدازمرگ، ملکوت؛ برزخ، تناسخ، زندگی بعدازمرگ ، موضوعات غیرمادی ومتافیزیکی،خواب دیدن ،خیلی علاقه نشون میدیم. متاءسفانه تا من و شما اینطوری فکرمیکنیم. پس نبایدانتظار داشته باشیم که مانند کشورها و جوامع رشد یافته و متمدن از بند خیالپردازیها نجات پیدا کنیم.(برداشتهای بنده کم دان از ذهنیت های عمومی خودمان که همزمان هم خودشیفته ایم،هم خرافه و خیالپرداز)

 15. جهانهای موازی همین تفکر توست ،اگاهی .امیدوارم بشر روزی به نقطه ای برسد که خود واقعی را بشناسد ،چرا برای عده ای سخته که این فدرت ادراک و تفکر رو نفی کنه
  بزرگان دین فرمودند که راه رسیدن به خدا( نهایت هرچیز ) به اندازه عدد بشر وجود داره ،پس راهتون رو با تفکر پیدا کنید که جهانهای موازی هستید در کنار هم با دنیاها و جهانی متفاوت از هم و جالب اینکه مقصد یکیه رسیدن به حقبقت که یکیست
  یک نکته سربسته گفتیم و همین باشد

 16. سلام
  نظرات همه ی دوستان رو خوندم جالب بود . بنده تقریبا ۳ ساله دارم راجعبه این موضوع تحقیق میکنم استارت قضیه هم از جایی خورد که استاد محمد علی طاهری درباره ی جهانهای موازی و عدالت الهی صحبت کردند روش زیاد مطالعه کردم و با چندین استاد فیزیک دربارش صحبت کردم
  جهانهای موازی رو به زبان ساده میتوان اینگونه بیان کرد که : سرنوشت از پیش تعیین شده ای وجود ندارد زیرا انسان اختیار دارد و اختیار زمانی معنا دارد که حداقل ۲چیز برای انتخاب وجود داشته باشد . و زندگی هر انسان تنها در یک خط زمانی خلاصه نمیشود در واقع انسان با هر تصمیمی که میگیرد وارد خط جدیدی از وقایع میشود (گربه ی شرودینگر) وچون اجزای هستی با هم وحدت دارند (وحدت اجزای هستی در علم اثبات شدست میکرو کازمیک = ماکرو کازمیک) وقتی که ما تصمیم به انجام یک کاری را میگیریم تمام هستی به نوعی مرتعش شده و از تصمیم ما تاثیر میگیرد و هر تصمیم کوچکی در بردار زمان میتواند یک برآیند بزرگتری داشته باشد مانند نظریه اثر پروانه (آشوب) حالا سوال مهم اینست که چه چیزی باعث میشود ما از بین بینهایت حالت ممکن با یکی از حالتها همفاز میشویم برای جواب دادن به این موضوع میتوان به حدیثی از حضرت علی (ع) توجه کرد که میفرماید : مراقب افکارت باش به گفتارت تبدیل میشود / مراقب گفتارت باش به کردارت تبدیل میشود / مراقب کردارت باش به عادت تبدیل میشود / مراقب عادتت باش به شخصیتت تبدیل میشود / ومراقب شخصیت خود باش آن سرنوشت تو خواهد بود . در واقع اگر دقت کنید همه چیز از افکار شروع میشود و نهایتا به سرنوشت ختم میشود تصمیمات امروز ما حاصل افکار گذشته ی ماست ( این موضوع تا حدی در علم هم اثبات شده ) و به نوعی جهان بیرون انعکاس جهان درون ماست و بطور کلی هر آنچه که ناظر به عنوان واقعه تجربه میکند بازتاب افکار و ناشی از تشعشعات شعوریست که در گذشته به هستی انعکاس داده هر فکر و دعای مثبتی مسیر زندگی و وقایع پیش روی انسان تغییر میدهد و به سعادت نزدیک میکند و هر فکر و شعور منفی که ما به هستی بدهیم بازتابش مسیر زندگی مارا از راه حقانیت و وحدت دور میکند . بطور کلی میتوان گفت که هر کس هر جایگاهی که در جهان هستی دارد چه خوب و چه بد خودش باعث رسیدن به آن جایگاه بوده و خداوند هیچ فرقی بین بنده های خویش نمیگذارد . هرکس به ادراک این موضوع برسد با خداوند به صلح میرسد و دیگر خدایا چرا اینجوری چرا اونجوری ندارد ( مثل اینکه چرا فلانی پولدار تره یا سالم تره یا … ) زیرا خداوند بد هیچکدام از بنده های خود را نمیخواهد و حق کسی را پایمال نمیکند
  اینکه چرا یک نفر در خانواده فقیر یا ثروتمند به دنیا میاد یا در کدام کشور یا سالم به دنیا میاد یا ناقص بحث مفصل تری داره که اینجا نمیشه زیاد راجعبش صحبت کرد …. فقط در همین حد بدانیم که خود فرد جایگاهشو تعیین میکنه نه کسی دیگه …
  یک اتم یا اتم های بدن یک فرد میتواند همزمان بینهایت جا باشد ( اصل عدم قطعیت هایزنبرگ) و هر ناظر جایگاهش محدود به یک نقطه نمیشود
  البته این موضوع خیلی مفصله من بسیار ساده و عامیانه گفتم بخواهم کاملشو بنویسم خیلی زیاد میشه و ممکن است کسی حوصله ی خوندنشو نداشته باشه ولی در کل نظریه جالبیه و اگر اثبات بشه خیلی از سوالات بشر حل میشه

