۱۰ تکنیک شگفت انگیز روانشناسی برای تاثیرگذاری بر افراد

پیش از شروع بهتر است توجه داشته باشید که هیچ یک از این روش‌ها جهت سواستفاده و یا آسیب رساندن به مخاطب نیست. در حقیقت این مقاله به شما کمک می‌کند تا به روش‌های روانشناسی بر روی اطرافیان خود تاثیرگذار باشید بدون این که به آن‌ها تهاجم کنید تا مجبور به کاری شوند و یا احساس بدی در آن‌ها ایجاد شود.

۱۰- از او منتفع شوید

داستانی حکایت از این دارد که یک‌بار بنجامین فرانکلین می‌خواست بر مردی تاثیرگذار باشد که از قضا آن مرد فرانکلین را دوست نداشت. او از آن مرد درخواست کرد که کتاب ارزشمند و نادری را به او قرض دهد و پس از گرفتن کتاب با مهربانی از او سپاس‌گذاری کرد. در نتیجه آن مرد که هرگز دوست نداشت با فرانکلین صحبت کند تبدیل به دوست خوب او شد. به گفته خود فرانکلین: «هنگامی که کسی به شما مهربانی کرده یا لطفی در حق‌تان می‌کند، انجام یک محبت دیگر نسبت به شما برایش ساده‌تر از کسی است که شما به او محبت کرده باشید»

influence (8)

دانشمندان این نظریه را بر روی دو گروه از افراد امتحان کردند و به نتیجه مشابهی رسیدند. هر چند که در نگاه اول به نظر می‌رسد که زمانی که شما به شخصی نفعی می‌رسانید و کاری برای کسی انجام می‌دهید انتظار دارید آن فرد ارزش کار شما را بداند و بیشتر شما را دوست داشته باشد، اما تحقیقات چیزی متفاوت را اثبات کرده‌اند. زمانی که شما برای شخصی کاری انجام می‌دهید در نتیجه تمایل شما به آن شخص بیشتر می‌شود و این بدان دلیل است که ما کارهای خود را تجزیه و تحلیل می‌کنیم و هنگامی که به شخصی نفعی می‌رسانیم برای خود دلایل و توجیهی پیدا می‌کنیم و در نتیجه دلایل فرض شده قاعدتا به آن شخص علاقه‌مند خواهیم شد.

۹- هدفی بالاتر را نشانه بگیرید

گاهی از این ترفند به عنوان در ورود به مذاکره در برخوردهای رو در رو یاد می‌شود. شما کار را با مطرح کردن یک درخواست بزرگ و حتی غیرمنطقی از فرد آغاز کنید. پیش از مطرح کردن می‌دانید که پاسخ مخاطب به احتمال زیاد منفی است و پس از شنیدن پاسخ منفی درخواست خود را تعدیل کرده و خواسته اصلی خود را مطالبه کنید.

influence (7)

فرد از انجام ندادن درخواست اول شما احساس بدی خواهد داشت حتی اگر درخواست شما بی‌دلیل و غیرمنطقی باشد. بنابراین زمانی که پس از مدتی شما خواسته کوچک‌تر و عقلانی‌تری دارید احساس می‌کند که باید به شما کمک کند. دانشمندان این نظریه را مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که بسیار کارآمد است.

۸- در مکالمه از اسم شخص یا عنوان او استفاده کنید

دیل کارنگی، نویسنده کتاب «چگونه بر دوستان خود پیروز شویم و بر مردم تاثیرگذار باشیم» بر این باور است که استفاده از نام فرد در مکالمه بسیار با اهمیت است. نام هر فرد در هر زبانی زیباترین صدایی است که دوست دارد بشنود. نام فرد بخشی از هویت اوست و شنیدن آن از زبان مخاطب به معنای پذیرفته شدن حضور فرد و اعتبار اوست در نتیجه احساس مثبتی را در فرد ایجاد می‌کند.

influence (3)

استفاده از یک عنوان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. ایده مطرح شده این است که زمانی که شما مانند نوع خاصی از افراد رفتار می‌کنید کم کم به آن شخص تبدیل خواهید شد، شاید این نظریه یک پیش‌گویی ساده به نظر برسد. برای تاثیرگذاری بر روی افراد می توانید آنها را به آن‌چه که در حقیقت می‌خواهید باشند ارجاع دهید در نتیجه ذهن او درگیر روش‌ها و مزایای تبدیل شدن به فرد مورد نظر شما خواهد شد. برای مثال می‌توانید فرد را دوست من خطاب کنید و یا در محیط کاری فرد را به عنوان ارشد و مدیر خود بنامید. البته این شاخ در جیب فرد گذاشتن عواقبی هم دارد که بهتر است مراقب باشید.

