عکاسی پانوراما ، نگاهی وسیع به دنیای پیرامون ما

panorama

از امروز بخش جدیدی به موضوعات گجت نیوز اضافه خواهد شد.این بخش جدید که « پانوراما » نام دارد ، درواقع تور مجازی ۳بعدی به مکان های دیدنی جهان است که امیدواریم مورد توجه همراهان عزیز گجت نیوز قرار بگیرد.اما بد نیست قبل از انتشار اولین پست از بخش پانوراما نگاهی داشته باشیم به این سبک زیبای عکاسی و بیشتر با آن آشنا شویم.با ما همراه باشید.

عکاسی پانورا چیست ؟

عکاسی پانوراما ممکن است چندین تعریف داشته باشد، اما برای ما، آن نوعی از عکاسی است که در آن عکسهایی با زاویه دید بسیار عریض گرفته می شود. این زاویه دید عریض که درباره آن صحبت می کنیم ، زاویه دید عریض عمومی نیست، بلکه بزرگتر از میدان دید بشری (حدود ۷۵ درجه) می باشد. این ، یک اتفاق رای بین کسانی است که عکسهای پانوراما را خلق می کنند. در حقیقت تعریفی رسمی وجود ندارد که به ما بگوید این زاویه عریض و آن پانوراماست.

عکاسی پانوراما ـ انواع عکسهای پانوراما

با ظهور نرم افزار پردازش تصویر، بشر شروع به استفاده از تصاویر دیجیتالی برای خلق عکسهای پانوراما کرد. به عنوان مثال، آنها از تک ـ شات، اپتیکی برای ثبت یکپارچه تصاویر ۳۶۰ درجه در آن واحد، استفاده میکنند ، یا چندین عکس می گیرند و به هم می چسبانند. با تک ـ شات ما می توانیم تصاویر ۳۶۰ درجه پانوراما در عرض را خیلی سریع بگیریم، اما به خاطر محدودیت در ارتفاع ، ما نمی توانیم بالا و پایین را در تصاویر پانوراما تک ـ شات ببینیم.

با لنزهای استاندارد یا لنزهایی با زاویه دید عریض، ما می توانیم چندین عکس دیجیتالی گرفته و به هم بچسبانیم تا تصویر پانوراما را بدست آوریم، که زاویه ای گسترده هم در عرض و هم در ارتفاع دارد، و این زاویه گسترده اغلب کمتر از ۱۸۰ درجه کمتر است.

اگرچه این نوع از تصاویر می تواند برخی نیازهای ما را برطرف نماید، اما پیشرفت در این نوع عکاسی نمی تواند متوقف شود. اکنون عکاسی پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه یکی از مهمترین بخشهای عکاسی به شمار می رود. میدان دید ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه به ما اجازه میدهد تا هر زاویه از مکانی را که از آن عکس گرفته ایم مشاهده کنیم و با یک نرم افزار مشاهده این تصاویر ما می توانیم تاثیر واقعیت مجازی را روی کامپیوترها مشاهده کنیم ، که این به ما نسبت به تصاویر پانوراما معمولی حس بیشتری برای غوطه ور شدن می دهد.

انواع پانوراما

تصاویر پانوراما به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱ـ پانوراما عریض: که می تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.

curiosity panorama

پرتره پانوراما (عریض) از کاوشگر کنجکاوی در مریخ

۲- پانوراما ۳۶۰ درجه: این نوع پانوراما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می شود و با فرمتهای فلش و mov (فرمت نرم افزار Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می گردد به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می کنید.

۳- پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه: این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع پانوراما می باشد همانند نوع شماره ۲ می باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی شود بلکه شما می توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته اید قابل مشاهده می گردد. این نوع پانوراما نیز با فرمت فلش و mov ساخته می شود و حتی می توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد.