 17. حالا همه ی این چیزا که نوشته بید یعنی چه؟!!

  • متاسفانه انگار اکثرا با تناسخ مشکل دارن تنها توضیح قانع کننده اینکه چرا یکی گدا به دنیا میاد و یکی شاهزاده و یکی در کودکی بهش تجاوز میشه و یکی محبت و کمک و …. تناسخ هست در دنیای ماده همیشه مشکل هست جنگ ها طولانی و صلح کوتاه مدت تنها راه نجات خلاصی از چرخه تولد و مرگ هست کتاب دندان ببر پال توئچل رو بخونید این دنشمندان ماتریالیست فقط می توانند در سطح ماده به اکتشاف بپردازند و از سطوح دیگر یا بی خبرند یا ان رو نادیده می گیرند جهان ها ۱.فیزیکی(حواس) ۲.اثیری(عاطفه) ۳.علّی(حافظه) ۴.ذهنی(ذهن) ۵.اتری(اشراق) تا بی نهایت
   جهان موازی اولین چیزی رو که اثبات می کنه بی مفهوم بودن زمان هست یعنی زمان وجود نداره بودا به ۸۴ چرخه اشاره کرد که از کوچکترین شکل حیات تا رهایی از چرخه تولد و مرگ میرسه بعد از رهایی بی نهایت دنیای درون یا سرزمین خداوند ادامه داره ما تمام دوره های تناسخ خود حداقل در سطح ماده رو یا تا رهایی رو در یک زمان واحد انجام میدیم زمان بی مفهوم شکست بی مفهوم همه عاقبت بخیریم حتی صدام حتی خمینی هیتلر چون زمان وجود نداره هیتلر در یک جهان دیگه یک قدیس پس نباید هیچکس رو قضاوت کنیم تنها دلیل بودن ما در این دنیا خلق کردن خودمون در هر شرایطی به بهترین شکل یک فرقه از مرتاض های هندی هستند که می گن تا زشتی رو نبینی نمی تونی زیبایی رو درک کنی مصداق مثل قدیمی خودمون شکم سیر از شکم گرسنه خبر نداره همه ما باید زشتی رو ببینیم تا بتونیم زیبایی رو درک کنیم زیبا بودن با درک کردن زیبایی بسیار تفاوت داره

   • تناسخ خرافه ای بیش نیست و این امثال شما هستند که مانع از پیشرفت علم میشن و به صحبت های شما شبه علم گفته میشه یعنی سعی می کنن که با چنگ زدن به علم دلایلی برای عقاید خرافی خود پیدا کنند و در جواب آنهایی هم که میگویند که قرآن کتابی خرافی است باید اول بروند مطالعه و تحقیق بکنند و سپس نطر بدهند.