۷- چاپلوسی کنید

شاید این ترفند در دید اول بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما محققان طی بررسی‌های خود بر روی عکس العمل افراد در برابر چاپلوسی دریافتند که نکات و هشدارهای مهمی در این زمینه وجود دارد. چاپلوسی بیش از حد معقول، بسیار آسیب رسان است.

influence (6)

به بیان ساده افراد همواره در تلاش هستند در زمینه افکار و احساست خود در یک حالت متعادل باشند. بنابراین زمانی که شما تملق فردی را می‌گویید که اعتماد به نفس بالایی دارد او این تعریف را صادقانه دیده و احساس راحتی بیشتری با شما می‌کند اما در موردی که فرد اعتماد به نفس پایینی داشته باشد این چاپلوسی می‌تواند تاثیر معکوس داشته باشد و حتی در برابر تمجید شما از خود حالت تدافعی بگیرد. آن چه که از این نظریه برداشت می‌شود پررنگ کردن و تمجید کردن از نقاط قوت افراد است به خصوص نقاط قوتی که خود فرد از آن آگاه است و به آن می‌بالد.

۶- معکوس رفتار کنید

رفتار معکوس که اغلب به عنوان تقلید شناخته شده است کاری که برخی از مردم به طور طبیعی انجام می‌دهند. نمونه ساده آن زمانی است که کسی با ما با صدای بسیار آرام صحبت می‌کند. اغلب به صورت ناخودآگاه صدای ما هم از حالت معمول پایین‌تر می‌آید. استفاده از این مهارت در واقع بروز رفتاری شبیه آفتاب‌پرست است. کپی کردن رفتار و الگوهای بیان افراد اگر آگاهانه و ظریف انجام شود، می‌تواند روشی عالی برای یک رابطه دوستانه و موثر است.

محققان با مطالعه‌ای که در این زمینه انجام دادند دریافتند که افراد به مقلدین خود احساس بهتری دارند و از آن جالب‌تر در عموم مردم این دیدگاه وجود دارد که افرادی که رفتارهای آن‌ها مورد تقلید قرار می‌گیرد رفتارهای بهتر و مقبول‌تری دارند و الگو برداری از شیوه آن‌ها موجب می‌شود احساس خوشایندی داشته باشند. این اعتبار به آن‎‌ها اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و در نتیجه شادتر هستند و ارتباطات بهتری را مدیریت می‌کنند و کمتر کسی را از خود می‌رانند.

۵- درخواست خود را در زمان خستگی فرد بیان کنید

زمانی که فرد خسته است احتمال بیشتری وجود دارد که درخواست یا بیانیه شما را بپذیرد. در زمان خستگی، فقط بدن از لحاظ فیزیکی خسته نیست بلکه ذهن هم از لحاظ سطح انرژی و تحلیل‌گری در پایین‌ترین نقطه قراردارد. بنابراین زمانی که شما از فرد خسته درخواستی دارید معمولا پاسخ قطعی نمی‌شنوید بلکه انجام کار را به فردا و یا زمانی دیگر موکول خواهد کرد. درواقع برای این که زودتر از چالش شما نجات پیدا کند قول می‌دهد که بعدا خواسته شما را برآورده سازد.

Couple Mimicry

نظیر چنین تجربه‌ای را اغلب ما در کودکی داشته‌ایم! پیش از خواب بهانه‌گیری می‌کردیم و درخواست‌هایی از والدین داشتیم که با وعده زمان بیداری مهار می‌شد. نکته این‌جاست که افراد معمولا نسبت به حرفی که زده‌اند و قولی که داده‌اند احساس تعهد دارند و در زمانی که شرایط خستگی برطرف شد خواسته شما را دنبال خواهند کرد.

