ذرات ویروس کرونا چقدر روی سطوح مختلف دوام می‌آورند؟

ذرات ویروس کرونا چقدر روی سطوح مختلف دوام می‌آورند؟

ذرات ویروس کرونا از طریق عطسه، سرفه و یا روش‌های دیگر بر روی سطوح مختلف قرار می‌گیرند و اشیائی که با آن‌ها سر و کار داریم را آلوده می‌کنند. در همین رابطه، دانستن مدت زمان زنده ماندن کروناویروس بر روی سطوح بسیار مهم است.

ذرات ویروس کرونا که بیماری مرگبار کووید ۱۹ را به وجود می‌آورد، پس از عطسه و سرفه افراد مبتلا برای مدتی در هوا به شکل قطره‌های بسیار ریز تنفسی آئروسل قرار می‌گیرند و همچنین، سطوحی مثل دکمه‌های آسانسور و دستگیره‌های در که معمولا افراد زیادی با آن‌ها در تماس هستند، در محیط‌های پر رفت و آمد آلوده به این ذرات هستند. با این تفاسیر، اخیرا تحقیقات جالبی در مورد دوام کرونا ویروس بر روی سطوح مختلف انجام شده که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ماندگاری ذرات ویروس کرونا روی سطوح

تحقیقات نشان می‌دهند که بیماری کرونا یا همان کووید ۱۹، در درجه اول از طریق ذرات بزاق و یا مخاط افراد آلوده در هوا و همچنین، لمس کردن اجسام و سطح‌هایی که به ویروس آلوده هستند و سپس تماس دهان، چشم‌ها و بینی منتقل می‌شود. به همین دلیل است که مقامات و کارشناسان بهداشتی اصرار دارند که افراد دائما دست‌های خود را به شکل صحیح بشویند و به صورت خود هم دست نزنند.

مقاله جدید منتشر شده توسط دانشگاه کالیفرنیا موضوع دوام ذرات ویروس کرونا بر روی سطح‌هایی که دائما به آن‌ها دست می‌زنیم را مورد توجه قرار داده است. به عنوان مثال در فروشگاه‌ها بسته‌بندی محصولات مختلف ممکن است توسط افراد آلوده لمس شده باشد و همیشه این احتمال وجود دارد که افراد مبتلا به کووید ۱۹ بسته‌های پستی که به درب منازل ما می‌رسند را آماده کرده باشند و ذرات ویروس کرونا ناخواسته بر روی این بسته‌ها قرار گرفته باشد.

از طرف دیگر سطوح معمول‌تری مانند فرمان اتومبیل‌ها، نرده پله‌ها، میله اتوبوس‌ها و متروها و دستگیره درها هم هستند که افراد زیادی در طول روز به آن‌ها دست می‌زنند و می‌توان از آن‌ها به عنوان معمول‌ترین سطوح آلوده یاد کرد. بر اساس نتایج مقاله دانشگاه کالیفرنیا، ماندگاری کروناویروس روی سطح‌های گوناگون و در هوا به صورت زیر خلاصه می‌شود:

  • ذرات معلق در هوا یا آئروسل ویروس کرونا؛ تا ۲۴ ساعت
  • سطوح مسی؛ ۴ ساعت
  • مقوا؛ ۲۴ ساعت
  • سطوح استیل و فولاد ضدزنگ؛ بین ۲ تا ۳ روز
  • پلاستیک؛ بین ۲ تا ۳ روز

ذرات ویروس کرونا چقدر روی سطوح مختلف دوام می‌آورند؟

کنترل گسترش ویروسی که از طریق سطوح ذکر شده در بالا منتقل می‌شود، کار سختی است و تحقیقات نشان می‌دهند که ما در هر یک ساعت، به صورت میانگین ۲۳ بار به صورت خود دست می‌زنیم. تماس چنین سطوح آلوده‌ای و لمس ناخودآگاه چشم‌ها، بینی و دهان به راحتی ما را به کووید ۱۹ مبتلا می‌کند. به همین دلیل دانشمندان توصیه می‌کنند که افراد بیمار، کسانی که احتمال آلودگی در آن‌ها وجود دارد و یا افرادی که با مبتلایان به ویروس کرونا ارتباط نزدیک داشته‌اند، باید خود را در منزل قرنطینه کنند تا از گسترش بیشتر بیماری جلوگیری شود.

همچنین، سطوحی که تمیز کردن آن‌ها راحت است و مشکل خاصی برای گندزدایی ندارند، باید به طور مرتب پاک‌سازی شوند و همان‌طور که گفتیم، شستن مرتب و کامل دست‌ها با آب و صابون به هیچ وجه نباید فراموش شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. مطلب خیلی مفیدی بود
    من به جا خونده بودم روی استیل تا ۲۴ روز زنده میمونه که واقعا ترسناکه