 18. یه جاش بهم نمیخوره یا من دارم اشتباه میکنم؟
  یه فرضیه نوشته بود جهان های موازی که هم مانند اتم ها اگر بهم بخورن از بین میرند.
  اصلا شاید جهان خودمون یه جهان موازی باشه .. پس چرا دنیای ما نابود نمیشه یا نشده.

 19. جهان موازی اون نیست که یکی مثه ماداره تویه جهان دیگه زندگی میکنه اگه اینجوری بودخدامیگفت ازهرانسان چندتاکپی توچندتاجهان هست.دوستان تاحالابه این فکرکردیدجن ها کجان؟جنها پیش ماهستن کناردستمون امااوناجهان خودشونودارن ماهم جهان خودمونو.داریم زندگی میکنیم باهم اماماقادربه دیدن دنیای اونا نیستیم فعلا.والله به هرچیزی تواناست

 20. میدونین من با خودم چی فکر میکنم…
  به این فکر میکنم که وقتی میمیریم میریم به یه جهان دیگه !
  اون جهان و سیاره هاشم مال خودمونه ….
  :)))))))))

 21. آقا یکی به ما بگه که این جهانهای موازی آیا فیزیکی هستند یا نه؟ اگر فیزیکی باشند که باید برای ما قابل دیدن و قابل رسیدن باشند و اگر فیزیکی نباشند که که دیگه خوب تکلیف معلومه چون از جنس ما نیستند پس میشه گفت یه جورائی تخیل هستند، حالا کدوم درسته؟ وجود دارند؟ راه دسترسی به اونها از کجاست؟ آیا داخل همین یونیورس ما هستند یا خارج اون؟ چه طوری میشه اونها رو نظاره کرد؟

 22. این که جهان های دیگه ای وجود داره میتونه منطقی باشه.مثلا بعضی ها میگن خواب دیدن حاصل فعالیت های روزمرست اما واقع همیشه این طور نیست گاهی خوابی میبینیم کاملا بی ارتباط و عجیب انگار که واسه چند دقیقه زندگی توی یه دنیای دیگرو تجربه میکنیم.به نظرم وقتی انسانها هنوز نتونستن به طور کامل جسم خودشون و دنیای درون بدن خودشونو بشناسن اصلا دور از ذهن نیست که دنیای بیرون هنوز ناشناخته باشه و صد البته این پدیده ها امکان پذیرن.

 23. خیلی غیر قابل درک هست

 24. خیلی غیر قابل درکه

 25. فیلم .interstaller از کریستوفر نولان کاملا درباره جهان های موازی هستش جوایزی که برده جالب هستن. صد درصد علمی بدون تخیل از نظر منتقدین واینکه هیچ منتقدی نتونسته از این فیلم کوچکترین انتقادی از هر لحاظ کنه. واقعا شاهکاره همه دنیا قبول کردن جهان های موازی مستند مورگان فریمن هم جالبه تمام نظریه های انیشتن که اثبات شدن رو بررسی و بیان میکنه دیدن اینارو به شما توصیه میکنم برای درک بیشتره این ماجرا

 26. سلام
  دوستان مطمعن باشید که جهان موازی وجود داره وشاید دربرخی مواقع اونو حس هم کرده باشیم نمونش این هست دربعضی اوقات یک اتفاقی برامون میفته که اونو انگار قبلا حس کردیم ودیدیم اگر اخل تفکر باشی به نتیجه حرفم میرسی واز همه مهمتر قران کتاب عزیز ما از جهان هایی صحبت می کند که قابل دیدن نیستند مثل عالم برزخ که روایاتی زیاد موجود هست درمورد برزخ عالم جن وهزاران عالم دیگر یاهمون احساسی که ماداریم که فکر می کنیم داریم دریک مکان دیگه ای زندگی می کتیم وحتی دربعضیمواقع اونو حس هم می کنیم من قبل اینکه باجهان موازی اشنا بشم به اون عقیده قلبی داشتم وحتی درون اون هم زندگی می کنم شاید باورش سخت باشه

 27. کسی میدونه هدف خداازخلقت ماانسان ها چی بوده؟برام سواله.آخه ماروآفریده که چی بشه؟اونم‌ موجوداتی که خیلیاشون خداروهم نقض میکنن.کفرمیگن.آدم میکشن و….
  توجهان های موازی دیگه هم‌موجوداتی مثله ماوجودداره که مثله من فک کنن وهدف خلقتشونودرک نکنن؟