نمایی پانوراما ( ۳۶۰ در ۱۸۰) بر فراز شهر لندن

پانورامای ۳۶۰ درجه یا  سراسر نما به زبان عامیانه  ( تور مجازی ) امکانی جدید  از تکنولوژی عکاسی است که شخص بیننده به توسط رایانه خود می تواند از مکانها بصورت کاملا  شبیه واقعی بازدید کند وهمانند حضور در آنجا اطلاعاتی را کسب کند.این نوع عکس که  pano360 هم نام دارد پیشرفته ترین نوع پانوراما می باشد همانند پانورامای عرضی  است با این تفاوت که تصویر نه تنها به صورت افقی حرکت می کند بلکه شما می توانید تصویر را در ارتفاع به طور عمودی نیز حرکت دهید. و از یک نقطه دور تا دور خود را ببینید در نتیجه همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته اید قابل مشاهده می گردد. این نوع پانوراما با فرمت فلش و .mov  html,full HDساخته می شودو به آن تور مجازی هم اطلاق می شودبا یک متد عکاسی پیشزفته می توان از فضای یک خانه یا هتل یا مغازه و فروشگاه به صورت کروی ۳۶۰ درجه عکاسی کرد و برای بازدید کننده به گونه ای نمایش داد که بتواند با چرخاندن موس همه جهات و زوایای آن را ببیند. احتمالا چنین تصاویری از مکه مکرمه یا مدینه یا اصفهان و شیراز دیده باشید در چنین تصاویری شخص بیننده در یک نقطه ایستاده و دور تا دور خود حتی بالا و پائین را می بیند و حتی میتواند در تصویر زوم کند.اینگونه تصاویر به همدیگر لینک می شوند و می توان مثلا یک هتل یا منطقه توریسمی وگردشگری یا دفترکار یا رستوران وباشگاه را ازترکیب چند نما یک پروژه  تورمجازی  ساخت که  سالن ورودی اتاق ها سلف سرویس  لاوی نمای بیرونی  سالن کنفرانس و غیره را  هم به صورت  اینترنتی و هم بر روی CDهمه را مشاهده کرد.می توان موزیک یا  توضیحات صوتی  نوشتاری متن و عکس نیز به آن اضافه کرد تا دیداری و شنیداری شود.و این یکی از روشهای نوین در امر تبلیغ  ویا گزارش کار اجرائی و تکمیل شده فضاها مانند آپارتمان. کتابخانه. استخر. سالن ورزشی. خیابان و بزرگراهها برای ادارات و ارگانها و سفارش دهنده ها می باشد.در کشورهای مدرن برای فروش بهتر کالااز این متد بهره  فراوان می برند که مشتری بتواند در منزل خود کالا با مکانی که میخواخد به آنجا برود را ببیند سپس با خیالی آسوده اقدام به خرید  با مسافرت کند برای اشیائ کوچک و متوسط  نیز این امکان بوجود می آیدکه آن شی را گونه ای عکاسی کنیم تا بتوان با چرخاندن  تصویر حاصله دور تا دور شی را مشاهده کنیم به این نوع عکاسی آبجکت گفته می شود. در فروشگاه های اینترنتی می توان کالا را بصورت کامل به مشتری نشان داد و این دیدن کالاچیزی است که مشتری آنرا می پسندد. پس برای خدمات بهتر وجذب مشتری بیشتر و دیده شدن کالا در بازار رقابتی وایجاد حس تعاملی  ساخت تور مجازی یکی ازبهترین روشهای  موثر ومناسب است.

عکاسی پانوراما ۳۶۰ درجه ـ خلق عکسهای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه

ایجاد یک عکس پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه آسان نیست، مگر اینکه شما یک نرم افزار قوی برای چسباندن عکسها به همدیگر و برخی تجهیزات ویژه (مانند لنزهای فیش آی و پانو هد) داشته باشید.

محدودیت لنزهای استاندارد یا لنزهای با زاویه دید عریض (واید)

اگر شما از لنزهای استاندارد یا لنزهایی با زاویه دید عریض برای گرفتن چندین عکس استفاده کنید، لازمه که عکسهای خیلی زیادی برای خلق پانوراما ۳۶۰در ۱۸۰ درجه بگیرید. چون میدان دید لنزهای استاندارد یا لنزهای زاویه دید عریض محدود است، گرفتن چندین عکس اجتناب ناپذیر است. کار روی اینگونه عکاسی علاوه بر اینکه زمان زیادی میگیرد آن را بسیار پیچیده نیز می کند.

چطور ما می توانیم حداقل عکس را برای ساخت تصاویر پانوراما بگیریم.؟

راه حل این کار استفاده از لنزهای فیش آی می باشد. لنزهای فیش آی زاویه دید بسیار گسترده ای دارد و دارای ۱۸۰ درجه زاویه دید روی خط قطر می باشد. در این روش تنها ۴ الی ۸ عکس لازم است گرفته شود تا پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه ایجاد شود.