۴- پیشنهادی را مطرح کنید که فرد نمی‌تواند رد کند

کار را با پیشنهادهای کوچک و کم زحمت آغاز کنید. حتی می‌توانید در مورد چند تصمیم‌گیری که انجام دهید نظر موافق فرد را جویا شوید وقتی فردی شروع به کمک کردن به شما می‌کند احتمال زیادی دارد که این کار را ادامه دهد و شما می‌توانید به تدریج درخواست‌های بزرگتری را مطرح کنید. دانشمندان این نظریه در خصوص بازاریابی تست کرده‌اند و به نتایج مثبتی رسیده‌اند. آن‌ها در آغاز از مردم خواستند که برای حمایت از جنگل‌ها و محیط زیست موافقت خود را اعلام کنند که یک درخواست به نسبت ساده و بدون دردسر است. حال متقاعد کردن این گروه موافق برای خرید محصولاتی که حامی محیط زیست هستند بسیار آسان‌تر و پر بازده‌تر است. روانشناسان معتقدند که فاصله درخواست‌ها هم بسیار با اهمیت است در واقع فرد نباید یکی پس از دیگری مورد هجوم قرار بگیرد اگر درخواست اول را مطرح کردید چند روز صبر کنید و سپس به سراغ درخواست بعدی بروید.

۳- ساکت باشید

زمانی که مخاطب حرف اشتباهی می‌زند و تفکر اشتباهی دارد سعی نکنید او را اصلاح کنید. کارنگی در کتاب مشهور خود بیان کرده است که گوشزد کردن اشتباهات افراد در مکالمه معمولا غیرضروری است و اغلب موجب خاتمه یافتن یک مکالمه خوشایند می‌شود. در حقیقت زمانی که می‌دانید مخاطب شما در اشتباه است یک راه موثر وجود دارد تا مکالمه مودبانه را مدیریت کنید.

influence (1)

ایده بسیار ساده‌ای است به جای استدلال به دقت گوش کنید و نقطه مشترک و نقطه شروعی برای بحث خود پیدا کنید با تاکید بر توافق نظری که با هم دارید موضع و شرایط خود را توضیح دهید و مسائل را شفاف سازی کنید در این حالت فرد تمایل بیشتری به شنیدن حرف‌های شما دارد و حتی به طور ناخودآگاه شما اجازه خواهد داد که بر تفکراتش نفوذ کنید و برخی موارد را اصلاح کنید.

۲- آن‌چه را که می‌گویند تایید و تکرار کنید

یکی از کارآمدترین روش‌هایی که می‌توانید بر افراد تاثیر بگذارید نشان دادن این است که حرف آن‌ها را می‌فهمید و منظور و احساس آن‌ها را درک می‌کنید که موجب ایجاد حس همدلی میشود. یک روش برای نمایش این حس همدلی صحه گذاری و تکرار حرف‌ها و نقطه نظرهای مخاطب است. مطالعات نشان داده است وقتی روانشناسان به طور موثر به حرف بیماران خود گوش می‌دهند، بیماران ارتباط بهتری برقرار کرده و تفسیر صادقانه و شفا‌ف‌تری از شرایط خود ارائه می‌دهند.

influence (4)

به طور کلی زمانی که افراد یک گوش شنوا برای حرف‌های خود پیدا می‌کنند احساس امنیتی بیشتری دارند در نتیجه ارتباط بهتری شکل می‌گیرد و احتمال پذیرفته شدن نظرات و خواسته‌های شما بیشتر خواهد بود.

۱- با حرکات سر مخاطب خود را تایید کنید

دانشمندان دریافته‌اند که تکان دادن سر در هنگام گوش دادن به معنای موافقت با نظر و بحث مطرح شده، می‌تواند در برقراری ارتباط بهتر موثر باشد. هم‌چنین زمانی که شما با حرکت سر مخاطب خود را مدام مورد تایید قرار می‌دهید، احتمال زیادی وجود دارد که به صورت ناخودآگاه در هنگام صحبت شما او نیز با انجام حرکت مشابه، عقاید و نظرات شما را تایید کند.

منبع : listverse via 1pezeshk

۱۰ Psychology Tricks You Can Use To Influence People

۱۰ Psychology Tricks You Can Use To Influence People

Before we get started, it’s important to note that none of these methods fall under what we would term the dark arts of influencing people. Anything that might be harmful to someone in any way, especially to their self esteem, is not included here. These are ways to win friends and influence people using psychology without being a jerk or making someone feel bad.