 28. خیام
  آنان که محیط فضل و آداب شدند
  درجمع کمال شمع اصحاب شدند
  ره زین شب تاریک نبردند برون
  گفتند فسانه ای و در خواب شدند

  مفهوم:اسرار جهان ناشناخته است ودانشمندان درباره
  جهان می گویند افسانه ای بیش نیست و می میرند

 29. سلام ایا این نظریات تناسخ رو اثبات میکنن؟ یا همون انتقال و تکامل روح از جهان ب جهان دیگر که زمان در اون معنا نداره و به گفته عوام جهان اخرت هست؟؟؟

 30. تا حدودی در عرفان سرخ پوستی و کتابهای کارلوس کاستاندا میشه یع ارتباطاتی بین ماده تاریک و عقاب پی برد

 31. یه سوال دارم از شما دوستان وقتی ما به کتاب دینمون یعنی قران مراجعه کنیم میفهمیم که در قسمتی از ان نوشته شده ما موجودات را از تمامی گوشه و کنار عالم برای قیامت میاوریم پس این خودش یه دلیله که جهان های موازی وجود دارند کسی هم نمیتونه انکارش کنه حالا اگر بیشتر هم دقت کنیم از این پدیده های فرازمینی مثل یوفو ها هم میتونیم بهتر جهان های موازی رو درک کنیم

 32. تنها چیزی که تو این جهان و کیهان ماهیت و ذاتش با همه چیز فرق داره و فیزیک و سایر علوم نتونستند ذره ای اون رو تجزیه و تحلیل کنند، روح ما انسانهاست. و جالب اینجاست که این روح از عالم و جهانی دیگه وارد کیهان مادی ما میشه و با یک ماده متحرک چند زمانی زندگی میکنه و سپس در وقت مشخص به جهانی موازی و به روشی ناشناخته بر می گرده. جنس روح از ماده و اتم نیست و بیشتر شبیه انرژی است. یک انرژی رقیق ولی بسیار قدرتمند. کافی است غلظت این انرژی بالا بره اونوقت ماده تحت تاثیر اون قرار میگیره و روح رو همراهی میکنه. تنها راه پی بردن به جهان های موازی که دارای ابعاد بالاتر و یا فاز های متفاوت با جهان ما هستند استفاده از این ابزاره. دانشمندان و فیزیک دانان تلاش دارند با تعریف مفاهیم علمی و فیزیکی درک درستی از جهان و جهان های دیگر داشته باشند که بسیار ستودنی و زیباست اما حلقه گمشده در متافیزیک است. در تجربه های زیبای روحی است.
  همانطور که حضرت محمد با همین جسم ماده به سفر معراج رفت و عیسی مسیح هم با جسم متشکل از اتم و مولکول به آسمانها برده شد.
  پس اگر ما هم مثل این دو ابر انسان به این انرژی روحی خود بیشتر بپردازیم و دارای روح و بالتبع انرژی عظیم فراکیهانی شویم همه معماهای بشر حل خواهد شد.
  التماس تفکر

  • یک سوال ساده ازت میپرسم چرا این اتفاقات که میگن حضرت عیسی مسیح به دنیاهای دیگه سفر کرده چند هزار سال پیش اتفاق افتاده ولی الان از این اتفاق ها نمیافته؟خب مشخصه دیگه مردم اون زمان ساده بودن و به هر چیزی باور داشتن ولی الان تو قرن ۲۱ هستیم و کسی الان حرف های که محمد و عیسی چند هزار سال پیش زدن الان بزنن جاشون تو تیمارستانه غیر از اینه؟

 33. این یعنی تناسخ……

  خدا هم تناسخ رو رد کرده پس دیگه چیزی برا گفتن باقی نمیمونه

 34. سلام

  ایا کسی بوده که تا حالا این جهان موازی رو دیده باشه یا در خواب حس کرده باشه ??