کلید ساخت تصاویر پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه ـ نرم افزار پانوراما

یک برنامه قدرتمند برای چسباندن تصاویر، یک لنز فیش آی و یک پانوهد ابزار جتمی در پردازش تصاویر پانوراما هستند، اما وسیله کلیدی برای ایجاد تصاویر ۳۶۰ در ۱۸۰ یک نرم افزار پانوراما می باشد، زیرا که یک عکس پانوراما کامل تنها با یک نرم افزار قدرتمند ایجاد می شود.

نرم افزار پانوراما ـ پانو وئور Panoweaver

پانو وئور نرم افزار پانوراما حرفه ای برای چسباندن تمامی عکسها جهت ایجاد پانوراما ۳۶۰ درجه می باشد. در عرض چندین دقیقه، شما می تواند عکس پانوراما با کیفیت بالا و تمام صفحه با قابلیت پخش در فلش ، جاوا پلیر و کویک تایم داشته باشید. عکسهای دیجیتالی استاندارد و عکسهای با زاویه گسترده در یک خط و چندین خطوط، و عکسهای فیش آیهمه می تواند تبدیل به پانورامای ۳۶۰ درجه شود.

ابزارهای مورد نیاز برای خلق تصاویر پانوراما

برای ایجاد انواع تصاویر پانوراما شما به ابزارهای زیر نیاز دارید:

پانوراما عریض:

برای ایجاد این نوع پانوراما داشتن یک دوربین دیجیتالی خوب با میزان رزولوشن قابل قبول یا دوربینهایی که قابلیت گرفتن تصاویر پانوراما را دارند همراه با یک سه پایه مناسب ضروری است. کافی است که شما دوربین را روی سه پایه قرار داده و از راست به چپ یا از چپ به راست محوطه شروع به گرفتن عکس بکنید. نکته مهم این است که در تصویر دومی که می گیرید باید قسمتی از تصویر اولی را نیز قرار بدهید و این کار را برای بقیه تصاویر نیز تکرار بکنید تا نرم افزار توانایی چسباندن تصاویر را داشته باشد. ضمن اینکه داشتن نرم افزار مخصوص و یا نرم افزارهایی مانند Photoshopتوصیه می گردد.

پانوراما ۳۶۰ درجه:

برای ایجاد این نوع پانوراما نیز مثل نوع عریض ، داشتن یک دوربین دیجیتالی خوب با میزان رزولوشن قابل قبول یا دوربینهای مخصوص عکاسی پانوراما به علاه یک سه پایه مناسب ضروری به نظر می رسد اگر چه شما می توانید بدون استفاده سه پایه هم عکاسی بکنید اما میزان دقت در کار شما مطمئنا پایین خواهد بود.
نکته مهم در این نوع عکاسی این است که شما باید عکاسی را از یک نقطه شروع کنید و آن را در همان نقطه به پایان ببرید. یعنی اینکه شما از نقطه ای شروع به گرفتن عکس می کنید و این کار را تا چرخش کامل به نقطه شروع ادامه می دهید و بسته به نوع دورین و لنز میزان عکس گرفته شده ممکن است متغیر باشد مثلا از ۴ عکس تا ۲۰ عکس و حتی بیشتر. برای ایجاد نهایی این نوع عکس نیز داشتن نرم افزاری مانند نرم افزار The Panorama Factory ضروری است. البته نرم افزارهای زیادی هستند و شما می توانید یکی را انتخاب کنید اما انتخاب ما این نرم افزار می باشد.

پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه:

این نوع پانوراما ، نوعی است که شما در آن می توانید هم عرض و هم ارتفاع را ببینید. پس برای ایجاد این نوع به ابزارهای پیشرفته و مخصوصی نیاز دارد.

برای ایجاد یک پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه داشتن یک دوربین مناسب ، یک لنز مخصوص به نام لنز فیش آی Fisheye Lens و یک سه پایه مخصوص به نام پانوهد Pano-head ضروری است. اگر چه شما می توانید با لنزهای معمولی هم اینکار را بکنید اما مطمئنا باید عکسهای بسیار زیادی بگیرید و کار برایتان دشوار خواهد بود. با داشتن لنز فیش آی شما کافی است تنها ۴ الی ۸ عکس بگیرید تا بتوانید یک پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه خلق کنید.