۱۰

Get Favors

Url-36

Trick: Get someone to do a favor for you—also known as the Benjamin Franklin effect.

Legend has it that Benjamin Franklin once wanted to win over a man who didn’t like him. He asked the man to lend him a rare book and when the book was received he thanked him graciously. As a result, this the man who had never wanted to speak to him before, became good friends with Franklin. To quote Franklin: “He that has once done you a kindness will be more ready to do you another than he whom you yourself have obliged.”

Scientists decided to test this theory and found that those who were asked by the researcher for a personal favor rated the researcher much more favorably than the other groups did. It may seem counter-intuitive, but the theory is pretty sound. If someone does a favor for you, they are likely to rationalize that you must have been worth doing the favor for, and decide that therefore they must like you.

۹

Aim High

Screen Shot 2013-02-03 At 5.02.41 Pm

Trick: Ask for way more than you want at first then scale it back later.

This trick is sometimes known as the door in the face approach. You start by throwing a really ridiculous request at someone—a request they will most likely reject. You then come back shortly thereafter and ask for something much less ridiculous—the thing you actually wanted in the first place. This trick may also sound counter-intuitive, but the idea behind it is that the person will feel bad for refusing your first request, even though it was unreasonable, so when you ask for something reasonable they will feel obliged to help out this time.

Scientists tested this principle and found that it worked extremely well as long as the same person asked for both the bigger and smaller favor, because the person feels obliged to help you the second time and not anyone else.

۸

Names

Hello-My-Name-Is1

Trick: Use a person’s name, or their title depending on the situation.

Dale Carnegie, the author of How to Win Friends and Influence People, believed that using someone’s name was incredibly important. He said that a person’s name is the sweetest sound in any language for that person. A name is the core part of our identity, and so hearing it validates our existence, which makes us much more inclined to feel positively about the person who validated us.

But using a title, or form of address can also have strong effects, according to the as if principle. The idea is that if you act like a certain type of person, you will become that person, it’s a bit like a self fulfilling prophecy. To use this to influence others, you can refer to them as what you want them to be, so they will start thinking of themselves this way. This can be as simple as calling an acquaintance you want to be closer to “friend,” or “mate” whenever you see them, or referring to someone you want to work for as “boss.” But be warned: this can come off as very corny.

۷

Flattery

Url-1-19

Trick: Flattery will actually get you everywhere.

This one may seem obvious at first, but there are some important caveats to it. For starters it’s important to note that if the flattery is not seen as sincere, it’s going to do more harm than good. But researchers have studied the motivations behind peoples reaction’s to flattery, and found some very important things.

To put it simply, they found that people tend to look for cognitive balance, trying to always keep their thoughts and feelings organized in a similar way. So if you flatter someone who has high self esteem, and it is seen as sincere, they will like you more, as you are validating how they feel about themselves. However, if you flatter someone who has low self esteem, there is a chance it could backfire and cause them to like you less, because it interferes with how they perceive themselves. That, of course, does not mean you should demean a person of low self-esteem!

۶

Mirroring

Blog Flattery

Trick: Mirror their behavior.

Mirroring is also known as mimicry, and is something that some people do naturally. People with this skill are considered to be chameleons; they try to blend into their environment by copying other people’s behaviors, mannerisms and even speech patterns. However, this skill can also be used consciously, and is a great way to make you more likable.

Researchers studied mimicry, and found that those who had been mimicked were much more likely to act favorably toward the person who had copied them. Even more interesting was their second find that those who had someone mimic their behavior were actually nicer and more agreeable to others in general—even those not involved in the situation. It is likely that the reason why this works is that mirroring someone’s behavior makes them feel validated. While this validation is likely to be most positively associated with the person who validated them, they will feel greater self-esteem and thus be more confident, happier and well disposed towards others.

۵

Use Tiredness

۲۷۰۰۰۷۳۵۱۵ ۴B275E0Bc8

Trick: Ask for favors when someone is tired.

When someone is tired they are more susceptible to everything someone may say, whether it is a statement or a request. The reason for this is that when people are tired it isn’t just their physical body, their mental energy levels drop as well. When you ask a request of someone who is tired, you probably won’t get a definite response, but probably an “I’ll do it tomorrow,” because they don’t want to deal with decisions at the moment. The next day, they are likely to follow through because people tend to keep their word; it’s natural psychologically to want to follow through with something you said you would do.

