بازار گوشی های هوشمند

سهم برندهای مختلف از بازار گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۹

میزان فروش گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۹ برابر ۱.۴۸۶ میلیارد دستگاه بوده است. در ادامه می‌بینیم که سهم برندهای مختلف از بازار گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۹ چقدر بوده است.

بازار گوشی‌ های هوشمند برای مدتی رو به زوال بوده است، اما آخرین گزارش‌ها حکایت از بهبود شرایط دارد و سال ۲۰۲۰ می‌تواند سال بسیار خوبی باشد. اگرچه فروش کل گوشی‌های هوشمند نسبت به سال ۲۰۱۸ با کاهش ۱ درصدی مواجه شده است، اما میزان فروش گوشی‌های هوشمند در سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ برابر ۴۰۸ میلیون دستگاه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سامسونگ، پیشتاز بازار گوشی های هوشمند

سامسونگ گلکسی

طبق معمول، سامسونگ با فروش بالغ بر ۲۹۶ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۹ پیشتاز بازار گوشی‌ های هوشمند به شمار می‌رود. این رقم، رشد ۱.۵ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که سامسونگ ۲۹۱ میلیون دستگاه گوشی به فروش رسانده بود. به این ترتیب سهم سامسونگ از بازار گوشی‌های هوشمند از ۱۹ به ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، موفقیت سامسونگ تا حد زیادی به گوشی‌های جدید سری A این شرکت بازمی‌گردد. گوشی‌های جدید این سری در سراسر هند و اروپا به محبوبیت بالایی دست یافته‌اند و همچنان در ایالات متحده آمریکا، که مصرف‌کنندگان معمولا مدل‌های پرچمدار را به دستگاه‌های میان رده ترجیح می‌دهند، به رشد خود ادامه می‌دهند.

اطلاعاتی در مورد عملکرد سری گلکسی اس ۱۰ و گلکسی نوت ۱۰ در مقایسه با نسل قبلی ارائه نشده است، اما به موفقیت زود هنگام سامسونگ در بازار نوظهور ۵G اشاره شده است – سامسونگ موفق شده است تعداد ۶.۷ میلیون دستگاه را در سال ۲۰۱۹ عرضه کند.

در سه ماهه پایانی سال گذشته، سامسونگ به لطف فروش ۷۰ میلیون دستگاه، توانسته است ۱۷ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دهد. اما علی‌رغم افزایش میزان فروش به تعداد ۲۰۰,۰۰۰ دستگاه، سامسونگ پشت سر اپل در رده دوم قرار گرفته است.

کاهش میزان فروش گوشی‌های هواوی

هواوی پی 30

هواوی سال گذشته با فروش ۲۳۸ میلیون دستگاه رسما دومین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان لقب گرفت. سهم هواوی از بازار گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۹ برابر ۱۶ درصد بود و رشد سالانه ۱۶.۱ درصدی را تجربه کرد. اما سؤال اصلی این است که هواوی تا چه مدت می‌تواند این عنوان را حفظ کند.

بر اساس آمارهای منتشرشده، بیش از ۶۰ درصد میزان فروش گوشی‌های هوشمند هواوی در سال گذشته به لطف افزایش تمرکز بر روی بازار، در چین اتفاق افتاده است. این مطمئنا حرکتی چشمگیر است، اما در نهایت روند نگران‌کننده‌ای را در بازار گوشی های هوشمند در اروپا و دیگر بازارهای بین‌المللی نشان می‌دهد.

از آنجایی که ممنوعیت تجارت بین آمریکا در ماه مه سال گذشته به اجرا درآمد، هواوی روی فروش گوشی‌های هوشمند قدیمی با سرویس‌های گوگل در خارج از مرزهای چین متمرکز شد. اما با گذشت زمان و ورود گوشی‌های جدیدتر به بازار و همچنین به خاطر رشد رقابت، این شرکت در تلاش است تا اعداد و ارقام خود را حفظ کند.

تأثیر تحریم‌های آمریکا در سه ماهه پایانی سال گذشته خود را نشان داد که میزان فروش هواوی برابر ۵۶ میلیون دستگاه بود. اگرچه هنوز هم این رقم چشمگیری است، اما نتایج در نهایت حاکی از کاهش ۶ درصدی است که به نوبه خود سهم این شرکت را از بازار به ۱۴ درصد کاهش داده است.

