گوگل Nearby Sharing

گوگل Nearby Sharing برای انتقال سریع فایل در اندروید معرفی خواهد شد

سال گذشته اخباری در مورد تلاش گوگل برای ساخت پروتکل جدید اشتراک فایل منتشر شد. نسخه‌ی نمایشی ویژگی گوگل Nearby Sharing اکنون مورد بررسی قرارگرفته است.

گوگل Nearby Sharing درحال توسعه است و به عنوان رقیب اندرویدی ایردراپ منتشر خواهد شد. این ویژگی (غیر رسمی) Nearby Sharing نام دارد و با همان مولفه‌های ایردراپ اپل طراحی‌شده است.

گوگل Nearby Sharingمانند آنچه در برنامه اشتراک‌گذاری اپل وجود دارد، شما می‌توانید انتخاب کنید که کسی غیر از مخاطبین شما برایتان فایلی ارسال کنید یا خیر. این ویژگی در تنظیمات سریع گوشی قرار خواهد گرفت و به شما امکان می‌دهد که برای دریافت فایل از آن استفاده کنید. در پایین سه حالت مختلف اشتراک‌گذاری و توضیحات آن‌ها آمده است:

  • دیتا: دیتا فقط برای انتقال قایل‌های کم حجم استفاده می‌شود.
  • فقط وای فای: هرگر از دیتا برای اشتراگ‌گذاری استفاده نخواهد شد.
  • بدون اینترنت: فایل‌ها فقط به صورت آفلاین اشتراک‌گذاری می‎‌شوند.

ویژگی دیتا همانطور که گفته‌شد، تنها برای ارسال فایل‌های کوچک ار طریق اتصال داده کاربرد دارد. ظاهرا منطقی‌ترین راه ارسال فایل‌، استفاده از قابلیت وای فای است. گزینه‌ی آفلاین نیز سوالاتی در پی دارد که آیا از بلوتوث برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌شود یا پروتکل دیگری وجود دارد که هنوز از وجود آن بی‌خبریم؟

پس از انتخاب فایل مورد نظر، نماد Nearby Sharing در منوی اشتراک‌گذاری قابل انتخاب است و دستگاه‌های مجاور را به نمایش در می‌آورد. اگر تا کنون از ایردراپ یا هواوی Share استفاده کرده‌اید، قابلیت گوگل نیز روش مشابهی دارد. هر دو دستگاه باید Nearby Sharing را فعال کنند و گیرنده، پیام دریافت فایل را تایید کند.

گوگل Nearby Sharingدر این ویدیو، با استفاده از قابلیت جدید گوگل، چندین عکس و ویدیو به سرعت میان دو گوشی پیکسل ۲XL و ۴XL منتقل می‌شوند. گویا Nearby Sharing مختص به دستگاه‌های گوگل نبوده و کاربرد آن روی وان پلاس  ۷T پرو نیز با موفقیت تست شده است.

ویژگی قدیمی Android Beam کمی نامیدکننده به‌نظر می‌رسید، اما ظاهرا Nearby Sharing کیفیت بسیار بیش‌تری از آن دارد. هرچند که اپ Files گوگل امکانات مشابهی ارائه‌می‌دهد اما در سطح سیستم پیاده‌سازی نشده است و با این وجود جای خالی چنین قابلیتی احساس می‌شد.

برخلاف کارایی بالای ایردراپ اپل، گوگل تاکنون موفق نشده بود قابلیت مشابهی برای سیستم خود معرفی کند. حتی ویژگی مبتنی بر NFC این شرکت نیز با استقبال چندانی مواجه نشد و از اندروید ۱۰ حذف شده است.

به گفته‌ی منابع، گوگل Nearby Sharing به شکلی طراحی‌شده که بیش‌ترین سرعت انتقال را در فاصله ۳۰ سانتی‌ داشته باشد. هنوز مشخص نیست که این ویژگی چه زمانی رسما به اندروید اضافه خواهد شد. احتمالا این قابلیت به یکی از موضوعات مورد بحث در کنفرانس گوگل I/O 2020 تبدیل می‌شود.

**لینک ویدیو: https://www.youtube.com/watch?v=oVcGDDRMoWg&feature=youtu.be

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*