پس از پایان عکاسی نیز باید نرم افزار مخصوص آن را داشته باشید. نرم افزارهای پانو وئور Panoweaver و پی تی گوی PTGui بسیار مناسب برای اینکار هستند. کافی است که عکسهای گرفته شده را لود کنید و به هم بچسبانید و آنها را با فرمتهای mov و حتی فلش تبدیل به یک تور مجازی با کیفیت عالی بکنید.

آموزش به صورت خلاصه :

پانوراما یا Panaroma  یک شیوه عکاسی جدید و هیجان انگیز است که با دوربین‌های دیجیتال رواج بیشتری یافته است. با قرار دادن دوربینتان روی سه پایه و اطیمنان از محکم شدن دوربین بصورتی که فقط به چپ و راست و نه بالا و پایین حرکت نماید کار را شروع نمایید. به لبه‌های کادر دقت نمایید و ناحیه روی هم افتادگی عکسهای بعدی را بخاطر داشته باشید.

اشیایی را در محل اتصال دو عکس قرار دهید که روی هم افتادن عکس در آن نقطه کمتر پیدا باشد. سپس بدون حرکت دادن سه پایه به نقطه دیگر، دوربین را در یک جهت مثلا در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و عکس دوم را با اطمینان از اینکه ناحیه‌ای از دو عکس روی هم افتادگی دارد بگیرید.

چرخش دوربین و عکس گرفتن را تا زمانی که تمام موضوع مورد توجهتان را عکاسی نموده اید ادامه دهید. از نرم‌افزار همراه دوربینتان برای به هم چسباندن عکسها و ساختن عکس پانوراما استفاده نمایید. در صورتی که این کار را بخوبی و مهارت انجام دهید عکسهای بسیار زیبایی (بخصوص عکسهای دست جمعی و منظره) خواهید داشت. توجه نمایید که بهترین نتیجه در حالتی به دست می‌آید که محور چرخش سه پایه درست در زیر لنز واقع شده باشد.

لازم به ذکر است که بعضی از دوربینها مثل کانن برای کمک به تشخیص نواحی روی هم افتادگی عکسها، بخشی از عکسهای قبلی را در کنار صفحه نمایش نشان داده و عکاس می تواند با تطبیق تصویر جدید با قبلی با دقت بسیار بالایی تصاویر را با هم تلفیق نماید.

باید از اولویت دیافراگم برای عکسهای پانوراما استفاده نماییم ، با ثابت کردن دیافراگم، شما عمق میدان را نیز ثابت می‌نمایید در حالی که عکسهای مختلفی را می‌گیرید. در غیر این صورت، با تغییر عمق میدان تلفیق عکسهای مختلف با هم غیر ممکن خواهد شد.

در هنگام عکاسی پانورامااحتمالأ تغییرات نوری زیادی در عکسهای مختلف صحنه‌تان وجودداشته باشد،دراین صورت ممکن است به مشکل بخورید. اگر دوربین را در مد اولویت دیافراگم یا اتوماتیک قرار دهید، دوربین بطور پیوسته در حال تنظیم نور بوده و ممکن است عکسهایتان از لحاظ رنگی با یکدیگر هماهنگی رنگی نداشته باشند. مثلا ممکن است در هر عکس آسمان طیف پر رنگتر یا کم رنگتری از آبی را داشته باشد.

بهترین کار در چنین شرایطی گرفتن یک عکس آزمایشی و تنظیم دستی نور دوربین است. سپس از همان تنظیم برای تمام عکسهایتان استفاده نمایید. اگر بعضی از عکسها ناحیه روشن و بعضی ناحیه تاریک شدیدی دارند، ممکن است بتوان با محدوده بندی نور در این نواحی مشکل را حل نمود: یک عکس با تنظیم های تعیین شده دستی بگیرید، سپس دو عکس دیگر با ۳/۱ گام بالاتر و ۳/۱ گام پایینتر بیندازید. سپس می‌توانید برای بهترین عکس محدوده بندی شده را برای تلفیق کردن انتخاب نمایید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*