نحوه عملکرد این شرکت در سال ۲۰۲۰ تا حد زیادی به ممنوعیت تجاری آمریکا بستگی خواهد داشت. در صورت برداشته شدن محدودیت‌های مبادلاتی، سامسونگ می‌تواند بار دیگر با ریسک از دست دادن عنوان خود روبرو شود، اما در صورت ادامه شرایط فعلی، روند نزولی این برند در بازارهای بین‌المللی ممکن است توقف‌ناپذیر باشد.

اپل، برند شماره یک بازار گوشی های هوشمند ۲۰۱۹

اپل آیفون

اپل پس از تجربه سالی سخت و دشوار به خطر تقاضای ضعیف‌تر از حد انتظار برای آیفون XR و آیفون XS، در رده سوم قرار گرفت. این شرکت در سال گذشته ۱۹۶ میلیون دستگاه آیفون به فروش رسانده و ۱۳ درصد از بازار را در اختیار داشته است. اپل در سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۲۰۶ میلیون دستگاه آیفون به فروش برساند و یک درصد سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشت.

خوشبختانه، این شرکت موفق شد با تبدیل شدن به تولیدکننده برتر جهان در زمینه گوشی‌های هوشمند برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ به بعد، پایان خوبی را در سال گذشته برای خود رقم بزند و به برند شماره یک بازار گوشی های هوشمند در سه ماهه پایانی ۲۰۱۹ تبدیل شود. گفته می‌شود این موضوع در درجه نخست مربوط به عرضه آیفون سری ۱۱ است که همچنان به عملکرد فراتر از انتظارات خود ادامه می‌دهد.

اپل بین ماه‌های اکتبر و دسامبر توانسته است نزدیک به ۷۳ میلیون دستگاه آیفون به فروش برساند که رشد ۱۰.۶ درصدی را نسبت به میزان فروش آیفون در ۱۲ ماه گذشته نشان می‌دهد. این رشد چشمگیر باعث شد تا سهم اپل از بازار به ۱۸ درصد افزایش پیدا کند.

شیائومی و موتورولا، همچنان در مسیر پیشرفت

سهم شیائومی از بازار گوشی های هوشمند

پس از سامسونگ، هواوی و اپل، برند چینی شیائومی با فروش ۱۲۴.۵ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۹ در رتبه چهارم قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، رتبه‌های پنجم و ششم به ترتیب به برندهای اوپو و ویوو با میزان فروش نزدیک به ۱۲۰ و ۱۱۴ میلیون دستگاه تعلق می‌گیرد.

موتورولا همچنان به آرامی به مسیر رو به رشد خود ادامه می‌دهد و توانست با میزان فروش ۳۹.۶ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در سال گذشته خود را به رتبه هفتم برساند. از طرف دیگر، ال‌جی با میزان فروش تنها ۲۹ میلیون دستگاه در رتبه هشتم قرار گرفته است که در مقایسه با رقم نزدیک به ۴۱ میلیونی سال ۲۰۱۸ با کاهش فروش زیادی مواجه شده است. اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند، ال‌جی احتمالا تا پایان امسال جایی در بین ۱۰ برند برتر نخواهد داشت.

دو رتبه آخر جدول در بین ۱۰ تولیدکننده برتر گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۹ نیز به ترتیب به برندهای ریلمی و تکنو تعلق می‌گیرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. اطلاعات خوب و جالبی بود
    و از همه جالب تر ماهش فروش گوشی های هواویی بوده
    قطعا سیاست های امریکا توی سرنوشت این. گوشی بی تاثیر نیست

  2. هواوی که با وجود تحریم ، برند دوم دنیا و اول چینه ، یعنی داره شاهکار میکنه و اگر تحریم نبود قاعدتا خیلی نزدیک تر به سامسونگ شده بود

  3. ده برند برتر نه میشه گفت ده برند پر فروش. حتی میزان تولید و مدل های متنوع در فروش تاثیر زیادی داره.