  • مشکل دقیقا همینجاست که من تو خواب هم دیدم هم حس کردم. کاملا حس کردم. الان چند ساله دارم دنبال جواب میگردم. بدبختیش اینه که یه جا تو وسط گیر افتادم. بین چیزی به اسم قران و چیزی به اسم علم امروز.
   باید اعتراف کنم چیزایی که تو قران میبینم در مورد زندگی و حهان اکثرا درسته.
   از طرف دیگه علم محدوده و تو توجیهش موندم.
   این خاطر برام بیشتر از اینکه جذاب باشه روانی کننده هست. چون هیچ توجیهی نمیتونی داشته باشی. چطور بی نهایت فاصله رو تو زمان ۰ طی میکنه و ……

   چیزی که میدونم و مطمعنم اینه که با این قوانینی هست نمیشه به هیچی پی برد. تو خواب همین رو درک کردم که تو جهانی زندگی میکنیم که بی نهایت بعد داره و ما فقط یک یا دو بعدش رو میبینیم و زود قضاوت میکنیم!
   میدونین چیه. با خودم میگم که فلانی و فلانی قوانینت رو نگه دار برای خودت. این رو نه برای نمیدونم توهین و رد کردن نظریه ها و علم میگم.بلکه برای این میگم که توی بی نهایت بعد نتیجه گرفتن به واسطه دو سه بعد مثل مکان و زمان و اینا واقعا خنده دار میشه. چون بعد ها که به یه بعد تازه پی ببریم اینا رو میندازیم دور همونطور که تو الان تجزیه ناپذیری اتم رو انداختیم دور ولی تو گذشته بهش اعتقاد کامل داشتیم مثل همین نسبیت ها و اینا. مثل یه چرخه هست ولی هیچوقت تمومی نداره. من دوست دارم علم داشته باشم و همه چیز رو بدونم ولی با چیزی که دیدم و کامل درکش کردم به هیچ وجه درکش ممکن نیست. چون فقط توی دایره داری حرکت میکنی و هیچوقت منحرف نمیشی و به مرکز (دونستن همه چی) نمیرسی. من بی دین هستم ولی چیزایی که گفتم متاسفانه حقیقت داره..

 35. از عمروبن شمر،از جابر ابن یزید،روایت کرده که گفت:من از امام ابی جعفر(ع)پرسیدم آیه شریف پانزده سوره ق چه معنا دارد؟حضرت فرمود:ای جابر،تاویل این آیه چنین است که وقتی این عالم و این خلقت فانی شوند،و اهل بهشت در بهشت و اهل آتش در آتش جای گیرند،خدای تعالی دست به خلقت عالمی بغیر از این عالم میزند،و خلقتی جدید می آفریند،بدون اینکه مرد و زنی داشته باشد(بدون نر و ماده)،تنها کارشان عبادت و توحید خداست،و برایشان سرزمینی خلق میکند غیر از این زمین،تا آن خلایق را بر دوش خود بکشد،و آسمانی برایشان خلق می کند غیر این آسمان،تا بر آنان سایه بگستراند.و شاید تو خیال می کردی خدا تنها همین عالم را خلق کرده است،و یا می پنداشتی که غیر از شما دیگر هیچ بشری نیافریده بود،بخدا سوگند هزار هزار عالم،و هزار هزار آدم،آفریده بود که تو فعلا در آخرین آن عوالم هستی،و در دودمان آخرین آن ادمها قرار داری.( بحار الانوار ، ج۸ ، ص ۳۷۵ )

  منبع رو من چک کردم درست بوده…..

 36. خیلی باحال بود مرسی

 37. تو قرآن اومده؟ :-S
  قرآن میگه انسان از گل آفریده شده 🙂
  میگه عیسی از دختر باکره ست 🙂
  میگه تو شکم ماهی میشه زندگی کرد. (حضرت یونس) که علم ثابت کرده چون اکسیژن نیست هرگز نمیشه.
  میگه بشر اول آدم و هوا بودن مال حدود ۴،۵ هزار سال پیش الان میدونیم انسان ها تکامل یافته بوزینه هان و اونم چند ده میلیون سال پیش. بعد از جهان های موازی صحبت کرده؟!؟!؟!؟!؟؟ ای کم عقل؟

  • بهتره که اینقدر سربع در مقابل هر چیزی جبهه نگیرید حتی داخل همین علومی که میگید خیلی اوقات حرفای اشتباهی زدن چند ده سال بعد اومدن درستش کردن مشکل اینه که شما رفتید همه ی شبهات رو خوندید ولی زحمت نکشیدید جوابش رو از کسی دریافت کنید با اگرم دریافت کردید در سطوح پایین بوده توصیه میکنم مدتی فلسفه ی اسلامی رو مطالعه کنید و دیگر اینکه میتونید زنگ بزنید ۰۹۶۴۰
   والسلام علی من التبع الهدی

  • ای نادان …
   اول برو تو آینه یه نگا به خودت بکن بعد برو خدا رو منکر شو .

