مقایسه قدرت زوم هواوی پی 30 پرو

مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا

مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا با توجه به تجهیز دوربین هر دو گوشی به لنز پریسکوپی جذاب است. از بین دو پرچمدار نام برده، کدام یک قابلیت بزرگنمایی بیشتری دارد؟

دوربین‌های موبایل طی دهه اخیر با سرعت زیادی پیشرفت کرده‌اند. سرعت رشد آ‌ن‌ها طی چند سال اخیر شتاب بیشتری گرفته است. گوشی سازان بعد از چند سال تمرکز روز ظاهر محصولات خود، اکنون تصمیم دارند دستی به سر و روی دوربین آن‌ها بکشند. به عبارتی رقابت به دوربین‌ گوشی‌ها کشیده شده است. بعد از فراهم شدن قابلیت گرفتن عکس از مناظر طبیعی با میدان دید بالا و ثبت تصاویر پرتره، نوبت به میسر کردن امکان بزرگنمایی زیاد بدون کاهش کیفیت توسط آن‌ها رسید. در این زمینه، هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا جزو بهترین‌ها هستند.

قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو بالا است. این پرچمدار سال ۲۰۱۹، توانایی بزرگنمایی ۵۰ برابری (دیجیتالی) را در اختیار کاربران قرار داد. حداکثر زوم اپتیکال و هیبریدی دوربین این گوشی به ترتیب ۵ برابر و ۱۰ برابر است.

البته با بزرگنمایی تا ۵۰ برابر، جزئیات و کیفیت به شدت کاسته شده و در صورت لمس شاتر، تصویر قابل قبولی ثبت نخواهد شد، اما همچنان امکان تماشای منظره‌ای دور دوست با استفاده از دوربین گوشی هوشمند خود، مکانی که با چشم عادی قابل دیدن نیست، بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد!

یک سال بعد، سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا را با توانایی زوم دیجیتالی ۱۰۰ برابری عرضه کرد! مقدار زوم هیبریدی دوربین این گوشی ۱۰ برابر بوده و بزرگنمایی اپتیکال خالص آن حداکثر ۴ برابر است. با وجود کاهش حداکثر زوم اپتیکال، دلیل فراهم شدن توانایی برای بزرگنمایی تا ۱۰۰ برابر به صورت دیجیتالی، کمک گرفتن از یک سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی است.

اگر به خاطر موقعیت کاری خود، به دوربین موبایلی با توانایی زوم فراوان با حداقل میزان کاهش کیفیت نیاز دارید، این مقایسه برایتان مفید خواهد بود. در ادامه، در قالب چند صحنه مختلف، به مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا می‌پردازیم.

صحنه اول مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا

در هر صحنه، تصاویر یک مرتبه در حالت بدون زوم و سپس در بزرگنمایی‌های مختلف با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

بدون زوم

عکس دوربین هواوی پی 30 پرو عکس دوربین گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

در این مرحله عکس با استفاده از سنسور رنگی اصلی دو دوربین گرفته شده و سنسور دارای لنز پریسکوپی، هنوز وارد عمل نشده است. تصویر گرفته شده با دوربین هواوی پی ۳۰ پرو دارای ته‌مایه‌‌ای زرد رنگ هستند.

زوم ۵x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

با زوم تا ۵ برابر، دوربین گوشی Galaxy S20 Ultra تصویری روشن‌تر، شارپ‌تر و دارای وضعیت نور دهی بهتر ارائه کرد. عکس گرفته شده توسط P30 Pro به اندازه رقیبش پرجنب و جوش نیست. در تصویر به ثبت رسیده با دوربین پرچمدار سامسونگ، در میانه فریم، اتفاق عجیبی رخ داد، گویا دست کاربر حین ثبت لرزیده است. اما از عدم بروز این اتفاق اطمینان داریم، چرا که در غیر این صورت، سرتاسر فریم دارای محو شدگی بود.

احتمالا دلیل بروز این مشکل، اختلال در الگوریتم پردازش تصویر دوربین محسوب می‌شود. این ایراد حین تماشای عکس روی نمایشگر خود گلکسی اس ۲۰ اولترا چندان واضح نبود. این دسته مشکلات به وسیله انتشار آپدیت نرم افزاری اغلب قابل رفع هستند.

