اشیا مجازی

پنتتی جدید خبر از تعامل با اشیا مجازی در عینک اپل می‌دهد

اپل جدیدا پتنتی را در سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده به عنوان “سیستم‌های کامپیوتری با دستگاه‌های انگشتی” ثبت کرده است. این اختراع احتمالا به کنترل اشیا مجازی در عینک اپل اشاره دارد.

شرکت اپل به‌تازگی با پتنتی جدید، شایعات در مورد عینک اپل را رونق بخشید. پتنت جدید این شرکت “سیستم‌های کامپیوتری با دستگاه‌های انگشتی” نام دارد. این پتنت خبر از دستگاهی می‌دهد که روی انگشت قرار می‌گیرد و حسگر لمسی را نشان می‌دهد که از آن برای کنترل اشیا مجازی روی صفحه نمایش واقعیت ترکیبی و واقعیت مجازی استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین می‌تواند بازخورد هپتیکی به همراه داشته باشد تا کاربر واکنش را احساس کند. برنامه ثبت اختراع پیش بینی کرده است که این فناوری در رابطه با یک هدست AR توسعه داده شده است. این هدست واقعیت ترکیبی می‌تواند همان عینک هوشمند اپل باشد که پیش‌تر شایعه شده بود سال ۲۰۲۲ به بازار بیاید. سنسورهای همراه دستگاه احتمالا شامل سنسورهای نیرو، سنسور‌های اولتراسونیک، واحدهای اندازه‌گیری اینرسی، حسگرهای نوری و غیره خواهند بود.

طرح‌هایی که همراه این برنامه منتشر شده‌اند، نشان از دستگاهی به اندازه ناخن انگشت دارند. در تصویر دیگری نشان داده شده است که چگونه می‌توان میزان صدای بلندگو‌های هوشمند هوم‌پد را از طریق دکمه کنترل مجازی، تغییر داد.

نوامبر سال گذشته، طبق گزارشات، تعدادی از کارمندان اپل خبر دادند که دستگاه‌های AR و VR این شرکت قرار است در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ معرفی شوند. توسعه دهندگان نرم‌افزار سال آینده در مورد ایجاد برنامه‌های اختصاصی کاربردی برای هدست واقعیت افزوده، ملاقاتی با اپل خواهند داشت. اپل گلس ظاهرا با اسم رمز T288 شناخته می‌شود و از سیستم عامل جدید استفاده می‌کند که به آن rOS گفته‌ می‌شود. در شایعات قبلی گفته‌شده بود که این دستگاه چیپست ۵ نانومتری خواهد داشت. اولین تراشه اپل که با این فرآیند ساخته می‌شود، A14 Bionic نام خواهد داشت که در نیمه دوم ۲۰۲۰، خط تولید آن در TSMC آغاز می‌شود.

اشیا مجازیانتظار نمی‌رود که اپل دو محصول مختلف در این حوزه ارائه کند و برخی معتقدند که گلس در اواسط سال جاری میلادی معرفی خواهد شد. اگر چنین پیش‌بینی درست باشد، با زمان‌بندی ارائه شده برای تولید انبوه تراشه‌های ۵ نانومتری TSMC مطابقت دارد. بسیاری بر این باورند که با عرضه اولین دستگاه AR/VR اپل، به عنوان بزرگ‌ترین محصول بعدی این شرکت شناخته خواهد شد. برخی از تحلیلگران نیز اعتقاد دارند که عینک اپل می‌تواند از آیفون‌ها نیز پیشی بگیرد. شاید باور این ادعا کمی مشکل به نظر برسد، اما اگر به تاریخ نگاهی بیاندازیم، در سال ۲۰۰۶ نیز کم‌تر کسی باور داشت که اپل بتواند محصولی بزرگ‌تر از آیپاد ها به بازار معرفی کند.

اشیا مجازیاگر اپل گلس قرار است بزرگ‌تر از آیفون‌ها شود، در نهایت باید به دستگاهی مستقل تبدیل شود. درحال‌حاضر اکثر تحلیلگران معتقداند که این دستگاه در ابتدا برای کارکردن نیاز به آیفون خواهد داشت. در نوامبر سال گذشته، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، مینگ چی کو سایر و منابع معتبر، اعلام کرده بودند که شاهد عرضه این محصول در سال ۲۰۲۰ خواهیم بود. کوو که سابقه شگفت‌انگیزی در رابطه با پیش بینی دستگاه‌های اپل پیش از معرفی دارد، می‌گوید که این گجت پوشیدنی در سه ماهه دوم سال جاری به بازار خواهد آمد. این رونمایی می‌تواند همزمان با معرفی اپل آیفون ۹ (یا آیفون SE 2) و مدل‌های جدید آیپد انجام شود. از سوی دیگر، تا کنون هیچگونه رندر یا خبری در مورد این دستگاه منتشر نشده که معرفی چنین دستگاهی در دو یا سه ماه آینده را غیر قابل باور می‌کند.

اشیا مجازیبدون شک اپل گلس می‌تواند در کنار محصولات پوشیدنی، لوازم خانگی و لوازم جانبی اپل قرار بگیرد که در طول سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹، رشد سالانه ۵۴ درصدی را تجربه کرده است. این دسته از محصولات از ماه ژوئیه تا سپتامبر به لطف قدرت اپل واچ و ایرپاد، حدود ۶.۵۲ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند. اپل گلس در نهایت می‌تواند همان محصولی باشد که بخش پوشیدنی را به سطح جدیدی هدایت می‌کند.

اگر اپل از فناوری این پتنت استفاده کند، علاقه‌مندان به مسائل مربوط به اپل گلس می‌توانند منتظر محصولی باشند که قادر است با استفاده از دستگاه انگشتی، اشیا مجازی را در محیط جابه‌جا کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*