  • باسلام و درود
   وقتی داشتم کانت رو میخوندم به این پی بردم یه عده انارک نوشتن که غرق در تکنولوژی شبکه‌ای مجازی… اشتباه همینجاست …ایران جزو تنها کشورهایی که غر زدن در زمان فراغت از یک روز پر از انرژی های مثبت و منفی رو تحلیل علمی و یا سند برای قبولی یا رد علومی میدونن که افرادی به حال به هر صورتی به زحمت فراوان و جهد و مطالعات گسترده و محاسبات دقیق بهش رسیدن …اکثر در دسته قرار دارند که پنجره کوره برای دید درست…یک دسته افرادی هستن که منظر ظاهری دین به مطالب نگاه میکنن و گروه دیگه از من ظر ظاهری علوم…هردو این تو دید مثل چشمهای ما هستن…آنچه در دیدگاه ما قرار داره واقعیت دارند ولی حقیقت نه….حقیقت در باطنه در باطن علوم در باطن دین…این باطن باطنی واحد دارند چون یک حقیقت واحد سرچشمه میگیرند…خیلی عجیبه که عزیزی که نهایت مطالعشوندر حد یک هفته نامه یا ماهنامه هست با این قطعیت درنوردیده اطلاعاتی حرف میزنند که در حد یک یا نهایتا ۱۰ صفحه خوندن …جهانهای موازی صدا ساله که در متون زیادی به گونه‌ای مختلف ازش یاد شده…در داستانها مذهبی ..عرفانی و ..که حدودا میشه گفت بر گروهایی وجود این عوالم اثبات شده و هیچ تناقضی با ادیان اصیل هم نداره …اون عزیزیم که دین رو بدون اطلاع زیر سوال برده بگم که ۴۵۰۰ سال نیست و ۶۰۰۰ و شاید بیشتر بوده که این به این دوره از ظهور آدم بر روی کره خاکی اشاره داره نه وجود اولین آدم …آدمها در دوره های مختلف زندگی کردند ونسلشون منقرض شده و باز در زمین ظاهر شدن ….۶۰۰۰ سال منظور انسانی این دورن… دین جامع تر از اونیه بزرگتر از شما هم نتونستم ازش عیب بگیرن…عزیزم اون اطلاعاتی که شما داری برای فیلمای علمی تخیلین..واقعیت علوم با اینهمه تلاشی که برای رد خیلی چیز دارن نوشتن چیزی رد کنن …دین از جنس حقیقته حقیقتی که ما اونیم …دین حقیقی نزن عالمان و عرفان و پیامبران و در کتابهایی هست که تا حالا کلمه در موردش حتی بعضی از شما نشنیدید…رسانه بی روحند …دین رسانه ای هم بی روحه …همه این حرف از سر فقره …فقر مالی…فقر اطلاعاتی…فقر دوی و … مثل بقیه نباشین …اگر دنبال علمین ابن سینا باشین …انیشتین باشین..دنبال حقیقت باشین نه بدنبال اثبات عقایدی که از دنیای اطراف بتون دیکته شده…مادر زادی که این اعتقادات نداشتیم… داشتیم؟

  • شاید شما از نسل بوزینه ها و تکامل یافته اونا باشی ولی ما از نسل آدم و حوا هستیم….