زوم ۱۰x

قدرت زوم هواوی پی 30 پرو قدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

در زوم ۱۰ برابری، اختلاف بین قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا بیشتر می‌شود. بدون مقایسه، عکس گرفته شده با دوربین پرچمدار چینی بسیار خوب و قابل قبول است، اما وقتی تصویر ثبت شده با دوربین پرچمدار کره‌ای را کنارش قرار می‌دهیم، اختلاف بروز می‌کند. دوربین گلکسی اس ۲۰ اولترا توانست محدوده دینامیکی وسیع‌تری ارائه کند. رنگ‌ها در عکس آن زنده‌تر بوده و جزئیات، شارپ‌تر دیده می‌شوند.

شارپنینگ دیجیتالی دوربین Galaxy S20 Ultra نظر کاربران تیزبین را جلب خواهد کرد. در بالای بازوی ساعت، افکت هاله سفید قابل مشاهده است. بروز چنین افکتی، نشان از شارپنینگ بیش از حد الگوریتم پردازش تصویر دوربین این گوشی دارد.

زوم ۵۰x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

به وسیله افزایش زوم تا ۵۰ برابر، شارپنینگ بیش از حد دوربین سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا واضح‌تر می‌شود. ممکن است عکس دوربین هواوی پی ۳۰ پرو کمی مات‌تر به نظر برسد،‌ اما حداقل بیشتر به واقعیت شباهت داشته و لبه‌های فریم درونش ناهموار نشده است.

در این صحنه، تا ۱۰x، توان بزرگنمایی گلکسی اس ۲۰ اولترا بیشتر از قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو بود (اگر از محو شدگی در میانه تصویر و شارپنینگ بیش از اندازه چشم‌پوشی کنید) در زوم ۵۰x، نتیجه‌گیری و معرفی کردن برنده دشوار است.

صحنه دوم مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا

حضور یک پرنده روی سر مجسمه در قسمتی از شهر توجه‌مان را جلب کرد. یکی از اصلی‌ترین دلایل عکاسان برای استفاده از لنزهایی با توانایی بزرگنمایی بدون کاهش کیفیت، عدم نیاز به نزدیک شدن به سوژه‌های این چنینی است، در غیر این صورت آن‌ها را از دست خواهند داد!

بدون زوم

عکس دوربین هواوی پی 30 پروعکس دوربین گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

در حالت بدون بزرگنمایی، مجددا عکس‌هایی در وضعیت مشابه با همین حالت صحنه اول گرفته شد. بدون زوم، سنسور دارای لنز پریسکوپی وارد عمل نشده و عکاسی، روی دوش سنسور رنگی اصلی قرار دارد. دوربین Galaxy S20 Ultra رنگ‌ها را شاداب‌تر به ثبت رساند و در عکس آن، جزئیات بیشتری قابل مشاهده است. به عنوان نمونه باید به رنگ آسمان، که قسمتی از آن به خاطر طلوع آفتاب زرد شده است، اشاره کرد. این عکس به واقعیت بسیار نزدیک‌تر است.

البته همچنان میزان شارپنس در جزئیات کمی آزاردهنده است. نمی‌توان ایرادی به عکس گرفته شده با دوربین هواوی پی ۳۰ پرو وارد کرد. هدف از اشاره به جزئیات، مشخص شدن دوربین دارای کیفیت بالاتر است.

زوم ۱۰x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

عکس گرفته شده با دوربین هر دو گوشی قابل قبول است. هاله نورانی که در اثر شارپنینگ زیاد ایجاد می‌شود، هنوز در عکس دوربین سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا وجود دارد. با این حال دوربین پرچمدار کره‌ای، جزئیات را بهتر به تصویر کشیده است. جزئیات در دوربین رقیب آن کمی از بین رفته و قسمت‌هایی همچون کنده کاری‌های روی مجسمه، صاف دیده می‌شوند.

زوم ۵۰x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

شارپنینگ در عکس دوربین Galaxy S20 Ultra کاهش پیدا کرد. عکس گرفته شده با دوربین این گوشی، شبیه به زمان اعمال افکت‌هایی شبیه به اپلیکیشن پریزما روی تصویر شده است! از نظر جزئیات، باز هم پرچمدار کره‌ای عملکرد بهتری ارائه کرد، اما عکس ثبت شده با دوربین هواوی پی ۳۰ پرو بیشتر به واقعیت نزدیک است.

