نگاهی به ۷ مجسمه غول پیکر جهان

largest statues in the world

از زمان باستان تاکنون بشر علاقه زیادی به ساخت مجسمه‌های با ابعاد بزرگ داشته است. مجسمه ابوالهول که توسط مصریان باستان ساخته شده در حدود ۲۰ متر ارتفاع داشته و هنوز هم جزء بزرگ‌ترین مجسمه‌های جهان محسوب می‌شود. در طول سی سال گذشته جهان شاهد ساخت مجسمه‌هایی بلندتر و بزرگ‌تر بوده است. در ادامه شما را با تعدادی از این عجایب نوین آشنا می‌کنیم.

رودینا مات(مام وطن)

largest statues in the world

این مجسمه که در شهر کیف (Kiev) پایتخت کشور اوکراین قرار دارد و از روی سمبلی مربوط به جنگ جهانی دوم مدل سازی شده که هدف آن بسیج و تحریک مردم شوروی بوده در زمان جنگ بوده است. ساخت این مجسمه که از جنس تیتانیوم است در ۱۹۸۱ به پایان رسید و در ارتفاع ۶۲ متری و برفراز ساختمان موزه این شهر(موزه جنگ بزرگ میهن پرستانه) قرار گرفته است. طول این مجسمه ۱۰۲ متر و وزن آن ۵۶۰ تن است. طول شمشیر مجسمه ۱۶ متر و وزن آن ۹تن بوده و روی سپر مجسمه آرم اتحاد جماهیر شوروی نقش بسته است.

امپراتور یان و امپراتور هوانگ

largest statues in the world

ساخت مجسمه این دو امپراتور در طول دوره‌ای ۲۰ ساله و بر فراز یک کوهستان صورت گرفت و این پروژه در سال ۲۰۰۷ به پایان رسید. ارتفاع این اثر ۱۰۶ متر بوده و دو تن از امپراطوران قدیمی چین، یان دی و هوانگ دی را به نمایش میگذارد. این اثر که به نوعی قله راشمور چین محسوب می‌شود (قله راشمور یادبود ملی آمریکا در جنوب داکوتا است که تصویری از صورت‌های جرج واشینگتن، توماس جفرسون، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن رؤسای جمهور سابق آمریکا بر فراز آن نقش بسته است) در نزدیکی رودخانه زرد و در نزدیکی ژنگژو پایتخت ایالت هنان (Henan) قرار دارد.

مجسمه گوآن یین

largest statues in the world

این مجسمه که ۱۰۸ متر ارتفاع دارد در آسیای شرقی بیشتر به نام گوانین شناخته شده و در ساحل جنوبی جزایر هاینان (متعلق به چین) قرار گرفته است. این اثر دارای سه صورت می‌باشد که یکی به سمت داخل جزیره و دو صورت دیگر به سمت دریای جنوب چین قرار گرفته‌اند. ساخت آن ۶ سال به طول انجامیده و در سال ۲۰۰۵ به پایان رسید.

کریستو – ری

largest statues in the world

این مجسمه با الهام از مجسمه عیسی نجات بخش شهر ریودوژانیرو (برزیل) ساخته شده است. ساخت آن ده سال به طول انجامید. این مجسمه در همان ابعاد مجسمه شهر ریو یعنی ۲۸ متر ساخته شده است اما چون روی ساختمانی شبیه به یک دروازه که خود ۸۲ متر ارتفاع دارد واقع شده در نتیجه ارتفاع نهایی‌اش بالغ بر ۱۱۰ متر می‌باشد. در پایه این مجسمه عرشه ای قرار گرفته که شما می‌توانید از فراز آن چشم انداز کاملی از شهر لیسبون (پایتخت پرتغال) را مشاهده کنید.

یوشیکو دایبوتسو

largest statues in the world

مجسمه یوشیکو دایبوتسو در شهر یوشیکو در کشور ژاپن قرار دارد. این مجسمه که ساخت آن در ۱۹۹۵ به پایان رسید، سومین مجسمه بزرگ جهان می‌باشد. ارتفاع آن ۱۲۰ متر می‌باشد و شامل پایه‌ای به ارتفاع ۱۰ متر است و گل نیلوفری که زیر پای مجسمه قرار گرفته نیز ۱۰ متر ارتفاع دارد. بازدیدکننده‌ها می‌توانند از طریق آسانسور به سکویی بروند که امکانی مناسب جهت مشاهده چشم انداز اطراف را در اختیارشان قرار می‌دهد. این مجسمه برنزی که طرحی از بودا را به نمایش گذاشته به نام یوشیکو آرکادیا هم شناخته می‌شود.

لای‌کیون ست‌کیار

largest statues in the world

لای‌کیون ست‌کیار(Laykyun Setkyar) با ۱۳۰ متر ارتفاع دومین مجسمه بلند جهان به حساب آمده که شامل یک تخت ۱۳.۵ متری هم می‌شود که مجسمه بر فراز آن ایستاده است. این مجسمه برفراز تپه پوکانگ در نزدیکی شهر مونیوا در مرکز کشور میانمار قرار گرفته است. در پایین پاهای این مجسمه، مجسمه دیگری از بودا روی زمین به حالت خوابیده قرار دارد که بزرگ‌ترین مجسمه نوع خود در جهان می‌باشد. این مجسمه در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید ولی بودای خوابیده در ۱۹۹۱ ساخته شده است.

بهار معبد بودا

largest statues in the world

این مجسمه عنوان بلندترین مجسمه جهان را از آن خود کرده و در میان باغی ۲۷ هزار متری قرار گرفته است. ارتفاع کلی این اثر ۱۵۰ متر است که شامل اریکه نیلوفری ۲۰ متری و یک ساختمان با ارتفاع ۲۵ متر می‌باشد. تصمیم ساخت این مجسمه مدت‌ها قبل از آن‌که طالبان مجسمه بودای واقع در شهر بامیان افغانستان را وحشیانه تخریب کنند، گرفته شده بود. ساخت این ابرمجسمه در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید. این مجسمه در استان هنان (کشور چین)قرار دارد.

تصویر زیر به مقایسه ارتفاع برخی از بزرگترین مجسمه‌های دنیا می‌پردازد.

largest statues in the world

منبع : touropia

 

english

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*