 38. آیاتوجهانهای دیگه فیش حقوقیاشون ۵۰۰میلیونیه

 39. سوالی که برام پیش اومد و شایدم کمی بی ربط بنظر برسه اینه که آیا ابعاد ناشناخته و غیر قابل دیدن همین جهان خودمون که در مقاله بهش اشاره شده، میتونه پدیده هایی رو توضیح بده که ما تعریفی برای اونها نداریم؟ مثل موجوداتی که شاید برخی از ماها در طول زندگیمون وجودشون رو لمس یا به عبارتی درک کرده باشیم ؟ حالا به هر نامی که ممکنه به فکرتون بیاد مثل جن… که البته از لحاظ دینی و مذهبی وجودش رو ما پذیرفتیم جدای از بحث تصورات و خیال ذهنی. یعنی این موجودات در همین جهان خودمون زندگی میکنند منتها در بعدهایی که بطور معمول برای ما آشکار نیستند؟

 40. این موضوع ،برام خیلی جالبه و مغدرم رو مشغول کرده. ایگاش اونقدر علم داشتم تا این موضوع رو واسه خودم تجزیه و تحلیل کنم

 41. واقعاً فتبارک الله احسن الخالقین
  جهان خیلی خیلی پیچیدست
  فقط یک چیزیو مطمئن مطمئنم که انسان وقتی خلق شد یک کتاب راهنما باهاش بود بنام قرآن که هر چیزی توش پاسخ داده شده برای هر سوالی بهش مراجعه کنی با توجه به میزان دانشت به پاسخ سوالت میرسی وبا تکیه به اون به همه چیز میرسی حتی به علم کیهان و خداشناسی و…… مخصوصاً در این روز های ماه مبارک رمضان و روز های قدر.
  دقیقاً مثل تلویزیون که یه دفترچه راهنما همراه با خودش داره تا در صورتی که به مورد خاصی برخورد کردی برای حل مشکل بهش مراجعه بشه.
  پس تا هستیم قدر این نعمت بزرگ رو بدونیم شاید در جهان دیگر برای استفاده نکردن از این موهبت الهی افسوس بخوریم.
  یا مهدی (عج)

 42. من برای اولین بار با این نطریه در کلاس عرفان کیهانی یا حلقه اشنا شدم وبرام بسیار عجیب و جالب بود.و حالا دارم علمی و با قران مطابقت میدم.ومطمین شدم همه حرفهای عرفان کیهانی درسته

 43. فصل دوم سریال فلش رو ببینید واقعا از واقعیت ها پرده بر داشته

 44. سرنخ های به دست آمده و تئوریها هیچوقت حکم اثبات قطعی رو ندارند امیدوارم روزی سرعت رشد علم بشری به حدی برسه نه تنها جهان های موازی بلکه وجود یا عدم وجود خدا هم ثابت شه

  • فیزیک هیچ وقت نمیتونه وجود خدا رو اثبات کنه چون بحث از ماده میکنه در حالی که خدا مادی نیست. خدا رو باید جور دیگه اثبات کرد عزیزم. بدبختی ما مسلمونیا اینه که تو خونه هر کدوم از ماها یک معجزه داره خاک میخوره اونوقت چشم بستیم به علم ناقص یه مشت کافر. هرچه بخوای تو قرآن هست.

   • با اولین قسمت حرفت موافقم ولی مسلمون فقط از خدا نیست خدا حتی کسی که به هیج چیز اعتقاد نداره رو شاید بیشتر از تو یا خیلی از پیروان ادیان ابراهیمی دوست داشته باشه یه کم تفکر کن کتاب فقط قران نیست خداوند هم فقط الله نیست چه بسا ادیان کمتر شناخته شده ای هستند که تعبیر بسیار روشن تر و زیباتر از خداوند دارند و راه اونها راه رستگاری کمی تفکر کن

 45. سریال fringe بر اساس همین نظری ساخته شده.سریاله قشنگیه و میخواد بگه جهان موازی وجود داره واین … اتفاقا میافته.

 46. دانشمندا خارج شب و روز زحمت میکشن این فرضیه رو اثبات کنن در حالی که کتاب ما مسلمونا تو اولین ایه این قضیه رو اثبات کرده

  الحمد لله رب العالمین

  • قشنگ ترین و با معنا ترین کامنتی که ممکن بود یک آدم مسلمون برای همچین مقاله ای بنویسه همین کامنت بود…
   من خودم بین علم و دین طرف هیچکدوم نیستم…
   اینکه آیا نظریه داروین درسته و علم میگه تکامل
   یا قرآن ما و آدم و حوا و انسان از گل
   ولی برای کسی که هر دو جناح رو قبول داره به نظرم این حرف قشنگیه
   علم میگه جهان های متعددی داریم و دین میگه حمد برای خداوند جهانیان است…

 47. شاید پس از مرگ به یکی از همین جهان های موازی منتقل شویم.مطمئنا افرینش انسان بیهوده نبوده وانسان با این همه احساس وعقل ومحبت وتمام صفات دیکه با مرگ نابود وهیچ نمشود.توی این جهان بی انتها هیچ چیز بعید نیست ودانش ما چقدر ناچیز است.