۴

Offer They Can’t Refuse

The-Godfather

Trick: Start with a request they can’t refuse and work your way up.

This is a reverse of the door in the face technique. Instead of starting with a large request, you start with something really small. Once someone has committed to helping you, or agreeing to something, they are now more likely to agree to a bigger request. Scientists tested this phenomenon in regards to marketing.

They started by getting people to express support for the rain forests and the environment—which is a fairly simple request. Then they found that once they had gotten them to express their agreement to supporting the environment, they were much easier to convince when it came to buying products that supported rain forests and other such things. However, don’t start with one request and immediately assail them with another. Psychologists found it much more effective if you wait a day or two to make the second request.

۳

Keep Quiet

Url-2-14

Trick: Don’t correct people when they are wrong.

Carnegie also pointed out in his famous book that telling someone they are wrong is usually unnecessary and does the opposite of endearing them to you. There is actually a way to show disagreement and turn it into a polite conversation without telling someone they are wrong, which strikes to the core of their ego. This is called the Ransberger Pivot, invented by Ray Ransberger and Marshall Fritz. The idea behind it is pretty simple: instead of arguing, listen to what they have to say, and then seek to understand how they feel and why. Then you explain the common ground that you share with them, and use that as a starting point to explain your position. This makes them much more likely to listen to what you have to say, and allows you to correct them without them losing face.

۲

Repeat Stuff Back

Article-New Ehow Images A08 8I Q4 Someone-Handle-Guilt-Self-Punishment-800X800

Trick: Paraphrase people and repeat back to them what they just said.

One of the most positive ways to influence others is to show them that you really understand how they feel, that you have real empathy for them. One of the most effective ways to do this is by paraphrasing what they say and repeating it back to them, also known as reflective listening. Studies have shown that when therapists used reflective listening, people were likely to disclose more emotion and have a much better therapeutic relationship with the therapist.

This easily transfers over to talking to your friends. If you listen to what they say, and rephrase it as a question to confirm that you understood it, they are going to be more comfortable talking with you. They are also going to have a better friendship with you and be more likely to listen to what you have to say, because you showed that you care about them.

۱

Nod

۶A00D83451C7E669E200E54F2319D88833-800Wi

Trick: Nod a lot while you talk, especially when leading up to asking for a favor.

Scientists have found that when people nod while listening to something, they are more likely to be in agreement with it. They also have discovered that when someone is nodding a lot in front of them, it is natural for them to do the same. This is understandable because humans are well known at mimicking behaviors, especially those that they consider to have positive connotations. So if you want to be extra convincing, nod regularly throughout the conversation. The person you are talking to will find it hard not to nod themselves, and they will start to feel agreeable toward what you are saying, without even knowing it.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۷ دیدگاه

 1. اول تشکر از سایت خوبتون
  آقاجان چاپلوسی کنید یعنی چی؟ این چه رفتاریه به مردم یاد میدین؟
  یعنی به اسم مقاله علمی چاپلوسی رو رواج میدین؟

 2. با سلام
  مقاله خوبی بود، ولی در مورد ۵ اگر شما یک درخواست خوب را در حالت خستگی فرد بیان کنید، ممکن هست فرد به علت خستگی و کم حوصلگی بدون فکر مورد شما را رد کند! در اینجور موارد خیلی باید محتاتانه عمل کرد.

 3. ۲ تا از موارد مطرح شده برای من تازگی داشت.
  در کل مقاله خیلی خوبی بود و حتما باز هم از این نوع مقالات در سایتتون قرار بدید.
  ممنون

 4. با سلام
  نکته هایی که گفته شد مفید است ولی گفتگو و ارتباط بین دو شخص درواقع ارسال و دریافت پالس های ارتباطی است و از بازخوردهایی که رفتار شما دارد بایستی بفهمید که راه را درست می روید یا دارید کار را خرابتر میکنید.
  برخورد ثابت با همه ی افراد نتایج یکسانی ندارد و در برخی موارد تفاوت های آشکار و زیادی دیده می شود.
  وقتی یک روش را برای آغاز تاثیر گذاری انتخاب میکنید به واکنش فرد متقابل هم دقیت کنید.
  پرویز محمدی
  کارشناس روانشناسی

 5. امتحان میکنم ببینم چی میشه