صحنه سوم مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا

با حذف نعمت دریافت مستقیم نور طبیعی بعد از ورود به محیط‌های سربسته، مقایسه قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا جالب‌تر می‌شود.

زوم ۵x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

با زوم تا ۵ برابر، هر دو دوربین جزئیات خوبی از صحنه دریافت کرده و رنگ‌ها را با دقتی زیاد ثبت کردند. به عبارتی عکس‌ها به واقعیت شباهت زیادی دارند. در عکس گرفته شده با دوربین گلکسی اس ۲۰ اولترا میزان اشباع‌شدگی کمی بیشتر است. به همین دلیل در نگاه اول، به خاطر غلیظ‌تر بودن رنگ‌ها، جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

زوم ۱۰x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

با افزایش زوم تا ۱۰ برابر وضعیت چندان تغییر نکرد. رنگ‌ها در عکس به ثبت رسیده با دوربین Galaxy S20 Ultra زنده و شاداب‌تر به نظر رسیده و جزئیات، شار‌پ‌تر هستند. دیگر خبری از مصنوعاتی که در فریم‌های قبلی توسط دوربین این گوشی ایجاد می‌شد، نیست. همچنان عکس گرفته شده با Huawei P30 Pro تیره‌تر است.

زوم ۵۰x

قدرت زوم هواوی پی 30 پروقدرت زوم گلکسی اس 20 اولترا

Samsung Galaxy S20 Ultra
Huawei P30 Pro

به خاطر الگوریتم شارپنینگ بهتری که پردازشگر تصویر گلکسی اس ۲۰ اولترا استفاده می‌‌کند، نتیجه بهتری در زوم ۵۰ برابری حاصل شد. وضعیت در عکس دوربین هواوی پی ۳۰ پرو تغییری نکرد. تصویر مسطح شده و جزئیات آن کمتر است.

دوربین سامسونگ، به لطف گرفتن کمک از اطلاعات مازاد جمع‌آوری شده توسط سنسور رنگی ۱۰۸ مگاپیکسلی خود، تا ۱۰۰ برابر قادر به بزرگنمایی دیجیتالی است، اما با توجه به محدود شدن زوم دیجیتالی هواوی پی ۳۰ پرو به ۵۰ برابر، امکان مقایسه قدرت زوم دوربین دو گوشی در حالت ۱۰۰x وجود نداشت.

نتیجه‌گیری

قدرت زوم هواوی پی ۳۰ پرو و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا تا ۱۰x فوق‌العاده است. با در نظر گرفتن محدودیتی که گوشی سازان در استفاده از لنزی با فاصله کنونی بالا در دوربین گوشی‌های خود دارند، فراهم شدن امکان بزرگنمایی در آن‌ها تا ۱۰ برابر، با کمترین کاهش کیفیت، بسیار عالی است.

دوربین Samsung Galaxy S20 Ultra عکس‌ها را بیش از اندازه شارپ می‌کند، هر چند ارائه جزئیات کافی با وجود زوم زیاد، سبب می‌شود از این مشکل چشم‌پوشی کنیم. در آن سو دوربین Huawei P30 Pro با وجود ارائه تصویری نزدیک‌تر به واقعیت از محیط، جزئیات را خراب کرده و بافت‌ها، در عکس‌های گرفته شده با آن، صاف دیده می‌شوند.

همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، با زوم تا ۵۰ برابر عکس مناسبی ثبت نشده و تنها قادر به دست پیدا کردن به ایده‌ای کلی درباره منظره‌ای بسیار دورتر از خود خواهید بود!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. گوشی s20 اولترا رو باید با پرچمدار جدید هواوی P40 PRO مقایسه کرد /

  2. با توجه به بررسی و مشخصات فنی سامسونگ گلکسی S20 اولترا متوجه شدیم که با یکی از قدرتمند‌ترین پرچمداران سامسونگ در طول سال‌های اخیر روبه‌رو هستیم که جرأت انجام هر کاری را با خرید آن پیدا خواهیم‌ کرد. از طرفی دیگر با یکی از گران‌ترین گوشی‌های حال حاضر دنیا طرف هستیم که خرید آن از نظر اقتصادی برای برخی افراد به صرفه نیست

  3. گوشی هوآوی لنگه نداره بینهایت بینهایت عالیه امیدوارم هر لحظه پیشرفت کنه

  4. صبر کنید p40 بیاد بعد مقایسه کنید