 48. فیلم lucy رو حتما برید ببینید اونم فرضیش جالبه
  دانشمندا روی همه چیز مانور میدن الا زمان
  در همه ابعاد زمان نقش اساسی رو ایفا میکنه
  هرکاری کنن آخرش زمان بزرگترین سواله موجوده

 49. این آیه رو همه دوستان میشناسن
  ????????????????????
  الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

  آیا تا به امروز به معنی این آیه توجه کردید؟؟؟؟؟؟
  اصلا ربطی به نجوم داره که من این ایه رو گذاشتم؟؟
  بله صد درصد
  منظور از عالمین چی هست؟؟
  ??????????????

  عالمین
  فرهنگ فارسی معین

  (لَ) [ ع . ] (اِ.)جِ عالم ؛ جهان ها، گیتی ها.

 50. جهان موازی جایی هست که از تمام انسان ها یه کپی توی زمین های دیگه هستش که شغلشون و توی اون جهان با ما فرق میکنه و حتی نحوه زندگیشون ولی اسم همون اسمه، تنها راه رفتن بهش دریچه سیاه چاله هاست، طبق فیلم the flash

 51. من الان سه دور دارم اینو میخونم چرا هیچی حالیم نمیشه اخه
  اقا اصن جهان موازی چی هس؟؟؟

 52. می شه لطفاَ منبع رو هم بذارید

 53. دوستان علاقه مند سریال fringe رو ببینید در مورد دنیاهای موازیه

 54. همه چی بر حدس گمانه هرچقدر سرش فکر رفته باشه چون هنوز کسی هیچ چیزی که اثبات کننده جهان دیگری باشه (به چشم ندیده) ولی مطمعنم این جهان یا قسمتی که از فضا که میشه توسط انسان دید نسبت به اندازه ی جهان مسخرس من مطمعنم هزاران هزار پدیده های عجیب قریب یا حیات روی زمین های دیگه و یا همین دنیای موازی ویا هرچیزی که به ذهن انسان در مورد جهان نمیرسه وجود داشته باشه

 55. به نظر من جهانی موازی جهان ما وجود ندارد این زمان که موازی زمان وجود دارد چون زمان وجود ندارد چون شی نیست دیده شود رخدادها حاوی پیرامون ما در حال شکل گیری هستند و ما آنها را طی میکنیم به نام زمان که این رخدادها به گذشته میپیوندن .حتی آینده نیز ساخته شده وموازی حال گذشته در حال عبور است .ولی جهان موازی جهان ما وجود ندارد و نخواهد داشت

  • نظریه جهان های موازی اصلا ربطی به ۴ بعد قابل درک (سه بعد خودمون+بعد چهارم یعنی زمان) نداره
   نظریه جانهای موازی بر پایه نظریه ریسمان یعنی تکرار و تکرار در بعد های دیگر(طبق گفته های دانشمندان ۲۶ یا ۲۷ بعد )می باشد.

 56. کاملا معتقدم بهش. از بچگی همچین چیزی تو فکرم بود. به نظر من نیازی به اثبات نداره. هرکی یک کم فک کنه متوجه میشه. مگر این که خنگ و نادان باشه.

 57. فرضیه جهان های موازی فقط بر پایه حدس و گمانه . و چنین چیزی اصلأ قابل قبول نیست .

 58. چی بگم از جهانی که رازهایی داره که نمیشه فهمید! ولی همین رازها همین پرسش ها همی تلاشها برایه کشف رازهاست که زندگی رو به جریان میندازه، اما بزرگترین راز بشریت همین ذهن انسانه جایی که عدم ها روهم توش جا داده، عجیبه خیلی عجیبه، بشر، جهان قبل بیگ بنگ، فراسویه ستاره ها ،کهکشان، ذات فضا، خدا!! خدایا چه خلقتی ، واقعا هم تبارک الله